Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lip 06, 2020 5:21 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Obrazy Boga - uległy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Obrazy Boga - uległy
Wielu , może nawet większość ludzi, nosi w sobie rozmaite obrazy Boga. Na przykład straszny Bóg sypiący piorunami, Bóg urzędnik skrupulatnie zapisujący każdy grzech w zeszyciku. Albo Bóg - uległy. Nie ma wtedy czego takiego jak Bojaźn Boża, niezbyt lękamy się czynić grzech, ale taki Bóg nie obroni przed złem, bo jest taki "dobly". Jest stosunek do Niego "Kocham Boga bo dał mi coś lub kogoś ale nie niech teraz się wycofa,i nie przeszkadza". Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść.
Uległego się nie kocha ale się akceptuje, przynajmniej dopóki się nie wtrąca.
Ale gdy nie chce być uległy, wtedy oburzenie "jak On może". Wtedy przeczytanie np. Starego Testamentu czy Apokalipsy , gdzie widać stanowczość Boga, może być szokiem.

Cz kwi 26, 2018 7:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Obrazy Boga - uległy
Uległość Boga to konieczność by edukować ludzką słabość. Jest to metoda wolnej i bezpiecznej edukacji.
W ST. stosował Bóg metodę ukazywania mocy, tak wskazując kierunek na bycie silnym.
Stąd te różne obrazy Boga, zależnie jaka metoda poznawcza nastąpiła.

Teraz jak my na to reagujemy?
To że uznajemy uległość Boga za przyczynek do tego, by lekceważyć rolę Boga w naszej edukacji to.
Kierunek w kierunku siły. My nie reagując na tą pomoc o uległość uposażoną. Wprost dajemy Bogu sygnał, on ( my ) już się na tyle umocnił, że teraz trzeba pomocy z pokazu siły.
To są konsekfencje, reakcja Boga, na nasz stan. Od tego nikt nie ucieknie. Bo zasady mają to, że wywołują reakcję na zastany stan. Inaczej nie ma postępu, bez postempu wszystko traci sens dla nas. Bóg jest Bogiem sensu, nie pozwoli na to byśmy my nie mieli sensu.

Cz kwi 26, 2018 9:12 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Najlepszym, mężem - opiekunem w historii był święty Józef. Jego cechy, takie jak spokój, opanowanie, brak apodyktyczności nie są modne w obecnym świecie. A jednak Maryja była posłuszna Józefowi. Nie dlatego że On to wymuszał, ale z powodu Miłości. Przecież to Józef nadał Jezusowi imię, i Go ukształtował na mężczyznę. Maryja to wzór żony i matki.
Jednak gdy piszę o destrukcyjnej uległości, to mam na myśli męża pani Dulskiej, a to jest zupełnie co innego.
"Żony, bądźcie poddane mężom"
A nawet uległość żony może być w pewnym momencie toksyczna jak jest w "komedii" Szekspira "Poskromienie złośnicy" gdzie kobieta po praniu mózgu traktuje męża jak Boga.
Natomiast obraz Boga, w którym jest On uległy wobec zła, i nie ma nic do powiedzenia, jest destrukcyjny dla psychiki.

Cz kwi 26, 2018 9:28 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ale...o co chodzi? Skąd taka teoria o uległości Pana Boga i o co w ogóle pytasz?

Cz kwi 26, 2018 10:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Są fałszywe obrazy Boga, czasem to ktoś Kogo się boimy, a czasem wydaje się że nie ma prawa niczego żądać i jak coś od nas wymaga to się oburzamy.
Mogę zapytać, jak zmieniał się wasz obraz Pana Boga, jaki był kiedyś, jakie było fałszywe wyobrażenie,

Cz kwi 26, 2018 10:22 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Kiedyś surowy sędzia, teraz wolę miłosiernego ojca :D

Cz kwi 26, 2018 10:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja też, powoli poznaję że to najlepszy Ojciec, który zna mnie dogłębnie ale ani się mnie nie wstydzi ani nie brzydzi :D

Cz kwi 26, 2018 10:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Jakikolwiek obraz Boga w sobie nosimy, nie jest on nawet zbliżony do prawdy. Im szybciej sobie to uświadomimy, tym mniej będzie mitów w które wierzymy i bezsensownych sporów.

Cz kwi 26, 2018 11:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiem, że jest wspanialszy niż można sobie wyobrazić, nie jest Kimś odległym, ale najlepszym Ojcem: https://www.youtube.com/watch?v=Xb6rOPW2Nno

Cz kwi 26, 2018 11:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
"Żony, bądźcie poddane mężom"

I znów mielenie tego tematu... to ma się nijak do uległości pojmowanej na męską modłę. Jestem indywidualną istotą i mogę zgodzić się z mężczyzną tylko wtedy kiedy idzie razem ze mną w dobrym kierunku, nie zamierzam wykazywać jakiegokolwiek posłuszeństwa złym decyzjom mężczyzny, albo kiedy przejawia brak rozsądku, brak odpowiedzialności lub zwykłą głupotę.

Boro napisał(a):
Jakikolwiek obraz Boga w sobie nosimy, nie jest on nawet zbliżony do prawdy.

Nie bardzo się z tym zgodzę. Bóg objawił siebie i swoje przymioty, w tym największy - miłosierdzie i miłość, chociażby poprzez św siostrę Faustynę.

Cz kwi 26, 2018 5:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Może niepotrzebnie założyłem podobny wątek.
Więc napiszę w tym.
Niektórzy twierdzą że pawłowe "żony bądźcie uległe mężom" to średniowiecze, tymczasem jest to podstawa ładu. Zawsze ktoś chce dominować, więc powinna być zasada że dominuje mąż.

Śr maja 02, 2018 3:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Niektórzy twierdzą że pawłowe "żony bądźcie uległe mężom" to średniowiecze, tymczasem jest to podstawa ładu. Zawsze ktoś chce dominować, więc powinna być zasada że dominuje mąż.

Bo jesteś mężczyzną? I nie pisze tam - żony bądzcie uległe mężom. Andy, większość mężczyzn źle rozumie te słowa i mam wrażenie że Ty jesteś jednym z nich.

To nie jest żaden ład jeśli ktoś chce dominować nad innym, za wszelką cenę. Kobieta to indywidualna istota a nie ktoś w rodzaju niewolnika.

I nie jest prawdą że zawsze ktoś chce dominować. Słabi mężczyzni boją się silnych kobiet, boją się że ich zdominują i tę obawę maskują sztuczną postawą na macho, oh, ależ jestem maczo niech kobiety mi wybaczą.

Śr maja 02, 2018 4:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zabawne że nie podobały mi się skromne kobiety z opuszczonymi oczami, ale silne i uwodzące mnie. Może to dobrze że nic z tego nie wyszło, bo może bym się wpakował.
equuleuss, nie chodzi mi o taki absurd jak w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira, ale o to by żona szanowała męża, słuchała się go, by jego zdanie się dla niej liczyło.

Śr maja 02, 2018 5:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Zabawne że nie podobały mi się skromne kobiety z opuszczonymi oczami, ale silne i uwodzące mnie. Może to dobrze że nic z tego nie wyszło, bo może bym się wpakował.

Nie rozumiem dlaczego mężczyzni nie doceniaja i ogólnie nie cenią silnych kobiet. Przecież to zaleta, konkretna osobowość, a nie jakaś mamałyga.

Na takiej żonie mężczyzna może się oprzeć kiedy sił mu braknie.

Przede wszystkim nie utożsamiaj silnej kobiety z heterą.

Cytuj:
equuleuss, nie chodzi mi o taki absurd jak w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira, ale o to by żona szanowała męża, słuchała się go, by jego zdanie się dla niej liczyło.

Andy, na szacunek trzeba sobie w pewnym sensie zapracować i zasłużyć u drugiego człowieka. Nie ma tak że kobieta musi Cię wielbić boś po prostu mężczyzna, to nie jest żadną Twoją zasługą że urodziłeś się w takiej a nie innej płci. A także nie sprawia to że kobieta musi być gorsza, uległa, bo urodziła się w takiej płci.

Jeśli chcesz być królem w małżeństwie to pierwsze co musisz zrobić to uczynić żonę królową. A nie że jesteś tylko uzurpatorem.

Śr maja 02, 2018 5:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):
Nie rozumiem dlaczego mężczyzni nie doceniaja i ogólnie nie cenią silnych kobiet. Przecież to zaleta, konkretna osobowość, a nie jakaś mamałyga.
Na takiej żonie mężczyzna może się oprzeć kiedy sił mu braknie.
Przede wszystkim nie utożsamiaj silnej kobiety z heterą.

Masz rację, przede wszystkim żona ma kochać męża, jak będzie kochała, to nawet silna będzie uległa a w przeciwnym wypadku nie.

Śr maja 02, 2018 5:38 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona