Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 11, 2020 9:54 am

Jest nadzieja. 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Jest nadzieja.
Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Posted by Włodek Kuliński – Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-24
Król Polski

+

Podczas 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu, zatwierdzono treść Aktu Intronizacyjnego, który zostanie uroczyście dokonany w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w sobotę przed uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Oto jego treść:

Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą [wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi], by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród.

Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie.

Pragnąc uwielbić majestat Twej potęgi i chwały, z wielką wiarą i miłością wołamy: Króluj nam Chryste!

– W naszych sercach – Króluj nam Chryste!

– W naszych rodzinach – Króluj nam Chryste!

– W naszych parafiach – Króluj nam Chryste!

– W naszych szkołach i uczelniach – Króluj nam Chryste!

– W środkach społecznej komunikacji – Króluj nam Chryste!

– W naszych urzędach, miejscach pracy, służby i odpoczynku – Króluj nam Chryste!

– W naszych miastach i wioskach – Króluj nam Chryste!

– W całym Narodzie i Państwie Polskim – Króluj nam Chryste!

Błogosławimy Cię i dziękujemy Ci Panie Jezu Chryste:

– Za niezgłębioną Miłość Twojego Najświętszego Serca – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

– Za łaskę chrztu świętego i przymierze z naszym Narodem zawarte przed wie-kami – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

– Za macierzyńską i królewską obecność Maryi w naszych dziejach – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

– Za Twoje wielkie Miłosierdzie okazywane nam stale – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

– Za Twą wierność mimo naszych zdrad i słabości – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

Świadomi naszych win i zniewag zadanych Twemu Sercu przepraszamy za wszelkie nasze grzechy, a zwłaszcza za odwracanie się od wiary świętej, za brak miłości względem Ciebie i bliźnich. Przepraszamy Cię za narodowe grzechy społeczne, za wszelkie wady, nałogi i zniewolenia. Wyrzekamy się złego ducha i wszystkich jego spraw.

Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Zobowiązujemy się porządkować całe nasze życie osobiste, rodzinne i narodowe według Twego prawa: – Przyrzekamy bronić Twej świętej czci, głosić Twą królewską chwałę – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

– Przyrzekamy pełnić Twoją wolę i strzec prawości naszych sumień – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

– Przyrzekamy troszczyć się o świętość naszych rodzin i chrześcijańskie wychowanie dzieci – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

– Przyrzekamy budować Twoje królestwo i bronić go w naszym narodzie – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

– Przyrzekamy czynnie angażować się w życie Kościoła i strzec jego praw – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

Jedyny Władco państw, narodów i całego stworzenia, Królu królów i Panie panujących! Zawierzamy Ci Państwo Polskie i rządzących Polską. Spraw, aby wszystkie podmioty władzy sprawowały rządy sprawiedliwie i stanowiły prawa zgodne z Prawami Twoimi.

Chryste Królu, z ufnością zawierzamy Twemu Miłosierdziu wszystko, co Polskę stanowi, a zwłaszcza tych członków Narodu, którzy nie podążają Twymi drogami. Obdarz ich swą łaską, oświeć mocą Ducha Świętego i wszystkich nas doprowadź do wiecznej jedności z Ojcem.

W imię miłości bratniej zawierzamy Tobie wszystkie narody świata, a zwłaszcza te, które stały się sprawcami naszego polskiego krzyża. Spraw, by rozpoznały w Tobie swego prawowitego Pana i Króla i wykorzystały czas dany im przez Ojca na dobrowolne poddanie się Twojemu panowaniu.

Panie Jezu Chryste, Królu naszych serc, racz uczynić serca nasze na wzór Najświętszego Serca Twego.

Niech Twój Święty Duch zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Niech wspiera nas w realizacji zobowiązań płynących z tego narodowego aktu, chroni od zła i dokonuje naszego uświęcenia.

W Niepokalanym Sercu Maryi składamy nasze postanowienia i zobowiązania. Matczynej opiece Królowej Polski i wstawiennictwu świętych. Patronów naszej Ojczyzny wszyscy się powierzamy.

Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie – na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi. Spraw, aby naszą Ojczyznę i świat cały objęło Twe Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju.

* * *

Oto Polska w 1050. rocznicę swego Chrztu
uroczyście uznała królowanie Jezusa Chrystusa.
Odpowiedz

N kwi 24, 2016 11:10 am
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jest nadzieja.
http://kosciol.wiara.pl/doc/3111569.Twe ... m-potrzeba

Dokonanie Intronizacji Pan Jezus nakazał Rozalii Celak oraz całemu narodowi polskiemu.

Wt kwi 26, 2016 3:18 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Mam pytanie. Czy Pan Jezus nie powiedział kiedyś " Królestwo moje nie jest z tego swiata"? Jak ma sie do tego Intronizacja na Króla Polski?

Śr kwi 27, 2016 3:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Króluj nam Chryste!
Konferencja Episkopatu Polski uznała, iż tekst Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana można wykorzystać duszpastersko - w pracy parafialnej, i w diecezji. Chodzi o to, żeby przyjmowanie Jezusa za Pana i Króla, uznawanie Go Panem i Królem, dokonywało się również w mniejszych grupach czy wspólnotach. Trzeba przy tym zadbać o to, by uroczyste odmówienie Aktu było dobrze przygotowane od strony duchowej - by było ono poprzedzone dniem skupienia w parafii albo wręcz rekolekcjami parafialnymi czy wspólnotowymi, a także, by było przeżywane w stanie łaski uświęcającej. Ważne jest, by nie był to tylko gest zewnętrzny, ale żeby rzeczywiście wypływał z wnętrza i odczytywany był ze świadomością wagi samego aktu i treści w nim zawartych.
https://gloria.tv/video/LzogHJN7Ngj

N maja 01, 2016 3:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kotlinka napisał(a):
Mam pytanie. Czy Pan Jezus nie powiedział kiedyś " Królestwo moje nie jest z tego swiata"? Jak ma sie do tego Intronizacja na Króla Polski?

Dokładnie tak, jak "uznawanie Jezusa za swego Pana i Zbawiciela, któremu oddajemy nasze życie".
Słowo "świat" w Biblii bywa używane w kilku znaczeniach:
  • jako przeciwieństwo "niebiańskości", czyli jako symbol tego co doczesne
  • jako coś, co nęci człowieka do grzechu (pożądliwość świata)
  • jako rzeczywistość święta, bo odkupiona przez Jezusa
Mylenie tych znaczeń moze prowadzić (i prowadziło niejednokrotnie - patrz katarzy albo chłyści, a wcześniej manicheiści) do poważnych zniekształceń wiary chrześcijańskiej.

N maja 01, 2016 11:22 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Mnie Intronizacja na Króla Polski-brzmi jednakże jakoś tak przyziemnie i politycznie ;-) Już nie wspomnę o pompatyczności. Zapewne jest to związane z wyobrażeniem Jezusa, które ma każdy, zapewne trochę inne.
W czasach rycerskich zapewne łatwiej było walczyć, myśląc o Chrystusie Królu.
"Stawam na placu z Boga ordynansu(1),
Rangę porzucam dla nieba wakansu(2).
Dla wolności ginę —
Wiary swej nie minę(3),
Ten jest mój azard" ......
(wspaniały utwór , zwłaszcza w wykonaniu Loch Camelot)
Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie "uznawanie Jezusa za swego Pana i Zbawiciela, któremu oddajemy nasze życie", jak to napisał Barney. Bo o to przecież chodzi. Osobiście, przerobiłabym trochę dokument ;-)

Wt maja 03, 2016 8:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kotlinka napisał(a):
Mnie Intronizacja na Króla Polski-brzmi jednakże jakoś tak przyziemnie i politycznie Już nie wspomnę o pompatyczności.

A Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum nie brzmi Tobie przyziemnie, politycznie i pompatycznie?
Kotlinka napisał(a):
Osobiście, przerobiłabym trochę dokument

Zamykanie Pana Jezusa tylko w serduszku jest bardzo na rękę wrogom Pana Jezusa, którzy mają wtedy swobodę w konstruowaniu różnych diabelskich praw.

Wt maja 03, 2016 9:52 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
A Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum nie brzmi Tobie przyziemnie, politycznie i pompatycznie?

To miało być , zdaje się szyderstwo (chociaż może Piłat miał trochę inne, ukryte intencje, są różne interpretacje).

Żeby uściślić: Jezus jest Królem i nie ma, jak dla mnie, potrzeby wydawać dokumentów brzmiących jak z czasów Potopu (Szwedzkiego, oczywiście), żeby komuś to pokazać. To nie jest królowanie w znaczeniu naszym, ludzkim, przyziemnym. Nie władza jest symbolem tego Królowania, ale Miłość.

Watchman, nie wydaje Ci się, że w tym wszystkim chodzi o to, żeby naśladować Jezusa i postępować zgodnie z Jego Nauką? Taka przemiana odbywa się w każdym z nas, jak to ładnie ująłeś, w "serduszku"(udam, że nie zrozumiałam ironii). Naśladując Chrystusa, nie boimy się o nim mówić.Nie boimy się naszym słowem i czynem pokazywać, że On jest naszym Panem, ale tez Przyjacielem i Nauczycielem.

W Akcie Intronizacji nie sam fakt mnie uwiera, tylko jego forma.

Tak do przemyśleń :
http://dominikanie.pl/2015/11/introniza ... -ze-zlota/

To oczywiście jedna z opinii, ale na pewno warta zastanowienia się, także w kontekście tego, co tak na prawdę musi iść za Intronizacją, żeby nie była tylko pustym dokumentem.

Wt maja 03, 2016 11:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kotlinka napisał(a):
To miało być , zdaje się szyderstwo

Jakie były intencje Piłata, że napisał w ten sposób, a nie w taki w jaki podpowiadali mu kapłani żydowscy, tego nie wiem. Fakt jest taki, że napisał Prawdę. Chrystus jest królem każdego z nas, każdego narodu. Jest Królem Izraela jak i jest Królem Polski.
Przyjęcie Jego panowania nad narodem, poprzez przedstawicieli, poprzez władze świeckie, poprzez władze duchowne nie jest w żaden sposób śmieszne, pompatyczne itp., tylko jest aktem Rozumu tego narodu.
Kotlinka napisał(a):
Jezus jest Królem i nie ma, jak dla mnie, potrzeby wydawać dokumentów brzmiących jak z czasów Potopu (Szwedzkiego, oczywiście), żeby komuś to pokazać.

Z tym Potopem to strzeliłaś..
Co postchrześcijańska Europa teraz przeżywa? W wymiarze duchowym jak i materialnym jest niszczona przez potop antywartości.
Akt podobny do tego jaki w katedrze lwowskiej uczynił król Jan Kazimierz jest niezbędny!
"Te państwa ostoją się tylko, które uznają mnie swym Królem..."
Kotlinka napisał(a):
Czy Pan Jezus nie powiedział kiedyś " Królestwo moje nie jest z tego swiata"?

Nie przytoczyłaś wypowiedzi Pana w całości.
"Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd."
To królestwo jest królestwem Pana Jezusa, w którym poddani są gotowi oddać życie za swego Pana i Władcę. Czy Polacy gotowi są umierać za Pana? Czy ja sam jestem gotów umrzeć za Pana Jezusa? Oby tak było. Tak mi dopomóż Bóg!
Kotlinka napisał(a):

Ciekawsze niż sam artykuł są komentarze do niego.
Niestety psy pańskie straciły swoje kły.

Wt maja 03, 2016 1:07 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jest nadzieja jak widzimy, że nauczanie Chrystusa nie jest powierzchowne i ograniczone do rytuałów, do tego, by innemu drzazgę w oku pokazać a samemu świętować Moc Bożą, by pychę polskich katolików połechtać, zwolnić od odpowiedzialności za siebie. Na to samo czekali Żydzi. Na króła, który za nich wszystko pozałatwia. I co się okazało?
Kiedy Piłat pyta Jezusa: Czy ty jesteś Królem Żydowskim?, Ten odpowiada mu: królestwo moje nie jest z tego świata. (J18, 36) Ponieważ królestwo Jezusa nie jest z tego świata, nie miał nad Nim władzy ani Piłat, ani żołnierze, którzy biorą Go do niewoli, biczują i krzyżują.

To, co Jan pisze o Jezusie, dotyczy też i nas. Ewangelie są dla nas, byśmy się uczyli. Tam, gdzie nas odrzucają, potępiają, tam, gdzie jesteśmy zranieni i obrażani, możemy powiedzieć: królestwo moje nie jest z tego świata. Nosimy w sobie boską godność, której nie może nam odebrać nikt na tym świecie, ponieważ ta godność nie pochodzi z tego świata. Nawet w obliczu największej bezsilności wobec śmierci, nikt nie jest w stanie pozbawić nas naszej królewskiej godności.

Kościół katolicki obchodzi w ostatnią niedzielę roku liturgicznego święto Chrytusa Króla, jeszcze raz się do tego powraca. Przy czym nie chodzi o proklamowanie Chrystusa na króla, tylko o to, że my doświadczamy siebie w królu Chrystusie jako ludzi królewskich.

Król jest obrazem człowieka, który panuje nad sobą, panuje nad swoimi namiętnościami i nie jest zdany bezsilnie na swych nieprzyjaciół. Dla Greków król jest jednocześnie mędrcem, który zna wzloty i upadki życia ludzkiego. Martin Buber przekazuje nam nauczanie rabbiego Schloma: Co jest najgorszym czynem złego popędu? (...) jeśli człowiek zapomni, że jest synem króla.
Obchodzimy uroczyście święto Chrytusa Króla, żebyśmy mogli bardziej wyprostowani iść w nasza codzienność, żebyśmy wierzyli w naszą królewską godność.
Nie na zasadzie powierzchowności obrzędowej, ale szukania drogi królewskiej w sobie. Królestwo moje nie jest z tego świata...jest u człowieka głęboko ukryte pod stertą kamieni i zagonienia codziennymi sprawami. To królestwo nie jest widoczne na płaszczyźnie emocjonalnej...dobrego samopoczucia wynikającego z przypisania Chrystusa do określownego narodu, To płycizna zwierzęca i karmienie pychy. Strefa ciszy leży znacznie głębiej. Wergiusz Pontyjski, pisarz- mnich żyjący w IV wieku to miejsce zamieszkania Boga nazywa Jezruzalem- miastem pokoju, które jest możniejsze niż jakiekolwiek zrozumienie i które chroni nasze serca.
Jeśli znajdę to miejsce ciszy we mnie, wzrośnie we mnie ufność i wolność. Tam prowadzi nas religia, nie do emocjonalnych przeżyć i szafowania pobożnymi deklaracjami i machania sztandarami, ale prawdziwego centrum, duchowej łączności z Bogiem i poczucia królewskiej godności. Taki człowiek jest jak skała, nie da się zarysować.

Latwo proponować, by robotę własną człowieka wykonał za niego Bóg, on będzie jedynie machał chorągiewką czując się lepszym niż innowiercy i niewierzący...lub magicznie będzie wierzył, że to Bóg bedzie pasł różgą żelazną tych, który odmawiają posłuszeństwa. Sami budują siebie drabinę do nieba, jak Żydzi. Potrzeba jeszcze tylko znaków...

Wt maja 03, 2016 3:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
"I w Krakowie wtedy była druga wybranka Pana Jezusa, nie zakonnica, dyplomowana pielęgniarka, która długie lata do śmierci pracowała w szpitalu na Kopernika w Krakowie – Rozalia Celakówna. Ja sądzę, że ponieważ te dwie mistyczki były w Krakowie przed wojną, Kraków choć był podminowany przez Niemców, ocalał, nie został wcale zniszczony, jak inne miasta w Polsce. To jej Pan Jezus powiedział (my o tym wiemy): życzę Sobie, aby w Polsce dokonała się Intronizacja Chrystusa Króla Polski. Tak jak się dokonała intronizacja Królowej Polski, co Matka Boża wyraziła w życzeniu w 1608 roku pobożnemu jezuicie Julianowi Mancinellemu we Włoszech, w Neapolu i polski naród to przyjął i tak się zatroszczył, że mamy święto Królowej Polski (inne narody nie mają), zatwierdzone przez Watykan. I mamy wezwanie w litanii „Królowo Polski” (inne narody nie mają), zatwierdzone przez Watykan.

Może Królowa Polski uprosiła Pana Jezusa: Panie Jezu, Mój Synu, bądź w szczególny sposób, bo jesteś Królem nieba i ziemi nad tym narodem, jako Król. A wiemy, że Króla trzeba pięknie słuchać. Przed wojną to się nie dokonało i Pan Jezus powiedział Rozalii: jeśli to się dokona, przed tym narodem wspaniały, piękny rozwój – wiary, kultury, gospodarki, polityki i wielki pokój. Jeśli to się nie dokona to ten naród będzie musiał bardzo dużo wycierpieć. Te trzy słowa Pan Jezus wyraźnie jej powiedział. No i zaczęło się, jak wiecie, 1 września w 1939 roku. Ileż cierpienia! Ile wymordowanych ludzi przez Hitlera i przez Stalina a potem dopełniane jeszcze po wojnie przez polskich komunistów! Ile łez, ile sierot, ile wdów! A potem około 100 000 wymordowanych na Wołyniu i na Podolu. Pamiętajmy, u Pana Boga nie ma przypadków!

I Pan Bóg liczy u każdego Swojego dziecka 3 rzeczy: modlitwę, dobre życie i trzecią, największą wartość: cierpienie.

To znowu diabeł tak się bał, żeby do tej intronizacji nie dopuścić, że choć było dużo modlitwy w narodzie, bo Duch Święty działa kochani, to o intronizacji w pewnym momencie Episkopat powiedział: nie wolno na ten temat nic mówić. I teraz, patrzcie, parę miesięcy temu na swojej konferencji Episkopat Polski powiedział: Intronizacja Chrystusa Króla w Polsce będzie. Tylko, że w tym życzeniu Pana Jezusa były dwa takie momenty do spełnienia: intronizacja ma się dokonać w obecności całego Episkopatu Polski i rządu. I, według mnie, przychodzi teraz ten czas, bo przecież wybór prezydenta czy zwycięstwa prawicy to jest Boży cud."

https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2015/11/30/ks-egzorcysta-jan-peziol-antychryst-jest-wsrod-nas/
https://www.youtube.com/watch?v=U9OFcxOAVRg

Cz maja 05, 2016 8:30 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
ciach - celowe złamanie zakazu do pisania w dziale + wklejanie postów z zamkniętych wątków = OSTRZEŻENIE <n>

Cz wrz 01, 2016 5:38 pm
Odpowiedz z cytatem
Ale fajnie. Tak jak watchman zauważył, Europa teraz przeżywa kryzys, ale niektórzy tego chyba nie widzą, albo nie chcą widzieć. W 100% popieram.

Co mnie dziwi to to, iż ci przeciwnicy mówią "po co ta intronizacja, skoro Jezus jest i tak Królem wszechświata". No fajnie, że jest, ale czemu nie możemy "tak sobie jeszcze indywidualnie" ogłosić? Im to w czymś przeszkadza? Ich argument jest trochę bezsensowny.. tak to czuję.

Cz wrz 01, 2016 10:36 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
XD chcą intronizować Pana Jezusa na króla polski...
Patrzcie w jakim Polska jest stanie ...słabo by to świadczyło o Królu...
Po za tym ..."Królestwo moje nie jest z tego świata"...
Nie mieszajcie Syna Bożego do polityki bo polityk to sprawa brudna...

Pt wrz 02, 2016 10:27 pm
Odpowiedz z cytatem
Czarny44 napisał(a):
XD chcą intronizować Pana Jezusa na króla polski...
Patrzcie w jakim Polska jest stanie ...słabo by to świadczyło o Królu...
Po za tym ..."Królestwo moje nie jest z tego świata"...
Nie mieszajcie Syna Bożego do polityki bo polityk to sprawa brudna...

Primo: Myślę że dobry Król jest 1000x bardziej potrzebny w czasach trudnych dla kraju, a nie gdy już "wszystko jest zrobione".

Drugie primo: nie swiadczyloby to słabo o Królu. Jest On już "Królem Wszechświata", a wszechświat (razem z nami) nie jest idealny (przez nasz grzech), więc? On się już znizyl do naszego poziomu i w niczym mu to nie przeszkodziło, nie stał się gorszy.

I trzecie primo-ultimo: polityka to sprawa brudna? Nie ma już uczciwych polityków? Skąd masz te dane? Zmyślone (zapewne)?
I dodatek specjalny: cytat wyciągnięty nie wiadomo skąd i nie pasujący do kontekstu. Wybieranie jednego zdania lub jego części z całego fragmentu, który dopiero tworzy spójną i logiczna całość, jest gwałtem na logice i sprawiedliwości. Zaniechaj tych działań i zlituj się nad światem.

Pozdrawiam.

Ps: przepraszam za błędy w ortografii i interpunkcji. Piszę z telefonu.
PS2: nie wiem czemu mielibyśmy odseparowac Kościół od polityki. Jakby to było dwa światy gryzace się ze sobą niczym małe szczeniaki. Absurd..
Ps3: nie znizajmy się do poziomu rzucania błotem. Jeśli ktoś z nas przekona kogoś do swoich racji, to po prostu przyznajmy się do błędu.

Pt wrz 02, 2016 11:25 pm