Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lis 24, 2020 11:42 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Nawrócenie szatana 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nawrócenie szatana
A ja bym wolał aby Bóg zmusił mnie do Nieba, nie potrzebuję takiej wolności

Cz gru 22, 2016 9:36 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Ależ oczywiście Andy. Tu jednak nie chodzi nawet o zmuszanie. Mogliśmy po prostu otrzymać więcej mądrości i (jaką otrzymywał na każdym kroku Chrystus) ochrony, i wydarzenia w Edenie, w świetle pełnej wolności, potoczyłyby się zupełnie inaczej. Przecież wolność to mądrość w stosunku wprost proporcjonalnym. Ten, który jest skarbnicą wszelkiej mądrości, będąc prawdziwym człowiekiem, do piekła nie został strącony. Nie wiem więc dlaczego Adam, przy pewności ze strony Boga co do rozwoju wypadków w Edenie, nie został obdarowany większą mądrością?

Cz gru 22, 2016 1:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę że Chrystus i Maryja mieli nawet trudniej i to znacznie od nas, Ich życie musiało być sztuką. W porównaniu z nimi nasze życie to łatwizna.

Cz gru 22, 2016 1:49 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Problem jednak w tym, że nie o to życie chodzi. Nie to, wspominając o Niebie, życie miałeś chyba na myśli.

Cz gru 22, 2016 1:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Cytuj:
Czytając biblię można dojść do wniosku, że Szatan "upadł" przed pierwszym grzechem ludzi. Ba, Szatan przez jakiś czas(sic!) służył Bogu! Można, więc wywnioskować, że dla bytów niematerialnych ten też istnieje.
A jak miałoby to zostać opisane w Biblii, jeśli czas by nie istniał? Jak to napisać, i kto by zrozumiał?

Nie próbujcie opisać Rzeczywistości, w której czas i przestrzeń może nie tyle "nie istnieją" co "nie są ograniczeniem". Nie tylko nie jesteśmy sobie w stanie tego wyobrazić, ale nasz język nie ma nawet odpowiednich pojęć (jak już, to może język wyższej matematyki zbliża się troszeczkę do Rzeczywistości).
Co do zbawienia szatana, to Tek ma rację - ze strony Boga nie ma przeciwskazać, ale szatan podjął decyzję doskonałą (nie ograniczoną doczesnością, więc nie mógł się "pomylić").
Taką samą doskonałą decyzję podejmiemy na sądzie - i nikt nie przejdzie z Nieba do Piekła ani z Piekła do Nieba nie dlatego, że "Bóg nie pozwoli" tylko dlatego że nasza decyzja na sądzie będzie doskonała (i nie zmienimy zdania)
Opisałem to szerzej tu http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf

Dlaczego z uporem maniaka ignorujecie fakt, że Szatan najpierw służył Bogu, a dopiero później się zbuntował i zmienił zdanie? Dlaczego jego pierwsza decyzja nie była doskonała, tylko ta druga? Dlaczego inne anioły nie mogą pójść w jego ślady i zbuntować się?

Nasza decyzja na sądzie będzie doskonała, więc nie będziemy chcieli jej zmienić? Jeżeli będę tak myślał... To po zakończeniu sądu ostatecznego utracę wolną wolę, lub przestanę być sobą. Zdarza się bowiem, że zmieniam swoje poglądy pod wpływem rzeczowych argumentów. Do tego niejednokrotnie.
Ponawiam pytanie: Czy jeżeli na sądzie ostatecznym zobaczę Boga, będę mógł powiedzieć mu "chcę iść do nieba i ci służyć", czy też nie bo teraz w jego istnienie nie wierzę?

Cz gru 22, 2016 2:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
Zdarza się bowiem, że zmieniam swoje poglądy pod wpływem rzeczowych argumentów.

no i tu jest sedno sprawy - po prostu w pewnym momencie nie będzie już żadnych innych argumentów. Poznasz wszystkie. Więc dlaczego miałbyś zmieniać poglądy na inne skoro cały czas są te same argumenty?
Szatan służył Bogu, fakt. Ale w pewnym momencie zrozumiał, że Bóg stworzył człowieka nie jako zabawkę, kolejne zwierze itd. ale jako ukoronowanie dzieła stworzenia i jako przyszłego mieszkańca Nieba.
Taka przynajmniej jest jedna z teorii dlaczego się zbuntował :) bo objawiona mu została wola Boga co do człowieka. Nie spodobał mu się ten pomysł - i nadal mu się nie podoba. I nigdy mu się nie spodoba... i dlatego się nie nawróci, bo nie zmieni zdania, bo żadne nowe argumenty się już nie pojawią.

Cz gru 22, 2016 2:46 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Istnieje mniej optymistyczna wersja że piekło nie jest samokaraniem ale karą Boga:
http://www.fronda.pl/forum/o-tym-ze-pieklo-nie-jest-tylko-samo-karaniem-sie-grzesznika-jak-to-dzis-niestety-dosc-powszechnie-mowia-ksieza-i-teolodzy,78803.html
co o tym myśleć?

Cz gru 22, 2016 2:49 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
Nasza decyzja na sądzie będzie doskonała, więc nie będziemy chcieli jej zmienić? Jeżeli będę tak myślał... To po zakończeniu sądu ostatecznego utracę wolną wolę, lub przestanę być sobą.

Choć to jeszcze inny problem; nie poruszając go na razie a mówiąc potocznie: będziesz miał wolną wolę. Jednakże, posługując się przypowieścią, czy syn marnotrawny zechce, ponownie odbywając swą pielgrzymkę, roztrwonić wszystko i być w pewnym momencie potraktowanym gorzej niż świnie, co w judaizmie, w kręgi którego było to adresowane, jest, moim zdaniem, gorsze od śmierci?

Cz gru 22, 2016 2:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A co ma powiedzieć pijak, który wypił, źle się poczuł, postanowił więcej nie pić, ale znowu wypił i tak w kółko?

Cz gru 22, 2016 3:14 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
A co ma powiedzieć pijak, który wypił, źle się poczuł, postanowił więcej nie pić, ale znowu wypił i tak w kółko?

Hm.. Ale czy pijak ma wolną wolę? Nałóg ogranicza ją czasem dosyć znacznie..

Cz gru 22, 2016 3:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
no i tu jest sedno sprawy - po prostu w pewnym momencie nie będzie już żadnych innych argumentów. Poznasz wszystkie. Więc dlaczego miałbyś zmieniać poglądy na inne skoro cały czas są te same argumenty?
Szatan służył Bogu, fakt. Ale w pewnym momencie zrozumiał, że Bóg stworzył człowieka nie jako zabawkę, kolejne zwierze itd. ale jako ukoronowanie dzieła stworzenia i jako przyszłego mieszkańca Nieba.
Taka przynajmniej jest jedna z teorii dlaczego się zbuntował :) bo objawiona mu została wola Boga co do człowieka. Nie spodobał mu się ten pomysł - i nadal mu się nie podoba. I nigdy mu się nie spodoba... i dlatego się nie nawróci, bo nie zmieni zdania, bo żadne nowe argumenty się już nie pojawią.

Sam sobie zaprzeczasz. Najpierw mówisz, że decyzja ducha jest doskonała i ten nigdy nie zmieni zdania, bo zna wszystkie argumenty(w końcu skoro czas go nie ogranicza...). Później potwierdzasz, że Szatan jako taki duch zmienił zdanie - bo pojawiły się nowe okoliczności, o których nie wiedział (stworzenie człowieka, jako ukoronowanie dzieła stworzenia).

Nie widzisz tu braku logiki?

Co do niezmieniania zdania. Mój kolega kiedyś nie jadał mięsa, teraz zmienił zdanie i je zjada. Zmienił zdanie, po prostu... Ludzka rzecz. Wygląda na to, że po śmierci przestaniemy być ludźmi, przestaniemy być sobą...

Cytuj:
Istnieje mniej optymistyczna wersja że piekło nie jest samokaraniem ale karą Boga:
http://www.fronda.pl/forum/o-tym-ze-pie ... 78803.html
co o tym myśleć?

Jeżeli tak, to wcale Bóg taki miłosierny nie jest. Jak dostanie "kosza" to karze :roll:

Ostatnio edytowano Cz gru 22, 2016 8:02 pm przez luki123, łącznie edytowano 1 raz

Cz gru 22, 2016 7:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Trzeba wziąć poprawkę że autor Salwowski ma skrajne poglądy

Cz gru 22, 2016 8:01 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Hm.. Ale czy pijak ma wolną wolę? Nałóg ogranicza ją czasem dosyć znacznie..

To raz a dwa: po zmartwychwstaniu będziemy już wyzwoleni z ciała tej śmierci

Cz gru 22, 2016 8:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale problem że można wybrać piekło. Gdy ktoś wielokrotnie będzie wybierał zło, Siostra Łucja z Fatimy mówiła że najwięcej dusz trafia do piekła z powodu grzechów cielesnych. A co ja mam powiedzieć?

Cz gru 22, 2016 8:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
A co ja mam powiedzieć?
najlepiej "Jezu ufam Tobie!" :)
luki123 napisał(a):
Sam sobie zaprzeczasz. Najpierw mówisz, że decyzja ducha jest doskonała i ten nigdy nie zmieni zdania, bo zna wszystkie argumenty(w końcu skoro czas go nie ogranicza...). Później potwierdzasz, że Szatan jako taki duch zmienił zdanie - bo pojawiły się nowe okoliczności, o których nie wiedział (stworzenie człowieka, jako ukoronowanie dzieła stworzenia).

Nie widzisz tu braku logiki?

Zakładam że był taki moment (choć nie wiem czy w czasie), kiedy szatan nie wiedział jeszcze wszystkiego - i wtedy służył Bogu. I zakładam że przyszedł taki moment (też nie koniecznie w czasie) gdy Bóg objawił aniołom swój plan stworzenia i wywyższenia człowieka - i wtedy Szatan zmienił zdanie. Od tego momentu Bóg już nie wprowadził nowych 'zmiennych' do równania - więc Szatanowi ciągle wychodzi ten sam wynik rozważań nad argumentami. Mi to wygląda dosyć logicznie (przy pewnych założeniach).

Cz gru 22, 2016 10:39 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona