Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lip 12, 2020 12:44 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Piątek... 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Piątek...
Pogadam z ojcem duchownym, bo mnie to zaciekawiło. Bo to brzmi jak Prawo - słonina w plasterkach to mięso a smalec z niej wytopiony już nie. A słonina to tłuszcz a nie mięso, to zupełnie inna tkanka zwierzęca. Pomidorowa nagotowana na łoju zabroniona, ale okraszona zasmażką na smalcu już nie. Nie takie jest chrześcijaństwo.
W skład kaszanki wchodzą podroby, min wątoba, więc to rozumiem. W skład pasztetu mięsnego wchodzi mięso, więc też rozumiem. Do wywaru mięsnego nie przechodzi jednak tkanką mięśniowa. Włożenie mięsa do gorącej wody powoduje ścięcie się białka i pozostanie w mięsie. Zdrowy rozsądek nam zawieszono? Od kiedy? I do tego wymogi są sprzeczne z nauką? Pokarmy mięsne to te, które zawierają w swym składzie tkankę mięśniową a nie te, które leżały przy niej.

Wiem, że kiedyś obowiązywały ścisłe reguły poszczenia, ale to uległo zmianie.

N cze 12, 2016 9:37 pm
Odpowiedz z cytatem
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA ... -post.html
Natknąłem się na coś takiego - związane z tematem.

A co do

Cytuj:
Włożenie mięsa do gorącej wody powoduje ścięcie się białka i pozostanie w mięsie. Zdrowy rozsądek nam zawieszono? Od kiedy? I do tego wymogi są sprzeczne z nauką? Pokarmy mięsne to te, które zawierają w swym składzie tkankę mięśniową a nie te, które leżały przy niej.

Merss, czy aby nie jest to faryzeizm ? Chodzi Ci o mięso w sensie ściśle biologicznym takie tuż po zabiciu zwierzaka jeszcze świeże ? Jest wiele odcieni kolorów, zobacz na specyfikację telefonów komórkowych. Zobacz w informacji o ekranie ile tysięcy ( milionów ? ) jest w stanie pokazać wyświetlacz zwykłego telefonu. A ile potrafisz wymienić z pamięci ? Czy zielony to nie jest zielony ? Ile odcieni zielonego wymienisz ? Ciemny, jasny, leśny, błotnisty ? Może zamiast dzielić na tysiące przyjmiemy że zielony to zielony, że mięso to mięso. Wywar z mięsa łamie wstrzemięźliwość. Czy w tym wywarze pływa mięso ? Nie wiem, nigdy nie gotowałem. Czy znajdziemy drobne kawałeczki mięsa gdy go przefiltrujemy ? Nie wiem. Ale wiadomo że żeby uzyskać ten wywar potrzeba było użyć mięsa. W jakim celu ? W celu smakowym ( lub z przyzwyczajenia "bo matka i babka tak robiła" ale po co one tak robiły ? ). Wreszcie czy w piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa ? Czy od pokarmów mięsnych ? Jak jest napisane ? Ja nie wiem jaki jest dokładnie prawny zapis.
http://www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/60.html
Cytuj:
Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Cytuj:
Kan. 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

Czy jest zarządzenie Konferencji Episkopatu ? Jakie ono jest ? Może pisze od mięsa, pokarmów mięsnych ? Jak jest dokładnie napisane, bo że mięsa jeść nie wolno to wszyscy wiemy ? Może pojęcie mięsa jest inaczej rozumiane niż rozumie je biolog w laboratorium ? Jak jest ? Wiadomo mięsa jeść nie wolno.

Może przydał by się ktoś po teologii ( znający temat ), bo my sobie możemy tak dyskutować tylko pytanie o owoc tych dyskusji. Nie wiem jak było kiedyś w piątki, ale wcale bym się nie zdziwił jakby kiedyś nie wolno było jeść również nabiału. I tym kontekście czy zakaz rosołu dziwił by Cię Merss ?

Pn cze 13, 2016 12:03 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Chrześcijanie wyszli spod Prawa nie po to, by z powrotem pod nie wejść. Oni są z ducha. To właśnie Prawo ustalało, że rosół, galaretka, parówki, mleko, tłuszcz zwierzęcia jeden tak, inny już nie, zabić zwierzę tak a nie inaczej...
Nie ma podwójnych standardów na rozumienie pokarmów mięsnych. To pokarmy zawierające w swym składzie mięso. To musi być jasne, by każdy wierny rozumiał o co tu chodzi. Rosół mięsa nie zawiera, kaszanka tak. Słonina z mięsem mięso zawiera, bez tkanki mięśniowej - nie. Nie ma ustalania, ile % mięsa może zawierać stąd parówki należą do pokarmów mięsnych. To zdrowy rozsądek wynikający z wiedzy, nie faryzeizm.

W ST mieliśmy pokarmy czyste i nieczyste, W NT Piotr otrzymał widzenie od Pana, że wszystko można spożywać, nie ma pokarmów nieczystych. Duchowo można być nieczystym, mając nieprawe sumienie. Wstrzemięźliwość piątkowa ma nas uczulać na to, byśmy myśli kierowali ku Bogu, a nie zastanawiali się nad dietą. Tak należy rozumieć ducha tego przykazania. Powiedziano w linku, który przywołaleś, że chodziło o pokarm (mięso), który był luksusowy, z tego należało zrezygnować czyniąc znak pokutny. I podałeś przepisy z początku XXw, inaczej wówczas poszczono. Mamy się pochylić nad sensem, nie literą tego przykazania, które zresztą nie obowiązuje u naszych sąsiadów, bo to ustalenie KEP. I nie obowiązuje jak korzystasz ze zbiorowego żywienia i nie masz możliwości wyboru potrawy jarskiej. I jak zapomnisz o tym, że piątek też nic się nie stanie.

Obawiam się, że szukasz litery Prawa tracąc z oczu jego sens. Okazało się też, że episkopaty, które zrezygnowały z piątkowej wstrzemięźliwości mięsnej i zastapiły to dowolnym czynem pokutnym poszły w ślepą uliczkę. Wierni przestali czynić pokutę. Człowiek potrzebuje rytuałów. Nie o mięso tu jednak chodzi, ale czyn pokutny. Jeśli masz skrupulanckie sumienie, będziesz dzielił włos na czworo i dojdziesz do absurdów. Do kościoła jednak nie pójdzisz w piątek, bo skupisz się na tym co jest mało istotne (to tylko przykład).
Nigdy nie słyszałam w kościele kazania o tym co jest pokarmem mięsnym. Nawet w przypadku dni postnych podaje się informację, że obowiązuje post ilościowy i jakościowy od pokarmów mięsnych.

Pn cze 13, 2016 7:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MPK2 napisał(a):
Merss droga, ja mówię co czytałem, dosyć dużo cytowań jest w internecie z ( jeśli wierzyć, że to prawda. Nie sprawdzałem w bibliotece )
Ks. Franciszek Bączkowicz CM, Prawo kanoniczne. Podręcznik dla duchowieństwa, t. II.

Nieco przestarzała pozycja.

Pn cze 13, 2016 8:07 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
MPK2 napisał(a):
Może przydał by się ktoś po teologii ( znający temat ), bo my sobie możemy tak dyskutować tylko pytanie o owoc tych dyskusji.

Teolodzy przypuszczają, że konstytucja apostolska "Paenitemini" z 1966 roku dopuściła spożywanie rosołu w dni postne.

Strona 120, przypis 22.
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Col ... 13-123.pdf

Pn cze 13, 2016 11:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
. Okazało się też, że episkopaty, które zrezygnowały z piątkowej wstrzemięźliwości mięsnej i zastapiły to dowolnym czynem pokutnym poszły w ślepą uliczkę. Wierni przestali czynić pokutę.

Stąd wielu wiernym w Polsce trudno jest zrozumieć, że piątkowa wstrzemięźliwość od mięsa nadal obowiązuje.
Szczególnie tym, którzy są bardziej "europejscy" niż polscy.

Cz cze 16, 2016 10:22 pm
Odpowiedz z cytatem
Bartek12 napisał(a):
MPK2 napisał(a):
Może przydał by się ktoś po teologii ( znający temat ), bo my sobie możemy tak dyskutować tylko pytanie o owoc tych dyskusji.

Teolodzy przypuszczają, że konstytucja apostolska "Paenitemini" z 1966 roku dopuściła spożywanie rosołu w dni postne.

Strona 120, przypis 22.
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Col ... 13-123.pdf

Dzięki za link. Wiesz może "jaką rangę" ma ten tekst ? Czy to nie jest opinia teologa odnośnie Konstytucji "Paenitemini" ? A co do samego tekstu to chętnie przeczytam go więcej, na razie tak po krótko około fragmentu który wskazałeś. Jeszcze raz dzięki za link.

Cz cze 16, 2016 11:55 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Opinia teologa. Właściwym organem interpretującym prawo kanoniczne jest Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych - tam pisz, jeżeli masz wątpliwości. Wydaje mi się, że można napisać po polsku.

Pt cze 17, 2016 9:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy dziś (piątek 3.11.2017) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

Pt lis 03, 2017 10:34 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Czy dziś (piątek 3.11.2017) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

Dlaczego miałaby nie obowiązywać? Dzisiaj raczej dzień zwykły.

Pt lis 03, 2017 10:47 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Z tego co mi wiadomo to obowiązuje. Nie jest w kalendarzu uroczystość.

Pt lis 03, 2017 10:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pytałam księdza o to. Dzisiaj nie ma dyspensy od pokarmów mięsnych. Ze schaboszczaka nici...

Pt lis 03, 2017 12:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślałem że może oktawa.
Dzięki w kazdym razie.

Pt lis 03, 2017 12:24 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jedynie dni Oktawy Wielkanocy są traktowane jako uroczystości. Nawet Oktawa Bożego Narodzenia nie ma takiej rangi.

Pt lis 03, 2017 12:31 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dokładnie. I tylko wtedy postu w piątek nie ma. Wszystkie inne piątki obowiązuje post chyba ze biskup miejsca udzieli dyspensy. Wszystkie inne oktawy nie maja rangi uroczystości. Jak są watpliwości zawsze można sprawdzić w kalendarzu liturgicznym np. na stronie http://www.katolik.pl/modlitwa.html

Pt lis 03, 2017 3:00 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7