Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 22, 2019 12:42 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 447 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 30  Następna strona
 Spowiedź II 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Peter, tak do tego że wszystkie są odpuszczane to się, zgodzę, fakt.

Ale jeśli zapomniałes o grzechu ciężkim powiedzieć a co się przypomniał to masz OBOWIĄZEK go wyznać na następnej spowiedzi i mam na to potwierdzenie od spowiednika. Natomiast jeśli był to lekki grzech to nie.

Zależy o czym my tu mówimy czy o grzechach ciężkich, lekkich, czy była świadomość że to co robię jest złe, czy powinienem o tym wiedzieć?

Takie pytania mi jako skrupulantowi sprawiały trudność, spytaj spowiednika czy twoja Niewiedza byla zawiniona czy też nie, przypomnij sobie czy olewales wiarę, czy chodziłes do kościoła, na religię i dodaj że masz obawy co do tego i tego.

Ja strasznie unikalem spowiednika ale uwierz, że w konfesjonale siedzi równy gość. Powiedz że masz skrupuly i ze chcesz do prosic o pomoc.

Śr paź 31, 2018 11:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Znacie jakiegos psychoterapeute ksiedza albo psychiatre ksiedza w krakowie ktory by pomógł osobie z nerwica natrectw sie przygotowac do spowiedzi? Tylko nie domikanie bo oni juz nie maja czasu.

Oczywiscie moge chodzic prywatnie jako do lekarza i placic za wizyty to zaden problem tylko zeby byl jednoczesnie ksiedzem i psychologiem lub psychiatra albo chociaz zeby mial wiedze aby mnie przygotowac do spowiedzi.

Pn lis 12, 2018 3:45 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dla tych szczęśliwców którzy tak właściwie nie wiedzą z czego się spowiadać, bo nie grzeszą ciężko, pilnują przykazań, ale no przecież czasem trzeba się wyspowiadać: fajny materiał

So gru 22, 2018 4:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zwykle interesujemy się spowiedzią od strony penitenta. Warto spojrzeć na nią też od strony spowiednika. O obowiązkach i zadaniach spowiednika pisze ks. dr Krzysztof Paluch SCJ: http://www.sympozjum.scj.pl/obowiazki-i-zadania-spowiednika
Cytuj:
Człowiek przystępujący do sakramentu pokuty pragnie odpuszczenia grzechów, które ciążą na jego sumieniu, uzyskania Bożej pomocy do walki ze złem oraz otrzymania stosownych rad od spowiednika, jak unikać grzechów. Nie zawsze jednak penitent jest dobrze przygotowany do spowiedzi, stąd też jeśli zachodzi taka potrzeba, kapłan powinien pomagać penitentowi w całkowitym wyznaniu grzechów oraz ma go napomnieć, aby szczerze żałował, że obraził Boga. W razie potrzeby ma go też pouczyć o obowiązkach chrześcijańskiego życia[23]. Stąd też dobry spowiednik „winien koniecznie posiadać ludzkie przymioty: roztropność, dyskrecję, umiejętność rozeznania, stanowczość miarkowaną łagodnością i dobrocią. Winien on posiadać także przygotowanie poważne i dokładne, nie fragmentaryczne, lecz integralne i harmonijne w różnych gałęziach teologii, pedagogii i psychologii, metodologii dialogu, a nade wszystko w żywej i komunikatywnej znajomości Słowa Bożego”[24].

Cały artykuł jest ciekawy.

Pt sty 11, 2019 1:44 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Czy spowiedź jest ważna jeśli zapomni się pokuty odmówić?

Pt sty 11, 2019 9:02 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Następne takie pytanie wyląduje w koszu.

A za jako pracę domową, przypomnij sobie, ew. poszukaj: warunki dobrej spowiedzi.

Pt sty 11, 2019 9:05 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Następne takie pytanie wyląduje w koszu.

A za jako pracę domową, przypomnij sobie, ew. poszukaj: warunki dobrej spowiedzi.

Niewypelnienie 5 warunku nie skutkuje niewaznoscia spowiedzi, jednak TRZEBA go wypelnic. Takie troche pomieszane. Odkladanie pokuty to grzech - czy lekki czy ciezki to zalezy jak "cięzka" mielismy pokute. Czy Ojcze Nasz czy cały różaniec. Jeśli nie zadoścuczynilo sie/nie odmowilo sie pokuty to trzeba o tym powiedziec przy nastepnej spowiedzi.

Pn sty 14, 2019 4:56 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Spowiedż w związku niesakramentalnym
Jestem w związku niesakramentalnym 10 lat, zawarłam ślub cywilny z mężem będąc wdową. Od 4 lat nie współżyjemy. W listopadzie 2018r. mąż dostał unieważnienie małżeństwa z niemożliwością zawarcia nowego związku. Obecnie niezbyt się nam układa, nie wiem co będzie dalej. Czy mogę przystąpić do Spowiedzi Św. Czy mam możliwość uzyskania rozgrzeszenia.

Wt sty 15, 2019 1:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedż w związku niesakramentalnym
assor napisał(a):
Jestem w związku niesakramentalnym 10 lat, zawarłam ślub cywilny z mężem będąc wdową. Od 4 lat nie współżyjemy. W listopadzie 2018r. mąż dostał unieważnienie małżeństwa z niemożliwością zawarcia nowego związku. Obecnie niezbyt się nam układa, nie wiem co będzie dalej. Czy mogę przystąpić do Spowiedzi Św. Czy mam możliwość uzyskania rozgrzeszenia.

Jeśli mieszkasz z "mężem", zamierzacie dalej współżyć to nie. Niestety musisz się wyprowadzić. Albo on.

Śr sty 16, 2019 8:26 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Do Spowiedzi Św. zawsze możesz przystąpić. Nawet jest to wskazane. Czy dostaniesz rozgrzeszanie zadecyduje spowiednik a nie za przeproszeniem @Krystian z forum internetowego.

Śr sty 16, 2019 8:45 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Krystian napisał(a):
Niewypelnienie 5 warunku nie skutkuje niewaznoscia spowiedzi, jednak TRZEBA go wypelnic. Takie troche pomieszane. Odkladanie pokuty to grzech - czy lekki czy ciezki to zalezy jak "cięzka" mielismy pokute. Czy Ojcze Nasz czy cały różaniec. Jeśli nie zadoścuczynilo sie/nie odmowilo sie pokuty to trzeba o tym powiedziec przy nastepnej spowiedzi.

Opowiadasz androny. Wypełnienie warunków dobrej spowiedzi jest konieczne do tego by zostały odpuszczone grzechy (czyli by ta spowiedź była ważna). Pokutę powinno się wykonać jak najszybciej, ale nie ma wyznaczonych do tego jakiś ścisłych terminów, no chyba że natura tej pokuty tego wymaga (np. uczestnictwo w jakimś nabożeństwie które jest w określonym czasie - przykładowo - "zaliczenie" Triduum Paschalnego).

Eghm.. Ten "kwiatek" jest z cyklu "humor z zeszytów" (dawno temu w tygodniku "Przekrój", publikowano śmieszne wpisy z uczniowskich zeszytów, czy klasówek)
Cytuj:
Jeśli mieszkasz z "mężem", zamierzacie dalej współżyć to nie. Niestety musisz się wyprowadzić. Albo on.

Bo Krystian jako 14-latek jest specem od spraw małżeńskich.. ;-)

Śr sty 16, 2019 9:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Krystian napisał(a):

Opowiadasz androny. Wypełnienie warunków dobrej spowiedzi jest konieczne do tego by zostały odpuszczone grzechy (czyli by ta spowiedź była ważna). Pokutę powinno się wykonać jak najszybciej, ale nie ma wyznaczonych do tego jakiś ścisłych terminów, no chyba że natura tej pokuty tego wymaga (np. uczestnictwo w jakimś nabożeństwie które jest w określonym czasie - przykładowo - "zaliczenie" Triduum Paschalnego).

Eghm.. Ten "kwiatek" jest z cyklu "humor z zeszytów" (dawno temu w tygodniku "Przekrój", publikowano śmieszne wpisy z uczniowskich zeszytów, czy klasówek)
Cytuj:

Bo Krystian jako 14-latek jest specem od spraw małżeńskich.. ;-)

Polecam mniej srogiści dla 14 letniego Krystiana. Może sie to skończyc jego zniecheceniem do wiary jako jeszcze nieuksztaltowanego w wierze

Śr sty 16, 2019 10:02 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ja wiem czy srogość? Raczej napomnienie. Krystian (jak z resztą wszyscy którzy się tu wypowiadają) wypowiada się publicznie. Jeśli błądzi w swojej wypowiedzi, należy sprostować, by ktoś inny nie zbłądził. A okoliczności jakie opisała assor mogą być oczywiste dla nastoletniego Krystiana, natomiast w rzeczywistości takimi nie są.
Assor napisała że już od paru lat nie współżyje ze swoim mężem poślubionym cywilnie. Nie może zalegalizować tego związku w Kościele, mimo że oboje są formalnie stanu wolnego. Nie wiadomo jaki mają stan majątkowy, czy któreś z nich może się przeprowadzić (ze względu na koszty, ze względu na miejsce pracy, inne zobowiązania itp). Chyba o takich sprawach wspomina wybrzydzana przez co niektórych adhortacja Amoris Laetitia papieża Franciszka, gdzie papież zaleca uważne rozpatrzenie sprawy, a nie lecenie szablonem, jak to zaleca nasz ekspert ( ;-) )...

Śr sty 16, 2019 10:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Ja wiem czy srogość? Raczej napomnienie. Krystian (jak z resztą wszyscy którzy się tu wypowiadają) wypowiada się publicznie. Jeśli błądzi w swojej wypowiedzi, należy sprostować, by ktoś inny nie zbłądził. A okoliczności jakie opisała assor mogą być oczywiste dla nastoletniego Krystiana, natomiast w rzeczywistości takimi nie są.
Assor napisała że już od paru lat nie współżyje ze swoim mężem poślubionym cywilnie. Nie może zalegalizować tego związku w Kościele, mimo że oboje są formalnie stanu wolnego. Nie wiadomo jaki mają stan majątkowy, czy któreś z nich może się przeprowadzić (ze względu na koszty, ze względu na miejsce pracy, inne zobowiązania itp). Chyba o takich sprawach wspomina wybrzydzana przez co niektórych adhortacja Amoris Laetitia papieża Franciszka, gdzie papież zaleca uważne rozpatrzenie sprawy, a nie lecenie szablonem, jak to zaleca nasz ekspert ( ;-) )...

Wazny jest ton. Czesto sprowadzany jest do 0. Jak by byl glupoi i nic a nic nie wiedział.
Sam tez glosisz w tym momencie nieprawde. Adhortacja dotyczy osob niemogacych zawzec Sakramentanego zwiazku a nie mogacych ale nie wiedzacych czy w zasadzie chca.
A jesli w adhitracji papiez dopuszcza przyjmowanie Komuni sw przez ludzi zyjacych w stanie grzechu ciezkiego bez Sakramentalnego slubuntylko dlatego ze zostali opuszczeni nie ze swojej winy to glosi herezje sprzeczne z sama Ewangelia. Bo malzenstwo jest Nierozerwalne a nie do czasu az druga strona bedzie wierna

Śr sty 16, 2019 11:06 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Wazny jest ton. Czesto sprowadzany jest do 0. Jak by byl glupoi i nic a nic nie wiedział.

Wybacz, ale to są męskie, szorstkie rozmowy (między mną a Krystianem). I nie - nie traktuję go jako głupola.
Cytuj:
Sam tez glosisz w tym momencie nieprawde. Adhortacja dotyczy osob niemogacych zawzec Sakramentanego zwiazku a nie mogacych ale nie wiedzacych czy w zasadzie chca.

Wybacz, ale pała za czytanie bez zrozumienia. Pytająca dokładnie pisze, że
1 - NIE MOGĄ ZAWRZEĆ ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO.
2 - NIE WSPÓŁŻYJĄ ZE SOBĄ

Assor zawsze ma prawo pójść do konfesjonału i wyznać spowiednikowi sprawę i on powinien ją nakierować tak, by było dobrze.

Śr sty 16, 2019 12:39 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 447 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 30  Następna strona