Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2019 5:15 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 41  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
@watchman, Wespecjan
Nie wiem, czy przywołałeś ten post jako krytykę mojej wypowiedzi, ale jeśli miałeś nawet taki zamiar, kiepsko to wyszło. Rozmowa rozpoczęła się od przypomnienia sytuacji Polaków w XIXw. i ukrytej pomocy Maryji. Nie afiszowała się tym ile zdziałała dla Polaków. Gietrzwałd otworzył program pracy organicznej, by Polacy się ogarnęli. Dano im czterdzieści lat spokoju na pracę formacyjną i cywilizacyjną. To rozpoczyna drogę każdego katolika ku zbawieniu. Prawda, że potrzebni mądrzy pasterze. Dziś mamy jednak i świeckich oraz dostęp do różnych źródeł informacji.

O czym ja pisałam jak nie o pracy nad sobą? Te informacje są nie tylko ignorowane, ale przypisuje się mi etykietki bez przemyślenia, byle uderzyć. Kiepsko to jednak działa, bo ja to widzę i przywołuję podstawę niezrozumienia. W programie wyraźnie powiedziano, że można iść nieświadomie ku potępieniu. Idzie się jednak, bo nie rozumie się celu swego życia. Tradycjonalista nie rozmywa prawd wiary. Potrafi wybrać dobro i zło. Kształtuje siebie nie w relatywizmie, ale potrafi odnaleźć się w etyce katolickiej wyprowadzonej z Biblii. Posiada też zmysł rzeczywistości, więc rozpatruje każdą sytuację etyczną (nową) odrębnie. Wyczuwa też ideologię i nie daje się na to nabrać.
Nie będzie więc to głosiciel politycznych sloganów i stający na podwyższeniu prokurator, bo Jezus mówił o napominaniu, ale zapomina że zabraniał osądzania. Nie chodzi jednak w tym o to, że zabraniał wszelkiej oceny i nazywania dobrym tego co złe. Chodzi o to, byśmy nikogo nie potępiali powołując się na nasz obiektywizm i bezstronność wypływające z naszej kapliczki.
Od siebie należy zacząć, a jak zostanie człowiek ogarnięty, może wskazywać innym drogę i podawać rękę. Nazwanie kogoś lewakiem, prawakiem, durnym ateistą, protestantem - to dzielenie i odtrącanie ludzi. Najpierw sam się ucz, potem może zostaniesz wykorzystany do nauczania. Nie zmarnujesz daru.
I na koniec różnicowanie. Ttadycjonalistę od fundamentalisty różni wewnętrzny niepokój, niepewność (nie potrafi czytać najważniejszego i podjąć polemiki, ignoruje więc to co niewygodne dla ideologii) i agresja (jawna lub skrywana, każda jest odczytywana).

Tradycjonalista łączy myśląc ewangelicznie, fundamentalista dzieli ludzi, bo myśli politycznie.
Msza taka czy owaka to tylko pretekst do wskazania na swą małą kapliczkę. Ta kapliczka pozwala osiągnąć zbawienie a świat poza nią jest tak zepsuty, że tylko odrzucić. Potem można się znów schować w swej kryjówce tylko tam mam zapewnione bezpieczeństwo Boga. Tylko skąd ten niepokój i agresja? Widać agresję a czyta się o pokoju. Ktoś źle czyta.

Ten świat jest zepsuty, Kościół rozpada się. Ratunek należy zacząć od naprawiania siebie. Zmysł rzeczywistości wskazuje ile można. Samarytanin po prostu zajmując się swoimi sprawami natrafił na problem ludzki, który mógł rozwiązać. Pozostali też mogli, ale postawili zasady ponad miłość. Ten człowiek nie był ich bliźnim i za mało dla nich znaczył.

I najważniejsze. Tradycjonalizm zachowal wlaściwą formację księży. Mamy takie seminaria. Nie lalusiów potrzebujących wsparcia psychologicznego w seminariach, ale mężczyzn, którzy wiedzą czego chcą i są gotowi iść na krzyż. Żaden karierowicz nie wybierze krzyża, wybierze miłosierdzie, które rozumie jako pobłażanie. Wypominany mi Tischner twierdził natomiast, że drzwi miłosierdzia otwiera się dwona kluczami. Nie jest jednak kapliczkowy, więc udekorowano go etykietką.
Nawet z mszy Trydenckiej można uczynić kaplczkę.

Wt sty 15, 2019 11:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Widać agresję a czyta się o pokoju. Ktoś źle czyta.

Może ty, bo mnie pokój ducha przyniosło obcowanie ze skarbem (Msza trydencka), który chciano nam katolikom zabrać i wytępić. To był szok i niedowierznie z mojej strony, że coś takiego chciano porzucić i zgasić światło. A pokój ducha umocnił człowieka w tym, że to wielosteletnia tradycja Kościoła budowana z mozołem ma rację, a nie zaprzeczające jej podrzucana nam zwietrzała sól z ostanich czasów.

Śr sty 16, 2019 12:11 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To trzymaj się tej drogi, ale nie myl środków z celem. Inni mogą iść inną drogą. Kiedy ktoś zgłasza się do księdza prosząc o przewodnictwo duchowe, kapłan powinien rozpoznać drogę tego człowieka i prowadzić go jego drogą a nie swoją.
A praca nad sobą to robota na całe życie i wciąż wraca się do swych durnych nawyków. Są mocno zapisane w grubych szlakach neuronowych.

Śr sty 16, 2019 12:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
To trzymaj się tej drogi, ale nie myl środków z celem. Inni mogą iść inną drogą

"Poza Kościołem nie ma zbawienia"
Mowi ci to coś?

Bo od Soboru VII przez Janowo Pawłowe Asyże aż po Franciszka zaczeła się i twa dekonstrukcja tej zasady.
Ja ją nadal wyznaję i każdy katolik powinien.

Śr sty 16, 2019 12:25 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kościół definiuje katolicyzm i prawosławie tak sami, w dwóch wymiarach: instytucjonalnym i charyzmatycznym. Nie znamy granic Kościoła charyzmatycznego. Nie nasza to więc sprawa. Sądzeni będziemy z miłości. Religia jest dla mnie i mnie ma prowadzić do zbawienia. To ja się rozglądam, by nie przegapić takiego leżącego na drodze. Może być sytuacja i taka, że to ja leżę i wyciągnę rękę po pomoc.

Śr sty 16, 2019 12:30 am
Odpowiedz z cytatem
Nie no, akurat tu się zgodzę z Wespecjanem. Kumanie się z heretykami do niczego dobrego nie prowadzi co widać zresztą po owocach ekumenizmu

Śr sty 16, 2019 12:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Kościół definiuje katolicyzm i prawosławie tak sami, w dwóch wymiarach: instytucjonalnym i charyzmatycznym. Nie znamy granic Kościoła charyzmatycznego.

Powiedz mi, kiedy ty napiszesz jakiś post w duchu: "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi."?

Nie ma w twojej mowie jasności, młynkujesz różne rzeczy, gadasz ogólnikami, próbujesz pogodzić wodę i ogień, twoje mowy mają rys chaosu i worków gdzie znajduje się wszystko.

Kiedyś nie udzielałaś się chyba w Wielkiem Poście, wróciłaś i w tym okresie tuż po powrocie, byłem pozytywnie zdziwiony że potrafiłas napisać coś krótko, trafnie i jasno.
Ale z biegiem czasu wróciłaś na stare koleiny, tego co wyżej opisałem.

Śr sty 16, 2019 12:55 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dzisiaj dzień judaizmu w KK, za ponad tydzień dzień islamu - dzień kłamców i Antychrystów:

"Któż zaś jest kłamcą, jeśli nie ten,
kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem?
Ten właśnie jest Antychrystem,
który nie uznaje Ojca i Syna.
Każdy, kto nie uznaje Syna,
nie ma też i Ojca,
kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca."

W międzyczasie tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Ciekawe jak te modlitwy wyglądają? Katolicy modlą się o nawrócenie protestantów? A protestanci o "nawrócenie" katolików. A może wybiorą trochę z tego, trochę z tego i ulepią jakąś nową religię?

O jedności chrześcijan tak pisał Pius XI w encyklice "Mortalium animos":

"Pracy nad jednością chrześcijan nie wolno popierać inaczej, jak tylko działaniem w tym duchu, by odszczepieńcy powrócili na łono jedynego, prawdziwego Kościoła Chrystusowego, od którego kiedyś, niestety, odpadli."

oraz

"W tym celu urządzają, zjazdy, zebrania i odczyty z nieprzeciętnym udziałem słuchaczy i zapraszają na nie dla omówienia tej sprawy wszystkich, bez różnicy, pogan wszystkich odcieni, jak i chrześcijan, ba, nawet tych, którzy - niestety - odpadli od Chrystusa, lub też uporczywie przeciwstawiają się Jego Boskiej naturze i posłannictwu. Katolicy nie mogą żadnym paktowaniem pochwalić takich usiłowań, ponieważ one polegają na błędnym zapatrywaniu, że wszystkie religie są mniej lub więcej dobre i chwalebne, o ile, że one w równy sposób, chociaż w różnej formie, ujawniają i wyrażają nasz przyrodzony zmysł, który nas pociąga do Boga i do wiernego uznania Jego panowania. Wyznawcy tej idei nie tylko są w błędzie i łudzą się, lecz odstępują również od prawdziwej wiary, wypaczając jej pojęcie i wpadając krok po kroku w naturalizm i ateizm. Z tego jasno wynika, że od religii przez Boga nam objawionej, odstępuje zupełnie ten, ktokolwiek podobne idee i usiłowania popiera."

Cz sty 17, 2019 1:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem jak oni to godzą, że po soborze VII żydzi mają swoją, osobną ścieżkę zbawienia - z tym, że wg katechizmu chrzest nadal jest jest niezbędny i nie można się zbawić odrzucając Jezusa Chrystusa.

Tak myślałem i nagle przyszło oświecenie, że to nie jest kłopot katolików tradycyjnych, przecież to dylemat posoborowia i nie nowy, bo stary jak komunizm, który zawsze dzielnie walczył z problemami, które sam stwarza.

Tylko jest jedno pytanie, jeśli jakiś jeden, drugi, trzeci żyd się potępi, bo zastanawiał się czy przyjąć chrzest i katolicyzm, i w końcu się rozmyślił, to co będzie z tymi książętami kościoła i paieżami, którzy dawali mu do zrozumienia, że ma swoją, własną ścieżkę zbawienia niezależną od Kościoła, ba, dobrą i wtedy kiedy się odrzuca Jezusa Chrystusa?

Cz sty 17, 2019 2:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan - gdy na to zwracałem uwagę - nie umiał znaleźć w swoich wystąpieniach plucia. Przeczytaj swój post powyżej, Wespecjanie.

Jak to jest twierdzić, że jest się katolikiem, gdy głównym ujawnianym na forum odczuciem jest nienawiść, a głównym przedmiotem tej nienawiści - Kościół taki,jaki jest?

Cz sty 17, 2019 3:53 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Wespecjan - gdy na to zwracałem uwagę - nie umiał znaleźć w swoich wystąpieniach plucia. Przeczytaj swój post powyżej, Wespecjanie.

Jak to jest twierdzić, że jest się katolikiem, gdy głównym ujawnianym na forum odczuciem jest nienawiść, a głównym przedmiotem tej nienawiści - Kościół taki,jaki jest?

Przykro mi, że posługujesz się lewicową "narracją" która usiłuje przedstawić mówienie najzwyczajniejszych faktów jako "plucie, mowę nienawiści, brak miłości".

Zobacz, jak w imię podążania za zmianymi w oczywisty sposób przynoszącymi zamęt w doktrynie Kościoła i robiącymi krzywdę tym, którzy mogli by się nawrócić - musisz obrabiać niemerytorycznie tych, którzy pokazują te fakty i te sprzeczności. Naprawdę nie musisz tego robić, wystarczy być wiernym temu co Kościół głosił przez setki lat i jest zapisane w Ewangelii.

Cz sty 17, 2019 4:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niestety, Wespecjanie, fakt, że lewica posługuje się pojęciem nienawiści nie powoduje, że nienawiść zniknęła.
Wystarczy poczytać Twoje posty - niestety.

Cz sty 17, 2019 4:42 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Niestety, Wespecjanie, fakt, że lewica posługuje się pojęciem nienawiści nie powoduje, że nienawiść zniknęła.
Wystarczy poczytać Twoje posty - niestety.

No i powiedz po co to robisz? Dalej tylko utyskiwanie jaki to zły ten co śmie opowiadać o jakiś faktach.

Cz sty 17, 2019 4:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Faktach? Hm... Skoro twierdzisz, że opisujesz fakty, to przedstaw wreszcie jakieś dowody, które potwierdzą Twoje tezy, że NOM powoduje utratę wiary w Przeistoczenie.

Cz sty 17, 2019 4:57 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Dlaczego w KK wpadnięto na poroniony pomysł obchodzenia dnia islamu?

Pt sty 18, 2019 5:48 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 41  Następna strona