Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2019 3:01 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 637 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 43  Następna strona
 5. Nie zabijaj 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: 5. Nie zabijaj
Hades napisał(a):

To nieprawda.
Bóg stworzył nas doskonałymi.
Wszystko skomplikował szatan ...
Poczytaj KS.Rodz. o Adamie i Ewie. Zanim "zjedli jabłko" <<== metafora....
coś tam przeskrobali nie wiem co! Biblia nie podaje wyjaśnień mówi tylko że kobieta uległa szatanowi i nakłoniła mężczyznę aby też uległ.
I poznali że są nadzy - nie rozumię o co w tym chodzi niestety - coś tam się dziwacznego stało i od tego czasu człowiek jest skażony - towarzyszy mu diabeł - non stop aż do śmierci.
Bóg nas po prostu od czasu do czasu sprowadza z manowców.

Muszę lecieć do pracy - popisałbym więcej ale nie mogę ......

jako dowód dajesz mi mitologie żydowska.. świetnie, ręce opadają.

Cz mar 31, 2016 9:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Advaita napisał(a):
Barney

cała koncepcja Jahwe i cudów biblijnych to fantazje widzące na niczym . Nic nie warte Jednakże w obrębie tej fantazji, umownie traktując, ze postacie z bajek są rzeczywiste możemy dojść do wielu wniosków
Myślę, że przy tak prymitywnym podejściu dalsza dyskusja z Tobą na temat Boga jest zbędna - a nawet sprzeciwia się II przykazaniu.

Cz mar 31, 2016 9:45 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Myślę, że przy tak prymitywnym podejściu dalsza dyskusja z Tobą na temat Boga jest zbędna - a nawet sprzeciwia się II przykazaniu.

prymitywne to jest traktowanie wymysłów Żydów jako prawdy objawionej, a już totalną arogancją jest wierzenie w bajki dla dzieci przy równoczesnym określaniu zwykłych logicznych faktów jako fantazji

Cz mar 31, 2016 10:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
jako dowód dajesz mi mitologie żydowska.. świetnie, ręce opadają.

Pożyjemy zobaczymy komu ręce opadną:)

Pt kwi 01, 2016 4:05 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hades napisał(a):

Pożyjemy zobaczymy komu ręce opadną:)

to już widać teraz, mitologie nie przyczyniły się w żadnym razie do rozwoju człowieka,nowych technologii, medycyny. Gdyby ludzie pozostali na etapie tych naiwnych historyjek, to nie mielibyśmy kanalizacji, samochodów czy internetu, w którym możesz wypisywać swoje fantazje :D

Pt kwi 01, 2016 10:32 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Po piąte - błędem jest czytanie tekstu ze starożytnego Wschodu na sposób "grecki". To, czy Jahwe "kazał zabić Egipcjanów" można się dowiedzieć, znając zasady rozumienia opowieści przez kulturę w jakiej tekst został napisany, a nie odczytując go w dzisiejszym kluczu pojęciowym. Trzeba znać sposoby wyrażania się na starożytnym Bliskim Wschodzie, który jest KRAŃCOWO różny od stosowanej na Zachodze retoryki greckiej.
Najprościej mówiąc - gdy starożytny (a często i współczesny) mieszkaniec Palestyny (ale także Tranu, Syrii, Turcji itd) słucha opowieści, szuka odpowiedzi na to "co to opowiadanie znaczy?".
jest to skrajnie różne od współczesnego człowieka Zachodu, który spodziewa się po opowiadanej (czytanej) historii odpowiedzi na pytanie "jak to dokładnie było?" które w ogóle nie przyszłaby do głowy starożytnemu Żydowi.

Tutaj pojawia się pytanie - co znaczą te wszystkie opowiadania, które opisują mordy, gwałty i ludobójstwa? Co znaczą boże polecenia nakazujące zabijania? Czego mogły nauczyć ludzi żyjących przed dwoma tysiącami lat i czego mogą nas nauczyć teraz?

Pt kwi 01, 2016 2:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
to już widać teraz, mitologie nie przyczyniły się w żadnym razie do rozwoju człowieka,nowych technologii, medycyny. Gdyby ludzie pozostali na etapie tych naiwnych historyjek, to nie mielibyśmy kanalizacji, samochodów czy internetu, w którym możesz wypisywać swoje fantazje :D

Masz w 100% rację. Mitologia wiele nie wnosi poza literaturą.
Natomiast mogę ci podać kilku całkiem "kościelnych" ludzi którzy w twój przymitywny świat wnieśli ogrom wiedzy . I tak :

Mikołaj Kopernik - heliocentryzm
Isaac Newton - grawitacja - podstawa!!!!
Johannes Kepler - astronomia - prawa Keplera
Praktycznie podstawę każdej nauki stworzył ktoś z Kościoła - co ty pleciesz facet???

Kooknij na listę - a to tylko namiastka - to sami chrześcijanie (mało tego większość po ślubach kościelnych - kapłani i zakonnicy):
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_C ... technology

A ty myślisz że religia to zacofani ludzie?
Otwórz oczka! Pora wstawać!

Twój argument mnie zrozbawił.

Pt kwi 01, 2016 5:10 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Hades - czy ludzie o których wspominasz posługiwali się Biblią aby wyjaśniać otaczającą nas rzeczywistość? Czy Biblia pomogła Keplerowi wyjaśnić ruch planet, a Kopernikowi posłużyła do stworzenia teorii heliocentrycznej?

Pt kwi 01, 2016 5:33 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
1) Zabójstwo w obronie.
- życie dostaliśmy od Boga więc zabijając napastnika chronimy boży dar. Accepted.
2) Zabójstwo w obronie ojczyzny.
- wszystko zależy od zamiarów najeźdźcy. Jeżeli jego plany godzą w życie obywateli to patrz wyżej a jeżeli nie to brak uzasadnienia. Obiektywnie recz biorąc tożsamość narodowa < życie ludzkie. Chyba że to życie należy do np. UPA i chce zabijać.
3) Aborcja
- i tutaj wychodzi szydło z worka. Kościół za swój główny cel nie stawia jakości życia ludu lecz ilość. Całkowicie rozsądnym jest że z korzyścią dla społeczeństwa i rodziny jest dokonać aborcji kolejnego z rzędu dziecka gdy stwarza to zagrożenie dla matki gdyż lepsze np 4 dzieci odchowanych w pełnej rodzinie niż 5 i każde i pewnego momentu jako półsierota + ostatnie nawet nieświadomie uznane przez rodzinę za mordercę. Szkoda że kler nie wpadł na to że taka taktyka bardziej szkodzi kościołowi niż pomaga (łatwiej podbić nowe terytorium mniejszą ilością dobrze wyszkolonych owieczek niż większą ilością z dysfunkcyjnymi w pakiecie).

Pt kwi 01, 2016 5:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Na pewno - niemielibyśmy żadnej wiedzy gdyby nie była nam dana z góry.
Duch Święty z kolei to potężny dar!
Na pewno!

Skoro koniecznie szukasz odpowiedzi na tego typu wywody - poszukaj statystyki na temat kto więcej wniósł w naukę? Wierzący vs ateiści.

Zauważ jednak że podstawy stworzyli wierzący ludzie! Bez grawitacji fizy nie ma! Tymbardziej astronomii.

Teraz na koniec Biblia to nie encyklopedia i nie dzieło naukowe czy elementarz. To klucz.Tak na nią zerknij. I nie zamykaj oczków na fakty - większość wiedzy (naukowej też) mamy dzięki właśnie kościołom! A te na Bibli sa budowane.

Ba, mało tego - nasza mentalność jest bezpośrednim wynikiem prowadzonej przez wieki już ewangelizacji. Stopień naszego barbarzyństwa widzocznie spadł co widać jak zerkniesz krytycznym okiem na chociażby mentalność Europejczyków średniowiecznych vs współczesnych.

Przestaliśmy kamieniować, krzyżować - nawet wycofujemy stopniowo karę śmierci wogóle.

Rozumiesz? Wszystko Bogu zawdzięczamy a Ty dalej w zaparte i nieuwarunkowane ......

Ufffff :dokitu:

Pt kwi 01, 2016 5:57 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Po pierwsze - mogę się jedynie domyślać, i z Tobą podzielić domysłami. Ale - podobnie jak Ty - nie wiem.

No właśnie... Wniosek jest jeden, w oczach Boga dany czyn jest grzechem tylko w danym okresie czasu, w innym ten sam czyn jest przez niego pożądany, a przynajmniej tolerowany. Kompletny bezsens, jeżeli Bóg jest niezmienny. No chyba, że tak na prawdę zabijanie innowierców jest dobre, tylko Jezus (kłamał?!) co do nadstawiania drugiego policzka ? A może głosił coś zupełnie nie zgodnego z wolą Bożą ?
Wiem, że wybiegam daleko, ale tak można to sobie uprościć.

Cytuj:
Po drugie - całkiem prawdopodobne hipotezy podali mądrzejsi ode mnie http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD ... dowac.html

Nadal nie wyjaśnia to dlaczego wtedy czyny te nie były grzeszne, a dzisiaj te same są.

Cytuj:
Po trzecie ( o tym już pisałem) nie można oceniać tekstu sprzed chrześcijaństwa w świetle ocen moralnych kogoś, kto żyje w kulturze od 20 wieków zanurzonej w chrześcijaństwie. To przecież chrześcijaństwo ukształtowało tę naszą wrażliwość w taki właśnie, a nie inny sposób. Przykładanie tej miary do tekstu starożytnego to błąd, który historycy nazywają "anachronizmem".

Ja nie oceniam, ja pytam dlaczego definicja grzechu jest w oczach Boga elastyczna. Dlaczego to czy moje postępowanie jest dobre, uzależnione jest od czasów w jakich żyję ? Jeżeli dzisiaj zaciukam Muzułmanina, to mogę mieć problem z wejściem do raju, nieprawdaż ? Gdybym zrobił to dwa tyś. lat temu to wszystko byłoby ok.
Nawet zabicie przez Żydów Jezusa, jest niejako usprawiedliwione:
Bo chyba, zabili go właśnie na tej postawie.
2 Jeśli powstanie u ciebie prorok, lub wyjaśniacz snów, i zapowie znak lub cud, 3 i spełni się znak albo cud, jak ci zapowiedział, a potem ci powie: "Chodźmy do bogów obcych - których nie znałeś - i służmy im", 4 nie usłuchasz słów tego proroka, albo wyjaśniacza snów. Gdyż Pan, Bóg twój, doświadcza cię, chcąc poznać, czy miłujesz Pana, Boga swego, z całego swego serca i z całej duszy. 5 Za Panem, Bogiem swoim, pójdziesz. Jego się będziesz bał, przestrzegając Jego poleceń. Jego głosu będziesz słuchał, Jemu będziesz służył i przylgniesz do Niego. 6 Ów zaś prorok lub wyjaśniacz snów musi umrzeć, bo chcąc cię odwieść od drogi, jaką iść ci nakazał Pan, Bóg twój, głosił odstępstwo od Pana, Boga twego, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, wybawił cię z domu niewoli. W ten sposób usuniesz zło spośród siebie.
oraz
Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych - taki prorok musi ponieść śmierć".
21 Jeśli pomyślisz w swym sercu: "A w jaki sposób poznam słowo, którego Pan nie mówił?" - 22 gdy prorok przepowie coś w imieniu Pana, a słowo jego będzie bez skutku i nie spełni się, [znaczy to, że] tego Pan do niego nie mówił, lecz w swej pysze powiedział to sam prorok. Nie będziesz się go obawiał.

Chociaż jak dla mnie, trochę nie pasuje to (przynajmniej do ewangelicznego) opisu działalności Jezusa.

Pt kwi 01, 2016 6:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Ja nie oceniam, ja pytam dlaczego definicja grzechu jest w oczach Boga elastyczna. Dlaczego to czy moje postępowanie jest dobre, uzależnione jest od czasów w jakich żyję ?

Od sutuacji też!.
Gdy w roku 1943 polacy zabijali niemców to spełniali swój obowiązek.Gdyby polacy zaczeli zabijac ich dzisiaj - grzech. Na tej zasadzie.
Tu jest elastyczność.

..

Pt kwi 01, 2016 7:36 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Powtarzam:
Podejście aprioryczne jakie stosujesz uniemożliwia wytłumaczenie Ci czegokolwiek. Przeto nie będe "rzucał pereł przed wieprze".

Pt kwi 01, 2016 7:50 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Gdy w roku 1943 polacy zabijali niemców to spełniali swój obowiązek.Gdyby polacy zaczeli zabijac ich dzisiaj - grzech. Na tej zasadzie.
Tu jest elastyczność.

Tak ? Podobno Jezus mówił, że mamy nadstawiać drugi policzek...
To ja się nie znam...

Pt kwi 01, 2016 8:08 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście, że się nie znasz. Pan Jezus też milczał, nie odpowiadając na pytania. Św. Jan Chryzostom pisał: Nc mu nie odpowiadał, ponieważ za każdym razem nie pytał naprawdę. Chrystus nie mówi Piłatowi o swej Boskiej godności, bo Piłat nie jest poważny, gdy zadaje Mu pyania; wcale nie jest zainteresowany odpowiedzią. W konfrontacji na nią potrafi tylko wzruszyć ramionami i powiedzieć: Cóż to jest prawda...
Nie wyjawia się prawdy komuś, dla kogo nie jest ona żadną wartością, nie rzuca się pereł przed świnie. Św. Chryzostom wyjaśnia milczenie Pana Jezusa w momencie, gdy Piłat Go pyta: Skąd Ty jesteś? Pan Jezus wyczuł, ze pytanie jest czysto teoretyczne, do niczego nie zmierza, a Jego odpowiedź nie będzie miała żadnego wpływu na życie Piłata. Cóż to jest prawda... zawracanie głowy.

No nie? Takie są Twe dyskusje. Tak to wygląda, stąd moja narracja. Bycie sceptykiem oznacza zadawanie pytań i to jest cenne. Człowiek, który odszedł, bo nie chce wierzyć (z różnych powodów), ale jeszcze szuka usprawiedliwienia nie jest jednak osobą poszukującą odpowiedzi, jest cynikiem. Musi swą niewiarę scalić z głupotą Biblii. Z nim się nie rozmawia...tak długo dokąd się nie zmieni.

Pt kwi 01, 2016 8:42 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 637 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 43  Następna strona