Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N wrz 20, 2020 12:32 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 151 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Następna strona
 Dylemat wagonika 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dylemat wagonika
Piszesz o czymś innym. To nie jest odniesienie do tego o czym napisałam (łącznie). A napisałam wystarczająco jasno. Dlaczego więc mnie cytujesz zniekształcając przekaz? Jaki masz w tym interes? Bo nie chodzi o brak zrozumienia tego o czym pisałam.
Posądzanie etyków chrześcijańskich o socjopatię jest wyrazem głęboko skrywanej niechęci (bo nie obiektywnego widzenia spraw z zewnątrz i rzetelnej wiedzy kierunkowej). To nie jest moralność techniczna, ani moralność ludzi o sztywnych i zawężonych sposobach postępowania etycznego wynikającego z osobowości (pokażesz mi normę etyczną, z której wypłynął czyn Kolbego, z której da się to precyzyjnie wyprowadzić*?). Z Twojej jednak strony odbieram widzenia jednowymiarowego i okrojonego psychoduchowo człowieka (inaczej nie potrafisz lub nie chcesz) i to w samym sercu samego siebie**. Dalekie od wierności, bliskie stałości. Tak to chyba określacie w filozofii? Chociaż język tej nauki daleki jest od stabilności.

Tradycyjna nauka moralna Kościoła mówi o czynach, które są wewnętrznie złe: są złe zawsze i same z siebie, to znaczy ze względu na swój przedmiot, a niezależnie od ewentualnych intencji osoby działającej i okoliczności. Kościół naucza, że są to: wszystko co godzi w życie (zabójstwa, ludobójstwa, spędzanie płodu, eutanazja i dobrowolne samobójstwo, wszystko co narusza stałość osoby ludzkiej, jak okaleczenia, tortury zadawane ciału i duszy, wysiłki w kierunku przymusu psychicznego).

Śr gru 02, 2015 3:15 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Czy dylemat wagonika nie jest aby postawiony na ukrytym założeniu, że człowiek ma intencję ratowania innych?

Bo może ja będę miał sytuację w kompletnym poważaniu. Nie ja ją sprowokowałem. Dopóki do zadania nie zostanie wprowadzona osoba znana mi (bądź osobiście bliska), mam wszystko gdzieś. Przejeżdża – nie przejeżdża, co za różnica. Czy można to przyjąć za rozwiązanie dylematu?

Albo pójdźmy dalej. Jestem mizantropem. Gdy stoję z boku, wagonik przejeżdża 5 osób, a po jakimś czasie szalony filozof wędruje do mamra. Skoro przyczyniłem się do maksymalizacji liczby osób wyeliminowanych z otoczenia, to odnotowałem sukces. Czy to też jest dobra odpowiedź na dylemat?

N gru 06, 2015 6:33 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
CiepleKluchy napisał(a):
Czy dylemat wagonika nie jest aby postawiony na ukrytym założeniu, że człowiek ma intencję ratowania innych?

Bo może ja będę miał sytuację w kompletnym poważaniu. Nie ja ją sprowokowałem. Dopóki do zadania nie zostanie wprowadzona osoba znana mi (bądź osobiście bliska), mam wszystko gdzieś. Przejeżdża – nie przejeżdża, co za różnica. Czy można to przyjąć za rozwiązanie dylematu?

Albo pójdźmy dalej. Jestem mizantropem. Gdy stoję z boku, wagonik przejeżdża 5 osób, a po jakimś czasie szalony filozof wędruje do mamra. Skoro przyczyniłem się do maksymalizacji liczby osób wyeliminowanych z otoczenia, to odnotowałem sukces. Czy to też jest dobra odpowiedź na dylemat?

Sytuacja CiepleKluchy jest prosta, bez innych wymyślonych warunków. Przejrzyj wcześniejsze posty. To znany przecież eksperyment myślowy, z którym na tym forum jest duży problem.
Prześledź, proszę, cały wątek ;)
.
.
.

N gru 06, 2015 8:39 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
To nie jest moralność techniczna, ani moralność ludzi o sztywnych i zawężonych sposobach postępowania etycznego wynikającego z osobowości (pokażesz mi normę etyczną, z której wypłynął czyn Kolbego, z której da się to precyzyjnie wyprowadzić*?)

Co to jest moralność techniczna, gdybyś mogła nam ułomnym wytłumaczyć? … i przy okazji, co to są zawężone sposoby postępowania etycznego wynikające z osobowości?

merss napisał(a):
Z Twojej jednak strony odbieram widzenia jednowymiarowego i okrojonego psychoduchowo człowieka (inaczej nie potrafisz lub nie chcesz) i to w samym sercu samego siebie**.

To już mistrzostwo świata, dostajesz ode mnie medal mistrzyni neologizmu – co to niby jest? :co:- okrojony psychoduchowo człowiek?
i....

merss napisał(a):
Dalekie od wierności, bliskie stałości. Tak to chyba określacie w filozofii? Chociaż język tej nauki daleki jest od stabilności.

Możesz wytłumaczyć, czy tak tylko walnęłaś, bez sensu. 8O

merss napisał(a):
Tradycyjna nauka moralna Kościoła mówi o czynach, które są wewnętrznie złe: są złe zawsze i same z siebie, to znaczy ze względu na swój przedmiot, a niezależnie od ewentualnych intencji osoby działającej i okoliczności. Kościół naucza, że są to: wszystko co godzi w życie (zabójstwa, ludobójstwa, spędzanie płodu, eutanazja i dobrowolne samobójstwo, wszystko co narusza stałość osoby ludzkiej, jak okaleczenia, tortury zadawane ciału i duszy, wysiłki w kierunku przymusu psychicznego).

Wracając do dylematu wagonika, aby nie popaść w offtop.
No dobrze. Skoro Kościół naucza, że złe jest wszystko, co godzi w życie, to czy zaniechanie działania w eksperymencie należy traktować jako wyrządzenie zła - można przecież uratować pięciu ludzi, poświęcając jednego.
.
.
.

N gru 06, 2015 9:21 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?

Jest to dylemat tendencyjny, zmuszający do założenia czegoś, co nie zostało udowodnione. W tym przypadku zakłada się bez dowodu, że są tylko dwie możliwości jakie mogą się wydarzyć. Tymczasem możliwości jest więcej, że zginą ludzie na jednym torze, zginie człowiek na drugim torze, zginą zarówno ludzie na jednym torze jaki i na drugim torze, nikt nie zginie.

Pn gru 07, 2015 12:17 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koneczny napisał(a):
Cytuj:
Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?

Jest to dylemat tendencyjny, zmuszający do założenia czegoś, co nie zostało udowodnione. W tym przypadku zakłada się bez dowodu, że są tylko dwie możliwości jakie mogą się wydarzyć. Tymczasem możliwości jest więcej, że zginą ludzie na jednym torze, zginie człowiek na drugim torze, zginą zarówno ludzie na jednym torze jaki i na drugim torze, nikt nie zginie.

Oczywiście, że dylemat jest tendencyjny, bo taki ma być, ale tendencja nie dotyczy wyboru, ale "ustawienia" eksperymentu. Nie oznacza to jednakowoż, że sytuacja taka wydarzyć się nie może. Zauważ, że dużo ludzi w życiu właśnie w taki sposób postępuje - nie podejmując działań, bo coś wydaje się im "gupie", przyczyniają się tym samym, do powstawania większego zła.
Nadto, co chcesz udowadniać? Że jest więcej możliwości niż dwie? Nie ma, są tylko dwie, co jasno z eksperymentu wynika.
.
.
.

Pn gru 07, 2015 5:53 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Można łatwo pokazać, że eksperyment zawiera cztery możliwości. Natomiast dwie możliwości założył ten, który mówił o powyższym eksperymencie.
Nie odróżniając faktów od konwencji można spierać się do końca świata, która lub kogo konwecja jest ważniejsza.

Pn gru 07, 2015 2:26 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koneczny napisał(a):
Można łatwo pokazać, że eksperyment zawiera cztery możliwości. Natomiast dwie możliwości założył ten, który mówił o powyższym eksperymencie.
Nie odróżniając faktów od konwencji można spierać się do końca świata, która lub kogo konwecja jest ważniejsza.

Wykaż więc proszę, że eksperyment ma cztery możliwości. :no:
.
.
.

Wt gru 08, 2015 9:14 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sprawdzić należałoby jaka jest liczba kardynalna od dwóch przypadków z dylematu wagonika.
Liczba kardynalna to n do kwadratu w naszym przypadku dwa do kwadratu daje cztery.
Czyli wszystkich możliwych przypadków od powyższej sytuacji pokazanej w dylemacie wagonika jest dokładnie cztery.

Inaczej można dylemat wagonika pokazać w ten sposób. Powiedzmy w pewnej kawiarni mają dwa desery.
Jesteś w tej kawiarni gdzie mają dwa rodzaje deserów i zamierzasz jeden z nich zamówić.
Zgodnie z myśleniem tzw. wagonikowym masz dwie możliwości tzn. wybierzesz jeden deser albo drugi deser.
Jednak faktycznie wszystkich możliwości jest dokładnie cztery.

Śr gru 09, 2015 11:07 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koneczny napisał(a):
Sprawdzić należałoby jaka jest liczba kardynalna od dwóch przypadków z dylematu wagonika.
Liczba kardynalna to n do kwadratu w naszym przypadku dwa do kwadratu daje cztery.
Czyli wszystkich możliwych przypadków od powyższej sytuacji pokazanej w dylemacie wagonika jest dokładnie cztery.

Inaczej można dylemat wagonika pokazać w ten sposób. Powiedzmy w pewnej kawiarni mają dwa desery.
Jesteś w tej kawiarni gdzie mają dwa rodzaje deserów i zamierzasz jeden z nich zamówić.
Zgodnie z myśleniem tzw. wagonikowym masz dwie możliwości tzn. wybierzesz jeden deser albo drugi deser.

No dobrze, zobaczmy:
Jedzie pociąg po torach, a przed nim zwrotnica kierująca pociąg na boczny tor;
1. pociąg przejeżdża prosto przez zwrotnicę
2. pociąg na zwrotnicy skręca na boczny tor
3. ?
4. ?

dopisz swoje dodatkowe rozwiązania.
.
.
.

Śr gru 09, 2015 7:32 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
No dobrze, zobaczmy:
3. ?
4. ?

.
.
.

Nie trzeba dopisywać, żeby wiedzieć ile jest możliwości.
Policz sobie wg dwa do potęgi n.

N gru 13, 2015 12:29 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koneczny napisał(a):
Cytuj:
No dobrze, zobaczmy:
3. ?
4. ?

Nie trzeba dopisywać, żeby wiedzieć ile jest możliwości.
Policz sobie wg dwa do potęgi n.

Po prostu mnie "rozłożyłeś" :o :D

bywaj zdrów...
.
.
.

N gru 13, 2015 6:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Może już było, ale tak też można rozwiązać dylemat wagonika :-)

https://www.youtube.com/watch?v=-N_RZJUAQY4

Cz wrz 01, 2016 7:34 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Rafał Kozłowski napisał(a):
koneczny napisał(a):

No dobrze, zobaczmy:
3. ?
4. ?

3. na pociąg wali się drzewo, wywraca się, nikt nie ginie.
4. w pociąg uderza meteor, wykoleja się, nikt nie ginie.
:cfaniak:

Śr maja 03, 2017 4:10 am
Odpowiedz z cytatem
Trzeba sie obudzic.

Śr maja 03, 2017 6:02 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 151 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Następna strona