Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 24, 2019 11:57 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 411 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 28  Następna strona
 Na dziedzińcu pogan - wydzielony 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblia - streszczenie
Wespecjan napisał(a):
Jozek napisał(a):
w tym wypadku Holokaust to jest rzeczywistość krzyża.

Na pewno nie krzyża Chrystusowego, bo Jezus nie grzeszył.

Ja pisze w kontekście czytania Pisma, a nie zbawienia świata przez Jezusa. Możesz dopowiedzieć to co uważasz za stosowne i jaki jest sens cierpienia,(Kol 1, 24) (Ga 2, 19-20) ale my tutaj mleka potrzebujemy, a nie stałego pokarmu. Zresztą ja osobiście, w obliczu zgrozy Holokautu, nigdy bym się nie podjął próby odpowiedzi na to pytanie. Przy czymś takim, mogę jedynie milczeć. Milczeć i ufać.

Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić, nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak On nie otworzył ust swoich. Po udręce i sądzie został usunięty; a kto się przejmuje Jego losem? Tak! Zgładzono Go z krainy żyjących; za grzechy mego ludu został zbity na śmierć. Iz 53

Przeżywasz ucisk, czytasz Pismo, widzisz Golgotę, Jezusa na krzyżu i wystające ze skóry kości. Skurczony od bólu, odarty z szaty. Jesteś w relacji z Bogiem i wierzysz w Boga. Twoja wiara zostaje wystawiona na próbę. Czytasz Pismo.Widzisz, że Bóg przeżywa to razem z tobą. Że cię nie opuścił, że nie jesteś sam w tym co ciebie własnie spotyka, że nawet to ma sens chociaż tego nie rozumiesz.

Dlatego:

Słowo Boga przeprowadza nas przez tą rzeczywistość. I wtedy okazuje się, że kluczem do zrozumienia Słowa Boga jest Jezus Chrystus. Na nim się całe Słowo wypełnia, więc wypełnia się także rzeczywistość Holokaustu,innych tragedii i wydarzeń. Kiedy zaczynamy czytać Biblię w tym kluczu, to wtedy nie jest już ona taką księgą "mądrościową", ona jest w tedy Słowem zbawienia. Jezus nam nie wyjąśnia na czym śmierć polega, tylko nas przez nią przeprowadza, otwiera drzwi.

Wt lip 03, 2018 10:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Zresztą ja osobiście, w obliczu zgrozy Holokautu, nigdy bym się nie podjął próby odpowiedzi na to pytanie.]

A nagrabili sobie i Bóg ich pokarał. Już tak robił, są historie ze Starego Testamentu.

Wt lip 03, 2018 10:37 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Na dziedzińcu pogan - wydzielony
Zbyt prostackie uogólnienie robisz.

Tępieni byli ludzie którzy mięli określony rodowód. Jakaś część dopiero w czasie represji dowiadywała się że miała jakieś korzenie żydowskie, sami będąc od dawna ochrzczeni, zasymilowani ze społeczeństwem, nie mający nic wspólnego z chałatami.. Nie odbywał się nad tymi ludźmi żaden sąd "ty jesteś winien przekrętów, ty z kolei zamordowałeś kogoś, a ty doprowadziłeś coś do czegoś". Szli do gazu tylko za to że byli.
Więc Wespecjan - nie przeginaj tak z tak prostackim osądzaniem innych. Bardzo to lubisz, ale to nie ma nic wspólnego z naukami Chrystusa.
Ścigaj konkretnych ludzi, trop konkretne systemy, ale nie uogólniaj na wszystkich ludzi.

I nie - nie jestem pięknoduchem i widzę jak cwaniacy usiłują się dobrać do nieswoich majątków, pod płaszczykiem dochodzenia krzywd (nieswoich), oni także uogólniają na swoją korzyść.

Śr lip 04, 2018 10:53 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jozek napisał(a):
Zresztą ja osobiście, w obliczu zgrozy Holokautu, nigdy bym się nie podjął próby odpowiedzi na to pytanie.]

A nagrabili sobie i Bóg ich pokarał. Już tak robił, są historie ze Starego Testamentu.

Św. Benedykta od Krzyża tez?

Śr lip 04, 2018 11:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Tępieni byli ludzie którzy mięli określony rodowód. Jakaś część dopiero w czasie represji dowiadywała się że miała jakieś korzenie żydowskie, sami będąc od dawna ochrzczeni, zasymilowani ze społeczeństwem, nie mający nic wspólnego z chałatami.. Nie odbywał się nad tymi ludźmi żaden sąd "ty jesteś winien przekrętów, ty z kolei zamordowałeś kogoś, a ty doprowadziłeś coś do czegoś". Szli do gazu tylko za to że byli.
Więc Wespecjan - nie przeginaj tak z tak prostackim osądzaniem innych.

Peter, to że ginał w gazie ktoś kto był ochrzszczony a miał korzenie żydowskie (np Edyta Stein) to się działo wg klasyfikacji hitlerowskiej, rasistowskiej, mu chrześcijanie (jak w innym temacie zaznaczyłem) jesteśmy zobowiązani posługiwać się terminem "żyd" z ewangelii św Jana, czyli to ten który odrzuca Chrystusa jako Mesjasza, więc katolicy z matki żydówki nie są już żydami. Niestety i tacy cierpieli za wiekową działalnośći i stosunek ich nieochrzszczonych pobratymców do gojów i chrześcijan.

Kto pod kim dołki kopie sam często w nie wpada, a od kogo Hitler wziął ideę wyższej rasy, narodu wybranego (Gott mit uns), jak nie od narodu który się uważał za wybrańców Bożych?

Śr lip 04, 2018 12:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jozek napisał(a):

Po pierwsze. Dokąd żyjemy tu i teraz, to Sąd Boski jest odłożony. Wiec takie myślenie, że jak coś zrobię złego, to Pan Bóg mi dokopie nie jest wskazane. Tamtemu spalił stodołę, bo zbierał siano w niedzielę... Dlatego mamy Ks. Hioba. Myślenie że Pan Bóg karze nas za konkretne rzeczy tu i teraz, jest tak naprawdę obrazą Boga i nieprawdą o Nim. Tym się Księga Hioba kończy, że Bóg mówi do przyjaciół Hioba "nie mówiliście o mnie prawdy". Kościoła nauczanie jest niezmienne. Jest sąd ostateczny, który podkreśla że ludzkie czyny nie są banalne i że wartość naszych czynów, będzie widać w wieczności.

Po drugie. Jeśli już w ogóle mówić o Bożej sprawiedliwości, to warto pamiętać że Pan Bóg przede wszystkim jest naszym adwokatem. I to wszystkie Trzy Osoby Boskie. Ojciec w ST nazywany jest Goel, co znaczy tyle właśnie co adwokat, mściciel nawet. Czyli jak ktoś mnie atakuje, to Bóg mu (za przeproszeniem) dowali za mnie. Pan Bóg nie pozwoli mnie uciskać w nieskończoność, bo jest moim adwokatem. W ST widać wyraźnie, że Pan Bóg nie jest naszym oskarżycielem. Oskarżycielem naszym przed Bogiem jest tylko szatan, czasami drugi człowiek. Przy okazji lepiej tego nie robić, bo wtedy wiadomo po czyjej stronie jesteśmy. To nie jest nasza funkcja. W ST to widać bardzo dobrze, jak Bóg nie pozwala oskarżać człowieka, bo jest jego obrońcą.

W NT Chrystus mówi o Duchu Świętym, że jest (Gooogle: paraklet), co wprost znaczy - adwokat. A Jezus mówi "innego Parakleta wam dam, dlatego że pierwszym jest On sam.

Wszystkie 3 Osoby Boskie pełnią w stosunku do nas funkcje adwokatów. To nie unieważnia prawdy o sądzie ostatecznym.Dlatego nie odwracajmy tej kolejności. Bo my byśmy chcieli aby Pan Bóg tu był i nas sądził, a potem aby był miłosierny. ;)

Śr lip 04, 2018 7:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Myślenie że Pan Bóg karze nas za konkretne rzeczy tu i teraz, jest tak naprawdę obrazą Boga i nieprawdą o Nim.

Józek nie klep herezji, że Bóg za życia nie karze, bo w Piśmie Św jest pełno historii jak karał Izraela za grzechy całego ludu. Cierpienie niezawinione też istnieje co pokazuje Hiob czy Tobiasz i wreszcie Zbawiciel i jest tajemnicą Boga, ale na cierpienie też można zasłużyć. Bóg ma prawo do dyscyplinowania czy karania za życia i z niego korzysta, jak pokazuje Pismo Św.

Śr lip 04, 2018 10:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeszcze 30 lat temu w seminariach, kiedy uczono księży "zawodu" i wymieniano cechy Boga, bardzo mało się mówiło o tym, że jest miłosierny. Teraz mówi się o tym najczęściej.

Jeśli to wiesz i rozumiesz, to tak właśnie jest i w tym przypadku. Dzisiaj Kościół dojrzał do takiego myślenia i nie jest to jakieś moje widzi misie.

Może w przyszłym tygodniu znajdę czas, to podeślę jakieś odsyłacze.

Z Panem Bogiem Wespecjanie.

Śr lip 04, 2018 10:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Jeszcze 30 lat temu w seminariach, kiedy uczono księży "zawodu" i wymieniano cechy Boga, bardzo mało się mówiło o tym, że jest miłosierny. Teraz mówi się o tym najczęściej.

Jeśli to wiesz i rozumiesz, to tak właśnie jest i w tym przypadku. Dzisiaj Kościół dojrzał do takiego myślenia i nie jest to jakieś moje widzi misie.

Bóg jest przede wszystkim sprawiedliwy a warunkowo miłosierny.
Wyolbrzymianie miłosierdzia do głównego przymiotu Boga to fałsz.

Śr lip 04, 2018 10:33 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jozek napisał(a):

Jezus trochę inaczej mówił. Ale ty oczywiście wiesz lepiej niż Jezus niż Apostołowie, niż biskupi i kapłani, niż mistycy, święci i doktorzy Kościoła.

Śr lip 04, 2018 11:01 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):

Główny przymiot Boga to miłość. Bóg jest Miłością, która nie pamięta złego, która każe miłować nieprzyjaciół i która jest gotowa oddać życie za bliźniego swego.

Sprawiedliwość pójdzie przed Nim, po śladach Jego kroków - zbawienie.*

Zbawienie przez miłość, tak choćby, jak w przypowieści o synu marnotrawnym. Zbawienie jednak po, uprzedzającej je, sprawiedliwej ocenie postawy syna marnotrawnego.
Zbawienie wreszcie, które, w myśl poniższego fragmentu

Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach; abyście w miłości wkorzenieni i ugruntowani, wraz ze wszystkimi świętymi zdołali ogarnąć duchem, czym jest Szerokość, Długość, Wysokość i Głębokość, i poznać miłość Chrystusa, przewyższającą wszelką wiedzę, abyście zostali napełnieni całą Pełnią Bożą. Temu zaś, który mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej, niż prosimy czy rozumiemy, Jemu chwała w Kościele i w Chrystusie Jezusie po wszystkie pokolenia wieku wieków! Amen.**

w końcowym etapie (wierzę, że) dokona się ponad naszym rozumieniem spraw.
-----------------------------
*Ps 85:14
**Efez. 3:17-21

Cz lip 05, 2018 8:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

Jezus trochę inaczej mówił. Ale ty oczywiście wiesz lepiej niż Jezus niż Apostołowie, niż biskupi i kapłani, niż mistycy, święci i doktorzy Kościoła.

Skoro mowa o nauczaniu Jezusa, mistyków i świętych Kościoła:

Obrazek

Obrazek

Cz lip 05, 2018 9:44 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
No pięknie ukazałeś że nie masz racji, że MIŁOSIERDZIE jest ważniejsze. A teraz zastosuj to w swoich postach

Cz lip 05, 2018 10:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
No pięknie ukazałeś że nie masz racji, że MIŁOSIERDZIE jest ważniejsze. A teraz zastosuj to w swoich postach

Ty chyba czytac ze zrozumieniem nie potrafisz.

Cz lip 05, 2018 10:27 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Przeczytaj cały Dzienniczek a nie wyrwany fragment jak to Jehowi robią to zobaczysz że sobie zaprzeczyłeś.
Tak, żeby ci ułatwić to http://www.faustyna.pl/zmbm/dzienniczek ... -faustyny/

Cz lip 05, 2018 12:32 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 411 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 28  Następna strona