Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lip 15, 2019 11:11 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Biblia - streszczenie 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Biblia - streszczenie
Witam. Jestem agnostykiem, który wychował się w bezwyznaniowej rodzinie. Ostatnimi czasy szukam odpowiedniej drogi w moim życiu, które obecnie wydaje mi się niepokojąco puste. Postanowiłem zapoznać się lepiej z religią katolicką, z którą nigdy wcześniej nie miałem porządnego kontaktu - nigdy nie chodziłem do kościoła ani nie uczęszczałem na lekcje religii w szkole. Planuję więc przeczytać biblię, znalazłem nawet całość dostępną za darmo w internecie, jest tylko jeden problem. Jest ona niesamowicie obszerna i obawiam się, że ze względu na wymagającą pracę i życie rodzinne nie będę w stanie przeczytać jej w całości w oryginalnej wersji. Postanowiłem więc poszukać streszczenia. Większość wyników które zwróciło google to jakieś oklepane formułki ze stron typu ściąga, jednak na klp (tą stronkę akurat zawsze szanowałem :) ) znalazłem bardzo dobre opracowanie kilku ksiąg, podsyłam linka - http://biblia.klp.pl/. Niestety, jest tam omówione raptem kilka ksiąg, a to zdecydowanie za mało żeby zapoznać się ze wszystkim co oferuje religia katolicka. Pojawia się więc moje pytanie - czy ktoś z forumowiczów zna jakieś dobre streszczenie całości biblii, nie odbiegające jakością od tego, które podlinkowałem? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich :)

Wt cze 26, 2018 9:23 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblia - streszczenie
Może ta pustka, którą sygnalizujesz niesie za soba szukanie odpowiedzi na pytania egzystencjalne? Jeśli tak jest może wartościowym okazałoby zmierzenie swego postrzegania świata i człowieka z wierzącymi? W sposób naturalny pojawiają się wówczas argumenty biblijne.

Wt cze 26, 2018 9:48 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Z całą pewnością bez dyskutowania z wierzącymi się nie obejdzie. Planuję najpierw zapoznać się z treścią biblii, żeby mieć jakieś podstawy do dyskusji, a potem zadawać po kolei pytania o każdą jedną rzecz, której nie rozumiem, w nadziei że uda mi się stworzyć jakiś bardziej kompletny obraz świata. Tylko cóż, póki co rozbijam się o poszukiwanie dobrego streszczenia.

Wt cze 26, 2018 11:13 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ja bym może zaproponował Ci przewertowanie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jest to zasadniczo właśnie streszczenie całej nauki Kościoła - w tym i Biblii. Jest to tekst podpierany co chwila cytatami z Pisma Św i odnośnikami do niego. Czytanie na żywca, bez przygotowania Pisma, może prowadzić do chaosu. Ten link który wskazujesz to w sumie takie literackie omówienie Biblii - nie jest źle i tak na to spojrzeć. Swoją drogą nie ma już w programie nauczania w średniej szkole Biblii jako zbioru różnych gatunków literackich? Za moich czasów w nieco już schyłkowej komunie na j. polskim mieliśmy coś takiego..

Śr cze 27, 2018 8:13 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A ja proponuję przeczytanie najpierw chociaż jednej Ewangelii z Nowego Testamentu z nastawieniem, że czytasz prawdę - bo to jest prawdziwy opis. A jeśli przeczytasz historię Jezusa to albo Go pokochasz, albo nie. I wtedy dopiero się zacznie.

Śr cze 27, 2018 8:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A może takie rozwiązanie? Włącz w telefonie internet, odpal youtuba, zmieniasz rozdzielczość na najniższą żeby tylko słuchać, zakładasz słuchawki na uszy, albo łączysz blootothem telefon i radio w aucie i słuchasz ....

Jest Słowo i wyjaśnienie, aby wiedzieć jak należy. Tyle na początek.

Akurat wybrałem fragment, który ostatnio zrobił na mnie ogromne wrażenie.

https://www.youtube.com/watch?v=9Bmd6dRhsHw

Z Panem Bogiem.

Śr cze 27, 2018 7:48 pm
Odpowiedz z cytatem
Jedna kwestia

Spectrum napisał(a):
religia katolicka

Nie ma czegoś takiego jak religia katolicka. Jest religia chrześcijańska. Katolicyzm to wyznanie

Druga sprawa, to czy chciałbyś być katolikiem, jeżeli tak to dlaczego? Chciałbyś np. Żeby istniał raj i Bóg?

A co do pytania. To możesz przeczytać Biblię dla młodzieży. Jest krótsza

Śr cze 27, 2018 10:30 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Ja bym może zaproponował Ci przewertowanie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jest to zasadniczo właśnie streszczenie całej nauki Kościoła - w tym i Biblii.

Przejrzałem to i chyba nie jestem odbiorcą docelowym tego tekstu. Autorzy piszą tam nawet, że tekst jest przeznaczony przede wszystkim dla odpowiedzialnych za katechezę oraz innych wiernych chrześcijan. Ja preferuję raczej zwięzłe, rzeczowe opracowanie, jak właśnie to z klp, nastawione również na niewierzących.

Quinque napisał(a):

Chciałbyś np. Żeby istniał raj i Bóg?

Oczywiście, że bym chciał. Myślę, że każdy racjonalny człowiek by chciał. Jeśli masz do wyboru żyć w świecie, w którym po śmierci nic nie ma i tracisz świadomość na wieczność, albo w świecie gdzie po śmierci masz szansę na drugie, nieporównywalnie lepsze życie, to decyzja jest chyba oczywista. Problem w tym, że nigdy nie potrafiłem uwierzyć, że tak jest, ta wizja wydaje się po prostu zbyt piękna, żeby była prawdziwa.

Cz cze 28, 2018 10:44 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W Biblii nie znajdziesz opisu wieczności. Nie znajdziesz pieczęci, którą podasz Bogu do zaakceptowania. Ta wiedza przyszła została zakryta przed człowiekiem. Muzułamanie znają swoje niebo, my nie.
Trafisz po śladach na Boga, bo chcesz lub te ślady zignorujesz. Bibliści też są osobami niewierzącymi. Tak bowiem spoglądają na Biblię jak nam wskazałeś. Mają narzędzie w postaci metodologii...i nic z tego może nie wynikać. Bóg jest kreatywny, więc zaprzecza temu Edyta Stein - ateistka, która nawróciła się błyskawicznie po przeczytaniu Biblii. Ona jednak była dość dobrze przygotowana i szukała prawdy.

Cz cze 28, 2018 12:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Nie ma czegoś takiego jak religia katolicka. Jest religia chrześcijańska. Katolicyzm to wyznanie

"Katolicyzm" i "chrześcijaństwo" to synonimy. Tyle dokładnie jest w każdym wyznaniu chrześcijaństwa, ile jest w nim katolicyzmu.

Cz cze 28, 2018 12:17 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Quinque napisał(a):

"Katolicyzm" i "chrześcijaństwo" to synonimy. Tyle dokładnie jest w każdym wyznaniu chrześcijaństwa, ile jest w nim katolicyzmu.

A Jezus nazwał swoich wyznawców katolikami?
A Apostołowie nazwali chrześcijan katolikami?
Udowodnij, na podstawie czego wysuwasz takie tezy.
O jakim katolicyzmie ty piszesz - rzymskim, czy powszechnym?

Cz cze 28, 2018 12:51 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):

Hm.. A Jezus nazywał swoich uczniów chrześcijanami? Wskaż gdzie to napisano.

BP,MSPANC ;-)

Cz cze 28, 2018 1:38 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
wybrana napisał(a):

Hm.. A Jezus nazywał swoich uczniów chrześcijanami? Wskaż gdzie to napisano.

BP,MSPANC ;-)

Termin chrześcijanin określa osobę, która przyjęła chrzest.
A chrzest Jezus polecał przyjmować.

Cz cze 28, 2018 2:13 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
W Biblii nie znajdziesz opisu wieczności. Nie znajdziesz pieczęci, którą podasz Bogu do zaakceptowania. Ta wiedza przyszła została zakryta przed człowiekiem. Muzułamanie znają swoje niebo, my nie.
Trafisz po śladach na Boga, bo chcesz lub te ślady zignorujesz. Bibliści też są osobami niewierzącymi. Tak bowiem spoglądają na Biblię jak nam wskazałeś. Mają narzędzie w postaci metodologii...i nic z tego może nie wynikać. Bóg jest kreatywny, więc zaprzecza temu Edyta Stein - ateistka, która nawróciła się błyskawicznie po przeczytaniu Biblii. Ona jednak była dość dobrze przygotowana i szukała prawdy.

Rozumiem, że starasz się mi tutaj przekazać, żeby nie podchodzić do biblii w zbytnio analityczny, scjentyczny sposób, tylko raczej wejść w to bardziej duchowo, starać się to poczuć a nie zrozumieć. Problem w tym że absolutnie nie potrafię tak zrobić, jestem człowiekiem racjonalnym i twardo stąpającym po ziemi. Czy to oznacza, że religia raczej nie jest dla mnie? Swoją drogą z Edytą Stein łączy mnie to, że ja również szukam prawdy ;)

lidka napisał(a):
Spectrum a ja bym Ci zaproponowala abys zaczal myslec bardziej logicznie i racjonalnie i przestal te bajki i opowiesci sprzed wiekow traktowac powaznie..... tyle mamy i mielismy tych religii bogow... bozkow itd.itd... nawet smoki podobno istnialy --- ktorego pokonal sw. Michal albo sw Jerzy zalezy z ktorej strony wiatr zawieje :lol:

Uważam się za osobę myślącą bardzo logicznie i racjonalnie. Po prostu jestem świadom ograniczeń swojego umysłu, wiem że moje obecne postrzeganie świata może być błędne, dlatego staram się zgłębić inne punkty widzenia. Niczego póki co nie traktuję jako pewnik, jedynie poszukuję.

Cz cze 28, 2018 3:01 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Spectrum napisał(a):
Rozumiem, że starasz się mi tutaj przekazać, żeby nie podchodzić do biblii w zbytnio analityczny, scjentyczny sposób, tylko raczej wejść w to bardziej duchowo, starać się to poczuć a nie zrozumieć.

O drogach poznania to już pisal Tomasz z Akwinu. Są dwie drogi prowadzące do poznania prawdy. Z obu należy korzystać.
Cytuj:
Problem w tym że absolutnie nie potrafię tak zrobić, jestem człowiekiem racjonalnym i twardo stąpającym po ziemi.

Ja też. Poleglibyśmy pewnie na definicjach.
Cytuj:
Czy to oznacza, że religia raczej nie jest dla mnie?

Jeśli jesteś przekonany, że człowiek to istota jedynie biologiczna, szukanie Boga nie ma sensu. Będziesz bowiem szukał potwierdzeń dla swego widzenia człowieka. Dlatego antropologia dzieli nas na wierzących i niewierzącvh. Czytanie Biblii będzie miało charakter poznawczy. Może nawet zobaczysz współczesną etykę a nie morze krwi. Jeśli wyczuwasz, podejrzewasz, podpowiada intiicja (to też droga poznania), że może być kimś więcej niż myślącym zwierzęciem, zaczynasz szukać.
Cytuj:
Swoją drogą z Edytą Stein łączy mnie to, że ja również szukam prawdy ;)

Jeśli jesteś wobec siebie uczciwy, prędzej czy później do niej dojdziesz. Ona była wobec siebie uczciwa. :)

Cz cze 28, 2018 3:54 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona