Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 11, 2020 4:12 am

co to jest milosc? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post co to jest milosc?
Czesto mowi sie w Kosciele o milosci .
Ale co to znaczy kochac Boga? Jak to sie robi?

Cz lut 13, 2014 7:47 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: co to jest milosc?
Ja jestem prosty człowiek i powiem tak: dla mnie kochać Boga to przede wszystkim w 'realu' kochać człowieka. Zrobić 'w prezencie' zakupy dla niestety biednego i schorowanego sąsiada (nie czekając aż o to poprosi), zaprosić go na obiad, mieć oczy i uszy otwarte na potrzeby innych- dać za małe ale w dobrym stanie ubranka po dzieciach komuś, popilnować dziecko sąsiadom żeby mogli wyjść do kina, robić co się da ale dyskretnie, żeby nikt się nie czuł skrępowany.
I dziękować Bogu każdego dnia za to, co mam: bo mam gdzie mieszkać, mam bieżącą wodę (ile tysięcy osób nie ma takiego 'luksusu'!), mam co jeść, ktoś mnie kocha. Dla mnie to wystarczające powody, żeby dziękować Bogu i czuć się szczęśliwa :)

Cz lut 13, 2014 8:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pięknie, prosto i zrozumiale.

Cz lut 13, 2014 8:28 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą (Mk 12, 29-30).

Tak normalnie na co dzień....
Nic poza Bogiem nie widzisz...szukasz Boga wszędzie
starasz się go poznać najlepiej jak umiesz
Teskisz gdy nic do ciebie nie mówi
Starasz się o bliska relacje z Bogiem, komunie z nim
Oddajesz Bogu całego siebie - tzn wole, ciało umysł, dusze. ducha
Ufasz Bogu - mimo prób i cierpień wiesz ze cie uratuje
Starasz się poznać jego opinie / wole w konkretnej sprawie
Polegasz na Jego mądrości nie na swojej
Bierzesz swój krzyż życia i Go naśladujesz...
Kochasz innych ludzi - co czynisz innym to tak jak byś czynił to Bogu, Dla Boga wcześnie wstajesz, robisz śniadanie dla rodziny, pracujesz. Wszystko co robisz to na chwale Boga
Kładziesz się spać z myślą ze rano już będziesz z nim w jego Królestwie.
Chcesz być jak najlepszy nie z obowiązku czy strachu przed śmiercią i mękami wiecznymi tylko z miłości zęby się Bogu podobać.

Dziękujesz Bogu za to co dla ciebie robi codziennie za to co robi dla ciebie.

Miłości się uczymy każdego dnia a o na wzrasta !!!
Myślę ze jest wiele sposobów by ja wyrazić odkryjesz własne.

http://www.jakubek.diecezja.gda.pl/inde ... &Itemid=58

Cz lut 13, 2014 8:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeśli widzę, że sąsiad jest złoczyńcą, który gnębi drugiego sąsiada i nie zamierza przestać, to nie powiem w duchu miłości do tego gnębionego: idź, pojednaj się z bratem.

Tu masz wersję dla tych szczególnie obdarowanych, którzy potrafili doskonale współpracować z Bożą łaską (z Hymnu o Miłości) :

4 Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
5 nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
6 nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
7 Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.

a słowa moje odrzuciłeś

Cz lut 13, 2014 11:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No i Ojciec Pio w końcu wyłożył mi, o co w tym Hymnie o Miłości chodzi.

Miłość jest królową cnót. Jak perły złączone są nitką, tak cnoty połączone są miłością. Jeśli zerwie się nitka, to perły rozsypią się, tak też giną cnoty, jeśli słabnie miłość.

Jednak ten fragment :

Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.

wymaga chyba nieco innego rozumienia.

Czytając pisma świętych zobaczyłam, że dla nich rzeczy trudne, niemiłe były okazją do wzrastania, dlatego siłą rzeczy pokładali nadzieję w każdych okolicznościach życia, wierzyli, że to co zsyła im Pan nie może być złe, bo doświadczali owoców duchowych płynących z otwarcia na działanie Boże. Wszystko znosi dla Miłości, tak jak Tereska od Dzieciątka Jezus, kiedy mówiono jej (już na łożu śmierci) :
Ach! Straszne co ty cierpisz! Ona odpowiedziała: Nie, to nie jest straszne. Mała ofiara miłości nie może uznawać za straszne tego, co jej Oblubieniec zsyła z miłości. Tak więc na przykładzie tych słów Tereski, rozumiemy teraz dlaczego Miłość wszystko przetrzyma.

Tak więc podstawą Miłości zawsze będzie budowanie relacji z Chrystusem. Człowiek bogaty w cnoty o wiele lepiej będzie umiał obchodzić się z bliźnim.

a słowa moje odrzuciłeś

So lut 15, 2014 12:06 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Dziękuje za odpowiedzi. Z Bogiem

N lut 16, 2014 11:52 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
anon napisał(a):
Czesto mowi sie w Kosciele o milosci .
Ale co to znaczy kochac Boga? Jak to sie robi?

Miłość jest cnotą moralną. Zanim przejdę do szczegółowego wyjaśnienia, zatrzymam się nad zdefiniowaniem tego czym jest cnota. Kiedyś uważano, że jest nawykiem, ale dziś się to różnicuje, bowiem nawyk wyraża pewnien stan, który polega na zdolności do mechanicznego spełniania czynności, a więc prowadzi do ograniczenia udziału w nich świadomości i woli. Cnota natomiast daje stałą gotowość do wykonywania danych aktów przy pełnym zaangażowaniu się duchowych wladz człowieka. Cnoty zawierają rozumny charakter działania.
Tak więc możemy cnotę zdefiniować jako stałą zdolność woli człowieka do spełniania aktów moralnie dobrych*.

Miłość stanowi jedną z cnót teologalnych (to cnoty odnoszące się do Boga). Miłość usprawnia człowieka do miłowania Boga jako najwyższego i nieskończonego Dobra.

Mamy jeszcze cnoty etyczne, które odnosza się do dóbr godziwych przygodnych. Wyróżniamy tu pięć gatunków cnót moralnych. Miłość należy do cnót kardynalnych a więc takich, które pełnią szczegółną rolę w życiu człowieka. To jakby ośrodki krystalizacyjne wokół których gromadzą się inne cnoty.

Miłość jest cnotą polegającą na chceniu dobra. Każda cnota moralna usprawnia czlowieka do czynienia jakiegoś dobra moralnego. Czyni to jednak pod jakimś szczególnym kątem: bądź jako umiar w cnocie, bądź jako dobro należne, powinne, dobro przejawiające się jako opanowanie sfery popędowej w człowieku czy wreszcie dobro uporządkowania tkwiących w nim pożądliwości. Miłość natomiast zwraca się bezpośrednio ku dobru. Dlatego w najgłębszej swojej istocie jest ona chceniem dobra i czynieniem dobra. Kiedy to dobro kieruje się w stronę samego siebie, jest miłością samego siebie, kiedy natomiast udziela go bliźniemu, staje się miłością bliźniego.
Związek cnoty miłości z dobrem sprawia, że przeksztalca się ona w naczelną siłę motoryczną rozwoju innych cnót. Lgnąc do dobra i dążąc do jego urzeczywistnienia powoduje, że mamy dążenie do osiągnięcia pełnej doskonałości moralnej, obejmującej całokształt dostępnych człowiekowi cnót.

Miłość nie ogranicza się jak sprawiedliwość do oddania ściśle wymierzonej ilości dóbr. Tkwi w niej maksymalizm, chęć oddania więcej i dlatego wychodzi ona poza to, co konieczne, udzielając ile tylko jej roztropność pozwala.

N paź 04, 2015 2:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kochać Boga całym sercem, duszą i umysłem. Pragnąć się do Niego upodobnić, starać się iść drogą świętości. Każdy ma inny niejako "plan" na świętość; współpracując z łaską uświęcającą człowiek może właśnie się uświęcić i Panu Bogu spodobać przez to.

Pn paź 05, 2015 9:49 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Według mnie jest chęć zdecydowanie z serca dobra drugiego czlowieka.Istnieje też dobra wola to juz jest postawa lub uczynek sam w sobie.Miłość jest też wtedy gdy potrafimy wybaczać itd to jest związane z sercem.

Pn paź 05, 2015 11:16 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Ja kocham Boga, bo uwielbiam z Nim rozmawiać. Fascynuje mnie czytanie Biblii, bo wiem, że to Jego słowa do mnie. Uwielbiam ludzi, bo wiem, że są podobni do Boga.. Lubię podziwiać naturę, bo wiem, że to cząstka Jego Piękna.

Wt paź 06, 2015 4:41 pm