Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 11, 2019 8:58 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 28  Następna strona
 Rozważania biblijne (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Pytanie z ciekawości: macie jakieś przemyślenia odnośnie 24 rozdziału Księgi Rodzaju? ;)

N mar 10, 2019 6:11 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Pytanie z ciekawości: macie jakieś przemyślenia odnośnie 24 rozdziału Księgi Rodzaju? ;)

Ale o co konkretnie chodzi, bo tam jest wiele wątków :?:

Wt mar 12, 2019 9:39 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Odnieś się do tych wątków, na jakie masz ochotę, pytanie jest bardzo ogólne. ;) Możesz wybrać nawet pojedynczy werset, jak kto woli.

Wt mar 12, 2019 2:27 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cześć! Rozpoczynam swoją drogę w kierunku poznania religii katolickiej, czytam fragmenty Pisma Świętego, słucham kazań księży katolickich najbardziej podobają mi się słowa Jezusa. Przy okazji pojawia się wiele pytań.

Zacznę od jednego pytania. Jak odnosicie się do tych słów:

"Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu; święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań… Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości. Nienawidzę całą duszą waszych świąt nowiu i obchodów; stały Mi się ciężarem; sprzykrzyło Mi się je znosić! Gdy wyciągniecie ręce, odwrócę od was me oczy. Choćbyście nawet mnożyli modlitwy, Ja nie wysłucham. Ręce wasze pełne są krwi." (Iz 1,13–15).

Moja interpretacja jest następująca: Jezus nie cierpi świąt i uroczystości religijnych, gdyż uważa je za obłudę, za złą interpretację jego nauk, za robienie szopki z prawdy. Przykłądy: dzieci ubrane w białe stroje podczas pierwszej komunii, palmy, sypanie głów popiołem, drogi krzyżowe, pielgrzymki... itp.

Cz kwi 11, 2019 8:19 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie chodzi może o same święta, co raczej o to, że niektórzy ludzie świętują, pokazują swoją religijność na zewnątrz, ale nie ma w tym wewnętrznego przeżycia (tak wnoszę po przeczytaniu całego rozdziału).
Przestańcie składania czczych ofiar!
Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu;
święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań...
Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości.
- Iz 1, 13
Przestańcie składania czczych ofiar - nie chodzi o ofiary same w sobie, co o ofiary puste (ale jestem otwarta na dyskusję).

Cz kwi 11, 2019 9:53 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jeśli przeczytasz dalszą częśc tego akapitu (szczególnie 16-17) to stanie się jeszcze jaśniejsze, że chodzi o to, że krytykowane jest wypełnianie nakazów rytualnych przy pominięciu nakazów moralnych a nie same rytuały.

Cz kwi 11, 2019 11:25 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Przestańcie składania czczych ofiar - nie chodzi o ofiary same w sobie, co o ofiary puste (ale jestem otwarta na dyskusję).

Jakie ofiary nie są puste (czcze)?

jim napisał(a):
Jeśli przeczytasz dalszą częśc tego akapitu (szczególnie 16-17) to stanie się jeszcze jaśniejsze, że chodzi o to, że krytykowane jest wypełnianie nakazów rytualnych przy pominięciu nakazów moralnych a nie same rytuały.

Czy rytuały religijne są konieczne do zbawienia?

Pt kwi 12, 2019 11:10 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
A13 napisał(a):
W sensie ścisłym: nie. Jednak w tym samym sensie nic poza nogami nie jest potrzebne, żeby dostać się z Kapsztadu do Władywostoku ;)
Ale to nie jest pytanie w temacie. Zasugerowałeś, że przytoczony przez Ciebie fragment księgi Izajasza wskazuje na to, że to źle odprawiać rytuały (czyli raczej, że przeszkadzają w zbawieniu). Moim zdaniem z tekstu jasno wynika inna interpretacja - to pominięcie nakazów moralnych i jednoczesne odprawianie rytuałów budzi gniew Boga.

Czy większy niż nie robienie ani tego ani tego? Czy lepiej i odprawiać rytuały i żyć moralnie, czy tylko żyć moralnie? Na ten temat prorok nic nie pisze.

Pt kwi 12, 2019 2:48 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
jim napisał(a):
Zasugerowałeś, że przytoczony przez Ciebie fragment księgi Izajasza wskazuje na to, że to źle odprawiać rytuały (czyli raczej, że przeszkadzają w zbawieniu).

Zgadza się.

jim napisał(a):
Moim zdaniem z tekstu jasno wynika inna interpretacja - to pominięcie nakazów moralnych i jednoczesne odprawianie rytuałów budzi gniew Boga.

Ja zbytnio nie interpretuje tego tekstu, traktuje go dosłownie.

Dlaczego uważasz, że te słowa Jezusa wymagają interpretacji i dodania od siebie czegoś czego w tekście nie ma? (Iz 1, 13-17)
Dlaczego nie możemy ich rozumieć dosłownie?

Czy każdy może sobie dowolnie interpretować Pismo Święte?

jim napisał(a):
Czy większy niż nie robienie ani tego ani tego? Czy lepiej i odprawiać rytuały i żyć moralnie, czy tylko żyć moralnie? Na ten temat prorok nic nie pisze.

Czytając tekst dosłownie to pisze i to bardzo wyraźnie.

Pt kwi 12, 2019 4:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Można to wyjaśnić jaśniej i prościej. Uczestniczy osoba w obrzędach, rytuałach religijnych. I ani myśli popracować nad sobą, by wyzbyć się grzesznych zachowań. Każdemu by taka obłuda obmierzła i podobnie by to skomentował. Nie dotyczy to tych którzy nie umieją jeszcze się poprawić, tylko tych którzy to pojęli, lecz celowo odkładają ten rodzaj swej przemiany. Niby to trudna do uchwycenia granica. Więc wyjaśniam. Nie ma przeproś, gdy trzeba się przyznać do błędów przed innymi. Tu nie dotychczasowy autorytet jest ważny. Lecz ten który będzie teraz budowany, na bazie realnej skruchy. Ja robiłem źle, nie chcę tego tak więcej przeżywać. To to staje się od tej pory autorytetem, że potrafił się człowiek przeciwstawić złu swych czynów. To jest przyjmowane z ulgą w Kościele. To w swych słowach Chrystus miał na myśli, że nie szli tą drogą. A tylko trwaniem przy swoim, zakrywając przed innymi swe złe czyny. Poprzez próżne tylko rytuały z ich strony. Nie dotyczyło to tych, co prawidłowo się przemieniali w obrzędach religijmych.

Pt kwi 12, 2019 4:52 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A13 napisał(a):
Viridiana napisał(a):

Ofiara Jezusa Chrystusa.
A także ofiara przemiany Rz 12:1

Cytuj:
jim napisał(a):

Zależy, co określasz mianem "rytuał".
"Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.
Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało, [wydane] za życie świata. (...) Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. "
/J 6:51-54/
Na podstawie tego, co Jezus tu powiedział, jak uważasz: spożywanie Jego Ciała i Krwi jest konieczne do zbawienia, czy też nie?

Pt kwi 12, 2019 5:09 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A13 napisał(a):

Takie, które są nie tylko zewnętrzne, ale mają również oddźwięk w duchowości, w skrócie. ;)
A13 napisał(a):

Zależy, co uznamy za rytuał.

Pt kwi 12, 2019 6:07 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Nie ma przeproś, gdy trzeba się przyznać do błędów przed innymi.

Jak wygląda takie przyznanie się?

witoldm napisał(a):
To to staje się od tej pory autorytetem, że potrafił się człowiek przeciwstawić złu swych czynów. To jest przyjmowane z ulgą w Kościele. To w swych słowach Chrystus miał na myśli, że nie szli tą drogą. A tylko trwaniem przy swoim, zakrywając przed innymi swe złe czyny. Poprzez próżne tylko rytuały z ich strony.

To rozumiem.

witoldm napisał(a):
Nie dotyczyło to tych, co prawidłowo się przemieniali w obrzędach religijmych.

Jak wygląda taka przemiana, czy już więcej nie grzeszą?

Barney napisał(a):
Na podstawie tego, co Jezus tu powiedział, jak uważasz: spożywanie Jego Ciała i Krwi jest konieczne do zbawienia, czy też nie?

Nie wiem co Jezus miał tu na myśli poprzez "ciało i krew".

Viridiana napisał(a):
Zależy, co uznamy za rytuał.

Np. Komunia Święta.

Pt kwi 12, 2019 7:19 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Ja zbytnio nie interpretuje tego tekstu, traktuje go dosłownie.
Dlaczego uważasz, że te słowa Jezusa wymagają interpretacji i dodania od siebie czegoś czego w tekście nie ma? (Iz 1, 13-17)
Dlaczego nie możemy ich rozumieć dosłownie?
Skoro chcesz się czepiać słów:
w tekście dosłownie jest napisane, że złe jest wypełnianie rytuałów przy jednoczesnym nietrzymaniu się zasad moralnych. Rozdzielanie tego jest zbliżone do wzięcia sytuacji gdy matka mówi do dzieci: "Nie możecie siadać do obiadu, umyjcie ręce!" a my twierdzimy na tej podstawie, że nie chce by jej dzieci zjadły obiad.

Poza tym jest interpretacja i interpretacja. W obecnych czasach pod tym słowem rozumiemy często "co mi się wydaje, że to znaczy", ja raczej mam na myśli "co Autor miał na myśli" - czyli po prostu próbę zrozumienia tego co jest napisane.

I jeszcze taka uwaga: nie wiem czy to maniera z Twojej strony, czy faktycznie element Twojej wiary, ale my (katolicy) nie twierdzimy, że treść Pisma Świętego została podyktowana (jak np. muzułmanie twierdzą o koranie). Autorzy zostali natchnieni pewną wiedzą o tym co Bóg chce nam objawić ale użyli własnych słów by to napisać.

Pt kwi 12, 2019 10:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A13 napisał(a):
Nie wiem co Jezus miał tu na myśli poprzez "ciało i krew".
Słuszna uwaga - jednak mamy 6 rozdział Jana.
Tu http://analizy.biz/marek1962/eucharystia.pdf znajdziesz (na stronach 21-23) przeanalizowałem dokładnie ten fragment pod tym kątem. Może Ci pomoże?

Pt kwi 12, 2019 11:16 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 28  Następna strona