Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lip 17, 2019 7:23 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 223 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 Puste piekło 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Puste piekło
Wpadło mi dzisiaj do rąk stare wydanie Tygodnika Powszechnego z 27 czerwca 2004 roku w którym rozważa się to czy piekło jest puste czy nie. Nie odnosząc się do tego co przeczytałem, bo zrobiłem to szybko i nie do końca zrozumiałem chciałbym się jednak zapytać o mój pomysł na ten temat .Dawno temu pomyślałem, że może wieczne potępienie jest wieczne samo w sobie, jest wiecznym miejscem do którego się trafia, ale tylko czasowo. Wyszukałem cytaty z Pisma dotyczące piekła i z tego co szybko przeczytałem nie ma chyba żadnego fragmentu który podważałby myślenie o piekle w taki sposób. Czemu o tym pisze? Bo jak większość osób nie umiem pogodzić wizji miłosiernego Boga z wiecznym potępieniem. Mało konstruktywna wydaje się taka kara, a kara moim zdaniem powinna czegoś nauczyć i być powodem do zmiany grzesznika, do tego by się nad sobą zreflektował. Dlatego też "wieczne cierpienie" uważam za miejsce "wiecznego cierpienia". Taką rzeczywistość która istnieje obok tej rajskiej. Jezus może o tym nie mówić bo nie chce by nikt tam trafił więc używa specjalnie słów które mają jeszcze bardziej przerazić i zmusić do refleksji tu i teraz. Myślę, że piekło może być nawet czymś na wzór karmy, jakąś wędrówką która jest wieczna, ale którą można przerwać poprawiając się.

Wt lis 13, 2018 5:27 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Puste piekło
Co zrobić w przypadku nie tyle osób, co "istot" które odwróciły się od Boga, i jedyne czego nie tyle pragną, co wykonują to zło? Co zrobić gdy jedynym ich pożywieniem jest rozkosz jaką niesie mordowanie innych w szczególności niewinnych czy nakłanianie innych do popełniania najcięższych zbrodni? Czyściec jest miejscem dla tych co mają sumienie, piekło zaś, dla tych co go nie mają i nie chcą mieć. Te piekielne "istoty" przywoływane są niestety na Ziemię z otchłani piekielnych przez różnorakich "ciekawskich" i mamy to co mamy. Osoby o nieugruntowanym sumieniu po prostu ich słuchają, bo wydaje im się że będą spełnione kosztem drugiego człowieka, bo tak łatwiej.
Od najmniejszego grzechu, do największego. Tak się wszystko rozpoczyna. Czy jest szansa dla tych złych do bólu "istot"? Jeżeli by się zwróciły ku Bogu, to tak. Ale czy to w ogóle jest możliwe? Raz posmakowawszy zła, chcą go więcej i więcej.
Oczywiście nie każdy kto dopuścił się najcięższej zbrodni jest skazany na wieczne piekło. Gdy wyprze się szatana i poprosi Boga o możliwość zadośćuczynienia win, to z pewnością dostanie kolejną szansę. Jak się to stanie? To sprawa między nim, Bogiem, a poszkodowanym/ną.
"Cywilizacja zachodu" śmieje się z nauczania kościoła, neguje istnienie szatana, ignoruje zagrożenia duchowe, usprawiedliwia grzechy jako "ludzką naturę". Jedyne co nam pozostaje to nie dać się zwieść przeciwnikowi Jezusa i nie bać się być katolikiem. Przyznawać się do wiary przed Bogiem, przed ludźmi.

Wt lis 13, 2018 6:11 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Bo jak większość osób nie umiem pogodzić wizji miłosiernego Boga z wiecznym potępieniem

To czlowiek odrzuca wiarę w Boga. Logicznym jest, że odrzuca też zbawienie. Mamy inne wynikanie przy założeniu ludzkiej wolności? Po co mieszac do tego Boże Milosierdzie? To decyzja człowieka, który nie życzy sobie uszczęśliwiania na siłę. Wybiera samorealizację, tak jak to było w ziemskim zyciu. Nie potrzebował Boga.

Wt lis 13, 2018 6:40 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
@Dżin,
Już po przekroczeniu swojego progu życia - nie będzie odwrotu.
To nie Bóg wysyła nas do piekła, ale grzesznik sam je wybiera wtedy, gdy- odrzuca Boga i woli wypełniać wolę sił ciemności, które przejmują wtedy władzę nad jego duszą.
Bóg czyni wszystko, by nas uchronić przed piekłem. Nawet sam narodził się na ziemi w ciele człowieczym - w osobie Syna, by nam dać świadectwo wiary, by nam dać dar zbawienia przez wiarę. Oddał za człowieka swoje ziemskie życie w wielkim cierpieniu, by ratować i wyciągać z ciemności.
Jeżeli człowiek odrzuca łaski Boże, odrzuca miłość Bożą, a woli chodzić w ciemności by służyć szatanowi, to niech się nie dziwi, że szatan się po niego upomni, a wtedy już jest za późno na zmianę. Póki żyjemy na ziemi, to dostajemy zawsze szansę nawrócenia. Po śmierci już nie mamy żadnej szansy, by odmienić swój wieczny los.
Obiecywanie czyśca i zmiany wieczności jest największym oszustwem dla człowieka. Jezus nauczał, że lepiej odciąć rękę, która grzeszy niź w całym ciele iść w ogień nieugaszony.
Tylko Jezus daje nam zbawienie. Tylko przez Jezusa Chrystusa możemy być zbawieni. Nie ma innego zbawienia. Jezus jest naszą drogą - światłem, które oświeca naszą drogę do Boga.

Wt lis 13, 2018 6:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Najlepiej patrzeć na piekło realnie. Jest to odrzucenie przez innych. Tamto biblijne oznacza odrzucenie przez Boga. A odrzucenie to brak pomocy w potrzebie. Tak wygląda piekło. Sam człowiek wszystkiego nie może. Złodziej okradłszy kogoś nie może liczyć u niego na pomoc. Okradłszy wszystkich na około, od nikogo nie ma pomocy.
Tak wyglądają przewinienia i skutki tych przewinień zwane piekłem.
Tak na to patrząc, będziemy mieli prawdziwy obraz tego co to znaczy piekło. Inne wymiary piekła dla nas, to znaczy skutki tych odrzuceń. Czyli brak pomocy gdy ktoś się nad nami znęca, jest już wtórnym piekłem tego pierwszego. I tak w nieskończoność. To już wyraźnie mówi, jak w wielką biedę się pakuje osoba występna. Czyli jakie tam puste piekło? Chcesz powiedzieć że nikt nikomu nie zawinił i nikt go za to nie odrzucił?

Wt lis 13, 2018 7:17 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Czyli jakie tam puste piekło? Chcesz powiedzieć że nikt nikomu nie zawinił i nikt go za to nie odrzucił?

Piekło jest bardzo pełne i bardzo zatłoczone - większość ludzi je wybiera.
Jest realne i straszne.

Wt lis 13, 2018 7:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dżin napisał(a):
Myślę, że piekło może być nawet czymś na wzór karmy, jakąś wędrówką która jest wieczna, ale którą można przerwać poprawiając się.

Nie wiem, czy istnieje piekło jako miejsce wiecznego potępienia, może faktycznie jest tak jak mówisz, jakaś metempsychoza i przepracowanie karmy. Natomiast na pewno realne jest piekło tu za życia.

Moja interpretacja jest taka, że człowiek żyjący w grzechu jest wiecznie potępiony, ponieważ świat duchowy jest poza czasem. Teraz= wieczność. Jesteś teraz grzeszny = jesteś wiecznie potępiony
Po przezwyciężeniu grzechu umierasz jako grzesznik, zmartwychwstajesz jako święty = żyjesz wiecznie.

Wt lis 13, 2018 8:01 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Natomiast na pewno realne jest piekło tu za życia.

Piekło realne jest dla grzesznika po śmierci.
Będąc tam człowiek będzie marzył o ziemskim życiu jakie miał.

Wt lis 13, 2018 11:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Piekła już nie ma, bo dostali się tam Budda, Mahavira, Lao Tzu, Ramana Maharishi i zamienili je w niebo :)

Wt lis 13, 2018 11:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):

Jeśli w piekle można marzyć, to nie takie złe to piekło. Gdzie marzenie, tam nadzieja.

Wt lis 13, 2018 11:35 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jeśli w piekle można marzyć, to nie takie złe to piekło. Gdzie marzenie, tam nadzieja.

Przypomniałaś mi o pewnej historii. Jako student zostałem wysłany na 10 dni do Niemiec i tam nocowałem w pokoju z facetem, który uznawał się za Boga ( na szczęście to był tylko 1 nocleg). I on powiedział dokładnie te same słowa.
Potem przyznał, że wyszedł z psychiatryka i lubi grac jako aktor w teatrze.

Wt lis 13, 2018 11:38 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Choroba psychiczna raczej usprawiedliwia a nie oskarża. Ograniczona chorobą wolność usprawiedliwia człowieka. To nie są kandydaci do piekla. :)
Nie macie w sobie miłości Boga (J5, 42)
Człowiek, który nie ma w sobie milości Boga, nie zna Go. Zamiast milości Boga ma w sobie miłość własnego 'ja'; jest niewolnikiem egoizmu zamkniętego na prawdę milości. Zasadą poznania jest miłość.

Śr lis 14, 2018 12:02 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem

spoko, facet nie był taki straszny na jakiego wyglądał :)
a czym jest ta miłosć jak nie zobaczeniem siebie samego w drugim człowieku ? Miłość oznacza koniec dualizmu, podziałów na tych czy tamtych, na niebo i piekło.

Śr lis 14, 2018 12:18 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):

Mi się wydaje że wybrana raczej miała na myśli, że człowiek będzie tęsknił za swoim ziemskim życiem. Było jakie było, ale już nie ma i nie będzie.
Ale to chyba nie takie proste.

Conan napisał(a):
Piekła już nie ma, bo dostali się tam Budda, Mahavira, Lao Tzu, Ramana Maharishi i zamienili je w niebo

Tia.. Tradycyjnie - nie wiesz o czym piszesz.
Piekło to stan. Permanentny stan. Bez nadziei i bez pociechy. Żaden człowiek będąc w tym stanie niczego nie zmieni, a już na pewno nie na lepsze. Twojej ulubionej ciszy też tam nie ma, tylko złość, nienawiść, pretensje i obsesje.

Śr lis 14, 2018 9:13 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Piekło to stan. Permanentny stan. Bez nadziei i bez pociechy. Żaden człowiek będąc w tym stanie niczego nie zmieni, a już na pewno nie na lepsze. Twojej ulubionej ciszy też tam nie ma, tylko złość, nienawiść, pretensje i obsesje.

To musi być jakiś totalnie abstrakcyjny stan. Bo zawsze możesz się ukierunkować na nadzieję, choćby to trwało nawet kilka sekund. Skąd informacje, że będąc w tym stanie niczego nie zmieni ? Naprawdę "kupiłeś" taki tani starożytny straszak ? Na szczęście w duchowości dla dorosłych nie ma tego typu bzdur. Piekło jest określone jako stan totalnej identyfikacji z konstruktem ciało- umysł i życiem fałszywą tożsamością. Jednak w każdej chwili możesz się z tego utożsamienia i snu obudzić, bo Twoja naturą jest cisza, miłość i szczęście, i od tego nigdy nie uciekniesz ;)

Śr lis 14, 2018 10:04 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 223 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona