Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 31, 2020 5:35 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona
 Czemu Bóg jest "dobry"? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czemu Bóg jest "dobry"?
towarzyski.pelikan napisał(a):
sahcim napisał(a):
Bo czynienie „nie dobra” nie leży w naturze Boga...
A więc Bóg jest z natury bardziej ograniczony niż człowiek. Nie czyni zła, bo nie może.
Ha, ha...uważasz czynienie czegoś nielogicznego(niezgodnego ze swoją naturą) za ograniczenie...? :D
sahcim napisał(a):
niemniej to, co jest dobre dla człowieka z Boskiej perspektywy może być niedobre z ludzkiej
Jakiś przykład?
Na przykład przestrzeganie boskich przykazań... :D

Pt cze 08, 2018 10:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A więc Bóg jest z natury bardziej ograniczony niż człowiek. Nie czyni zła, bo nie może. Nie zezwala na to jego natura.
Jaaasne. Idąc tym samym sposobem rozumowania: wysoce moralny etyk jest bardziej ograniczony niż opryszek spod budki z piwem, bo pewnych rzeczy nie zrobi.
Typowe wąskie rozumienie tego, czym jest natura i ograniczenie.

Widzę pelikanie że lubisz paplać - ale pomyśl zanim coś napiszesz.

Pt cze 08, 2018 11:02 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Ha, ha...uważasz czynienie czegoś nielogicznego(niezgodnego ze swoją naturą) za ograniczenie...? :D

Nie, uważam, że fakt, że ktoś z natury czegoś nie może robić stanowi ograniczenie. Np. człowiek nie ma skrzydeł, więc nie może sobie tak latać jak ptak. Człowiek nie lata nie dlatego, że nie chce, tylko dlatego, że natura mu tego nie umożliwia.

Tak samo jest z Bogiem. Jeżeli Boska natura nie dopuszcza czynienia zła, to znaczy, że Bóg tak naprawdę tego zła czynić nie może. Więc trzeba przyznać, że w tej kwestii ma bardziej ograniczoną naturę niż człowiek.

sahcim napisał(a):

Dlaczego przestrzeganie boskich przykazań ma być niedobre z perspektywy człowieka?

Barney napisał(a):
Jaaasne. Idąc tym samym sposobem rozumowania: wysoce moralny etyk jest bardziej ograniczony niż opryszek spod budki z piwem, bo pewnych rzeczy nie zrobi.

No właśnie nie. Bo wysoce moralny etyk może być opryszkiem spod budki, ale tego nie robi. Natura etyka zezwala na czynienie zła. Etyk wybiera dobro. A Bóg jak go przedstawiają Twoi koledzy i Ty jest skazany na czynienie dobra. Jest mniej moralny niż etyk, bo żadnego wybory nie dokonał.

Barney napisał(a):
Widzę pelikanie że lubisz paplać - ale pomyśl zanim coś napiszesz.

Widzę Barney, że Ty z myśleniem nie masz problemu, myślisz dużo i gęsto, ale bardzo powierzchownie. To jest choroba cywilizacyjna

So cze 09, 2018 8:08 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jak juz pelikan zaczyna adpersonam to dodam ze skoro wasz ze Barney myśli powierzchownie. Czego dowodu nie przedstawiłeś. To ty masz problemy z logicznym wyciąganiem wniosków i z logicznymi wnioskami. Polecam powrót do szkoły i na matematyce nauczyć się logiki. Bo twoje wnioski się maja nijak do przedstawianych tez i nie wynikają z przedstawionych dowodów. Tak jakby powiedzieć ze dzisiaj jest wysoka temperatura dlatego jest zimno.

So cze 09, 2018 8:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Jak juz pelikan zaczyna adpersonam to dodam ze skoro wasz ze Barney myśli powierzchownie. Czego dowodu nie przedstawiłeś.

Dowód jest widoczny jak na dłoni w ostatnim poście kolegi Barney. A moja odpowiedź na ten post tę powierzchowność obnaża. Jeżeli to nie jest dowód, to co miałoby nim być?

Jockey napisał(a):
To ty masz problemy z logicznym wyciąganiem wniosków i z logicznymi wnioskami.

Dziękuję za feedback. Teraz tylko uzasadnij, bo ode mnie wymagasz dowodów popierających moje oceny, a sam ich nie podajesz.

So cze 09, 2018 10:07 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Jak juz pelikan zaczyna adpersonam to dodam ze skoro wasz ze Barney myśli powierzchownie. Czego dowodu nie przedstawiłeś.

Dowód jest widoczny jak na dłoni w ostatnim poście kolegi Barney. A moja odpowiedź na ten post tę powierzchowność obnaża. Jeżeli to nie jest dowód, to co miałoby nim być?

Jockey napisał(a):
To ty masz problemy z logicznym wyciąganiem wniosków i z logicznymi wnioskami.

Dziękuję za feedback. Teraz tylko uzasadnij, bo ode mnie wyumagasz dowodów popierających moje oceny, a sam ich nie podajesz.

Odpowiem dokładnie jak ty. Wszystkie twoje wypowiedzi i wyciągane wnioski udowadniają ze masz problemy z logika. Przeczytaj dokładnie swoje wypowiedzi chociażby na moje posty. Twoje dowodzenie nie ma za grosz logiki. Wciąż próbujesz udowadniać tezę która nijak nie wynika z twojego dowodzenia.

So cze 09, 2018 10:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):

No właśnie nie. Bo wysoce moralny etyk może być opryszkiem spod budki, ale tego nie robi. Natura etyka zezwala na czynienie zła. Etyk wybiera dobro. A Bóg jak go przedstawiają Twoi koledzy i Ty jest skazany na czynienie dobra. Jest mniej moralny niż etyk, bo żadnego wybory nie dokonał.
Natura to to, co określa jacy jesteśmy, a nie "co możemy".
Uprawiasz sofistykę.

Cytuj:
Barney napisał(a):
Widzę Barney, że Ty z myśleniem nie masz problemu, myślisz dużo i gęsto, ale bardzo powierzchownie. To jest choroba cywilizacyjna
Konkrety, dziecko, konkrety.
Paplasz żeby paplać, bawisz się znaczeniami słów "natura" i ograniczenia" ale nie ma w Twoich wypowiedziach nic, oprócz żonglerki. Żadnej myśli.

I jeszcze twierdzisz że coś "obnażyłeś" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

So cze 09, 2018 11:33 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Odpowiem dokładnie jak ty. Wszystkie twoje wypowiedzi i wyciągane wnioski udowadniają ze masz problemy z logika. Przeczytaj dokładnie swoje wypowiedzi chociażby na moje posty. Twoje dowodzenie nie ma za grosz logiki. Wciąż próbujesz udowadniać tezę która nijak nie wynika z twojego dowodzenia.

Przeczytaj dokładnie swoją wypowiedź. Skoro ja mam problemy z logiką, to przecież nie zauważę rzekomego braku logiki, wczytując się w naszą wymianę zdań. Nie mam takiego potencjału. Jeśli chcesz mi pomóc przełamać trochę moje intelektualne ograniczenia, musisz mi wyłożyć jak krowie na rowie. Daj nam szansę się nawzajem zrozumieć :-)

Barney napisał(a):
Natura to to, co określa jacy jesteśmy, a nie "co możemy".
Uprawiasz sofistykę.

Z jakiej definicji natury korzystasz? Poproszę o źródło.

Barney napisał(a):
Konkrety, dziecko, konkrety.
Paplasz żeby paplać, bawisz się znaczeniami słów "natura" i ograniczenia" ale nie ma w Twoich wypowiedziach nic, oprócz żonglerki. Żadnej myśli.

I jeszcze twierdzisz że coś "obnażyłeś"

Dziękuję za feedback. Chętnie zapoznam się z właściwymi znaczeniami słów "natura" i "ograniczenia". Obiecuję zajrzeć do cytowanego przez Ciebie źródła.

So cze 09, 2018 11:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie jestem tu po to by douczać demagogów dyskutujących dla samej dyskusji.
Poszukaj sobie kogoś w Twoim rodzaju.

So cze 09, 2018 12:16 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Nie jestem tu po to by douczać demagogów dyskutujących dla samej dyskusji.
Poszukaj sobie kogoś w Twoim rodzaju.

Zręczny wymyk. Kto ma oczy, ten widzi, że kolega Barney został zdemaskowany jako epiteciarz, który ocenia innych, a jak jest proszony o uzasadnienie, to się dyplomatycznie poddaje.

So cze 09, 2018 12:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jaaasne. Znany jestem tu na forum z tego, że jak ktoś postawi jakiś poważny problem, to nie odpowiadam ;) :mrgreen: :mrgreen:

Naprawdę myślisz, że piaskownicowe zagrywki w stylu "jak nie zrobisz co ci mówię to się boisz" tu podziałają? :D

So cze 09, 2018 12:58 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):

Nie, uważam, że fakt, że ktoś z natury czegoś nie może robić stanowi ograniczenie. Np. człowiek nie ma skrzydeł, więc nie może sobie tak latać jak ptak. Człowiek nie lata nie dlatego, że nie chce, tylko dlatego, że natura mu tego nie umożliwia. Tak samo jest z Bogiem. Jeżeli Boska natura nie dopuszcza czynienia zła, to znaczy, że Bóg tak naprawdę tego zła czynić nie może. Więc trzeba przyznać, że w tej kwestii ma bardziej ograniczoną naturę niż człowiek.
Oczywiście, że będąc istotą z natury ograniczoną(omylną), możesz uważać istotę z natury nieomylną za bardziej ograniczoną od siebie, ale to nie zmienia faktu, że z obiektywnego punktu widzenia to nie istota nieomylna w działaniu jest tą ograniczona ale ty(istota omylna)...
Cytuj:

sahcim napisał(a):
Dlaczego przestrzeganie boskich przykazań ma być niedobre z perspektywy człowieka?
Po pierwsze, nie „ma” tylko „może”(patrz moja wypowiedź wcześniej), a po drugie, bo jemu może wydawać się, że go ograniczają...

So cze 09, 2018 2:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Oczywiście, że będąc istotą z natury ograniczoną(omylną), możesz uważać istotę z natury nieomylną za bardziej ograniczoną od siebie, ale to nie zmienia faktu, że z obiektywnego punktu widzenia to nie istota nieomylna w działaniu jest tą ograniczona ale ty(istota omylna)...

A w jaki sposób posiadłeś obiektywny punkt widzenia?

sahcim napisał(a):
(...) a po drugie, bo jemu może wydawać się, że go ograniczają...

A obiektywnie rzecz biorąc nie ograniczają?

So cze 09, 2018 5:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):

A w jaki sposób posiadłeś obiektywny punkt widzenia?
Poprzez logiczne myślenie...
sahcim napisał(a):
(...) a po drugie, bo jemu może wydawać się, że go ograniczają...

A obiektywnie rzecz biorąc nie ograniczają?
Obiektywnie rzecz biorąc nie ponieważ dzięki nim nie robisz sobie i nikomu krzywdy...

So cze 09, 2018 6:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Poprzez logiczne myślenie...

Ja to faktycznie muszę mieć problemy z logicznym myśleniem, bo jak na moje to jak ktoś się nie myli to zawsze idzie jedną poprawną ścieżką, więc jest ograniczony tą ścieżką. Np. Kazik doskonale zna miasto, w którym mieszka, więc zawsze trafia prosto do celu. Zaś Tadek, który słabo zna to miasto, zanim dojdzie do celu, to trochę pobłądzi, a czasami to jak już zabłądzi, to mu się odechciewa tego celu. Nieomylna istota jest absolutnie bezwolna i ograniczona.

sahcim napisał(a):
Obiektywnie rzecz biorąc nie ponieważ dzięki nim nie robisz sobie i nikomu krzywdy...

To nie świadczy o tym, że przykazania nie ograniczają.

So cze 09, 2018 6:51 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona