Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 04, 2020 1:23 pm

Krzyżyk na szyi 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Krzyżyk na szyi
Mam jeszcze dużo czasu, ale już zaczekam się zastanawiać... W czerwcu mam bal gimnazjalny. Kupiłam już sukienkę, mniej więcej wiem, jak będę wyglądać. Wszystko będzie zachowane raczej w ciepłych, złotych tonach. Na codzień na szyi nosze srebrny łańcuszek z krzyżykiem. Sukienka ma dość duży dekolt. I zastanawia mnie, czy gdybym na ten wieczór zdjęła ten krzyżyk z estetycznych względów, to byłoby to grzechem? Czy byłoby to złe i nieodpowiednie? Oczywiscie wiara jest dla mnie nazjwazniejsza, ważniejsza od wyglądu, nawet nie ma co porównywać... Ale jednak myślę, że Pan Jezus jest ze mną zawsze, niewazne czy mam na szyi krzyż, czy nie, zresztą do niedawna w ogóle go nie nosiłam. Zazwyczaj staram się tez go chować pod bluzką, nie dlatego, że się wstydzę, tylko po to, żeby nie było, że moja wiara jest „na pokaz”. Czy gdybym zdjęła na jeden dzień ten krzyżyk i zastąpiła go innym naszyjnikiem, po prostu dlatego, że srebro nie pasuje do stylizacji, to byłaby to obraza dla Pana Jezusa i grzech?

Wt lut 19, 2019 1:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krzyżyk na szyi
Nie, nie byłby to grzech. Być może to nawet jest niestosowne nakładać łańcuszek z krzyżykiem, gdy dekolt sukienki jest wyjątkowo głęboki, jednak domyślam się, że w przypadku Twojej sukienki dekolt będzie w ramach rozsądku. :)

Wt lut 19, 2019 1:29 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dlaczego to miałby być grzech? Chrześcijanin nie ma obowiązku nosić symboli chrześcijańskich.

Wt lut 19, 2019 6:27 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
To że nie ma obowiązku noszenia symboli to nie znaczy aby ich nie nosić.
Ja nie raz gdy widzę u kogoś krzyżyk to jakoś mnie to pokrzepia i daje radość duszy.
A skoro uważasz że symbol męki Pańskiej nie idzie w parze z nieodpowiednim strojem to nic nie stoi na przeszkodzie aby zmienić kreację na skromniejszą.

Wt lut 19, 2019 9:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
oliwiakkk napisał(a):
Mam jeszcze dużo czasu, ale już zaczekam się zastanawiać... W czerwcu mam bal gimnazjalny. Kupiłam już sukienkę, mniej więcej

Czy gdybym zdjęła na jeden dzień ten krzyżyk i zastąpiła go innym naszyjnikiem, po prostu dlatego, że srebro nie pasuje do stylizacji, to byłaby to obraza dla Pana Jezusa i grzech?

Szykując się na bal, zdejmij krzyżyk i ucałuj go, a potem z szacunkiem odłóż np na półkę. Możesz zdejmując odmówić krótką modlitwę. Twoje zachowanie na zabawie ma świadczyć o tym, że Pana Jezusa nosisz w sercu nawet, jeżeli
przez chwilę nie nosisz krzyżyka. Po powrocie z zabawy podziękuj Panu Jezusowi za udany bal, po czym załóż krzyżyk z powrotem na szyję. I będzie super.

Wt lut 19, 2019 10:16 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ChcePogadac napisał(a):
To że nie ma obowiązku noszenia symboli to nie znaczy aby ich nie nosić.

Ale teraz rozmawiamy o grzechu. Wiadomo, że nosić warto. ;)
ChcePogadac napisał(a):
A skoro uważasz że symbol męki Pańskiej nie idzie w parze z nieodpowiednim strojem to nic nie stoi na przeszkodzie aby zmienić kreację na skromniejszą.

Czy od razu nieodpowiednim? Nie wiem, co konkretnie autorka ma na myśli przez "dość duży dekolt", ale podejrzewam, że skoro jest skrupulantką, a w tekście nie zamieściła wątpliwości co do dekoltu, to nie jest on wyjątkowo gorszący.

Śr lut 20, 2019 5:34 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Jestem nastolatką. Sukienkę wybierałam razem z mamą. Jest typowo balowa, nie będę zakryta od stop do głów, ale nie nazwałabym jej gorszącą. Nie chodziło mi tyle o to, że Krzyżyk nie pasuje do głębokiego dekoltu. Chodzi mi raczej o kolorystykę, która będzie utrzymana w złotych tonach, a łańcuszek mam srebrny. Wiem, że nie ma obowiązku noszenia znaków chrześcijańskich, ale zastanawiało mnie, czy jak już noszę, to zdjęcie z mało ważnych względów (wyglądu, dopasowania kolorów) było by grzechem. Taki mam teraz moment, bardzo wiele rzeczy wydaje mi się grzechem i mam problem z rozróżnianiem co nim jest, a co nie.
Bardzo dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Teraz już rozumiem ;). Z Bogiem!

Śr lut 20, 2019 6:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie, nie będzie grzechem. Grzech to przekroczenie przykazań, a nie zdjęcie krzyżyka.

Śr lut 20, 2019 6:19 pm