Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lut 17, 2020 4:20 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna strona
 Czemu Bóg jest "dobry"? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czemu Bóg jest "dobry"?
towarzyski.pelikan napisał(a):
sahcim napisał(a):
Obiektywnie rzecz biorąc nie ponieważ dzięki nim nie robisz sobie i nikomu krzywdy...

To nie świadczy o tym, że przykazania nie ograniczają.

Rozumiem, że przepisy ruchu drogowego Cię ograniczają, zamiast wskazywać jak się bezpiecznie poruszać na drogach?

So cze 09, 2018 6:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Rozumiem, że przepisy ruchu drogowego Cię ograniczają, zamiast wskazywać jak się bezpiecznie poruszać na drogach?

A to jedno drugiemu przeczy? Nie można jednocześnie ograniczać i wskazywać, jak się bezpiecznie poruszać na drogach?

Przecież pozostając przy przepisach ruchu drogowego. Mamy np. OGRANICZENIE prędkości do X km/h.

So cze 09, 2018 7:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zadałem Ci pytanie. Racz na nie odpowiedzieć.

So cze 09, 2018 7:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Poprzez logiczne myślenie...

Ja to faktycznie muszę mieć problemy z logicznym myśleniem, bo jak na moje to jak ktoś się nie myli to zawsze idzie jedną poprawną ścieżką, więc jest ograniczony tą ścieżką.
No cóż...nie będę zaprzeczał, że masz chyba jakieś problemy z logicznym myśleniem skoro widzisz/oceniasz wybór poprawnej drogi/ścieżki jako ograniczenie...
sahcim napisał(a):
Obiektywnie rzecz biorąc nie ponieważ dzięki nim nie robisz sobie i nikomu krzywdy...
To nie świadczy o tym, że przykazania nie ograniczają.
No popatrz...czyli w końcu zgadzasz się z t tym, że to, co jest dobre dla człowieka z Boskiej perspektywy może być niedobre z ludzkiej...? :D

So cze 09, 2018 7:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Zadałem Ci pytanie. Racz na nie odpowiedzieć.

Przecież odp. jedno drugiemu nie przeczy. Tak, ograniczają mnie, a jednocześnie wskazują, jak bezpiecznie poruszać się po drodze.

sahcim napisał(a):
No cóż...nie będę zaprzeczał, że masz chyba jakieś problemy z logicznym myśleniem skoro widzisz/oceniasz wybór poprawnej drogi/ścieżki jako ograniczenie...

A teraz manipulujesz. Bo o żadnym wyborze nie ma mowy. Istota nieomylna nie może wybrać inaczej niż poprawnie. O żadnym wyborze nie ma tu mowy.

sahcim napisał(a):
No popatrz...czyli w końcu zgadzasz się z t tym, że to, co jest dobre dla człowieka z Boskiej perspektywy może być niedobre z ludzkiej...? :D

Nie. Tylko próbowałam zrozumieć Twój punkt widzenia. Ja sama dualizmu Bóg-człowiek nie uprawiam.

So cze 09, 2018 7:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
A teraz manipulujesz. Bo o żadnym wyborze nie ma mowy. Istota nieomylna nie może wybrać inaczej niż poprawnie.
Z faktu, że istota nieomylna się nie myli nie wynika, że nie wybiera tylko poprawnie więc mi tu nie imputuj... :P

So cze 09, 2018 8:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Z faktu, że istota nieomylna się nie myli nie wynika, że nie wybiera tylko poprawnie więc mi tu nie imputuj... :P

Istota nieomylna w momencie, kiedy się pomyli, przestaje być nieomylna. Istota nieomylna nie ma wobec tego realnego wyboru między rozwiązaniem poprawnym a niepoprawnym, bo wybór niepoprawnego pozbawiłby ją statusu istoty nieomylnej.
O istocie, która jak dotąd dokonuje poprawnych decyzji, ale może w ramach przysługjącego jej wyboru, dokonać niepoprawnych, nie można powiedzieć, że jest nieomylna, bo nie wiemy, czy w przyszłości nie dokona niepoprawnych.

So cze 09, 2018 9:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gadacie z trollem palikociarskim.

So cze 09, 2018 9:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):

Istota nieomylna w momencie, kiedy się pomyli, przestaje być nieomylna. Istota nieomylna nie ma wobec tego realnego wyboru między rozwiązaniem poprawnym a niepoprawnym
Nie miała by wyboru gdyby w ogóle nie istniała taka możliwość jak rozwiązanie niepoprawne... :P

So cze 09, 2018 10:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Nie miała by wyboru gdyby w ogóle nie istniała taka możliwość jak rozwiązanie niepoprawne... :P

Dla niej taka możliwość nie istnieje. Podam analogię:

Kazik stracił w wypadku lewą rękę. Basia stawia mu przed nosem obiad. Kazik może teoretycznie zjeść obiad lewą ręką, ale praktycznie tego zrobić nie może, bo nie ma lewej ręki.

Tak samo jest z tą nieomylną istotą. Kiedy mówimy, że ktoś nigdy się nie myli, nieomylność uznajemy za jego właściwość. Taka istota jest zdeterminowana (ograniczona) przez swoją naturę do działania w taki a nie inny sposób. Jeżeli chcesz tu mówić o jakimkolwiek wyborze, to jest to wybór pozorny.

N cze 10, 2018 8:25 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
No tak, wraca nowe.... Czy Pan Bóg może stworzyć kamień, którego nie będzie mógł podnieść.

N cze 10, 2018 10:04 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niech zaprowadzi pokój na ziemi świętej,byłoby lepiej ;)

N cze 10, 2018 10:13 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zaprowadzi.

N cze 10, 2018 10:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pelikanie
Jeśli jest ktoś taki o atrybutach Boga, czyli jest wszechmocny, nieomylny, dobry oraz dowolnnie inny atrybut. To wszystko co by stanowiło dla nas ludzi sprzeczność, nie jest sprzeczne dla niego samego. Nam sprzeczności wychodzą, bo mamy tylko cząstkę mocy. Więc mamy problem z jej wykorzystaniem jak najkorzystniej na dany moment. Ten dany moment u Boga nie jest istotny, bo wszechmoc nie jest obwarowana danym czasem. Czyli trzeba to czy tamto, teraz bądź kiedy indziej, nie ma sprawy. To wszystko wynika z wszechmocy. Dla nas już nie, bo my liczymy to co teraz i dla nas. Wszechmoc bowiem nie jest niecierpliwa. Ona może to samo w dowolnym czasie. U nas mamy możność czynić w danym czasie, a później już nie zawsze możemy, nie mając wszechmocy. Chodzi o potencjał do czynu, on u wszechmocnego Boga jest cały czas taki sam. U nas to sam wiesz, że czegoś nie robiąc na dany moment, możemy w ogóle tego nie uczynić.

Teraz zapewne myślisz o tym że jemu jest z tym dobrze, bo wszystko może. Nic go nie przymusza do danego działania. Co najwyżej czyni według swojego wcześniejszego harmonogramu. Tak jest i jeszcze coś. On jeszcze patrzy na to co czyni i jak to co czyni się sprawdza w swej roli. Wie że czyni mnogość dzieł, mocnych obok słabych, oddziałowujących na siebie. Dlatego atrybut miłosierny jest na miejscu. Bo wie że nie zawsze słaby obok mocnego ma tak samo, jak mocny obok słabego. Dysproporcja jest nie unikniona. I tu z tą dysproporcją my nawzajem mamy problem. Bóg tego problemu nie ma, a bierze dysproporcję na siebie bo może. Oraz jest dobry dla swych dzieł które tworzy.

Tu będziesz miał problem z tym że. Myślisz po ludzku, że lepiej tworzyć bez dysproporcji i nie poprawiać więcej dzieła. Dla nas tak to by wyglądało. Lecz dla Boga wszechmocnego, zgodzisz się że dysproporcje nie mają negatywnego wydźwięku. On wszystko może, nic więc się źle nie kojarzy, więc nie przewiduje kłopotów. A że jest niczym nie ograniczony, nie może nawet przewidywać ograniczeń. Dlatego w temacie ograniczeń zdaje się na nas. My ograniczeni ludzie, wyznaczamy Bogu czym te ograniczenia są. To jest nasze zadanie współpracy z Bogiem. Innego nie może być. Bo jedna wszechmoc jest wystarczająca do tworzenia świata. Inne wchodziły by sobie w drogę. Tak się stało ze sprzeciwem upadłych aniołów. One nie chciały rezygnować ze swej wszechmocy by pomagać słabym istniejącym w cieniu mocnych. I mających z tego powodu trudniej. No i nasze myślenie opiera się na przewidywaniu. Bogu wszechmocnemu wystarcza planowy charaktet działań. I tak tworzy z samej zasady. To co dla nas jest przewidywaniem, dla Boga jest miłosiernym wsparciem, gdy powstaje potrzeba. Nie wcześniej, bo wszechmoc jaką ma do tego determinuje. Że może jak jest potrzeba interweniować. Obmyślanie przeciwności z racji wszechmocy, było by wiecznym obmyślaniem, więc brakiem działań. Więc o to tu chodzić nawet nie może, tu się raczej zgodzisz. Reasumując - wszechmoc determinuje działania według potrzeb. Doskonałe bo rozwiązujące zagadnienie. Z pozycji naszej nie musimy nawet udawać że dla nas to jest doskonałe. A nawet powinniśmy wołać do Boga. To nas gubi zrób coś z tym. O tu chodzi z naszą tu rolą. Rozjaśniło?

N cze 10, 2018 12:03 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Witoldziem, proszę streść w 1 zdaniu główny punkt twojej powyższej wypowiedzi.

N cze 10, 2018 12:50 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna strona