Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 21, 2020 10:48 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 951 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 64  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Ustanowienie Eucharystii to inny poziom. Pisałam o tym wcześniej. Element graniczny to niedopuszczenie do jej sprofanowania, więc paczuszka prezentowa z Komunią to jest dla mnie przekroczenie granicy.
Róznie to chyba bywa skoro ksiądz w moim kościele zatrzymal pewną osobę (myślę że spoza parafii), która wziąwszy komunię na rękę chciała odejść. Poprosił o jej spożycie na miejscu i zatrzymał procesję czekając aż ona to uczyni.
https://www.youtube.com/watch?v=peGSO5gixy0
Jeśli ktoś znajdzie czas to polecam tę konferencję. Można sobie ustawić przyspieszenie tempa. Mówi o niewiedzy księży, których uczy się scenariusza wg którego powinna odbywać się Eucharystia, ale nie zawsze rozumieją co się dzieje. Jeśli ktoś nie rozumie to chętnie wprowadza swoje 'udoskonalenia'.

Pn wrz 14, 2020 1:28 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
Co do maseczek w Domu Bożym, to zakładałem, ale rzadko z zakryciem nosa. Chodziła mi po głowie taka myśl, że to jest jakiś brak zaufania do Pana Boga, jeśli boimy się oddychać w kościele, bo się zarazimy. Takich problemów nie miałem ze sposobem przyjmowania komunii. I tak to trwało. Przyjmowałem komunię na kolanach i do ust, ale nosiłem maseczkę w kościele. Niedawno oglądałem film na y dr. Krajskiego, który mówił, że katolicy, którym prawidłowo uformowane sumienie podpowiadało, że coś jest nie tak, że to z maseczkami to brak zaufania do Boga, to powinni się z tego spowiadać.

Co do maseczek w Domu Bożym, masz zalecenia biskupów. Skoro oni zalecają stosowanie maseczek, to Ty jako katolik powinieneś ich słuchać. Nie nosząc maseczki, nie Ty się zarazisz, ale Ty możesz kogoś zarazić. Niemniej - liczą się nie jakieś dyrdymały dr Krajskiego, ale Twoje posłuszeństwo względem duchowych przełożonych. Poza tym - wielokrotnie już było - nie kuś Boga.

Pn wrz 14, 2020 1:34 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Czyli przytoczył słowa jednej z Ewangelii. Czemu nie którejś z pozostałych dwóch, które mówią o ustanowieniu Eucharystii, albo z Listu Św. Pawła do Koryntian?

To ja przytoczę:

Łk 22
19 Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!» 20 Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: «Ten kielich to Nowe Przymierze5 we Krwi mojej, która za was będzie wylana.

Mk 14
22 A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». 23 Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. 24 I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. 25 Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym».

Mt 26
26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». 27 Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, 28 bo to jest moja Krew Przymierza10, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. 29 Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego»11. 30 Po odśpiewaniu hymnu wyszli ku Górze Oliwnej.

1 Kor 11,
23 Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem10, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb 24 i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę». 25 Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: «Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę»11.

Za BT

Nigdzie nie ma fragmentu o tym by Jezus powiedział włożę wam do ust - nigdzie. Jedynie u Łukasza słowo podał - można na upartego interpretować włożył (jednak mamy dwie inne Ewangelie gdzie jest wyraźnie: bierzcie.
Św Paweł przypomina tylko o tym jak ważnym wydarzeniem było ustanowienie Eucharystii - wskazują na to słowa Pana Jezusa - nie ma ani słowa o formie - nie musiało być.

Ja nikomu nie zarzucam niczego, ja tylko mówię o tym co myślę na ten temat.

Pn wrz 14, 2020 2:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
donchichot napisał(a):

Nigdzie nie ma fragmentu o tym by Jezus powiedział włożę wam do ust - nigdzie.

Nie ma to jak solenie scriptury.

Pn wrz 14, 2020 2:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Fascynuje mnie ta dyskusja i zaczynam się zastanawiać, kiedy zwolennicy "tylko do ust na klęcząco" zaczną nawoływać do schizmy, bo przecież mamy do czynienia z herezją i trzeba oczyścić Kościół z tych, którzy głoszą, że liczy się nastawienie serca, a nie to, czy przyjmujesz Komunię na rękę czy do ust.

Pn wrz 14, 2020 2:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zamiast bić pianę na forach (to malo konstruktywne i nic nie zmienia), lepiej konkretnie zadziałać - zgłosić nadużycie (odmowę podania Komunii) - najpierw pogadać z danym księdzem, potem proboszcz, potem kuria.
Ja bym zgłosiła, gdyby mi obecnie odmówiono Komunii na rękę. Mam prawo wyboru, znam zalecenia Episkopatu. Tyle.

Pn wrz 14, 2020 2:21 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
donchichot napisał(a):

Nigdzie nie ma fragmentu o tym by Jezus powiedział włożę wam do ust - nigdzie.

Nie ma to jak solenie scriptury.

Nie @sachol nic nie solę - odpowiadam na zadane pytanie, Twoje lęki odnośnie tego czy to już protestantyzm - nie są problemem tego wątku.
Dyskusje są potrzebne - bo warto rozmawiać.

Pn wrz 14, 2020 2:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Fascynuje mnie ta dyskusja i zaczynam się zastanawiać, kiedy zwolennicy "tylko do ust na klęcząco" zaczną nawoływać do schizmy, bo przecież mamy do czynienia z herezją i trzeba oczyścić Kościół z tych, którzy głoszą, że liczy się nastawienie serca, a nie to, czy przyjmujesz Komunię na rękę czy do ust.

Nie wiem gdzie Ty widzisz tu takich zwolennikow i kogos kto chce nawolywac do schizmy. Ale jak to bywa typowe dla Ciebie pewnie w swojej wyobrazni.
Dyscyplina Kosciola w tej materi jest jasna.
Cofnij sie pare postow wyzej i sobie przeczytaj jeszcze raz co mowi Koscioł na ten temat.

Pn wrz 14, 2020 2:39 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kluczowe jest słówko KIEDY.
Wtedy może zrozumiesz Yarpenowy wpis właściwie.

Pn wrz 14, 2020 2:47 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
donchichot napisał(a):
Nigdzie nie ma fragmentu o tym by Jezus powiedział włożę wam do ust - nigdzie. Jedynie u Łukasza słowo podał - można na upartego interpretować włożył (jednak mamy dwie inne Ewangelie gdzie jest wyraźnie: bierzcie.
Św Paweł przypomina tylko o tym jak ważnym wydarzeniem było ustanowienie Eucharystii - wskazują na to słowa Pana Jezusa - nie ma ani słowa o formie - nie musiało być.

Niemniej, mamy cztery różne opisy tego zdarzenia, z czego pokrywają się dwa - akurat te, w których słowo "bierzcie" nie pada.

Poza tym jak by tak chcieć się kurczowo trzymać słów Pisma, to można by dowodzić, że przecież Jezus nie powiedział "bierzcie do ręki"... :? Mam nadzieję, że widzisz, do czego prowadzi toczenie takich dywagacji. Po to mamy Tradycję Kościoła, żebyśmy nie musieli się łapać za słówka i udowadniać sobie co Chrystus miał na myśli opierając się na swoich osobistych interpretacjach. Przypomnę, że to nie wierni sami sobie zaordynowali Komunię do ust, tylko Kościół Święty, który dla tej formy odszedł od udzielania Komunii na rękę. Chyba nie chcesz powiedzieć, że się mylił?

No tak, typowe - dopominanie się o większą cześć dla Najświętszego Sakramentu, o kultywowanie form, które tą cześć lepiej wyrażają, to dla Yarpena prosta droga do schizmy... Oczernianie i stygmatyzowanie wszystkich, którzy Twoich przekonań nie podzielają, przychodzi Ci Yarpenie naprawdę łatwo. Oświeć nas zatem - czy hierarchowie Kościoła, którzy wskazują Komunię do ust jako tą właściwą formę, wskazują jej wyższość, też są już wg Ciebie prawie-schizmatykami?

Jockey napisał(a):
Kluczowe jest słówko KIEDY.
Wtedy może zrozumiesz Yarpenowy wpis właściwie.

Czyli jak? On się zastanawia "kiedy" to się stanie, a nie "czy" się stanie. Zatem, jak rozumiem, zapędy schizmatyckie takich osób są właściwie przesądzone, tylko jeszcze nie nawołują oni do tego otwarcie. Dobrze wnioskuję?

Pn wrz 14, 2020 3:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):

No tak, typowe - dopominanie się o większą cześć dla Najświętszego Sakramentu, o kultywowanie form, które tą cześć lepiej wyrażają, to dla Yarpena prosta droga do schizmy...

Niestety, historia pokazuje, że podążanie drogą prowadzącą do schizmy zaczynało się w wtedy, kiedy ktoś uznał, że lepiej od innych katolików/biskupów/papieża wie jak powinno wyglądać nauczanie czy praktykowanie wiary chrześcijańskiej. I dotyczy to nie tylko świeckich, ale także biskupów czy prezbiterów (vide chociażby ostatnio ks. Natanek).

Cytuj:
On się zastanawia "kiedy" to się stanie, a nie "czy" się stanie. Zatem, jak rozumiem, zapędy schizmatyckie takich osób są właściwie przesądzone, tylko jeszcze nie nawołują oni do tego otwarcie. Dobrze wnioskuję?

Nic nie jest przesądzone.

Pn wrz 14, 2020 3:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Tylko Yarpen nie do końca masz racje. Bo według obecnego prawa to ksiądz nie ma prawa odmówić Komunii na kolana i do ust. Czyli w zasadzie racje maja krytycy poczynań tego księdza.
Inny temat to zagrożenie brakiem higieny przy komunii do ust. I zwiększeniem ryzyka zachorowania.

A co do tego ze zazwyczaj najgłośniej krzyczą w tej sprawie ci co to są na pograniczu schizmy, ci którzy jak tylko mogą to oskarżają papieża o różne niecne rzeczy to drugi temat. Oczywiście nie każdy krytykujący jest zaraz na pograniczu schizmy. Żeby nie było.

Pn wrz 14, 2020 4:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Tylko Yarpen nie do końca masz racje. Bo według obecnego prawa to ksiądz nie ma prawa odmówić Komunii na kolana i do ust. Czyli w zasadzie racje maja krytycy poczynań tego księdza.

I owszem, ale ja odnoszę się do całokształtu tematu, a nie tego pojedynczego wydarzenia.

Cytuj:
A co do tego ze zazwyczaj najgłośniej krzyczą w tej sprawie ci co to są na pograniczu schizmy, ci którzy jak tylko mogą to oskarżają papieża o różne niecne rzeczy to drugi temat. Oczywiście nie każdy krytykujący jest zaraz na pograniczu schizmy. Żeby nie było.

Zgadza się. Nie każdy jest na pograniczu. Po prostu patrzę i martwi mnie to postępujące zafiksowanie u niektórych osób na punkcie tego, jak należy przystępować do Komunii Świętej. Przypomina mi to bowiem sytuację w Prawosławiu w Rosji w XVII wieku, kiedy doszło do schizmy na skutek wprowadzenia zmian w liturgii, i obawiam się powtórki w Kościele katolickim. :(

Pn wrz 14, 2020 5:30 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Do kogo powiedział Pan Jezus "bierzcie i jedzcie' i w jakich okolicznościach?
Nie powiedział tego do tłumów, tylko i wyłącznie do UCZNIÓW i podczas ustanawiania Eucharystii. To jest klucz do sprawy. Dlatego bezsensowne są argumenty, że "nie wkładał im do ust" i wyciąganie z tego wniosku, że Komunia na rękę wynika ze słów Pana Jezusa. :no:

Tak w ogóle to ten portal jest opanowany przez moderatorów-modernistów i stąd bierze się ich niezrozumienie takich problemów, jak omawiany.

Pn wrz 14, 2020 6:00 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
arnika napisał(a):
Do kogo powiedział Pan Jezus "bierzcie i jedzcie' i w jakich okolicznościach?
Nie powiedział tego do tłumów, tylko i wyłącznie do UCZNIÓW i podczas ustanawiania Eucharystii. To jest klucz do sprawy. Dlatego bezsensowne są argumenty, że "nie wkładał im do ust" i wyciąganie z tego wniosku, że Komunia na rękę wynika ze słów Pana Jezusa. :no:

Tak w ogóle to ten portal jest opanowany przez moderatorów-modernistów i stąd bierze się ich niezrozumienie takich problemów, jak omawiany.

No to lecim..
A czy Pan Jezus powiedział coś w stylu "to czyńcie na Moją pamiątkę, karmiąc do ust"?

Ps. Ze mnie taki modernista, że zwykle (czytaj prawie zawsze) przyjmuję Ciało Chrystusa do ust.

Pn wrz 14, 2020 6:58 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 951 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 64  Następna strona