Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lip 11, 2020 11:52 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 28  Następna strona
 Rozważania biblijne (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Cytuj:
Biblia zawiera nieomylne prawdy, a Kościół składa się z grzesznych i omylnych ludzi.
Kościół - jako całość - posiada asystencję Ducha Świetego. I tylko dlatego mogł być spisany nieomylny Nowy Testament, wobec którego nauka Kościoła jest pierwotna.
Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
cytuj:
2. Autorem Biblii jest Bóg; (człowiek był tylko "narzędziem" do jej spisania)

W Kościele działa Duch Święty, a papież, biskupi i prezbiterzy są narzędziem w Jego rękach.

Po co powtarzasz co napisałem powyżej? Masło maślane.
Yarpen powtórzył, bo najwyraźniej nie zrozumiałeś implikacji tego faktu.
Cytuj:
Kościół = mistyczne Ciało Chrystusa.

Kościół nie jest Jezusem Chrystusem, który siedzi po prawicy Boga.
Kościół jest CIałem Chrystusa Rz 12:5 . I trzeba doprawdy nie rozumieć nic ze świata duchowego, żeby myśleć że siedzenie po prawicy Boga przeszkadza Jezusowi bycia z nami tu na Ziemi Mt 28:20.
Cytuj:
Jezus powiedział, że jego słowa nie przeminą, a nie słowa Kościoła.
Powiedział także:
Łk 10:16 bt5 "Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał."
Hbr 13:17 bt5 "Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać z tego sprawę. Niech to czynią z radością, a nie wzdychając, bo to nie byłoby z korzyścią dla was."
oraz
Mt 16:19 bt5 "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."

Cytuj:
Cytuj:
4. Słowo Boże jest prawdą [Jana. 17.17]
Ten wers odnosi się do Chrystusa, a nie Pisma Świętego.

Ten wers odnosi się do słowa Ojca - mówi o tym wers 14, które głosił Jezus i potem spisane w NT. Z resztą ST to również Słowo Boże.

Przede wszystkim Słowo Boże to nie tylko Biblia Rz 10,17

Cytuj:
Cytuj:
5. Na początku było Słowo i Bogiem było Słowo [Jana.1.1]

Ten wers również odnosi się do Chrystusa, a nie Pisma Świętego.

Werset 3 mówi: Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.
Skoro wszystko powstało przez Jezusa to Biblia również.
Tak rozumując to baśnie andersena też ;)

Cytuj:
Cytuj:
7. Biblia de facto nie jest z tego świata.

Śmiała teza w świetle faktu, że powstało na tym świecie.

Ważne jest źródło pochodzenia - Bóg, a nie miejsce spisania.
Pomyliło Ci się - to Koran "spadł z Nieba" a Księga Mormona została "podyktowana".
Cytuj:
8. W niej jest zawarte całkowite objawienie Boże skierowane do człowieka.

Teza protestancka.

Fakt biblijny.
Serio? A gdzie w Biblii o tym mogę przeczytać?
Bo w mojej jest coś wręcz odwrotnego:
J 21:25 bt5 "Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, jakie trzeba by napisać."

Cytuj:
Biblia zawiera w sobie objawiony: początek stworzenia, dzieło zbawienia, koniec stworzonego świata i początek nowego świata. Α i Ω
Nie używaj ( i to wielkimi literami) pojęć Biblijnych, których nie rozumiesz. A tu Ap 1:8 doczytaj sobie, co oznacza "Α i Ω"
Cytuj:
Apostołowie przekazali, że mamy zachowywać wszytko, co nauczanie pisemnie i ustnie, a nie tylko nauk spisanych w Biblii, i nie zmienią tego Twoje kuriozalne żądania, aby przedstawić tekst kazań apostołów z poszczególnych miejsc, w których głosili.

Zwyczajnie nie możesz udowodnić tezy o ustnym przekazywaniu nauki apostolskiej do dziś, bo coś takiego nie istnieje.
Nie zwalaj na Yarpena dowodu swojej (zupełnie zresztą absurdalnej) tezy o nie istnieniu.
Ja rozumiem, że jako przedstawiciel wyznania, które powstało kilkanaście wieków po Chrystusie nie możesz odnosić się do niczego, co jest przekazywane od czasów Chrystusa, ale nie bądź zazdrosny ;)
Gdyby nie Kościół, to również Biblii byś nie miał, żeby ją przekręcać, jak to masz w zwyczaju :mrgreen:

Cytuj:
Ustne przekazywanie było do czasu powstania NT. Potem powoływano się na teksty NT uznane za natchnione.
A gdzie to jest w Biblii? Bo podobno - jak twierdzicie - jak jakiejś tezy nie ma w Biblii, to jest nieważna ;)
Cytuj:
Tzw. pierwsi Ojcowie Kościoła w swoich nauczaniach, komentarzach, traktatach powoływali się i cytowali teksty NT:ewangelie, listy, dzieje ap., apokalipsę.
1. Justyn Męczennik (133 r. po Chr.) cytuje NT 330 razy.
2. Ireneusz (140-202 r. po.Chr) cytuje NT 1819 razy.
3. Klemens z Aleksandrii (150-212 r. po.Chr) cytuje NT 2406 razy
4. Orygenes (185-253 r. po.Chr) cytuje NT 17 992 razy :!:
5. Tertulian (160-220 r. po.Chr) cytuje NT 7258 razy
6. Hipolit (170-235 r. po. Chr.) cytuje NT 1378 razy
7. Euzebiusz (283-371 r. po Chr.) cytuje NT 5176 razy
Daje to łączną ilość 36 389 cytatów z NT.
Ci Ojcowie Kościoła bazowali na Piśmie NT, a nie na ustnych przekazach.
Z logiką w szkole było kiepsko, co? ;)
To, że ktoś cytuje Biblię, ani trochę nie oznacza, ze uważa ją za JEDYNE źródło.
A gdybyś czytał, żałosny przepisywaczu cudzych tekstów, dzieła tych Ojców Kościoła, to byś wiedział że przedstawiali dziesiątki rzeczy nie przekazanych w Biblii.

Cytuj:
Cytuj:
Dlatego Biblia/Słowo Boże jest jedynym nieomylnym autorytetem w sprawie wiary i życia ludzkiego.

Przykro mi, ale nie.

Dla Ciebie nie jest.
Nie. Po prostu takiej nauki nie ma w Biblii. Ani zresztą w nauce chrzescijańskiej do czasu żałosnego wydarzenia, zwanego "reformacją".
Cytuj:
Odrzucasz słowa Jezusa o mojżeszowym autorstwie Tory, bazując na teoriach z przełomu XIX/XX w., które w świetle odkryć archeologicznych upadły
Jasne, że Mojżesz napisał całą Torę. Na przykład w Księdze Powtórzonego Prawa napisał:
"Tam, w krainie Moabu, według postanowienia Pana, umarł Mojżesz, sługa Pański. I pochowano go w dolinie krainy Moabu naprzeciw Bet-Peor, a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień."/Pwt 34:5-6/
Kto inny mógł to napisać, jak nie Mojżesz? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Cytuj:
Nie dziwi więc, że nauczanie KRK i Tradycję stawiasz ponad słowa Jezusa i Biblię.
Zdanie nielogiczne. Nie można tego samego stawiać ponad tym samym. Nowy Testament to cześć nauczania KRK i Tradycji. Nawiasem mówiąc "KK" a nie tylko "KRK".
Cytuj:
To smutne, ale jest jeszcze czas abyś zweryfikował swoją wiedzę i wiarę.
To smutne, że po napisaniu takiego steku bzdur pozwalasz sobie na tego typu protekcjonalne uwagi wobec Yarpena, któremu nie dorastasz do kolan.
Cytuj:
Cytuj:
Nic i nikt nie ma takiego autorytetu.

Mają: Bóg i Kościół, który rozpoznał i skompletował księgi spisane z natchnienia Ducha Świętego.

Kościół tylko rozpoznał księgi posiadające Boży autorytet - nic więcej.
Przeciwnie - rozpoznał autorytatywnie. Miał po temu umocowanie i łaskę. Biblia jest na tyle prawdziwa, na ile owo umocowanie było silne - w przeciwnym wypadku nie mamy informacji które księgi są prawdziwe.
Cytuj:
Kościół jest sługą Słowa, a nie jego Panem.
Dokładnie tak. Sługą uprawnionym. I wiernym - nie tak, jak jakieś protestanckie sekty, wyrzucające ze Starego i Nowego Testamentu księgi, które nie pasują im do wymyślonej 15 wieków po Chrystusie nauki.

Śr maja 01, 2019 10:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Yarpen powtórzył, bo najwyraźniej nie zrozumiałeś implikacji tego faktu.

Widzę, że przyjąłeś rolę adwokata Yarpena. :mrgreen:
Barney napisał(a):
Kościół jest CIałem Chrystusa Rz 12:5 . I trzeba doprawdy nie rozumieć nic ze świata duchowego, żeby myśleć że siedzenie po prawicy Boga przeszkadza Jezusowi bycia z nami tu na Ziemi Mt 28:20.

Myślę, że słabo u Ciebie ze zrozumieniem faktu, że Jezus Chrystus, który wstąpił do nieba to nie Kościół i że jest z nami przez Ducha Św. No ale tu Twoje myślenie jest zdeterminowane teologią KRK o fizycznej obecności Jezusa Chrystusa.
Barney napisał(a):
Powiedział także:
Łk 10:16 bt5 "Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał."

Te słowa( wyrwane przez Ciebie z kontekstu)dotyczą zwiastowania Ewangelii, która jest autorstwa Bożego, a nie Kościoła.
Barney napisał(a):
Hbr 13:17 bt5 "Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać z tego sprawę. Niech to czynią z radością, a nie wzdychając, bo to nie byłoby z korzyścią dla was."

Zapomniałeś o dodaniu warunku, który mają spełniać przełożeni odnośnie nauczania [I Piotra 4.11]:Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże. (...)
Wracamy do nieprzemijalności Słowa Bożego, a nie słowa Kościoła.
Barney napisał(a):
Mt 16:19 bt5 "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."

Bez związku ze sprawą.
Barney napisał(a):
Przede wszystkim Słowo Boże to nie tylko Biblia Rz 10,17

To proszę przytocz jakieś pozabiblijne Słowo Boże, na podstawie którego ma się rodzić wiara i wykaż, że jest to Słowo Chrystusowe.
Barney napisał(a):
Werset 3 mówi: Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.
Barney:Tak rozumując to baśnie andersena też

Jeśli wyrwiesz zdanie z kontekstu.
Kontekst wskazuje również na Biblię/Słowo Boże, ale na baśnie Andersena nie. ;)
Barney napisał(a):
Ważne jest źródło pochodzenia - Bóg, a nie miejsce spisania.
Pomyliło Ci się - to Koran "spadł z Nieba" a Księga Mormona została "podyktowana".

A to nie raczej Tobie pomyliło się Boże autorstwo z ludzkim?
A co do źródła Biblii to masz jakieś wątpliwości? Może przypomnij sobie w jaki sposób np. został napisany Dekalog na kamiennych tablicach?
Barney napisał(a):
Gregor: Fakt biblijny.
Barney: Serio? A gdzie w Biblii o tym mogę przeczytać?
J 21:25 bt5 "Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, jakie trzeba by napisać."

Coś odwrotnego?
Tylko dla tego, że nie łączysz ze sobą paralelnych tekstów. Jezusa jako Mesjasza uwierzytelniały dokonane znaki i cuda [Dz.2.22], a o nich Ap. Jan w tej samej ewangelii napisał [Jana 20.31]:Te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego.
Teraz jasne?
Barney napisał(a):
Nie używaj ( i to wielkimi literami) pojęć Biblijnych, których nie rozumiesz. A tu Ap 1:8 doczytaj sobie, co oznacza "Α i Ω"

Doskonale rozumiem. Nie sądzę, aby Pan Jezus się obraził, że użyłem dużych liter, gdyż w ten sposób określiłem Jego Słowo.
Raczej Ty nie widzisz związku pomiędzy Biblią/Słowem Bożym, a Jezusem Chrystusem [Obj. 19.13]:A przyodziany był w szatę zmoczoną we krwi, imię zaś jego brzmi: Słowo Boże.
pozostawiam do rozważenia
Barney napisał(a):
Nie zwalaj na Yarpena dowodu swojej (zupełnie zresztą absurdalnej) tezy o nie istnieniu.

Postaraj się być obiektywny i nie broń głupio swojego kolegi z "parafii". Waszak to Yarpen stwierdził, że istnieje nauczanie apostolskie przekazywane ustnie, ale nie jest w stanie tego poprzeć żadnym wirtualnym tekstem. Poprosiłem o konkrety, ale ich brak.
Postawił twierdzenie to niech je poprze faktami. Jednak nie zrobi tego ani on, ani Ty, bo takie nauczanie przekazywane do dnia dzisiejszego nie istnieje.

Barney napisał(a):
A gdzie to jest w Biblii? Bo podobno - jak twierdzicie - jak jakiejś tezy nie ma w Biblii, to jest nieważna

To jest niesprzeczny z Biblią fakt historyczny.
Barney napisał(a):
To, że ktoś cytuje Biblię, ani trochę nie oznacza, ze uważa ją za JEDYNE źródło.

To, że Ap. Paweł w Atenach na Areopagu cytował greckich poetów nie znaczy, że uznał ich teksty za natchnione. :mrgreen:
Barney napisał(a):
Gregor: Dlatego Biblia/Słowo Boże jest jedynym nieomylnym autorytetem w sprawie wiary i życia ludzkiego.

Yarpen:Przykro mi, ale nie.

Gregor:Dla Ciebie nie jest.
Barney: Nie. Po prostu takiej nauki nie ma w Biblii. Ani zresztą w nauce chrzescijańskiej do czasu żałosnego wydarzenia, zwanego "reformacją".

To zorzumiałe, że dla Ciebie i Yarpena tak nie jest, bo prezentujecie wybiórczą wiarę w teksty biblijne.
Barney napisał(a):
Zdanie nielogiczne. Nie można tego samego stawiać ponad tym samym. Nowy Testament to cześć nauczania KRK i Tradycji. Nawiasem mówiąc "KK" a nie tylko "KRK".

NT to tylko cześć nauczania, bo pozostałe sobie wymyśliliście. Mam tu na myśli właśnie KRK, co doskonale widać w Katechizmie.
Barney napisał(a):
To smutne, że po napisaniu takiego steku bzdur pozwalasz sobie na tego typu protekcjonalne uwagi wobec Yarpena, któremu nie dorastasz do kolan.

Mam inne zdanie w tej kwestii. Halo Yarpen jesteś tam gdzieś?
Ale broń kolegi z "parafii" broń..... :mrgreen:
Barney napisał(a):
Jasne, że Mojżesz napisał całą Torę. Na przykład w Księdze Powtórzonego Prawa napisał:
"Tam, w krainie Moabu, według postanowienia Pana, umarł Mojżesz, sługa Pański. I pochowano go w dolinie krainy Moabu naprzeciw Bet-Peor, a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień."/Pwt 34:5-6/
Kto inny mógł to napisać, jak nie Mojżesz?

Musisz się douczyć Barney, bo ze swoją wiedzą pozostałeś w tyle.
Jozue został wyznaczony na przywódcę Izraela po śmierci Mojżesza. Talmud przypisuje mu uzupełnienie Pięcioksięgu m.in. o przytoczone przez Ciebie wersety, ale nie tylko. To jednak nie przekreśla autorstwa mojżeszowego Tory.
Podobną praktykę zastosował np. Ap. Paweł, który dyktował List do Rzymian, a pisał go Tercjusz. To nie zmienia faktu, że Ap. Paweł jest autorem L.do Rzym.
Mojżeszowe autorstwo i spisanie Tory, a nie tradycję ustną poświadczają również inne księgi ST. Np. [Joz. 1.7-8; 8.31-32; 23.6]; [I Krl.2.3]; [II Krl.14.6]; [II Krn.23.18] i in. Do tego świadectwo NT, a w nim poświadczenie samego Jezusa.
Odrzucając to, podważa się całą Biblię jako natchnione Słowo Boże,a tym samym słowa Jezusa.
Poza tym autorstwo mojżeszowe wspierają odkrycia archeologiczne (kultura hetycka, odkrycie Ugarit, czy istnienie pisma na obszarach Kanaanu, z którego wywodzi się starohebrajski).
Barney napisał(a):
Dokładnie tak. Sługą uprawnionym. I wiernym - nie tak, jak jakieś protestanckie sekty, wyrzucające ze Starego i Nowego Testamentu księgi, które nie pasują im do wymyślonej 15 wieków po Chrystusie nauki.

A to ciekawe, bo NT w BT ma te same księgi co BW.
Co do ST to w kanonie hebrajskim, który był podzielony na 3 części: Tora, Prorocy, Pisma nie było apokryfów, które sobie uznaliście po XVI wiekach za kanoniczne na Soborze Trydenckim. To dopiero było wrzucenie ksiąg do ST. :mrgreen:

Cz maja 02, 2019 1:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney doskonale odpowiedział na to, co napisałeś do mnie, więc nie ma sensu, abym tutaj powtarzał jego argumenty. Zafascynował mnie ten fragment Twojej odpowiedzi:
Gregor napisał(a):
Co do ST to w kanonie hebrajskim, który był podzielony na 3 części: Tora, Prorocy, Pisma nie było apokryfów, które sobie uznaliście po XVI wiekach za kanoniczne na Soborze Trydenckim.

Raz zasiane wśród protestantów kłamstwo, że tzw. księgi Deuterokanoniczne zostały dodane do kanonu dopiero na Soborze Trydenckim, trwa i nijak nie chce się wyplenić, Ty zaś ślepo wierzysz w głupoty, które głoszą protestanci, a nie chciało Ci się nawet zajrzeć do historii. Gdybyś to zrobił, to wiedziałbyś, iż Sobór Trydencki niczego do Biblii nie dokładał, a jedynie dogmatycznie potwierdził kanoniczność ksiąg, które rozpoznano jako natchnione już w starożytności (vide synody w Hipponie i Kartaginie pod koniec IV wieku), przez wieki były częścią Wulgaty, a jako takie wymienił Sobór we Florencji w Bulii o unii z Koptami z roku 1442.

Cz maja 02, 2019 7:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tylko parę rzeczy z Twojej "odpowiedzi" (podobnej raczej do próby odszczeknięcia się) w ogóle wymagają odpowiedzi - i to tylko w trybie prostowania wyjątkowych głupstw (reszta to głupstwa pospolite i nieudolne -na przykład nie będę komentował sprawy napisania przez Mojżesza ksiąg, które wprawdzie przyznajesz że nie napisał, ale mówisz że... napisał :mrgreen: ):
Gregor napisał(a):
. No ale tu Twoje myślenie jest zdeterminowane teologią KRK o fizycznej obecności Jezusa Chrystusa.
Nie ma takiej teologii w KK, Drogi Niedouku wypowiadający się najchętniej na tematy, o których nie masz pojęcia.
Cytuj:
Barney napisał(a):
Barney:Tak rozumując to baśnie andersena też

Jeśli wyrwiesz zdanie z kontekstu.
Kontekst wskazuje również na Biblię/Słowo Boże, ale na baśnie Andersena nie. ;)
Kontekst NIE wstazuje na Biblię, tylko na Chrystusa.

Barney napisał(a):
Gregor: Fakt biblijny.
Barney: Serio? A gdzie w Biblii o tym mogę przeczytać?

Coś odwrotnego?
Tylko dla tego, że nie łączysz ze sobą paralelnych tekstów. Jezusa jako Mesjasza uwierzytelniały dokonane znaki i cuda [Dz.2.22], a o nich Ap. Jan w tej samej ewangelii napisał [Jana 20.31]:Te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego.
Teraz jasne?[/quote]Bez związku. Mowa tu o tym, po co zostały spisane, a nie - jak twierdzisz - że jest to wszystko co potrzebne.
Uważasz że całą resztę którą mówił Jezus - a co nie zostało spisane w Ewangelii Jana (czy nawet w ogóle) - Jezus mówił po nic, tak sobie? ;)
Cytuj:
Barney napisał(a):

Doskonale rozumiem. Nie sądzę, aby Pan Jezus się obraził, że użyłem dużych liter, gdyż w ten sposób określiłem Jego Słowo.
No właśnie. Alfa i Omego to nie "Słowo Jezusa" lecz Jezus-Słowo Boże.
Doczytaj co oznacza ten termin i nie ośmieszaj się.
Cytuj:
Barney napisał(a):
A gdzie to jest w Biblii? Bo podobno - jak twierdzicie - jak jakiejś tezy nie ma w Biblii, to jest nieważna

To jest niesprzeczny z Biblią fakt historyczny.
Ani jedno, ani drugie. To jest po prostu wymysł.

Cz maja 02, 2019 11:40 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Jeżeli Kościół będący autorytetem w kwestiach wiary i moralności napisał, ustalił i orzekł, że całe Pismo od Boga jest natchnione, to dlaczego zarzucacie zasadzie "Sola Scriptura" sprzeczność, skoro nie napisał, nie ustalił i nie orzekł tego samego o Tradycji? Przecież jeżeli o tych dwóch środkach przekazu wiemy, że jeden jest natchniony, a drugi nie, to logiczne jest, że Sola Scriptura ma swoje ugruntowanie zarówno w decyzji samego Boga jak i Kościoła.

Cz maja 02, 2019 12:48 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Jeżeli Kościół będący autorytetem w kwestiach wiary i moralności napisał, ustalił i orzekł, że całe Pismo od Boga jest natchnione, to dlaczego zarzucacie zasadzie "Sola Scriptura" sprzeczność, skoro nie napisał, nie ustalił i nie orzekł tego samego o Tradycji?

KKK 95 "Jasne więc jest, że święta Tradycja, Pismo święte i Urząd Nauczycielski Kościoła, wedle najmądrzejszego postanowienia Bożego, tak ściśle ze sobą się łączą i zespalają, że jedno bez pozostałych nie może istnieć, a wszystkie te czynniki razem, każdy na swój sposób, pod natchnieniem jednego Ducha Świętego przyczyniają się skutecznie do zbawienia dusz"

Cz maja 02, 2019 12:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Jeżeli Kościół będący autorytetem w kwestiach wiary i moralności napisał, ustalił i orzekł, że całe Pismo od Boga jest natchnione, to dlaczego zarzucacie zasadzie "Sola Scriptura" sprzeczność, skoro nie napisał, nie ustalił i nie orzekł tego samego o Tradycji? Przecież jeżeli o tych dwóch środkach przekazu wiemy, że jeden jest natchniony, a drugi nie, to logiczne jest, że Sola Scriptura ma swoje ugruntowanie zarówno w decyzji samego Boga jak i Kościoła.

Przykro mi, ale nie. Sola scriptura ma żródlo i ugruntowanie w buncie przeciwko Kościołowi Chrystusa, a nie decyzji Boga i Kościoła. Po odrzuceniu Kościoła trzeba było czymś zapełnić lukę, która powstała, więc na to miejsce wstawiono Biblię, co do której szybko się okazało, że jest autorytetem do chwili, kiedy zaczyna zaprzeczać tezom piewcy sola scriptura.

Cz maja 02, 2019 12:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
KKK 95 "Jasne więc jest, że święta Tradycja, Pismo święte i Urząd Nauczycielski Kościoła, wedle najmądrzejszego postanowienia Bożego, tak ściśle ze sobą się łączą i zespalają, że jedno bez pozostałych nie może istnieć, a wszystkie te czynniki razem, każdy na swój sposób, pod natchnieniem jednego Ducha Świętego przyczyniają się skutecznie do zbawienia dusz"

Od Kiedy funkcjonuje to oficjalne orzeczenie?
Przykro mi, ale nie. Sola scriptura ma żródlo i ugruntowanie w buncie przeciwko Kościołowi Chrystusa, a nie decyzji Boga i Kościoła. Po odrzuceniu Kościoła trzeba było czymś zapełnić lukę, która powstała, więc na to miejsce wstawiono Biblię, co do której szybko się okazało, że jest autorytetem do chwili, kiedy zaczyna zaprzeczać tezom piewcy sola scriptura.
Masz bardzo krytyczny i emocjonalny stosunek do faktów. Konstytutywnym elementem Sola Scriptura, jest zarówno decyzja Kościoła, jaki sam Bóg. Nie możesz tego zredukować w żaden sposób. I tutaj mamy faktyczne odniesienie do IV wieku, kiedy został ustalony kanon.To do tego faktu w historii odnosi się zasada protestancka. Jeżeli teraz przytaczacie KKK 95 jako dowód natchnienia Tradycji, to do buntu musiało dojść ale na łonie samego Kościoła, który najpierw potwierdził natchnienie Pisma poprzez kanon, a później dodał do niego natchnienie Tradycji. Bo jeżeli w Piśmie nie czytamy że tradycja Pawła była natchniona, (a tutaj tak), to mamy ewidentny dodatek. Skutek jest taki, że protestanci uznają tamtą decyzję Kościoła za wiążącą, natomiast sam Kościół musiał już orzec o innej Tradycji, którą de facto sam sobie wymyślił.

Cz maja 02, 2019 1:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bzdura Maxik. Sola scriptura to pomysł redukcyjny - ograniczający Słowo Boże wyłącznie do spisanego Słowa Bożego, co stanowi sprzeczność zarówno z Biblią, jak i logiką.

Cz maja 02, 2019 2:10 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Od Kiedy funkcjonuje to oficjalne orzeczenie?

Na pewno więcej niż od 2 godzin.

Cz maja 02, 2019 2:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney doskonale odpowiedział na to, co napisałeś do mnie, więc nie ma sensu, abym tutaj powtarzał jego argumenty.

Wykręciłeś się sianem w postaci Barneya i tyle. :D :dokitu:
Raz zasiane wśród protestantów kłamstwo, że tzw. księgi Deuterokanoniczne zostały dodane do kanonu dopiero na Soborze Trydenckim, trwa i nijak nie chce się wyplenić, Ty zaś ślepo wierzysz w głupoty, które głoszą protestanci, a nie chciało Ci się nawet zajrzeć do historii.

Czytaj ze zrozumieniem. Nie zostały dodane lecz potwierdzone za kanoniczne - jest chyba różnica.
Na szczęści reformacja posprzątała ten bałagan biblijny.
Barney napisał(a):
Gregor napisał(a):
. No ale tu Twoje myślenie jest zdeterminowane teologią KRK o fizycznej obecności Jezusa Chrystusa.
Nie ma takiej teologii w KK, Drogi Niedouku wypowiadający się najchętniej na tematy, o których nie masz pojęcia.

Czyżby? To poczytaj sobie w Katechizmie paragrafy: 1333, 1376, 1374, 1413. I nie ośmieszaj się skoroś taki uczony. :mrgreen:
Barney napisał(a):
Teraz jasne?
Cytuj:
Bez związku. Mowa tu o tym, po co zostały spisane, a nie - jak twierdzisz - że jest to wszystko co potrzebne.
Uważasz że całą resztę którą mówił Jezus - a co nie zostało spisane w Ewangelii Jana (czy nawet w ogóle) - Jezus mówił po nic, tak sobie?

To odnosi się do Twojego twierdzenia o rzeczach niespisanych jako również autorytatywnych. To co nie spisał Jan spisali pozostali ewangeliści i mamy komplet.
Widzę, że Ty również nie potrafisz niczego przytoczyć z tych pozabiblijnych "nauczań apostolskich" przekazywanych ustnie.
Barney napisał(a):
Cytuj:
Barney napisał(a):

Gregor:To jest niesprzeczny z Biblią fakt historyczny.
Barney: Ani jedno, ani drugie. To jest po prostu wymysł.

Jeśli fakty nie pasują do Twojej ideologii tym gorzej dla faktów. :D

Cz maja 02, 2019 2:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Raz zasiane wśród protestantów kłamstwo, że tzw. księgi Deuterokanoniczne zostały dodane do kanonu dopiero na Soborze Trydenckim, trwa i nijak nie chce się wyplenić, Ty zaś ślepo wierzysz w głupoty, które głoszą protestanci, a nie chciało Ci się nawet zajrzeć do historii.

Czytaj ze zrozumieniem. Nie zostały dodane lecz potwierdzone za kanoniczne - jest chyba różnica.

I w dodatku kłamiesz na temat tego, co sam napisałeś:
Grego napisał(a):
Co do ST to w kanonie hebrajskim, który był podzielony na 3 części: Tora, Prorocy, Pisma nie było apokryfów, które sobie uznaliście po XVI wiekach za kanoniczne na Soborze Trydenckim.

Nie rżnij głupa, bo jaki Gregor jest i co rozpowszechnia, każdy widzi.

Cytuj:

Reformacja wywaliła księgi ST, które nie pasowały Lutrowi, a nie "posprzątała bałagan". Smutne jest to, że mimo zwrócenia Ci uwagi jak było w rzeczywistości, dalej będziesz wierzył w kłamstwo, że te księgi zostały uznane za natchnione i dołączone do kanonu Biblii dopiero na Soborze Trydenckim.

Cz maja 02, 2019 2:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Barney doskonale odpowiedział na to, co napisałeś do mnie, więc nie ma sensu, abym tutaj powtarzał jego argumenty.

Wykręciłeś się sianem w postaci Barneya i tyle. :D :dokitu:
Który to Barney Cię rozjechał ;)
Cytuj:

Potwierdzone zostały księgi, które były za kanoniczne uważane co najmniej od IV wieku - podobnie jak pozostałe.
A reformacja-deformacja usunęła księgi z Pisma Świętego, bo Lutrowi nie pasowały do doktryny wymyślonej poza Pismem.
W ten sposób postawiono autorytet Lutra ponad Biblią.
Cytuj:
Barney napisał(a):
Gregor napisał(a):

Czyżby? To poczytaj sobie w Katechizmie paragrafy: 1333, 1376, 1374, 1413. I nie ośmieszaj się skoroś taki uczony. :mrgreen:
Serio?
To zobaczymy, kto się ośmieszy: zacytuj te paragrafy, koniecznie podkreślając gdzie w nich jest cokolwiek o fizycznej obecności Chrystusa.
Czekam niecierpliwie ;)

Cz maja 02, 2019 2:36 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Bzdura Maxik. Sola scriptura to pomysł redukcyjny - ograniczający Słowo Boże wyłącznie do spisanego Słowa Bożego, co stanowi sprzeczność zarówno z Biblią, jak i logiką.
Jeżeli Pismo nie mówi że Tradycja jest natchniona, natomiast orzeka że Biblia jest, to rzeczywiście postulat redukcyjny jest uzasadniony tylko Pismem :wink: Nie ma mowy o sprzeczności logicznej.

Cz maja 02, 2019 2:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Barney napisał(a):
Jeżeli Pismo nie mówi że Tradycja jest natchniona, natomiast orzeka że Biblia jest, to rzeczywiście postulat redukcyjny jest uzasadniony tylko Pismem :wink: Nie ma mowy o sprzeczności logicznej.
Bzdurzysz chłopie.
Po pierwsze, w miejscu które przytaczasz mowa o ST - więc by argument miał sens, musiałbyś zdeprecjonować NT (a przynajmniej dużą jego część)

Po drugie, słowa "jest natchniona" nie są konieczne (to taka mania Świadków Jehowy - wybierają sobie jakies słowo i twierdzą, że Jezus nie jest Bogiem, bo "nie powiedział o sobie że jest Bogiem Odwiecznym" - nie obrażaj naszej i swojej inteligencji i nie naśladuj ich).
Biblia wprost mówi, że należy być posłusznym Tradycji zarówno spisanej i nie spisanej. Mówi też o Słowie Bożym nie tylko (a nawet nie przede wszystkim!) jako o Piśmie.

Po co bronisz niebiblijnego wymysłu z XVI wieku?

Cz maja 02, 2019 3:05 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 28  Następna strona