Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sie 21, 2019 10:13 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 673 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 45  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
koziels napisał(a):
Barney napisał(a):
tak, kolejne plucie na Watykan.
Bractwo, które powinno być wdzięczne że papież jeszcze chce z nimi gadać, gryzie.

Przeczytałeś?

Można to zauważyć, to co napisał Barney. Niestety. Albo takie zdanie - Mimo to papież robi co może, by zapewnić swoich najwierniejszych synów, że są na właściwym kursie.

Czyli Bractwo - my jesteśmy tymi nawierniejszymi, naj, naj, naj, naj katolikami... a oni - ci inni oni - ci mniej wierni oni...

Pn sty 07, 2019 2:07 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Polecam przeczytać całość.

Pn sty 07, 2019 2:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koziels napisał(a):
Polecam przeczytać całość.

Przeczytana. I taki wniosek jak powyżej. Plucie na Watykan, tylko że zakamuflowane nieco. Ci biskupi, ci karydnałowie, ta sitwa i biedny papież Benedykt otoczony przez te wilki. Sprzyjają w tym artykule papieżowi bo wyciągnął do nich dłoń, ale zamiast zrozumieć że są na błędnym kursie, to jednak tym bardziej utwierdzają się w swoim sposobie pojmowania i w swojej schiźmie.

Pn sty 07, 2019 2:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UWAGI DO OBSŁUGI FORUM V
Yarpen Zirgin napisał(a):
No cóż, jasno widać, że nie dostrzeżesz ironii nawet jak podejdzie i kopnie Cię w rufę.

Papież Benedykt XVI:

"Klęczenie przed Eucharystią jest wyznaniem wolności: ten kto klęka przed Jezusem, nie może i nie powinien korzyć się przed żadną władzą ziemską, bez względu na jej siłę (...) Korzymy się przed Bogiem, bo on pierwszy pochylił się nad człowiekiem, jak Dobry Samarytanin, aby mu pomóc i przywrócić życie, i uklęknął przed nami, by umyć nasze brudne nogi (...). Ten, przed którym się korzymy nie sądzi nas, nie przygniata, lecz wyzwala i przemienia". (L'Osservatore Romano nr 6 (304) 2008r.) "Proszę wszystkich o odważne i zdecydowane okazywanie swej wiary w rzeczywistą obecność Pana w Eucharystii". (Duch Liturgii, str.164-173). "Być może zatem postawa klęcząca jest rzeczywiście czymś obcym dla kultury nowoczesnej skoro jest ona kulturą, która oddaliła się od wiary i wiary już nie zna, podczas gdy upadnięcie na kolana w wierze jest prawidłowym i płynącym z wnętrza, koniecznym gestem. Kto uczy się wierzyć, ten uczy się także klękać, a wiara lub liturgia, które zarzuciłyby modlitewne klęczenie, byłyby wewnętrznie skażone. Tam gdzie owa postawa zanikła, tam ponownie trzeba nauczyć się klękać, abyśmy modląc się, pozostawali we wspólnocie Apostołów i męczenników, we wspólnocie całego kosmosu, w jedności z samym Jezusem Chrystusem" (por. Lk 22, 41) (...) "Zwyczaj klękania nie pochodzi z jakiejś bliżej nieokreślonej kultury - pochodzi z Biblii i biblijnego spotkania Boga..." (Duch Liturgii, str.164-173)

http://www.miserere.com.pl/czytelnia/sw ... nie-swieta

Pn sty 07, 2019 2:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen pisał że nie nalezy klękać? ;)
jakbyś czytał "Duch liturgii" (a nie przepisywał tylko ten fragment za wszystkimi tradsowymi stronami) to byś wiedział, że papież nie wypowiada się wcale o tym, w jakiej postawie przyjmować Komunię Świętą - mówi o klękaniu w liturgii w ogóle.

Pn sty 07, 2019 3:23 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Yarpen pisał że nie nalezy klękać? ;)
jakbyś czytał "Duch liturgii" (a nie przepisywał tylko ten fragment za wszystkimi tradsowymi stronami) to byś wiedział, że papież nie wypowiada się wcale o tym, w jakiej postawie przyjmować Komunię Świętą - mówi o klękaniu w liturgii w ogóle.

Skoro wybierasz pajacowanie, to twój wybór.

Pn sty 07, 2019 4:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ot, mistrz merytorycznej riposty ;)

Pn sty 07, 2019 5:06 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja również przeczytałem i okazało się, że jeszcze daleka moja droga do świętości. Nie wiem kto to napisał, ale ten tekst może być zrozumiały i stanowić powód do dumy, wyłącznie przez ludzi błąkających się we mgle. Nie ma sensu komentować całości.Jeden mały fragment który zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Cytuj:
Polityka Watykanu, jak zauważył biskup, wydaje się być polityką sprzeczności, oscylującą pomiędzy “potępieniem, a podziwem”. Jego Ekscelencja wydaje się być przekonany, że jak chodzi o osobiste odczucia Benedykta XVI, właściwym słowem jest podziw dla FSSPX.

W skrócie. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to z pewnością chodzi o "podziw".Zwłaszcza, że ów "podziw" poprzedzało "potępienie".

Ostatnio komentowaliśmy fragment Pisma w którym do Jezusa przyprowadzono cudzołożnicę, a Jezus pisał palcem po piasku. Wespecjan dowodził, że chociaż nie jest tam nic napisane o skrusze, to takową Nierządnica okazać musiała, bo inaczej Jezus by jej nie przebaczył.* Tak z pamięci w wielkim skrócie. Wybaczenie jest bowiem warunkowe. Pozwoliłem sobie wkleić interpretacje tego fragmentu taką, jak to Kościół obecnie tłumaczy. Przytoczę ten fragment raz jeszcze, tym razem nie po to aby spierać sie czy jest on właściwie odczytany, albo która racja jest słuszniejsza, ale po to aby odkryć przybliżone intencje B XVI, które powyżej najwyraźniej komentującym umykają i jak widać stają się niezrozumiałe.

Cytuj:
Skończyliśmy na tym, że Św Augustyn mówił w komentarzu, że Jezus pisał słowo "cudzołóstwo" tuż przed oczyma niewiasty, tak żeby widziała. Że to nie jest tak, że nic się nie stało. Ale - mówi dalej Augustyn, przez świątynie wiał wiatr, który jest symbolem Ducha Świętego i ten wiatr zacierał to słowo na piasku. I ona widziała, jak ten grzech jej znika. Więc z jednej strony On jej pokazał - zgrzeszyłaś, ciązko, przypatrz się swojemu grzechowi. Lecz zaraz po tym pokazał - nie ma tego grzechu. Ja go zmazuje. I oczywiście to jest ten moment który nas oburza, bo mówimy - nie za łatwo ? Nie za łatwe to wybaczenie ? I to nasze pytanie że nie za łatwo, pokazuje że mamy kompletnie przewrócone w głowie, bo nam się często wydaje że Bóg nam wybacza nasze grzechy, dzięki temu co dobrego zrobimy. Natomiast Bóg wybacza nam grzechy, bo patrzy na krzyż swojego Syna. I to wybaczenie którego dokonał Jezus, nie było łatwym wybaczeniem. Tylko wybaczenie naszych grzechów, nie nas kosztuje tylko Jezusa kosztuje i kosztuje Go życie. Jezus gładzi jej grzech, mówi ja ciebie nie potępiam, wybaczam ci i idzie na krzyż żeby umrzeć za jej grzechy. To nie jest tanie wybaczenie, to nie jest łatwe wybaczenie, to jest wybaczenie za cenę śmierci. I teraz Jezus mówi "idź i więcej nie grzesz", to znaczy - w Jezusie jest głębokie przekonanie że ona może nie grzeszyć.To znaczy, że ta miłość której doświadcza w spotkaniu z Nim ją zmieni. To ta miłość ostatecznie ją nawróci. Bo ona kiedy stoi przed nim, nie ma w sobie jeszcze pragnienia nawrócenia. Ona ma w sobie co najwyżej strach że zaraz ją zabiją. Przywlekli ją do Niego. Zaraz będę nieżywa. Natomiast nawraca ją, doświadczenie miłości w spotkaniu z Nim. To jest ta sama historia, co w przypowieści o Synu marnotrawnym. Jest marnotrawny syn, który odszedł daleko, przehulał majątek i teraz jest głodny, bo mu nikt nie daje nic do jedzenia. i ono mówi tak: najemnicy mojego Ojca mają jedzenia pod dostatkiem, wiem co zrobię, pójdę do mojego Ojca i powiem mu: już nie jestem godzien być twoim synem, ale uczyń mnie jednym z najemników. On wraca do domu, nie wierząc że może odbudować relacje z Ojcem.On jest przekonany, że tego odbudować się nie da. I on nie oczekuje od Ojca że ten przyjmie go jak syna. Ułożył sobie ten tekst - umówmy się na robotę. Gdy wraca do domu, to jest głodny i chce po prostu przeżyć, a nawraca go dopiero miłość Ojca, bo Ojciec widzi go tam z daleka i zachowuje się kompletnie nie poważnie. Był pewnie był już starszym człowiekiem, a biegnie do niego, rzuca mu się na szyję, całuje go, przerywa mu ten jego tekścik, bo Ojciec nie umówi się z nim na robotę. Pan Bóg nie umówi się z nami na żadną inną relację jak na tą, że On jest naszym Ojcem, a my jesteśmy Jego dziećmi.Dlatego mówi, dajcie mu pierścień, dajcie mu pierwszą szatę, dajcie mu sandały na nogi, bo jest bosy i będziemy się bawić, bo mój syn był nieżywy, a został znaleziony. On wrócił do domu, ale godność dziecka została znaleziona przez Ojca, bo on w nią już nie wierzył. I to jest dokładnie co tu. To jak Jezus ją traktuje, to stwarza szansę że ona się zmieni. Idż więcej nie grzesz. I doświadczenie takie miłości jest tym co ją zmieni.To co nawraca syna marnotrawnego. Przebaczenie które jest bezwarunkowe, które jest wstępne. Jezus Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli grzesznikami. To jest Jego sposób działania. Jego przebaczenie nas nawraca.

Podzielam zdanie Barneya. Intencja Benedykta XVI jaką było - "miłosierdzie", zostało opacznie odczytane i pomylone - o zgrozo, z "podziwem".

I chociaż powyżej opisany jest pewien mechanizm miłosierdzia Jezusowego, którym Kościół się obecnie kieruje, to po za znajomością "teorii" (jw.) mi osobiście daleko do praktyki. Zwalczam w sobie "święte oburzenie" i gniew i zwyczajną ludzką złość, w stosunku do powyższych schizmatyków za rozbijanie jedności Kościoła i często niewybredne komentarze. Uniżyć się i okazać tak daleko idące zrozumienie, dla przedstawianych przez nich idei i postaw ? Objąć z miłością trędowatych? Jeszcze do tego dojrzewam. Natomiast widzę wyraźnie głęboką mądrość Kościoła.

Pn sty 07, 2019 9:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
"miłosierdzie", zostało opacznie odczytane i pomylone - o zgrozo, z "podziwem".

I chociaż powyżej opisany jest pewien mechanizm miłosierdzia Jezusowego, którym Kościół się obecnie kieruje, to po za znajomością "teorii" (jw.) mi osobiście daleko do praktyki. Zwalczam w sobie "święte oburzenie" i gniew i zwyczajną ludzką złość, w stosunku do powyższych schizmatyków za rozbijanie jedności Kościoła i często niewybredne komentarze. Uniżyć się i okazać tak daleko idące zrozumienie, dla przedstawianych przez nich idei i postaw ? Objąć z miłością trędowatych? Jeszcze do tego dojrzewam. Natomiast widzę wyraźnie głęboką mądrość Kościoła.

Dla mnie jesteś protestantem, bo wierzysz w to co protestanci czyli, że uczynki człowieka to tylko wdzięczenie się za pewność zbawienia od Chrystusa. Nie wiem czy taki byłeś od dłuższego czasu czy ci to nakład do głowy arcybiskup Ryś, znany judeizator i ekumenista.

Odnośnie zdjęcia eksomuniki z Bractwa Św Piusa X, nie jestem żadnym ekspertem od ich sytuacji, ale symptomatyczne jest to, że ekskomuniki nie zdjął JPII, który ją nałożył (w ten sposób by mógł okazać to "miłosierdzie grzesznikowi", które sugerujesz) ale BXVI, który z tą sprawą o ile wiadomo nie miał nic wspólnego.

Pn sty 07, 2019 11:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jozek napisał(a):
"miłosierdzie", zostało opacznie odczytane i pomylone - o zgrozo, z "podziwem".

Dla mnie jesteś protestantem, bo wierzysz w to co protestanci czyli, że uczynki człowieka to tylko wdzięczenie się za pewność zbawienia od Chrystusa.
Ciekawe jaka "logika" pozwala z powyższego tekstu Jozka wyciągnąć podobne wnioski? ;)

Wt sty 08, 2019 10:40 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Podejrzewałem, że nic nie zrobicie, bo będąc przesiąknięci praktykami na NOM nie uważacie za konieczne klękanie podczas Komunii
Bo nie jest konieczne.

[Odpowiedziałem tu, bo tu był post. Będę wdzięczny moderatorom za ewentualne przeniesienie zarówno mojego, jak i mojego Adwersarza postu do odpowiedniego wątku.]

Osobiście uważam postawę klęczącą za najlepszą formę. Jest to jednak ocena estetyczna, a nie etyczna ani liturgiczna a tym bardziej nie wynikająca z Tradycji (co najwyżej tradycji, tej przez małe t).Dzieje klękania w dziejach Kościoła są dość różnorodne (podam poniżej parę przykładów), sytuują się raczej w II tysiącleciu chrześcijaństwa i nie dają żadnego powodu by przypisywać ten zwyczaj praktyce apostolskiej.

W Prawosławiu (i niektorych obrządkach wschodnich katolickich) w ogóle nie ma klękania. Serio myślisz, że Prawosławni (czy nasi Bracia z Kościoła katolickiego obrządków wschodnich) nie mają czci do Eucharystii?

Parę faktów:

• Sobór Nicejski I (325 po Chr.) w kanonie 20. postanowił, że w niedziele oraz w dni Zesłania Ducha Świętego wszelkie modlitwy mają się odbywać na stojąco. Przepis ten był zachowywany jeszcze w XIII wieku – wyjątek stanowiło tylko przyklęknięcie przed Najświętszym Sakramentem.
  • W XII wieku w Niemczech było w zwyczaju klękanie podczas aktu pokutnego (Confiteor) na początku Mszy.
  • Również w XII wieku w benedyktyńskim opactwie Cluny przyklękano podczas wyznania wiary na słowa "stał się człowiekiem". Z tamtego czasu zachowała się wzmianka, iż praktyka ta jest od dawna szeroko rozpowszechniona. Dziś przyklęka się na te słowa dwa razy w roku: w Boże Narodzenie i w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca). Jeżeli wyznanie wiary jest śpiewane, wówczas klęka się na obydwa kolana.

Postawa podczas przyjmowania Komunii Świetej:
=============================================
  • Jedynie w Kościele wschodniosyryjskim przed przyjęciem (na stojąco) Komunii w VI wieku wpierw upadano na kolana.
  • Św. Kolumban (+615) w regule zakonnej zalecał trzykrotny pokłon.
  • Św. Odo z Cluny (+942), benedyktyn, wspomina, że ich ojcowie przyjmowali Komunię boso.
  • W X wieku w Kościele bizantyjskim trzykrotnie przyklękano, a już po przyjęciu – kłaniano się.
  • dopiero w XIII wieku synody zarządzały, iż mają oni klęczeć lub przynajmniej nisko się skłonić. Gdzieniegdzie wprowadzano zwyczaj padania na twarz (prostratio) - tak robili Cystersi.
  • W XVI wieku klękanie podczas Komunii Świętej było już (dopiero?) powszechne

Postawa kapłana:
================
  • Św. Kolumban (+615) w regule zakonnej zalecał trzykrotny pokłon.
  • Księgi liturgiczne z przeciągu wieków XIII-XVI poświadczają, iż w trakcie przeistoczenia kapłan najczęściej miał jedynie skłonić głowę przed ukazaniem zebranym świętych Postaci, a niekiedy całował Hostię tuż po konsekracji.
    Do końca średniowiecza kapłan nie przyklękał przed spożyciem Eucharystii.
  • Krótkie przyklęknięcie na jedno kolano po słowach konsekracji jest poświadczone dopiero w zachowanych dokumentach z końca XIV wieku (Henryk z Hessen, +1397), a w mszałach rzymskich pojawia się sto lat później.
  • Po XIII wieku znany był również zwyczaj przyklękania kapłana przed i pokażdym dotknięciu Eucharystii.
    Przyklęknięcie jest oznaką szacunku znaną w tamtych czasach w ceremoniale dworskim.
    Stamtąd zaczerpnięto je do liturgii dla podkreślenia rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii. (Takie honory oddawano już w liturgii we wcześniejszych wiekach – papieżowi i biskupom.)
  • Na przełomie XV/XVI wieku kapłan przyklękał po doksologii Per ipsum (Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie...), czego dziś się już nie stosuje.
  • Przyklękanie podczas konsekracji nakazane zostało definitywnie dopiero od wprowadzenia Mszału Piusa V w 1570 roku.

Jak widać, jest to kwestia w gestii bieżącej administracji Kościoła.

Wt sty 08, 2019 11:02 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Barney napisał(a):
Osobiście uważam postawę klęczącą za najlepszą formę. Jest to jednak ocena estetyczna, a nie etyczna ani liturgiczna a tym bardziej nie wynikająca z Tradycji.

W Prawosławiu to jest rozbudowana i celebrowana cała wielka liturgia a nie to co uprotestantyzowany NOM, w którym można nie zauważyć przeistoczenia jak się księdzu śpieszy.

Nie mam zamiaru grzebać i przedstawiać udokumentowanych zaleceń, norm i wzorców, jako kontrargumentu do twoich prawnych wywodów, na to, że klękanie przed Komunią jest musem, jest wymagane a nie tylko "polecane etycznie, ale niekonieczne".

Przejdźmy zatem do sedna a są nim jak zawsze po ewangelicznemu owoce, tutaj moderny w Kościele - a jest nim między innymi upadająca wiara w Realną Obecność. I tutaj nie można się skarżyć na świat, laicyzację, na rewolucję marksistowsko-seksualną 1968. To jest wewnętrzna sprawa katolicka i jest ona faktem. Na potwierdzenie tego smutnego faktu mamy krzyk Boga w takich miejscach jak Sokółka i Legnica że: Tu Jestem.

Komunia na stojąco, bez tacki, na ręce, bez balasek, bez obrusu, z rąk jakiś niekonsekrowanych osób, kobiet - co to wogóle jest!? Przepis na niewiarę, że ma się do czynienia z żywym ciałem Boga.

Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2019 1:25 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

ujednolicenie tytułu wątku

Wt sty 08, 2019 12:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
W Prawosławiu to jest rozbudowana i celebrowana cała wielka liturgia a nie to co uprotestantyzowany NOM, w którym można nie zauważyć przeistoczenia jak się księdzu śpieszy.
To tak a propos zapewnień, jak to nie deprecjonujesz Mszy Swiętej ze względu na mszał... :(

Cytuj:
Nie mam zamiaru grzebać i przedstawiać udokumentowanych zaleceń, norm i wzorców, jako kontrargumentu do twoich prawnych wywodów, na to, że klękanie przed Komunią jest musem, jest wymagane a nie tylko "polecane etycznie, ale niekonieczne".
Ja nie masz zamiaru, to nie rób. i przy okazji przestań wreszcie pluć.

Cytuj:
Przejdźmy zatem do sedna a są nim jak zawsze po ewangelicznemu owoce, tutaj moderny w Kościele - a jest nim między innymi upadająca wiara w Realną Obecność. I tutaj nie można się skarżyć na świat, laicyzację, na rewolucję marksistowsko-seksualną 1968. To jest wewnętrzna sprawa katolicka i jest ona faktem. Na potwierdzenie tego smutnego faktu mamy krzyk Boga w takich miejscach jak Sokółka i Legnica że: Tu Jestem.
Zero uzasadnienia na groteskową tezę, że akurat spowodowane jest to nie klęczeniem przy komunii.

Cytuj:
Komunia na stojąco, bez tacki, na ręce, bez balasek, bez obrusu, z rąk jakiś niekonsekrowanych osób, kobiet - co to wogóle jest!? Przepis na niewiarę, że ma się do czynienia z żywym ciałem Boga.
Nie ma w Kościele szafarzy kobiet.
Na ręce to podawał Jezus Chrystus. Co do balasek i obrusu na Ostatniej Wieczerzy to chetnie sie dowiem, skąd masz takie informacje ;)

No, bo przecież jesli apostołowie dostali do rąk, bez obrusu i balasek (i prawdopodobnie bez tacki!) to jak mogli uwierzyć Jezusowi?
(Aż się boję, że napiszesz, że Piotr wyparł się Jezusa ze względu na brak balasek ;) )

Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2019 1:26 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

Wt sty 08, 2019 12:22 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Nie ma w Kościele szafarzy kobiet.

Widziałem na własne oczy dziesiątki razy, nawet z musu przyjmowałem od nich, widziałem ministrantki służące przy ołtarzu, widziałem mycie nóg kobietom przy Wielkim Czwartku. Wszystko to na NOM

Barney napisał(a):
Na ręce to podawał Jezus Chrystus. Co do balasek i obrusu na Ostatniej Wieczerzy to chetnie sie dowiem, skąd masz takie informacje ;)

No, bo przecież jesli apostołowie dostali do rąk, bez obrusu i balasek (i prawdopodobnie bez tacki!) to jak mogli uwierzyć Jezusowi?
(Aż się boję, że napiszesz, że Piotr wyparł się Jezusa ze względu na brak balasek ;) )

Po pierwsze nie ma dowodu na to, że Apostołowie na Ostatniej Wieczerzy otrzymali Ten Chleb, Eucharystię akurat do rąk, bo polskie łumaczenie "bierzcie" jest nieprecyzyjne, bo greckie "labete" znaczy "otrzymajcie", "labete" jest też użyte kiedy Pan Jezus mówi "weźmijcie Ducha Świętego", którego przecież nie trzeba ani nawet nie można dotykać. A nawet gdyby to kogoś nie przekonywało, to niech zauważy, że apostołowie byli Apostołami Nowego Przymierza czyli osobami konsekrowanymi.

A ogólnie jeśli chcesz chcesz wracać do pierwszego wieku chrześcijaństwa z kultem i praktyką, to proszę bardzo, nie zamierzam nawet polemizować z tym pomysłem.

Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2019 1:27 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

Wt sty 08, 2019 1:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Osobiście uważam postawę klęczącą za najlepszą formę. Jest to jednak ocena estetyczna, a nie etyczna ani liturgiczna a tym bardziej nie wynikająca z Tradycji.

W Prawosławiu to jest rozbudowana i celebrowana cała wielka liturgia (...)

Co nie zmienia niczego w fakcie, że prawosławni nie klękają w trakcie Mszy Świętej.
Cytuj:
(...) a nie to co uprotestantyzowany NOM, w którym można nie zauważyć przeistoczenia jak się księdzu śpieszy.

Pominę milczeniem te kalumnie o "uprotestantyzowaniu", a zajmę się czym innym:
Na jakiej podstawie opierasz się twierdząc, że w Mszy Świętej sprawowane w NOM można "nie zauważyć" Przeistoczenia, kiedy "księdzu się spieszy"?

Cytuj:

Co oznacza, że nie jesteś w stanie zmierzyć się z faktem, iż klękanie w czasie Mszy Świętej lub do Komunii nie jest zwyczajem sięgającym Apostołów, a stosunkowo nowym.

Cytuj:
Przejdźmy zatem do sedna a są nim jak zawsze po ewangelicznemu owoce, tutaj moderny w Kościele - a jest nim między innymi upadająca wiara w Realną Obecność.

Fajnie. To jeszcze teraz poproszę o dowód, że jest to efektem wprowadzenia nowego rytu Mszy Świętej.

Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2019 1:27 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

Wt sty 08, 2019 1:15 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 673 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 45  Następna strona