Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz paź 29, 2020 10:44 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 827 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 56  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Ja tam wcale nie widziałem by np było za mało ksieży na mszy by rozdać sprawnie Komunię.

Tam czyli gdzie konkretnie?

Widziałem te same miejsca co Brandeisbluesky poza granicami Polski.
Brandeisbluesky napisał(a):
Ostatnio u nas jest tak, że księża bardzo zachęcają wiernych do włączania się w życie parafii na różne sposoby, m.in. np. do zanoszenia Komunii Świętej dla osób chorych nie mogących przybyć na Mszę Świętą.

To wynika z tej samej filozofii co szafarze nadzwyczajni na prawie każdej mszy, czyli z tego, że świeccy mają wchodzić do sacrum bez konsekracji.

Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2019 7:09 pm przez Wespecjan, łącznie edytowano 1 raz

Wt sty 08, 2019 7:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Śledzisz mnie? :D W której ławce siadasz na Mszy?

Wt sty 08, 2019 7:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Ja tam wcale nie widziałem by np było za mało ksieży na mszy by rozdać sprawnie Komunię.

Widziałem te same miejsca co Brandeisbluesky poza granicami Polski.

Czyli gdzie konkretnie?

I odpowiedz na tego posta.

Wt sty 08, 2019 7:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Ostatnio u nas jest tak, że księża bardzo zachęcają wiernych do włączania się w życie parafii na różne sposoby, m.in. np. do zanoszenia Komunii Świętej dla osób chorych nie mogących przybyć na Mszę Świętą.

To wynika z tej samej filozofii co szafarze nadzwyczajni na prawie każdej mszy, czyli z tego, że świeccy mają wchodzić do sacrum bez konsekracji.
A czy Ty Wespacjan nie wchodzisz do sakrum gdy przyjmujesz Pana Jezusa, a przecież nie jesteś osobą konsekrowaną...?

Wt sty 08, 2019 7:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rzeczywiście, wydaje się że w Polsce - przynajmniej jak na razie - na Mszach Świętych nadzwyczajni szafarze są pewnym nadużyciem (acz nie przeceniajmy jego wagi).

Wt sty 08, 2019 8:06 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

I tak właśnie powinno być. https://www.przystanekjezus.pl/5834/5834/

Teraz na parafiach to taki niby hicior. Na pewno wasi księża ją znają. Wypaczenia np. tymi związanymi z szafarzami, zawsze gdzieś się znajdą, i na nie również trzeba zwrócić uwagę, ale co do zasady to tak właśnie powinna funkcjonować parafia. Tę książkę napisał przy współpracy osoby świeckiej ks katolicki Michael White probosz parafii koło Baltimor. Jest tam opisana droga jaką przebyła parafia którą przejął. Na początku na Mszę przychodziło jakieś 8 osób. Aby "ściągnąć" wiernych, ks. i rada parafialna wymyślili "obiadki", które były rozdawane po Mszy. W ten sposób ławki w kościele zaczęły się zapełniać.
I tak to wyglądało przez (o ile dobrze pamiętam książkę) przez jakieś 3 tygodnie.

Koniec. Taka jest recepta na sukces. Idźcie do swoich parafii i czyńcie podobnie. :)

Po 3 tygodniach serwowania posiłków i mycia garów, zbliżał się czas adwentu do którego ksiądz Michael powinien się przygotować w swojej posłudze. Był wymęczony staniem za stołem i usługiwaniem. W tym momencie podeszła do niego kobieta i wyraźnym grymasem stwierdziła, "że to jedzenie jest niedobre". I wówczas coś w księdzu pękło. Zrozumiał, że jedyne co osiągnął, to rzesze konsumentów.Reforma polegała więc na odwróceniu wektorów i zaangażowaniu parafian do różnych posług. Pomysł został zaczerpnięty, a jakże - od protestantów. W chwili obecnej samych wolontariuszy jest tam około 200. Chodzi o potrzebę zaangażowania ludzi. Stworzenie im warunków do służby innym. Każdy z chętnych dostał rolę na miarę swoich możliwości. Są tam więc np. takie panie, które stoją jedynie w progu i uśmiechając się mówią życzliwie "hello", ale i takie osoby, które np. modlą się wraz z rodziną w domu umierającego człowieka. Każdy wg. miary własnych możliwości. A jak ktoś mówi że nic nie umie ale chce pomóc, to pomaga w ustawieniu aut na parkignu przed Mszą.

Tak tylko o tym wspominam, gdyby ktoś chciał swojemu księdzu jakąś książke na urodziny kupić i nie wiedział jaką.

Wt sty 08, 2019 8:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli gdzie konkretnie?

Co jeszcze chcesz, mój PESEL?

Co oznacza, że nie jesteś w stanie zmierzyć się z faktem, iż klękanie w czasie Mszy Świętej lub do Komunii nie jest zwyczajem sięgającym Apostołów, a stosunkowo nowym.

Klękanie przed Bogiem to coś naturalnego.

sahcim napisał(a):
A czy Ty Wespacjan nie wchodzisz do sakrum gdy przyjmujesz Pana Jezusa, a przecież nie jesteś osobą konsekrowaną...?

Każdy godny katolik może przyjmować Pana Jezusa, ale do składania/uobecniania Ofiary, przenoszenia i rozdawania Pan Bóg powołał kapłanów, tak było od Starego Testamentu i tak jest do dziś.

Jozek napisał(a):
Koniec. Taka jest recepta na sukces. Idźcie do swoich parafii i czyńcie podobnie. :)

To jest recepta na katastrofę czyli puste kościoły i laicyzację. To co proponujesz to rozwiązania doraźnie, które mogą na początku rozemocjonować tłum, albo pozbierać ludzi z deficytami relacji miedzyludzkich, i owszem pojawi się grupka więcej, ale kogo i na jak długo? To będzie coś na kształ dzisiejszych licznych wspólnot protestanckich czyli grupek wzajemnej adoracji.

Bez Boga ani do proga. Bez kultu Jezusa Chrystusa w centrum, Eucharystycznego i w Słowie zawsze ale to zawsze przegrasz ze światem konkurując z jego wodotryskami. Gdy ci ludzie nie będą mieli niczego głębszego w swej religijności niż klaskanie w dłonie przy gitarce i wspólne pieczeni ciast, wszystko to wymrze jak na Zachodzie u protestantów.

Wt sty 08, 2019 9:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Czyli gdzie konkretnie?

Co jeszcz chcesz (...)

Nie rżnij głupa. Jeszcze nie podałeś nawet jednej parafii, w której to widziałeś, więc nie piernicz, że czegoś się "jeszcze" domagam. Wracamy do oryginału pytania, a Ty racz odpowiedzieć:
Cytuj:
Nic takiego nie odnoszę, tylko uświadamiam tym, którzy może nie wiedzą, że kobiety szafarze istnieją i nie jest tak jak by twierdził kanon, który zacytowałaś, że jeśli jest "jakaś nagląca potrzeba" to się bierze świeckich szafarzy, sama wiesz po swojej praktyce w kościołach gdzie jesteś, że to poprostu stało się zwyczajem. Ja tam wcale nie widziałem by np było za mało ksieży na mszy by rozdać sprawnie Komunię.

Cytuj:
Co oznacza, że nie jesteś w stanie zmierzyć się z faktem, iż klękanie w czasie Mszy Świętej lub do Komunii nie jest zwyczajem sięgającym Apostołów, a stosunkowo nowym.

Klękanie przed Bogiem to coś naturalnego.

Nadal nic się nie zmieniło w fakcie, że tak jak nie praktykuje się klękania w czasie Mszy Świętej w Prawosławiu, tak też i w Kościele katolickim jest to stosunkowo nowy zwyczaj. Prawda dla Ciebie bolesna, ale nie do przeskoczenia: To, co dla Ciebie jest czymś "naturalnym" dla innych wcale takim nie było albo nie jest. :)

I racz odpowiedzieć na to, co pominąłeś:

Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Osobiście uważam postawę klęczącą za najlepszą formę. Jest to jednak ocena estetyczna, a nie etyczna ani liturgiczna a tym bardziej nie wynikająca z Tradycji.

W Prawosławiu to jest rozbudowana i celebrowana cała wielka liturgia (...)

Co nie zmienia niczego w fakcie, że prawosławni nie klękają w trakcie Mszy Świętej.

Cytuj:
(...) a nie to co uprotestantyzowany NOM, w którym można nie zauważyć przeistoczenia jak się księdzu śpieszy.

Pominę milczeniem te kalumnie o "uprotestantyzowaniu", a zajmę się czym innym:
Na jakiej podstawie opierasz się twierdząc, że w Mszy Świętej sprawowane w NOM można "nie zauważyć" Przeistoczenia, kiedy "księdzu się spieszy"?

Cytuj:
Przejdźmy zatem do sedna a są nim jak zawsze po ewangelicznemu owoce, tutaj moderny w Kościele - a jest nim między innymi upadająca wiara w Realną Obecność.

Fajnie. To jeszcze teraz poproszę o dowód, że jest to efektem wprowadzenia nowego rytu Mszy Świętej.

Wt sty 08, 2019 9:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bardzo ciekawa wypowiedź ks Łukasza Szydłowskiego jak wygląda formacja w seminarium tradycyjnym (później padł ważny element: "seminarium musi być surowe by zniewieściali mężczyźni nie wytrzymali")
https://youtu.be/UROjt1M1Zhk?t=129

Wt sty 08, 2019 9:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
sahcim napisał(a):

Każdy godny katolik może przyjmować Pana Jezusa, ale do składania/uobecniania Ofiary, przenoszenia i rozdawania Pan Bóg powołał kapłanów, tak było od Starego Testamentu i tak jest do dziś.
A kto to jest wg ciebie godny katolik ? Czy ty jesteś godny aby przyjmować Pana Jezusa ? Poza tym czy nie nosisz Pana Jezusa po przyjęciu Go ?

Wt sty 08, 2019 9:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tam czyli gdzie konkretnie?.

Kobiety sa szafarzami i komunikanty sa w ksztalcie kostek zwyklego chleba w ktoryms kosciele rzymskokatolickim w Hampton, Virginia, USA ale nie potrafie dotrzec do blizszych szczegolow.

Wt sty 08, 2019 9:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
sahcim napisał(a):

A kto to jest wg ciebie godny katolik ? Czy ty jesteś godny aby przyjmować Pana Jezusa ? Poza tym czy nie nosisz Pana Jezusa po przyjęciu Go ?

Godny czyli po spowiedzi i bez grzechu śmiertelnego.
Jak to "noszę"? Spożywam.
robaczek2 napisał(a):

Kobiety sa szafarzami i komunikanty sa w ksztalcie kostek zwyklego chleba w ktoryms kosciele rzymskokatolickim w Hampton, Virginia, USA ale nie potrafie dotrzec do blizszych szczegolow.

I w USA i w UK kobiety rozdają Hostie i udzielają Krwi z kielicha.

Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2019 10:04 pm przez Wespecjan, łącznie edytowano 1 raz

Wt sty 08, 2019 10:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):

No, w niektorych kosciolach-parafiach osoby chcace oddac sie Bogu wyrzuca sie z kosciola.
I to nie w stanach ale w Polsce.

Wt sty 08, 2019 10:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
sahcim napisał(a):
No ale przecież tak ty, jak i każdy inny katolik bez grzechu śmiertelnego nie jest godny aby przyjąć Pana Jezusa...czy może ty uważasz inaczej ? Poza tym pytałem czy czy nie nosisz Pana Jezusa po przyjęciu Go ?

Wt sty 08, 2019 10:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
sahcim napisał(a):
No ale przecież tak ty, jak i każdy inny katolik bez grzechu śmiertelnego nie jest godny aby przyjąć Pana Jezusa...czy może ty uważasz inaczej ? Poza tym pytałem czy czy nie nosisz Pana Jezusa po przyjęciu Go ?

Domine nom sum dignus...wezwanie setnika na Mszy Trydenckiej powtarzam po 3 kroć, ale oczywiście nikt nie jest do końca godny, ale chodzi mi o te warunki przystępowania do Komunii, no aleś sobie temat do przekomarzania znalazł...

Wt sty 08, 2019 10:12 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 827 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 56  Następna strona