Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 26, 2019 4:00 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Czy powinniśmy przejść na wegetarianizm? 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy powinniśmy przejść na wegetarianizm?
Temat jest wciągający.

Nie powinniśmy. Mam kontrprzykład z Księgi Rodzaju: gdy pierwsi rodzice zostali wygnani z raju, Bóg dał im skóry zwierzęce na odzienie. W domyśle: chyba nie wyobrażasz sobie, że zdzierali skórki na żywca? To by było dopiero potworne. Kain i Abel, bracia, pracowali w różnych branżach. Ofiara pasterza Abla z trzód została przyjęta przez Boga. Gdyby robił coś, czego nie powinien, przecież by było wiadomo. A gdy Kain z zazdrości zabił Abla, Bóg jasno powiedział, co o tym myśli. "Krew twego brata woła do mnie z ziemi." Daleko od zabicia zwierzęcia do zabicia człowieka; inny ciężar gatunkowy.

Podobnie przepisy dotyczące składania ofiar oraz Pascha. Literalnie: ubić, krwią skropić, złożyć całopalenie. Trudno się upierać, że wg. Pisma Świętego zwierzęta są równe (duchowo) ludziom i nie wolno ich uśmiercać. Żywcem pisze, że jest inaczej.

Inny przykład: trzoda świń, w którą wszedł Legion, gdy Jezus wygnał go z człowieka - ale pozwolił wejść diabłom w pasące się nieopodal mnóstwo świń, wtedy całe stado rzuciło się ze skarpy w morze. Pozwolił. Nie chronił mnóstwa świń tak samo jak jednego człowieka. Podobnie: "jesteście więcej warci niż wiele wróbli."

Dowód teologiczny na duszę nieśmiertelną u zwierząt - nie sądzę, żeby istniał. Może dlatego zamiast go przytoczyć ktoś tylko powiedział, że podobno jest?

Przykład z Adamem nadającym nazwy jest trochę groteskowy. Ilu znamy ludzi, którzy zabijają/atakują każde zwierzę na pierwszy rzut oka? Dręczenie i złe traktowanie zwierząt jest źle widziane i słusznie. Okrucieństwo jest małoduszne i zawsze niepotrzebne.

Wegetarianizm jako koncepcja i kompas moralny ma w sobie spory haczyk. Pytanie o motywacje: dlaczego? Jeśli po to, żeby cel konsumpcji żył sobie dalej, to jednak przemiany materii nie przeskoczymy: coś musimy jeść żeby żyć. Wegetarianizm mówi: jedz rośliny. A skąd właściwie wiemy, czy rośliny też nie cierpią? I to bardziej? Czy kasza gotowana w garnku nie jest okrutną hekatombą niewykiełkowanych żyjątek? Wtedy najbardziej humanitarnie jest hodować na mięso wieloryby: jeden przekłada się na mnóstwo steków dla wszystkich :)

Nie bez powodu świnie ogłusza się przed biciem. Chodzi o to, żeby ich nie dręczyć. Bo to nieludzkie. Ale żeby nie jeść? Zmarnowałyby się.

Pt gru 28, 2018 9:56 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Boskie zwierzęta
Jestem po lekturze książki Szymona Hołowni "Boskie zwierzęta"- tak streszczając bardzo z grubsza, on uważa, że zwierzęta mają duszę (ale innego rodzaju duszę niż dusza ludzka) i że powinniśmy z nimi (tzn. ze zwierzętami) "współistnieć"- to znaczy, między innymi, nie zabijać ich, ani w celach "jedzeniowych" ani w żadnych innych.
W sumie pisze dosyć przekonująco, jest w tym sporo prawdy (chyba...)- jednak intryguje mnie jedna kwestia.
Czy w takim razie to, że zwierzęta zjadają zwierzęta jest zamysłem Bożym od samego początku, czy to konsekwencja grzechu pierworodnego, a zamysł Boży był jednak inny? Te wszystkie łańcuchy pokarmowe itp... jak to z tym jest? To jest "w zgodzie z naturą" stworzoną przez Boga, czy "w zgodzie z naturą" spaczoną przez grzech pierworodny?

Pt sty 11, 2019 4:11 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Boskie zwierzęta
ML napisał(a):
Czy w takim razie to, że zwierzęta zjadają zwierzęta jest zamysłem Bożym od samego początku, czy to konsekwencja grzechu pierworodnego, a zamysł Boży był jednak inny? Te wszystkie łańcuchy pokarmowe itp... jak to z tym jest? To jest "w zgodzie z naturą" stworzoną przez Boga, czy "w zgodzie z naturą" spaczoną przez grzech pierworodny?

Wątpię, żeby to była konsekwencja grzechu, bo już dinozaury zjadały innych.

Pt sty 11, 2019 4:13 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Boskie zwierzęta
ML napisał(a):
Czy w takim razie to, że zwierzęta zjadają zwierzęta jest zamysłem Bożym od samego początku, czy to konsekwencja grzechu pierworodnego, a zamysł Boży był jednak inny?

Jezus jadał mięso zwierząt chociaż był wolny od konsekwencji grzechu pierworodnego. On jest dla nas wzorem i powinniśmy Go naśladować.

Pt sty 11, 2019 4:24 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Cafe Nervosa FD
Fakt, dawno mnie tu nie było. ..ale niestety widzę, że sporo się zmieniło. Mój wpis wylądował w jakimś dziwnym dziale, czyżby temat zwierząt był "niekatolicki" a poruszenie tematu bezpodstawnego ich zabijania to luźny ligh-temacik do jakiegoś Cafe?
Moderatorze, jeśli toczyła się dyskusja na ten temat już kiedyś, to bardzo proszę o przeniesienie mego wpisu w stosowne miejsce. Jeśli zaś nie, to bardzo proszę o osobny temat, a nie doklejanie tam, gdzie nikt się nawet nie domyśli o czym mowa, zanim nie wejdzie na ktorąś tam stronę...

No cóż, "za moich czasów", jak zakładałam tu konto, takie rzeczy się nie działy. ...:)
Swego czasu sporo tu się udzielałam, ale widzę, że to wszystko zniknelo- konto jednak pozostało.

Czy ktoś z was przeczytał tą książkę??? Bo tam są dokładnie omówione argumenty typu "Jezus jadał mięso ".
Serio, to wydaje wam się "naturalne", że Pan Bóg jest taki "krwawy" w stosunku do zwierząt i że musimy je jadać oraz, że to był Jego zamysł, aby zwierzęta zjadały się nawzajem?

So sty 12, 2019 9:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ML napisał(a):
Swego czasu sporo tu się udzielałam, ale widzę, że to wszystko zniknelo- konto jednak pozostało.

To sporo tłumaczy. Bez wyjaśnienia odniosłam wrażenie, że coś niesamowitego się dzieje. Jak to tak? — założyć konto i napisać z niego po tylu latach, to trochę niespotykane.

Nie czytałam książki, ale chciałam zapytać o Twoją opinię. Co sądzisz o wpływie istnień duchowych (aniołów i złych duchów) na zwierzęta? Zwierzęta można błogosławić (u nas w parafii tak się robi). Jaki to może mieć na nie wpływ.

Czy to nie przesada, że niektórzy chrześcijanie urządzają cmentarze dla zwierząt niedaleko cmentarzy dla ludzi?

So sty 12, 2019 2:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Czy to nie przesada, że niektórzy chrześcijanie urządzają cmentarze dla zwierząt niedaleko cmentarzy dla ludzi?

Tylko jaka jest zasadność istnienia takich cmentarzy, zwierzęta nie posiadają duszy, nie obowiązuje nas wobec nich zasada godnego pochówku, nie mają statusu osoby. Przesada i pewnego rodzaju nadużycie.

Cytuj:
Nie czytałam książki, ale chciałam zapytać o Twoją opinię. Co sądzisz o wpływie istnień duchowych (aniołów i złych duchów) na zwierzęta? Zwierzęta można błogosławić (u nas w parafii tak się robi). Jaki to może mieć na nie wpływ.

Zły duch może wejść w zwierzę, mamy chociażby tego przykład kiedy Jezus posłał demony w stado świń. Takie błogosławieństwo może mieć swoje znaczenie szczególnie w przypadku farmerów, aby chronić zwierzeta przed zarazami czy drapieżnikami, a w przypadku zwierząt domowych aby nie dochodziło do sytuacji agresji zwierząt.

So sty 12, 2019 3:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jednak zwierzęta mogą zapadać na choroby psychiczne (czytałam o tym), np. na OCD w przypadku kotów. Kiedyś moja znajoma weterynarz, powiedziała mi, że znaczy procent jamników ma choroby psychiczne (???). Z kolei ks. Glas w jednej ze swoich wypowiedzi przywołał to, że w czasach obecnych słyszał o jednym egzorcyzmie, gdzie zły duch został posłany w konia, który niedaleko się znajdował na łące. Koń podobno zaczął tratować wszytko na około, co było tragiczne w skutkach. Mnie się wydaje, że to mógł być jakiś zbieg okoliczności, jednak jeśli to prawda, że zły duch mógłby wejść w zwierzę, to czy mięso z takiego zabitego zwierzęcia nadawałoby się do spożycia? Pewnie zależałoby to od świadomości konsumenta, prawda?

So sty 12, 2019 4:30 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jeśli to prawda, że zły duch mógłby wejść w zwierzę, to czy mięso z takiego zabitego zwierzęcia nadawałoby się do spożycia?

Jak najbardziej. Mogłoby co najwyżej nie smakować.

So sty 12, 2019 6:12 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
"ja nawet w kiełbasie zestresowaną świnię wyczuję" :D

So sty 12, 2019 7:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Musisz mieć bardzo wysublimowany smak, jednak z drugiej strony wiele osób twierdzi, że pozna, czy mięso jest z lochy dzika, czy z odyńca. Podobno to, czym zwierzęta są karmione bardzo wpływa na smak ich mięsa. Być może można też wyczuć, czy zwierzę żyło w stresie, jednak trzeba mieć porównanie do tego, które w stresie nie żyło. Czy masz na myśli wpływ kortyzolu?
klik

So sty 12, 2019 11:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
To nie ja. Tam jest cudzysłów. To cytat z pewnej polskiej komedii. :D

N sty 13, 2019 10:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Oglądałam. Myślałam, że myślisz tak samo, jak ksiądz proboszcz. Ja bym się z nim zgodziła, zwłaszcza gdybym miała farmę.

N sty 13, 2019 2:34 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Taki drobiazg co do wegetariańskiej diety
Cytuj:
Niedobory składników odżywczych w diecie wegetariańskiej

Białko – niedobór związany jest głównie z wykluczeniem z diety mięsa. Rośliny zdecydowanie nie należą do bogatych źródeł pełnowartościowych protein, gdyż białko w produktach roślinnych ubogie jest głównie w aminokwas lizynę – z tego względu zaliczane jest do niepełnowartościowych. Wypełnienie dziennego zapotrzebowania na białko jest szczególnie trudne w przypadku diety wegańskiej. Receptą okazuje się spożywanie dużych ilości roślin strączkowych, soi oraz orzechów. Niezbędny aminokwas lizyna występuje w fasoli oraz kukurydzy, z kolei soja powszechnie uznawana jest jako substytut białka mięśniowego.

Żelazo oraz cynk – produkty pochodzenia roślinnego zawierają liczne składniki, które ograniczają wchłanianie tych pierwiastków w układzie pokarmowym. Należą do nich m.in. kwas szczawiowy, fitynowy, tanina, błonnik. Dodatkowo w przypadku żelaza niehemowego (pochodzenie roślinne) jego przyswajanie jest o ok. 50% gorsze, w porównaniu do żelaza hemowego (pochodzenie zwierzęce). W celu eliminacji zagrożeń wynikających z niedoboru obu pierwiastków zaleca się spożywanie dużej ilości witaminy C oraz suplementację pierwiastków. Żelazo powinno być spożywane w dawce 1,8 razy większej w porównaniu do zaleceń dla osób nie będących na diecie wegetariańskiej.

Wapń – eliminacja nabiału z diety owowegetariańskiej (wykluczającej mięso i produkty mleczne) oraz wegetariańskiej (dopuszczająca jedynie produkty pochodzenia roślinnego) ogranicza dostarczenie wapnia do organizmu. Atutem tego makroelementu jest fakt, że jego bogactwo odnajdziemy w wysoko zmineralizowanej wodzie pitnej. Uzupełnienie diety o minimum 2l tego rodzaju wody pozwoli na odpowiednią podaż wapnia w diecie.

Witaminy D3, B12 oraz kwas foliowy – Niedobory są związane z faktem, że największe zasoby wymienionych witamin znajdziemy w produktach zwierzęcych. Dobrym źródłem witaminy D3 są grzyby. Kupione w sklepie pieczarki dojrzewające w pomieszczeniach niestety nie będą odpowiednim źródłem. Wystarczy jednak wystawić je na 5 minut na światło słoneczne, aby witamina D3 została zsyntetyzowana. Kwas foliowy można uzupełnić spożywając zielone liście roślinne np. jarmuż czy sałatę. Mimo wszystko w niektórych przypadkach zaleca się suplementację wymienionych witamin, gdyż niedobory mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania ustroju.

Jod – na niedobór narażeni są szczególnie weganie. Zaleca się stosowanie soli jodowanej oraz spożywanie alg (np. Nori), które wykazują dużą zawartość jodu. Dobrym źródłem pierwiastka niezbędnego do prawidłowej pracy tarczycy są ryby słonowodne takie jak łosoś, łupacz; z warzyw z kolei pieczarki, brokuły, orzeszki ziemne oraz pestki dyni. Wielonienasycony kwas dokozaheksaenowy (DHA) z rodziny omega3 – szczególnie niezbędny dla kobiet planujących zajść w ciążę oraz ciężarnych, gdyż warunkuje poprawny rozwój płodu. DHA może zostać zsyntetyzowany w organizmie człowieka z innego kwasu z rodziny omega3 – linolenowego (ALA). Źródłem powyższych kwasów są tłuste i średnio tłuste ryby np. łosoś, skorupiaki, orzechy włoskie, migdały, tofu oraz oleje arachidowy, lniany i rzepakowy.

http://bonavita.pl/niedobory-skladnikow ... arianskich

N sty 13, 2019 3:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jednak zwierzęta mogą zapadać na choroby psychiczne (czytałam o tym), np. na OCD w przypadku kotów. Kiedyś moja znajoma weterynarz, powiedziała mi, że znaczy procent jamników ma choroby psychiczne (???)

Myślę że to raczej błędne założenia chociażby z racji tego że zwierzęta nie posiadają psychiki.

Pn sty 14, 2019 2:43 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona