Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 27, 2020 8:05 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 305 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona
 Ja i mój brak wiary (zbiorczy) 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Ja i mój brak wiary (zbiorczy)
Witam wszystkich serdecznie. Mój nick ni jest taki bez powodu. Przed chwilą rejestrowałem się na tym portalu i nie wiedziałem jaki nick wpisać a że wszedłem na tą stronę całkowicie przypdakiem... zadałem sobie tylko jedno pytanie.
Mam 28 lat i od prawie roku zadaję sobie codziennie jedno pytanie...nawet parokrotnie. "Czy jest w życiu coś jeszcze?"
Ministrantem byłem 15 lat, ale raczej ten rodzaj wiary do mnie nie przemówił - wiecie jak wygląda wiara młodzieńca 14-17 letniego. Następnie wiara była kontynuowana pt. rutyna, poprawność, tak jest dobrze. To też do mnie nie przemówiło.
Teraz do kościoła chodzę rzadko i raczej z poczuciem "warto iść żeby w środku mnie nie ruszała moja bezczynność" - to już w ogóle mnie nie przekonuje, ale nie wiem co robić dalej.
Miałem kiedyś problemy - jak każdy. Znalazłem się w dołku finansowym - nawet dość głębokim. Teraz - bardzo dobrze zarabiam. Mam fajną pracę którą bardzo lubię. Mam narzeczoną którą kacham tak bardzo że często zdaję sobie sprawę jak bardzo jej nie doceniam. Jednak dalej jest jakaś swoistego rodzaju pustka gdzieś tam w środku. Czegoś mi brakuje. Podejrzewam że właśnie brakuje mi Boga.
Tylko nie potrafię w niego - nie wiem...uwierzyć? Tak to można nazwać? Myślę że jestem dobrym człowiekiem. Ale czy życie jest tylko po to żeby je przeżyć? Żeby mieć pieniądze? Żeby było mi dobrze? Ksiądz na kolędzie się do mnie uśmiechnął i powiedział - "Dobrze że szukasz - nie przestawaj".
Mam czekać na jakiś znak? Usłyszę Boga kiedyś? Poczuję go jak to ludzie go czują podczas modlitwy? Nie wiem...muszę mieć jakiś bodziec. Coś namacalnego. Nie modlę się standardowymi modlitwami bo jest to dla mnie regułka. Czasami rozbijam ją na części pierwsze. Modlę się swoimi słowami - oczywiście jak już trafię do kościoła - ale mam wrażenie że to wszystko idzie w eter i tam gdzieś ginie.
Najbardziej dobija mnie fakt że niespełna 2 lata temu mój ojciec przeżył swojego rodzaju metamorfozę. Uwierzył - człowiek którego jako ostanią osobę na świecie widziałbym jak na prawdę się modli. Teraz - gorliwy i szczery Katolik. Jak to z opowieści jego wynika - przez tydzień był zniewolony i przeżywał nocami straszne rzeczy. Mówi to zawsze ze łzami w oczach.
Nie wiem czego oczekuję po tym że tutaj piszę. Czułem że muszę to napisać i że chcę spotkać się z waszymi reakcjami.
Ksiądz zawsze powtarzał.. musisz uwierzyć... uwierz... wiara cię wyzwoli... Bóg Cię kocha itp itp. Widać jakie proste zadanie... dla niektórych jest chyba najtrudniejszym w życiu.

Pn sty 30, 2017 7:05 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ja i mój brak wiary.
Czego próbowałeś w tych poszukiwaniach, by zapełnić to czego brakuje? Czy wiara to coś odczuwalnego, czy intelektualny akt woli wynikający ze znalezienia odpowiedzi na pytania egzystencjalne: czy życie ma jakiś sens, co ja robię na tym świecie, czy warto być dobrym...Czego szukasz?

Pn sty 30, 2017 8:15 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Dziękuję bardzo za zainteresowanie.
Czego szukam? Szukam w zasadzie potwierdzenia wartości wiary. Wartości które wpajano mi przez 15 lat bycia ministrantem, uczestniczenia w spotkaniach oazowych, rekolekcjach itp. Szukam odpowiedzi - jak uwierzyć? Bo bardzo chcę...ale nie umię. Nie interesują mnie pytania egzystencjalne - przynajmniej w tym przypadku. Są ciekawe...ale to nie tu i teraz.
Ile razy ktoś powiedział: "...poczułem Boga w modlitwie..." - tego chyba potrzebuję bo nigdy tego nie powiedziałm - nie miałem podstaw.

Pn sty 30, 2017 8:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pewno szukasz siły wiary, bo słabości pokonałeś.
A może Bogu za to zwycięstwo nie podziękowałeś, to tylko sugestia.

Mocna wiara w słabości się doskonali, te słabości które odczuwasz to umacnianie się twej wiary.
Niepokoje choć trudne, to zdrowy objaw w kierunku mocnej wiary.

Pn sty 30, 2017 8:41 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Witoldm nigdy nie popatrzyłem na to z tej strony. Dziękuję Ci bardzo.
Niepokojące jest to na tyle że człowiek aż czuje się "gorszy" - albo jakiś nierozgarnięty.... nie wiem jak to określić. Na pewno wiąże się z tym że jako nastolatek poprostu "wierzyłem" - było to łatwe a z dzisiejszej perspektywy wiem że nie podchodziłem do tego poważnie. Teraz jak już chcę podejść poważnie do wiary i mam tego potrzebę - pojawiają się pytania i ogromne wątpliwości.

Kolokwialnie - mam wrażenie że tego nie ogarniam.

Pn sty 30, 2017 8:58 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
CojarobięTU napisał(a):
Czego szukam? Szukam w zasadzie potwierdzenia wartości wiary. Wartości które wpajano mi przez 15 lat bycia ministrantem, uczestniczenia w spotkaniach oazowych, rekolekcjach itp. Szukam odpowiedzi - jak uwierzyć? Bo bardzo chcę...ale nie umię. Nie interesują mnie pytania egzystencjalne - przynajmniej w tym przypadku. Są ciekawe...ale to nie tu i teraz.
Ile razy ktoś powiedział: "...poczułem Boga w modlitwie..." - tego chyba potrzebuję bo nigdy tego nie powiedziałm - nie miałem podstaw.

Piszesz o religijności i utozsamiasz ją z wiarą - oazy, ministrantura, chodzenie do kościoła to formy religijności.

Problem z wiarą zaczyna się z chwilą rozpoczynania poszukiwań odpowiedzi na pytania natury egzystencjalnej, szukania śladów Boga na świecie.

Pn sty 30, 2017 9:00 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Szukam śladów efektów mojej modlitwy. Co czujesz jak wychodzisz z kościoła po mszy? Bo ja zadaję sobie pytanie... "To tyle?" - nie czuję się spełniony formą mojej wiary/modlitwy.
Nie czuję tego że szukam odpowiedzi na pytania o których piszesz.
Chciałbym komuś udostępnić na chwilę uczucie które mnie ciągle gnębi... Tak bardzo, bardzo, bardzo czegoś chcesz ale czujesz się czymś ograniczony - i wkurza Cię strasznie to że nie wiesz czym.

Pn sty 30, 2017 9:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No to tak, poznałeś sposoby kształtowania ludzi wiary od środka (ministrantura).
Sam swą wiarę miałeś tak jak każdy kto aktywnie uczestniczy w życiu Kościoła zawieszoną w obowiązkach.
Nasłuchałeś się świadectw wynikłych z mocnej wiary.
Tkwi to w tobie jako coś interesującego na zasadzie ja bym tak chciał.

Nic zdrożnego, tylko nie o to biega.
Wiara w Boga zwłaszcza ta silna, przejawia się po ogromnych nieraz cierpieniach, wyrzeczeniach, zmaganiach nie do uniesienia.
Stad te twoje niepokoje, bo tego chcesz, a nie wiesz nawet jakim to dla ciebie będzie obciążeniem.

Więc to sobie przemyśl i nie szukaj rekordów, a po prostu zawierz Bogu, że wtedy gdy coś cię będzie chciało złamać, to on będzie przy tobie i z tobą.
Wtedy dopiero będziesz czuł wiarę i Boga.

Pn sty 30, 2017 9:22 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Te formy religijności podejrzewam miały 1 cel - nakierowac mnie na wiarę.
Poprowadziły w odwrotnym kierunku. Czy nie były prawidłowe?

Pn sty 30, 2017 9:25 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Rozumiesz moje "wątpliwości" - za zrozumienie serdecznie dziękuję bo widzę że jest inny punkt widzenia. Odezwę się w najbliższych dniach jak się z tym prześpię bo zależy mi na zrozumieniu i uporządkowaniu, póki co tego chaosu w mojej głowie.

Pn sty 30, 2017 9:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
CojarobięTU napisał(a):

Jesteś typem człowieka, który nie łyka wszystkiego "Bo ktoś mi tak powiedział". To dobrze, nikt w prosty sposób nie wciśnie Ci głupot ;)
Moja babcia np. wierzy, że kiedy z gazowanej wody uleci gaz to ta jest szkodliwa. Jak się zapytałem dlaczego, to otrzymałem odpowiedź, że nie wie, ale ktoś jej tak powiedział to tak musi być. Trochę dziwne podejście do życia... Ale cóż... Kłócić się nie będę... i tak nic z tego nie będzie :)

Jeżeli nie wierzysz w istnienie Boga z powodu braku dowodów/braku odczuwania jego obecności to nie łódź się, że uwierzysz w jakiś inny cudowny sposób. Ponoć to genetyczne - jedni są bardziej skłonni do wiary(nie tylko w Boga), a inni nie. Co ciekawe podobno osoby posiadające gen "skłonności do wiary" częściej odczuwają tzw. "obecność Boga lub innych tzw. istot duchowych - w zależności od kultury" - podczas tego odczucia aktywują się określone rejony mózgu. Jeżeli to faktycznie genetyczne to co poradzisz? Samego siebie nie oszukasz.

Cytuj:
Tylko nie potrafię w niego - nie wiem...uwierzyć? Tak to można nazwać? Myślę że jestem dobrym człowiekiem. Ale czy życie jest tylko po to żeby je przeżyć? Żeby mieć pieniądze? Żeby było mi dobrze? Ksiądz na kolędzie się do mnie uśmiechnął i powiedział - "Dobrze że szukasz - nie przestawaj".

Czy właśnie nie chodzi głównie o to, żeby być dobrym człowiekiem? Reszta to tylko otoczka... mniej istotna.

Ostatnio edytowano Pn sty 30, 2017 9:38 pm przez luki123, łącznie edytowano 1 raz

Pn sty 30, 2017 9:37 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Chyba nie o to chodzi. Skończyła się dziecięca wiara oparta o dziedziczenie i rytuały religijne. Czas na pójście o krok dalej i poszukać intelektualnego wymiaru wiary. Piszesz o czuciu, czyli emocjach. To może nigdy nie ziścić się. Niczego nigdy nie poczujesz a modlitwa może być najtrudnieszym obowiązkiem, po wyjściu z kościoła noczego nie poczujesz ( i dobrze). Świadectwo ojca nie przemówiło do Ciebie. Nie bez celu zadałam pytania o sens życia.

Pn sty 30, 2017 9:38 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
J 20, 29
«Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli»

"Ujrzałeś" chyba spokojnie można zastąpić "czułeś", "miałeś wrażenie". To jest chyba clou wiary. Nie sztuka wierzyć, bo się ma jakieś pozytywne wrażenia, jakieś wyczuwanie, ale wierzyć ponad to..

Pn sty 30, 2017 10:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja tez jestem czlowiekiem bez wiary, no w kazdym razie bez takiej jaka podaje nam do wierzenia KRK. Tez w wieku nastoletnim regulki koscielne opadly ze mnie jak zeschle liscie. Zreszta nigdy nie bylem w zycie religijne wciagniety do tego stopnia co ty w okresie mlodosci.
Natomiast z wiekiem na rozne rzeczy zaczalem patrzec inaczej i jakkolwiek dalej nie akceptuje kosciola katolickiego to przestalem byc pewny ze naszym celem na ziemi jest tylko przedluzenie gatunku.
Dzialo sie to b.dlugo, nie bylo zadnych gwaltownych przelomow i oswiecen o ktorych ludzie pisza w dziale "swiadectwa" ( dalej rozsmieszaja mnie filmiki ludzi padajacych pod dotykiem ksiedza i przedstawianie Boga jako recznego kierownika naszych codziennych uczynkow ), ale nie moge zaprzeczyc ze czyjas niewiedzialna reka kilka razy na przestrzeni dziesiatkow lat tak a nie inaczej pokierowala przebiegiem wypadkow, dajac mi szanse gdy tak naprawde nie powinienem jej dostac.
Zaczalem nawet stosowac modlitwe dziekujaca za te momenty, nie ciagla, nie codzienna ale w chwili kiedy sie zdarzaja, zeby latwiej zapamietac ze rzeczywiscie sie zdarzaja. Ja 100% materialista.
Tak ze moze nie spodziewaj sie cudow gdy myslisz o wierze, bo moze to rowniez dzialac na zasadzie kropli drazacej skale.
A moze ja na starosc po prostu staje sie przesadny ?

Pn sty 30, 2017 10:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Adamie. Nie czytaj świadectw skoro czujesz dyskomfort.

Pn sty 30, 2017 11:22 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 305 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona