Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz sie 13, 2020 5:22 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Namawianie do zła i pomyłka przy spowiedzi. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Post Re: Namawianie do zła i pomyłka przy spowiedzi.
Spowiednik Ci pomógł! Świetnie, najlepsze możliwe wyjście, cieszę się.
Teraz pytaj spowiednika, nie ludzi na forach, i o zadośćuczynienie. Proszę!

Pt kwi 13, 2018 12:10 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Krystian napisał(a):
Wiem jak rozeznawać grzech lekki a jak rozeznawać grzech lekki. Spowiednik mi pomógł. Tu bardziej chodzi o zadoscuczynienie niz o sam grzech.

Znowu Krystian najmądrzejszy.. Nie! Tu zawsze chodzi o grzech. Zadośćuczynia się za grzechy SWOJE, nie cudze (no chyba że jesteś ojcem takiego łobuza jak Ty). Czasem (w życiu dorosłym) zadośćuczynia się także za skutki swoich działań, które tak na dobrą sprawę nie są grzechem (brak jakiejś intencji do tego), ale to CAŁKIEM INNA SPRAWA.
Skup się na SWOICH GRZECHACH, jeśli takie masz, a konkretniej na uczynkach, które mogą być grzechami. Nie to że coś tam kumpel zrobił, a Ty nie wiesz czy płacić, czy nie, ale to co Ty uczyniłeś i było to grzechem.

Cytuj:
Jak rozstrzygne te watpliwosci albo ktos mi w tym pomoze to napisze nastepne. (Bedzie o placeniu za dodatkowe zajecia na ktore nie mam ochoty chodzic a pani powiedziala ze bede niby placic jak jeszcze raz nie pojde, wtyczce AdBlock i zniszczeniach u kolegi)

Ani mi się waż(!!!), bo zamknę (kolejny) wątek, a jak tak dalej pójdzie dostaniesz karny urlop na miesiąc - by trochę przemyśleć, czego się tu dowiedziałeś.

Pt kwi 13, 2018 1:05 pm
Dyskutant
Dyskutant

No to sprobuje teraz rozstrzygnac problem nr 1 i nr 3.

1. No niby namawialem.. ale skoro nie wiedzialem ze to cos zlego to co najwyzej byl to grzech lekki. Mozna podjac zadoscuczynienie za konkretne czyny (w tym przypadku np. za namawianie do zła) ale nie trzeba. Slyszalem ze wystarczy modlitwa po za np. kradziezami i oszczerstwami. Dodatkowo nie ja to spiracilem tylko oni. A jak spiracilem cos u kogos to uwazam ze TERAZ nie ma co sie przejmowac.. bo zrobilem kiedys tak u kuzynek ale one maja wiecej lat teraz i na pewno w tą grę nie graja i pewnie ją usunely. Ja sam kupując "premium" dalem jakis przyklad ze nie mozna piracic. Wiec chyba to jest juz rozstrzygnięte.

3. Niby wyznałem to jako lekki ale nie chcialem sklamac więc spowiedź ważna. Wracać nie musze bo chyba liczy się chęć powrotu do Pana Boga a nie rozpamiętywanie starych grzechów z ktorych się wyspowiadałem. Przeczytałem tu gdzieś kiedyś, że "Pan Bóg wypomina grzechy przed spowiedzią a diabeł po spowiedzi" czy jakoś tak... więc chyba też rozstrzygnięte.

Wieczorem dopisze tu kilka spraw ktore od razu sam postaram sie rozstrzygnac i jesli popełnie jakis blad to chcialbym zeby ktos mnie naprowadził na dobry tok myślenia.

-------------------- ciąg dalszy ----------------------------

A więc:
Sprawa nr 4.
Sa takie dodatkowe zajęcia u mnie w szkole (nie wiem czy u innych tez) ze dostalismy laptopy. I mamy chodzic na zajecia dodatkowe mimo tego ze niektorym sie nie chce i jak nie bedziemy chodzic to niby mamy placic.. niby bo gmina podchodzi do tego troche tak jakby.. z dystansem? Jak ktos nie chodzi to nie musi placic, ale oczywiscie jak nie poszedlem na zajecia do pani od matematyki to wpisala mi nieobecnosc i powiedziala do mojej kolezanki ze jak jeszcze raz nie przyjdziemy (chodzilo o mnie i innych nie o kolezanke) to bedziemy placic. Przepraszam bardzo - moj kolega nie dal w ogole ankiety i jakos nie jest wpisany do zadnej grupy a jak pytalem sie pani czy to obowiązkowe (oddanie ankiety) to powiedziala ze tak. Gdzie tu jest sprawiedliwosc? Zajęcia "DODATKOWE" - od kiedy mam chodzic na cos na co nie mam ochoty chodzic?

Moja ocena: Wedlug mnie kazanie chodzic komus na zajecia podczas gdy on nie chce jest glupie. Glupsze jest to ze trzeba niby placic za to, podczas gdy np. moj kolega nie oddal ankiety i nie jest w zadnej grupie i nie chodzi wiec mysle ze jak nie bede dalej uczeszczal to nie musze placic. Czy nie bylibyscie oburzeni gdyby z przymusu kazano wam na cos chodzic, a jesli nie pojdziecie to macie placic?

Sprawa nr 5.
Chcielismy z kolega przeniesc trampoline jego wujka. Cos strzelilo podczas podnoszenia. Powiedzial o tym koledze ale nie wiem czy to tak przypadkiem nie bylo. Jego wujek ma i tak ją naprawiac bo ją troche zniszczylismy ale on o tym wie i jakos nie kazal nam tego naprawiac.

Ocena: Nie musze chyba nic robic, mialem dobre intencje wiec w zaden sposob chyba nie moze byc to grzechem, a tym bardziej za dobre checi nie musze zadoscuczyniac, prawda?

Sprawa nr.6

Jest taka wtyczka: AdBlock. Blokuje ona reklamy. Problem w tym ze takze np. na monetyzowanych odcinkach na youtubie. Jak dziala monetyzacja? A no na filmach pojawiaja sie reklamy i dzieki temu tworca moze zarabiac.

Ocena: Nie uznalbym tego za okradanie, po prostu nie chcialem reklam. Tak samo jak ogladam piracki film to nie musze po jego usunieciu odkupywac go. Dlaczego? Bo go nie ukradlem ale nie zaplacilem za jego ogladanie. Podobnie jest w tym przypadku. Osoba swiecka po teologii odpowiedziala w kwestii piracenia ze nie trzeba oddawac pieniedzy bo przeciez sie tego nie ukradlo wiec chyba wszystko jest w MIARĘ w porządku...

Tu taki osobny problem i chce się zwrocic o pomoc:
Mam takiego kolege, ktory jak jestesmy na osobnosci to wydaje sie spoko itp.. Jak jestesmy w grupie to tez, ale mam wrazenie ze jak przyjedzie moj "klasowy" kolega ktory dobrze gra w pilke to jestem odstawiany na drugi plan i np jestem czasami wyzywany bo cos tam zle zrobilem albo nawet (ja tak uwazam) jak on popelni blad. Dzisiaj kilka razy spadl mi rower na kostce gdy zostala w niego kopnieta pilka. On pytal sie czemu on tak spada (no nie wiem moze dlatego ze uderzyla w niego pilka i na kostce są przerwy a nie jak na autostradzie A4 :roll: ) Nazwal moj rower złomem po czym ja pojechalem do domu bo juz nie wytrzymałem. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Chce sie z nim zadawac ale jak mam sie mu postawic? On jest starszy a ja nie chce sie dawac obrazac. Chcialbym mu przylozyc ale nie specjalnie tylko w samoobronie i na koniec dodalbym za co to (uswiadomilo by mu to ze nie moze tak robic) Tyle ze on jak juz wspomnialem jest wiekszy, silniejszy i starszy..

Ostatnio edytowano Pt kwi 13, 2018 8:48 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty

Pt kwi 13, 2018 2:40 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Krystian napisał(a):
A więc:
Sprawa nr 4.
Sa takie dodatkowe zajęcia u mnie w szkole (nie wiem czy u innych tez) ze dostalismy laptopy. I mamy chodzic na zajecia dodatkowe mimo tego ze niektorym sie nie chce
(...)
Przepraszam bardzo - moj kolega nie dal w ogole ankiety i jakos nie jest wpisany do zadnej grupy a jak pytalem sie pani czy to obowiązkowe (oddanie ankiety) to powiedziala ze tak. Gdzie tu jest sprawiedliwosc? Zajęcia "DODATKOWE" - od kiedy mam chodzic na cos na co nie mam ochoty chodzic?

A nie jest tak, że zajęcia dodatkowe są obowiązkowe, ale możecie dobrowolnie wybrać konkretną tematykę?

No bo to przecież skandal, że dzieciakom w szkole każą chodzić na jakieś lekcje i się uczyć, no nie? Może jeszcze zadania domowe są zadawane - to dopiero skandal.. ;-)

Cytuj:
Tu taki osobny problem i chce się zwrocic o pomoc:
Mam takiego kolege, ktory jak jestesmy na osobnosci to wydaje sie spoko itp.. Jak jestesmy w grupie to tez, ale mam wrazenie ze jak przyjedzie moj "klasowy" kolega

(...)

On pytal sie czemu on tak spada (no nie wiem moze dlatego ze uderzyla w niego pilka i na kostce są przerwy a nie jak na autostradzie A4 :roll: ) Nazwal moj rower złomem po czym ja pojechalem do domu bo juz nie wytrzymałem. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Odetchnąć głęboko z 3 razy i policzyć do dziesięciu.. ;-)

Pt kwi 13, 2018 8:41 pm
Dyskutant
Dyskutant

PeterW napisał(a):
A nie jest tak, że zajęcia dodatkowe są obowiązkowe, ale możecie dobrowolnie wybrać konkretną tematykę?

No bo to przecież skandal, że dzieciakom w szkole każą chodzić na jakieś lekcje i się uczyć, no nie? Może jeszcze zadania domowe są zadawane - to dopiero skandal.. ;-)

Nie chodzi mi o lekcje i zadania domowe, czy ty w ogole wiesz o co mi chodzilo? Z jakiej paki mam placic za cos na co nie chce w ogole chodzic. To sa zajecia na laptopach gdzie nauczyciel wybiera sam temat (no tak przynajmniej mi sie zdaje bo bylem kilka razy na nich). Czy na prawde mam zostawac na 8 lekcji podczas gdy mam ich tylko 6? Jakos moj kolega nie dal wcale tej ankiety i nie jest zapisany na to w ogóle.
------------------------------------
No i taka sprawa nr 6
Kiedys tato oraz pani sie pomylila i dala cztery sztucce oraz do kazdego talerza gumy do zucia.. dala trzy.. mama schowala je pozniej jak zobaczyla ze nie zabrala ich. Pozniej jednak przyszla siostra.. mama chciala mi dac te gumy a ja je schowalem.. mam je oddac czy oddac siostrze czy komu? Nie chcialem krasc tylko chcialem zeby nikt nie zjadl ich/nie przetrzymywal i nie popelnil grzechu

Ocena: Nie wiem co myslec

Ostatnio edytowano Pt kwi 13, 2018 10:21 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty

Pt kwi 13, 2018 8:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Krystian napisał(a):
Kiedys tato oraz pani sie pomylila i dala cztery sztucce oraz do kazdego talerza gumy do zucia.. dala trzy.. mama schowala je pozniej jak zobaczyla ze nie zabrala ich. Pozniej jednak przyszla siostra.. mama chciala mi dac te gumy a ja je schowalem..

Nie wiem, o czym Ty mówisz???
Sztućce, talerze i guma do żucia????????

No i jeszcze raz wróć do pojęcia grzechu..
Cytuj:
Nie chcialem krasc tylko chcialem zeby nikt nie zjadl ich/nie przetrzymywal i nie popelnil grzechu
Dlaczego niby zjedzenie gumy (chyba się ją jednak żuje, a nie je, ale mniejsza..) ma być grzechem????

Pt kwi 13, 2018 10:27 pm
Dyskutant
Dyskutant

Mama chciala mi dac te gumy na wycieczke, najpierw zabrala ona.. czy ta guma nie powinna pozostac w barze, albo nalezec do siostry? Moge je "zjeść"?

Pt kwi 13, 2018 11:01 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Krystian.. Włącz proszę znowu myślenie. Dobrze Ci szło i zdechło..
Skoro mama dała Ci te gumy, to je "jedz". A tak w ogóle to idź spać.

Pt kwi 13, 2018 11:10 pm
Dyskutant
Dyskutant

Lubie do późna siedzieć. Wysypiam się i tak więc nie jest to dla mnie problem..

So kwi 14, 2018 10:38 am
Dyskutant
Dyskutant

Nie będę zakładał 1700 tematów na temat zadoścuczynienia bo nawet mi się to chyba nie opłaca. Streszcze to do jednej wypowiedzi i spróbuję jakoś nabyta wiedzę wykorzystać w ocenianiu tych przypadków

No to zaczynając temat o oszczerstwach jak i ogólnie. Nie widzę po prostu sensu odwoływania pewnych oszczerstw, zadoścuczynianiu niektórych kradzieży, zniszczeń. Dlaczego?
W głebi serca wiem, że osoba której wyrządziłem krzywde słowem nie jest poszkodowana, a tymbardziej mocno. Nie pamietam kiedy dopuscilem sie ostatniego oszczerstwa, a dodatkowo gdy odwolywalem niektore kolega powiedzial mi: Co mi dadza teraz takie wyznania?, Ja ci w 99% przypadkach nie wierze. To dało mi do myslenia, skoro inni mają podobny pogląd na świat, a tymbardziej wiedzą, że kiedys dużo kłamalem co czemu mieliby mi wierzyc? Albo inny przyklad - czas. On robi swoje i to bardzo dobrze, potrafi usunac z pamieci nie jedno slowo. Ja zeby sobie przypomniec jedno z moich pierwszych oszczerstw musialem kilka miesiecy myslec co ja zlego tez nie zrobilem. Wiec co kolega musi zrobic nie bedac skrupulantem zeby przypomniec sobie cos takiego? Tymbardziej ze w drobnych przypadkach spytalem spowiednika (o drobne kradzieze i oszczerstwa wieksze i mniejsze ) a on nijak odniósł się do tego ale za to zadał mi pokutę modlitwę - więc to chyba było zadoścuczynienie.

Kradzieże i zniszczenia - u mnie chyba temat rzeka... ale zaczynając.. gdy zniszczylem mienie szkoly to wiem ze odpowiadają za nie rodzice... a po za tym? Zdarza mi sie czas od czasu przypadkowo np. zniszczyc cos u sasiada, w lesie itp... Ja przypomnialem sobie co zrobil moj ojciec jak kolega zniszczyl jedną płytke - był zły, coś tam ponarzekał, naprawił (z tego co pamięam, chociaz chyba ja oderwalem i dalej jest urwana) i tyle. Nie kazal mi wolac kolegow, nie roztrzasal sprawy pozwala mi sie z kolegami normalnie spotykac i nie ma do nich wątów. Co ja zrobilem gdy ktos mi cos zniszczyl, ukradl? Pogniewalem się, powiedzialem np. rodzicom ze ktos mi cos zniszczyl, oni zazwyczaj naprawili, ja przestalem sie gniewac i dalej super relacje ze znajomymi. Gdy ktos mi cos ukradl bylem zly, potrafilem sie gniewac dlugo ale pozniej normalnie się dogadywalismy, nie wymagalem oddawania, naprawiania i tyle. Z wazniejszych rzeczy zniszczylem rzeczy w szkole.. ale nie ja odpowiadam za nie tylko moi rodzice, tymbardziej ze w szkole sa kamery i jakby sie uprzec to mozna by bylo dojsc do tego kto zrobil to i to chociaz nie zawsze... Ale tak zazwyczaj nie jest. Jak moj kolega przypadkowo zniszczyl tablice do wynikow pilka to pan powiedzial nie wiem czy powaznie czy troche w zartach ze ma oddac kase, kolega nie oddal a pan mu nie wypomina niczego... Zapomnialem dodać "ocene" jako osobną linijkę więc zawarłem ją miedzy tymi sprawami. Czekam na odzew innych, moze ktos ma inne poglady niz ja, chce sie bardzo dowiedziec czy musze podjac jakies dzialania.

So kwi 14, 2018 8:42 pm
Milczek
Milczek

Krystian,jaką ocenę masz z j.polskiego? (np.za poprzednie polrocze, pod koniec ubieglego roku szkolnego)

N kwi 15, 2018 10:50 am
Dyskutant
Dyskutant

Piątkę. Nie umiem interpunkcji i pisania nie z czasownikami i innymi.. Tak wiem.

N kwi 15, 2018 10:58 am
Milczek
Milczek

Do Twojej interpunkcji nie mam zastrzeżeń. Zdumiewa mnie również niespotykana jak na trzynastolatka perfekcja jeżeli chodzi o ortografię. Tym bardziej że nie czytasz książek (podobno wolisz grać w piłkę). Mój syn, który sporo czyta i nie jest w żadnym razie dyslektykiem, robi o wiele więcej błędów niż Ty. Jak większość 13-latkow.
I Twoje swobodne wypowiadanie się, budując zdania wielokrotnie złożone...

Sachol, przepraszam Cię za moje pytanie w którymś z poprzednich postów, chyba dałam się nabrać...

N kwi 15, 2018 11:36 am
Dyskutant
Dyskutant

De Cracovia napisał(a):
Do Twojej interpunkcji nie mam zastrzeżeń. Zdumiewa mnie również niespotykana jak na trzynastolatka perfekcja jeżeli chodzi o ortografię. Tym bardziej że nie czytasz książek (podobno wolisz grać w piłkę). Mój syn, który sporo czyta i nie jest w żadnym razie dyslektykiem, robi o wiele więcej błędów niż Ty. Jak większość 13-latkow.
I Twoje swobodne wypowiadanie się, budując zdania wielokrotnie złożone...

Sachol, przepraszam Cię za moje pytanie w którymś z poprzednich postów, chyba dałam się nabrać...

Oh.. myślałem, że chodzi o jakąś interpunkcje czy coś podobnego. To fakt, umiem wg. mnie pisać. Najbardziej lubię chyba rozprawki i wypracowania. Nie czytam książek bo nie lubię, kiedyś sam napisałem opowiadanie ponieważ takie miałem zadanie. Mama była trochę zdziwiona, oczywiście pozytywnie.

N kwi 15, 2018 1:44 pm
Dyskutant
Dyskutant

Nie mam już chyba innych spraw bo rozstrzygam je sam. Chciałem tylko powiedzieć dziękuję! Dziękuję za nauczenie mnie rozstrzygania spraw. Dzięki temu większość jak nie wszystkie spraw wychodzą na moją korzyść np to o oszczerstwach, kradzieżach itp itd. Teraz umiem cieszyć się życiem jak kiedyś. Bóg zapłać!

Cz kwi 19, 2018 2:57 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona