Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 26, 2020 3:10 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 28  Następna strona
 Rozważania biblijne (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Maxik napisał(a):
Sajmonie, dyskusja na ten temat już się odbyła. Możesz się cofnąć do moich wpisów i przeanalizować co na ten temat napisałem.

Nie odbyła się, bo nikt oprócz mnie nie zacytował 1 Tes 2,13 który wbrew temu co napisałeś, mówi, że Tradycja czyli słowo Boże niespisane jest natchniona.

Pt maja 03, 2019 12:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
O słodka ignorancjo... Na terenie Judei i Galiei za czasów Chrystusa istniały co najmniej trzy kanony ST:

I co z tego?
Ważne który był właściwy.
Ten tożsamy z obecnym judaistycznym i protestanckim ST został potwierdzony przez Jezusa, który wskazał, że zaczyna się Księgą rodzaju, a kończy się K. Kronik - najmłodszą z okresu ok. 400 r. p.n.e.
Wielu starożytnych biblistów też potwierdza liczbę ksiąg 22 lub 24 w zależności jak je łączono. Np. Meliton - biskup z Saredes, Tertulian, Orygenes, Atanazy, Cyryl Jerozolimski, Grzegorz z Nazjanu i inni.
Liczby te wskazują na brak w kanonie apokryfów.
I co z tego? Jak by nie patrzył Żydzi stanowili część Kościoła i nie zmienisz faktów, że uznawali NT

Tylko Ci, którzy się nawrócili.
Ja opieram się na badaniach biblistów, a nie wierze ludzi, którym się wydaje, że o wartości księgi decyduje czas jej powstania.

Opierasz to na badaniach biblistów, którzy w ten sposób podważają prawdziwość tekstu, słowa Jezusa i natchnienie Biblii, nawet w brew odkryciom naukowym/archeologicznym jak w przypadku mojżeszowego autorstwa Tory - gratuluję wyboru autorytetów. :D
I Księga Machabejska powstała w II połowie II wieku p.n.e, 2 Machabejska między r. 130 a 125 przed Chr.,

Wczesniej pisałeś, że K.Machabejskie powstały w IV w. n.e. Kombinujesz.
Bazuję na danych od innych biblistów niż Ty. A te dane nie podważają wiarygodności przekazu biblijnego. Księgi Machabejskie powstały w I w. p.n.e.
Księga Daniela zaczęła powstawać około III wieku p.n.e., a ukończono ją w okolicach roku 170-160 p.ne.

Zmieniasz swoje zeznania? Jeszcze nie dawno pisałeś:
Po IV wieku n.e. powstały chociażby uznawane za natchnione przez żydów (w tym z Judei i Galilei) księgi Machabejskie czy Księga Daniela.

Kombinujesz aby wyszło na Twoje, co dyskredytuje te informacje. Księga Daniela powstała ok. VII w p.n.e. Jezus powoływał się na tąksięgę, a więc istniała w całości za Jego czasów, co zresztą odpowiada kanonowi hebrajskiemu, w którym jest umieszczona w III części (Ketubim).
Ależ wiem, że wiesz, iż dzwonią. Sęk w tym, że mylisz teorię źródeł z datowaniem poszczególnych ksiąg, zwłaszcza tych późniejszych, których ona w żaden sposób nie dotyczy.
Kolejny raz pokazujesz, że nie wiesz, a usiłujesz się wymądrzać.

Teoria źródeł dotyczy Tory, a podałem to bo Ty w nią wierzysz, a w ten sposób jesteś po stronie tych , którzy podważali historyczną rzetelność ST.
Uważasz się za chrześcijanina? To zastanów się w co Ty wierzysz.
Dla równowagi polecam Ci poniższą książkę zawierająca aktualne dane naukowe bazujące na odkryciach archeologicznych w XX w.
Obrazek

Gdybyś poznał nauczanie katolickie, to wiedziałbyś, ignorancie, że nauczanie o czyśćcu przede wszystkim opiera się na słowach Chrystusa i Apostołow,

Takiego nauczania nie zawiera Biblia, bo ono zaprzecza wystarczalności ofiary krzyża. Ani Jezus, ani apostołowie nie nauczali, że możesz być częściowo zbawiony, a częściowo nie i potrzebujesz ognia oczyszczającego. W takim układzie to ogień piekielny byłby najlepszy do oczyszczenia. :mrgreen:
I niestety tam zdążają Ci, którzy zakładają plan B - czyściec. :evil:
Chyba, że znów mówisz o przekazach ustnych, których nie możesz przedstawić.
Zacznij myśleć samodzielnie bo to nie grzech.
Twój kościół nie daje Ci pewności zbawienia, więc rzuca Ci na "pociechę" czyściec, który nie istnieje.
Bóg chce abyś był zbawiony, więc zacznij Jemu wierzyć bardziej niż nauce swojego kościoła.
Przebiła się do Twojej świadomości informacja, że księgi deuterokanoniczne uznano za natchnione i włączono do kanonu jeszcze w starożytności

No jasne. Jeśli Ty masz taką świadomość to współczuję.
Ignorujesz fakty, że apokryfy nie były uznawane przez tzw. Ojców Kościoła: Orygenes, Cyryl Jerozolimski, Atanazy, Hieronim.
Przez 400 lat Kościół nie uznawał ich za natchnione. Potem nominalne chrześcijaństwo je uznało i dlatego masz je w swojej Biblii.

Pt maja 03, 2019 12:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Skoro nie ma, to nie ma też ofiary eucharystycznej, bo nie ma kogo ofiarować.
Nie. Po prostu jak zwykle wypowiadasz się w sprawie, o której nie masz pojęcia - w tym wypadku co do istoty Eucharystii.

Katechizm opisuje to bardzo jasno, więc Ty nie ściemniaj. ;)
Barney napisał(a):
Gregor:Jak przychodzi co do czego, to nawet nie wierzysz lub udajesz, że nie wierzysz Katechizmowi.
Wierzę. To nie Katechizm, lecz Ty skłamałeś, że jest w nim coś na temat fizycznej obecności.
Miałeś podkreślić - i nie możesz, bo takiej kwestii jak twierdziłeś, w Katechiźmie nie ma.

Podkreśliłem bardzo wyraźnie. Co literki były za małe? :mrgreen:
Barney napisał(a):
Jak widać protestanci ją krytykujący są niedouczeni. I w dodatku kłamią.

Przy braku argumentów potrafisz nawet ignorować naukę swojego kościoła. I standardowo mówić, że inni kłamią.
Zadziwiające. :o
Barney napisał(a):
W takim razie pan Jezus autoryzował kanon protestancki bo On i apostołowie nigdy nie cytowali z tych apokryfów.
Było.
Nie cytowali także Est, Koh, Ezd, Ne, Ab, Na, So, Rt, Pnp, jednak ich kanoniczności nikt nie podaje w wątpliwość

Nie szkodzi. Ważne, że nie cytowali z apokryfów.
Barney napisał(a):
mimo iż Nowy Testament nie cytuje bezpośrednio ksiąg deuterokanonicznych, jednak odnosi się do fragmentów i zdarzeń z tych ksiąg. Włodzimierz Bednarski podaje garść przykładów:

Oczekiwałeś, że przedstawię teksty z Katechizmu, więc Ty zrób to samo, a nie podawaj tylko namiary. Czekam...... na garść tekstów.
Barney napisał(a):
Gregor:W układzie hebrajskim pierwszą księgą ST była K.Rodzaju, a ostatnią K.Kronik.
Barney:Uznanymi już po zburzeniu Jerozolimy.

Już Jezus wskazywał na taki układ [Mt.23.35]:Aby obciążyła was cała sprawiedliwa krew, przelana na ziemi - od krwi sprawiedliwego Abla, aż do krwi Zachariasza, (...).
Abel był pierwszym męczennikiem wymienionym w Biblii, a Zachariasz wg hebrajskiego układu ksiąg ostatnim męczennikiem. Czyli Jezus wskazał na układ: od K.Rodzaju po K.Kronik.
Barney napisał(a):
Zauważyłeś może, że Żydzi nie uznali też Ewangelii, Dziejów, Listów Apostolskich i Apokalipsy?

Przypadkowo tak. Były traktowane jako pisma heretyckie.
Barney napisał(a):
...z której korzystali autorzy Nowego Testamentu. na około 350 miejsc w Nowym Testamencie, w którym jest cytowany Stary Testament, w ok.300 miejscach jest to cytat oparty na Septuagincie (czyli wersji na której oparto kanon katolicki), a nie na tekście hebrajskim.

Tu zgoda, ale z apokryfów nie zacytowano nawet jednego zdania i to jest istotne.
Barney napisał(a):
Reformacja po prostu dostosowała Pismo do swoich nauk- zamiast odwrotnie.

Reformacja zwyczajnie posprzątała bałagan. :mrgreen:

Pt maja 03, 2019 1:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
O słodka ignorancjo... Na terenie Judei i Galiei za czasów Chrystusa istniały co najmniej trzy kanony ST:

I co z tego?
Ważne który był właściwy.
Ten tożsamy z obecnym judaistycznym i protestanckim ST został potwierdzony przez Jezusa, który wskazał, że zaczyna się Księgą rodzaju, a kończy się K. Kronik - najmłodszą z okresu ok. 400 r. p.n.e.

Zajmij się rzeczywistością, bardzo Cię proszę. Chrystus w ogóle nie wypowiadał się na temat tego, który kanon z przyjętych przez żydów jest właściwy, o czym świadczy chociażby fakt, że nigdy nie skorygował przekonań sadyceuszów, chociaż miał do tego okazję.

Cytuj:
Wielu starożytnych biblistów też potwierdza liczbę ksiąg 22 lub 24 w zależności jak je łączono. Np. Meliton - biskup z Saredes, Tertulian, Orygenes, Atanazy, Cyryl Jerozolimski, Grzegorz z Nazjanu i inni.
Liczby te wskazują na brak w kanonie apokryfów.

To była ich opinia i nie zmienisz tego faktu.

Cytuj:
I co z tego? Jak by nie patrzył Żydzi stanowili część Kościoła i nie zmienisz faktów, że uznawali NT

Tylko Ci, którzy się nawrócili.

Nadal nic się nie zmieniło, że jednak byli w starożytności Żydzi, którzy uznawali księgi spisane w I wieku n.e. za natchnione. :D

Cytuj:
Ja opieram się na badaniach biblistów, a nie wierze ludzi, którym się wydaje, że o wartości księgi decyduje czas jej powstania.

Opierasz to na badaniach biblistów, którzy w ten sposób podważają prawdziwość tekstu, słowa Jezusa i natchnienie Biblii, nawet w brew odkryciom naukowym/archeologicznym jak w przypadku mojżeszowego autorstwa Tory - gratuluję wyboru autorytetów. :D

Nie dość, że jesteś ignorantem, to w dodatku fanatycznym ignorantem, który nie przyjmuje do wiadomości, że o tym, czy dana księga została spisana z natchnienia Ducha Świętego i zawiera nauczanie objawione przez Boga nie decyduje to, kiedy i przez kogo została spisana, ale... jej natchnienie przez Boga.

Cytuj:
I Księga Machabejska powstała w II połowie II wieku p.n.e, 2 Machabejska między r. 130 a 125 przed Chr.,

Wczesniej pisałeś, że K.Machabejskie powstały w IV w. n.e.

A teraz jeszcze pokazałeś, że nie czytasz tego, co napisałem... Cofnij się troszkę i sprawdź co napisałem o powstaniu Ksiąg Machabejskich.

Cytuj:
Bazuję na danych od innych biblistów niż Ty.

Tak? To wskaż, proszę, tych biblistów, którzy Księgi Machabejskie datują na I wiek.

Cytuj:
Księga Daniela zaczęła powstawać około III wieku p.n.e., a ukończono ją w okolicach roku 170-160 p.ne.

Zmieniasz swoje zeznania? Jeszcze nie dawno pisałeś:
Po IV wieku n.e. powstały chociażby uznawane za natchnione przez żydów (w tym z Judei i Galilei) księgi Machabejskie czy Księga Daniela.

Mój błąd na skutek pisania w pośpiechu, a Twój brak wiedzy, ignorancie, że to uznałeś za poprawny zapis.

Cytuj:
Księga Daniela powstała ok. VII w p.n.e. (...)

Badania nie potwierdzają tej tezy.

Cytuj:
(...)Jezus powoływał się na tąksięgę, a więc istniała w całości za Jego czasów(...)

???
Ośmieszasz się.

Cytuj:
Ależ wiem, że wiesz, iż dzwonią. Sęk w tym, że mylisz teorię źródeł z datowaniem poszczególnych ksiąg, zwłaszcza tych późniejszych, których ona w żaden sposób nie dotyczy.
Kolejny raz pokazujesz, że nie wiesz, a usiłujesz się wymądrzać.

Teoria źródeł dotyczy Tory, a podałem to bo Ty w nią wierzysz (...)

Mam prośbę: Polemizuj z tym, co napisałem, a nie ze swoimi przekonaniami na temat mojej wiary.

Cytuj:
Dla równowagi polecam Ci poniższą książkę zawierająca aktualne dane naukowe bazujące na odkryciach archeologicznych w XX w.
Obrazek

Przykro mi, ale nie. Pan Palla, niestety, naciąga wyniki badań pod przyjęte przez siebie tezy i przekonania. Jego wnioski, co można łatwo sprawdzić, nie odbiły się jakimś szerszym echem wśród biblistów.

Gdybyś poznał nauczanie katolickie, to wiedziałbyś, ignorancie, że nauczanie o czyśćcu przede wszystkim opiera się na słowach Chrystusa i Apostołow,

Takiego nauczania nie zawiera Biblia, bo(...)[/quote]
Najpierw się z nim zapoznaj, włącznie z podstawami, a potem ew. pogadamy w innym temacie.

Cytuj:
Przebiła się do Twojej świadomości informacja, że księgi deuterokanoniczne uznano za natchnione i włączono do kanonu jeszcze w starożytności

(...)

Czyli się nie przebiło, a to oznacza, że nie tylko jesteś ignorantem, ale w dodatku zawinionym i fanatycznym, bo jak fakty przeczą kłamstwom, w które wierzysz, to tym gorzej dla faktów.

Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Cytuj:
W takim razie pan Jezus autoryzował kanon protestancki bo On i apostołowie nigdy nie cytowali z tych apokryfów.

Było.
Nie cytowali także Est, Koh, Ezd, Ne, Ab, Na, So, Rt, Pnp, jednak ich kanoniczności nikt nie podaje w wątpliwość

Nie szkodzi. Ważne, że nie cytowali z apokryfów.

Hipokryzja totalna. Jak Chrystus nie cytuje ksiąg deuterokanoniczncych, to jest to dowód, że nie są one natchnione. Jednak jak nie cytuje protokanonicznych, to "nie szkodzi" i nie ma znaczenia dla kanoniczności.

Pt maja 03, 2019 7:43 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Sajmon napisał(a):
Nie odbyła się, bo nikt oprócz mnie nie zacytował 1 Tes 2,13 który wbrew temu co napisałeś, mówi, że Tradycja czyli słowo Boże niespisane jest natchniona.
Z formalnego punktu widzenia nie masz racji, ponieważ nie występuje tam słowo "natchnione". Ale nie będę oponował, przyjmuje do wiadomości, że ta konkretna wypowiedž dotyczy przesłania, które było de facto "Słowem Bożym". Pytanie tylko, jaki ma ona związek z treścią Tradycji KK?

Pt maja 03, 2019 8:40 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Z formalnego punktu widzenia nie masz racji, ponieważ nie występuje tam słowo "natchnione".

Jak nie, przecież występuje?

Pt maja 03, 2019 9:14 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
Maxik napisał(a):
Z formalnego punktu widzenia nie masz racji, ponieważ nie występuje tam słowo "natchnione".

Jak nie, przecież występuje?

1 Tes 2:13

Dlatego nieustannie dziękujemy Bogu, bo gdy przyjęliście słowo Boże, usłyszane od nas, przyjęliście je nie jako słowo ludzkie, ale - jak jest naprawdę - jako słowo Boga, który działa w was wierzących. 

Wskaż w takim razie.

Pt maja 03, 2019 11:07 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
"Dlatego nieustannie dziękujemy Bogu, bo gdy przyjęliście słowo Boże, usłyszane od nas, przyjęliście je nie jako słowo ludzkie, ale - jak jest naprawdę - jako słowo Boga, który działa w was wierzących. "

Pt maja 03, 2019 12:28 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
"Dlatego nieustannie dziękujemy Bogu, bo gdy przyjęliście słowo Boże, usłyszane od nas, przyjęliście je nie jako słowo ludzkie, ale - jak jest naprawdę - jako słowo Boga, który działa w was wierzących. "
Czyli miałem rację. Nie występuje tu słowo "natchnienie"

Pt maja 03, 2019 12:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Określenie "natchnione", oznacza pochodzące od Ducha Świętego. Czy wg Ciebie św. Paweł nie głosi słów pochodzących od Ducha Świętego?

Pt maja 03, 2019 1:10 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
Określenie "natchnione", oznacza pochodzące od Ducha Świętego. Czy wg Ciebie św. Paweł nie głosi słów pochodzących od Ducha Świętego?
Nie rozumiesz! Przecież w odniesieniu do postu Sajmona potwierdziłem przecież że to Słowo Boże! Sformułowałem jedynie twierdzenie, że formalnie to określenie tam nie występuje.

Pt maja 03, 2019 1:51 pm
Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):

Nie ma to zupełnie żadnego znaczenia, gdyż jeżeli coś jest słowem Bożym, to oczywistym jest, że słowo Boże jest natchnione.Mówiąc inaczej, słowo Boga nie może nie być natchnione, skoro jest to Jego słowo.

Maxik napisał(a):
Ale nie będę oponował, przyjmuje do wiadomości, że ta konkretna wypowiedž dotyczy przesłania, które było de facto "Słowem Bożym". Pytanie tylko, jaki ma ona związek z treścią Tradycji KK?

Taki, że Tradycja według nauczania Kościoła to: "słowo Boże przez Chrystusa Pana i Ducha Świętego powierzone Apostołom przekazuje w całości ich następcom, by oświeceni Duchem Prawdy, wiernie je w swym nauczaniu zachowywali, wyjaśniali i rozpowszechniali". (KKK 80)

Pt maja 03, 2019 2:09 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Sajmon napisał(a):
Taki, że Tradycja według nauczania Kościoła to: "słowo Boże przez Chrystusa Pana i Ducha Świętego powierzone Apostołom przekazuje w całości ich następcom, by oświeceni Duchem Prawdy, wiernie je w swym nauczaniu zachowywali, wyjaśniali i rozpowszechniali". (KKK 80)
Pod parawanem ogólników i truizmów można przenicować różne informacje. Dlatego pytam konkretnie: Czy zawartość teściowa ustnego przekazu Pawła do Tesaloniczan pokrywa się z tym czego naucza KK?

Pt maja 03, 2019 2:43 pm
Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Pod parawanem ogólników i truizmów można przenicować różne informacje.

Nie są to żadne ogólniki ale fakty.Tradycja to słowo Boże niespisane powierzone przez Chrystusa i Ducha Świętego Apostołom.

Maxik napisał(a):
Dlatego pytam konkretnie: Czy zawartość teściowa ustnego przekazu Pawła do Tesaloniczan pokrywa się z tym czego naucza KK?

Po pierwsze, św.Paweł nie nauczał ustnie tylko Tesaloniczan ale również innych chrześcijan np.Koryntian (1 Kor 11,2) Natomiast Kościół naucza tego, co otrzymał od Apostołów.

Pt maja 03, 2019 3:00 pm
Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Dlatego pytam konkretnie: Czy zawartość teściowa ustnego przekazu Pawła do Tesaloniczan pokrywa się z tym czego naucza KK?

Ps.Przykładowo, Apostołowie przekazali Kościołowi tradycję, aby chrztu udzielać również niemowlętom* i Kościół katolicki naucza oraz praktykuje chrzest niemowląt zgodnie z tradycją którą otrzymał od Apostołów.

*Orygenes pisał: "Kościół od apostołów przejął tradycję udzielania chrztu nawet niemowlętom. Wiedzieli bowiem ci, którym powierzone były sekrety Bożych tajemnic, że we wszystkich są przyrodzone zmazy grzechowe [grzech pierworodny], które powinny być zmyte przez wodę i Ducha Świętego [J 3,5]." - (Wykład Listu do Rzymian 5,9)

Pt maja 03, 2019 3:45 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 28  Następna strona