Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 27, 2019 1:04 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Tradycjonalista czy już odstępca od katolicyzmu? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Tradycjonalista czy już odstępca od katolicyzmu?
Barney napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Jockey napisał(a):
[
A Wespecjan jak zwykle wije się jak waż. Pytanie było proste. Kto jest twoim biskupem. A co robi Wespecjan? Kombinuje jak sekciarze jak zmienić temat rozmowy żeby nie musiał odpowiadać na niewygodne pytanie.

Moja odpowiedź była niewygodna, dlatego płyta się zacieła moim intelokutorom.
Nie. Twoja odpowiedź była nie na temat:
Cytuj:
Dziś wg was pełnoprawnym wiernym Kościoła potrafi być cudzołożnik przystępujący z podniesioną głową do Komunii na stojąco i na rękę a schizmatykiem niegodnym Komunii - tradycyjny katolik na kolanach przy balaskach.

Puknijcie się w czerepy jaki Kościół promujecie i popieracie

Przypominam, bo może zapomniałeś o co pytałem? ;)
kto jest Twoim biskupem, którego słuchasz jako przełożonego?

Ja nie jestem księdzem ani zakonnikiem by biskup był moim przełożonym.

So maja 11, 2019 10:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Wespecjan napisał(a):
Ja nie jestem księdzem ani zakonnikiem by biskup był moim przełożonym.

Mylisz się. Każdy katolik ma swojego przełożonego - albo biskupa miejsca, albo biskupa personalnego (wojsko, Opus Dei).

Twoja niemożność odpowiedzi na to pytanie - zupełnie identycznie jak w przypadku Gregora - falsyfikuje Twoje zapewnienia, iż jesteś w Kościele.
Taki już los schizmatyka.

So maja 11, 2019 11:05 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Pasterzem mojej Archidiecezji Lubelskiej jest jakby co Arcybiskup Stanisław Budzik :wink:

Odniosę się może do samego tytułu tematu...

Jak pisałem wiele razy, to ja to żadnej "frakcji" się nie dam przypisać. Nie uważam się ani za tradycjonalistę ani za modernistę. Kościół jest Jeden. Tylko nie da się ukryć, że podziały i przeróżne opinie w Nim występują. I tak było w sumie od początku.

O tym niepotrzebnym dziś podziale wspomina pewien ksiądz: pisał nawet, że na stronach czy forach katolickich od razu widać, że są tzw. tradsi i moderniści :) a brak kogoś "pośredniego".

Myślę, że jak ktoś kocha śpiew gregoriański, język łaciński, uczestniczy we Mszy Trydenckiej czy nie wszystkie wystąpienia papieża Franciszka mu się podobają, to nie jest żadnym odstępcą od katolicyzmu.

Każdy ma z nas nieco inną duchowość - ktoś wspaniale czuje się w Oazach czy Odnowach, a ktoś kocha Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej. Czy to źle? Chyba nie... tak samo ktoś kocha litanię loretańską, a komuś jako forma modlitwy bardziej odpowiada brewiarz czy różaniec. Dróg mamy wiele, pogłębianie życia religijnego też nie powinno być takie "sztywne". Przecież można pojechać od czasu do jakiegoś klasztoru monastycznego na rekolekcje, udać się na pielgrzymkę itp.

So maja 11, 2019 11:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Marek, tak szczerze mowiac do czego wiernemu jest potrzebna znajomosc nazwiska biskupa?
Czyzby to byl warunek wiary lub zbawienia?
Mnie pewnie tez bys wykluczyl z wiary bo nie tylko nie znam nazwiska biskupa nad moja parafia w ktorej bylem ochrzczony, ale takze uczeszczam na Msze Sw. w wielu roznych parafiach w roznych krajach i to nie czasowo-turystycznie tylko stale od wielu lat.

So maja 11, 2019 11:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

mniszek_pospolity napisał(a):
Pasterzem mojej Archidiecezji Lubelskiej jest jakby co Arcybiskup Stanisław Budzik :wink:

Odniosę się może do samego tytułu tematu...

Jak pisałem wiele razy, to ja to żadnej "frakcji" się nie dam przypisać. Nie uważam się ani za tradycjonalistę ani za modernistę. Kościół jest Jeden. Tylko nie da się ukryć, że podziały i przeróżne opinie w Nim występują. I tak było w sumie od początku.

O tym niepotrzebnym dziś podziale wspomina pewien ksiądz: pisał nawet, że na stronach czy forach katolickich od razu widać, że są tzw. tradsi i moderniści :) a brak kogoś "pośredniego".

Myślę, że jak ktoś kocha śpiew gregoriański, język łaciński, uczestniczy we Mszy Trydenckiej czy nie wszystkie wystąpienia papieża Franciszka mu się podobają, to nie jest żadnym odstępcą od katolicyzmu.

Każdy ma z nas nieco inną duchowość - ktoś wspaniale czuje się w Oazach czy Odnowach, a ktoś kocha Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej. Czy to źle? Chyba nie... tak samo ktoś kocha litanię loretańską, a komuś jako forma modlitwy bardziej odpowiada brewiarz czy różaniec. Dróg mamy wiele, pogłębianie życia religijnego też nie powinno być takie "sztywne". Przecież można pojechać od czasu do jakiegoś klasztoru monastycznego na rekolekcje, udać się na pielgrzymkę itp.

Gdyby to tylko chodziło o formę czy gusta, a tu chodzi o treść.

Mnie pewnie tez bys wykluczyl z wiary bo nie tylko nie znam nazwiska biskupa nad moja parafia w ktorej bylem ochrzczony, ale takze uczeszczam na Msze Sw. w wielu roznych parafiach w roznych krajach i to nie czasowo-turystycznie tylko stale od wielu lat.

Ja też zaliczyłem różne parafie w różnych krajach i chyba przez to się wykluczyłem z Kościoła, bo nie byłem wierny jednemu biskupowi, jak tutaj usiłuje się wmawiać. Oczywiście nie kwestionuje pozycji ani hierarchii biskupiej (nawet w kaplicy FSSPX modliliśmy się za miejscowego biskupa i papieża), ale jeśli któryś głosi herezje, to odmawiam wcielania tego jadu w swoje życie chrześcijańskie. Po to Pan Bóg dał mi rozumu by go używać, ja nie wymyślałm żadnych nowych doktryn ani teologii, tylko porównuje co było stałego i nienaruszalnego wcześniej a co się usiłuje z tym robić dziś.

Aha i jeszcze jedno, ci forumowi entuzjaśći od NOM, to po cichu każdego kto chodzi na Mszę Trydencką nawet tą odprawianą pod miejscowym biskupem traktuja jak podejrzanych, bo ci "tradsi" "niepotrzebnie dzielą", element niepewny, potencjalnie schizmatyczny.

Ostatnio edytowano N maja 12, 2019 9:00 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie trzech postów

So maja 11, 2019 11:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Tytuł wątku wprowadza w błąd - bowiem każdy katolik jest "tradycjonalistą" i jest to zaleta, a nie problem.
Problemem są osoby, które kontestują sobór i Magosterium Koscioła pod pozorem odwoływania się do tradycji (zresztą źle rozumianej).

Osoby te często werbalnie twierdzą że "uznają papieża i biskupów" ale ich natężenie negacji jest tak olbrzymie, że nie przechodzi im przez usta (klawiaturę) podanie swojego biskupa miejsca (jak nam to własnie zademonstrował Wespecjan).

So maja 11, 2019 11:48 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Niestety coś w tym jest... mnie po raz pierwszy jakieś pytania o bycie w sekcie spotkały na tym forum, a nie "na ulicy" przed kościołem. Byłem i ministrantem, i w zakonie i trochę teologię studiowałem. Różni są ludzie, jedni przesadzają i drudzy jakby tak na siłę chcieli wprowadzać bariery między katolikami - zwłaszcza, że tysiąc dwieście razy pisałem, że nie neguję NOM czy Ojca Świętego Franciszka jako papieża.

So maja 11, 2019 11:49 pm
Gaduła
Gaduła

zwłaszcza, że tysiąc dwieście razy pisałem, że nie neguję NOM czy Ojca Świętego Franciszka jako papieża.

Wystarczy, że zbyt pochlebnie wyrażasz się o starym rycie.

So maja 11, 2019 11:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

sam2 napisał(a):

Twoim biskupem jest biskup diecezji, na terenie której aktualnie przebywasz, a nie biskup parafii, w której zostałeś ochrzczony.

Niestety coś w tym jest... mnie po raz pierwszy jakieś pytania o bycie w sekcie spotkały na tym forum, a nie "na ulicy" przed kościołem.

Przeczytaj, proszę, dokładnie wypowiedź Jockeya, bo te słowa padły nie w kontekście tego, co piszesz o Mszy Trydenckiej, ale wyrywkowego sposobu, w jaki odnosiłeś się do wypowiedzi tego usera.

Ostatnio edytowano N maja 12, 2019 8:58 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów

N maja 12, 2019 7:41 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Barney napisał(a):
Tytuł wątku wprowadza w błąd - bowiem każdy katolik jest "tradycjonalistą" i jest to zaleta, a nie problem.

Tak, katolik powinien być tradycjonalistą. Mówimy jednak o niewidzialnym przekraczaniu granic, gdy zastanawiamy się nad problemem (to już jest problem) - czy to już/jeszcze katolik. Zaraz pod tytułem wskazany jest problem i uzasadnienie nadania tytułu. Są granice, niewidziane, zaprzeczane przez samych katolików, gdy wychodzi się z tego katolicyzmu, oddala się i wchodzi w przestrzeń poza nim. Te granice sa na tyle płynne, że czasem sami katolicy mają wątplwości - katolik czy już jakiś odstępca? I niech to będzie katolik widziany oczami dotychczasowej wykładni, bo się pogubimy powołując się na docierające do nas plany watykańskie dotyczące decentralizacji.
To wątek wydzielony, więc zanim nadalam tytuł przyglądałam się kierunkowi w jakim zmierzają rozmowy oraz temu, czy nie będzie to jedynie epizod nie wart wydzielania go z ringowych rozmów na którym to ringu umieścił je sam autor. To będzie też rzutowało na sposób w jaki będę czytala. Zakładam, że ostre wypowiedzi są wpisane w narrację. Sam temat niesie bowiem ze sobą emocje. Granice sami znacie, więc chyba nie będzie trzeba zakłócać płynności rozmów.
Tyle informacji i wyjaśnień. :)

BTW
Temat dotyczący rytów mszy mamy w innym wątku, więc proszę zaniechać porównań i powielania swych opinii. Nie bardzo bym chciala, by to byl kolejny watek na ten sam temat a są już aktywne dwa.
Teksty: dziś byłem na NOM czy mszy Wszechczasów i ...mamy w innych wątkach.

Aha i jeszcze jedno, ci forumowi entuzjaśći od NOM, to po cichu każdego kto chodzi na Mszę Trydencką nawet tą odprawianą pod miejscowym biskupem traktuja jak podejrzanych, bo ci "tradsi" "niepotrzebnie dzielą", element niepewny, potencjalnie schizmatyczny.

Bzdury waść wypisujesz. Na mszę nie chodzi się w ramach entuzjazmu. Zarzucająsz niesłusznie to innym, po prostu projektujesz na innych swe poglądy. Udział we mszy ma określony cel. Tego niestety nie znasz (pytano cię wielokrotnie o sprawy zasadnicze). Gdybyś wiedział, w jakim celu uczestniczysz we mszy świętej, pisałbyś jak ci, którzy to wiedzą.
Są na forum ludzie ukształtowani jeszcze w czasach mszy odprawianej po łacinie i nie tęsknią za czasami młodości chociaż to byłoby naturalne. Oni widzą sprawy chłodnym okiem. Nie muszą niczego manifestować, by poczuć psychiczne zadowolenie, które z duchowością może niewiele mieć wspólnego. Na duchowość człowieka spogląda się szerzej.
Jeśli musisz pisać o rycie mszy, sa inne wątki. Nikt ci nie zabrania dzielić się swoim doświadczeniem, ale nie zaśmiecaj całego forum, bo uznam za trolla i zacznę tolerować pewne wpisy. Słabo to znosisz i podniesiesz larum.

Ostatnio edytowano N maja 12, 2019 9:11 am przez merss, łącznie edytowano 2 razy

scalenie dwóch postów

N maja 12, 2019 8:29 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Niestety coś w tym jest... mnie po raz pierwszy jakieś pytania o bycie w sekcie spotkały na tym forum, a nie "na ulicy" przed kościołem.

A sztukę manipulacji to u kogo kończyłeś. No chyba ze masz problem ze zrozumieniem prostego zdania. Ale te koncepcje odrzucam. W końcu masz klasyczne wykształcenie z łacina i greka której taki Jockey nie zna bo nie kończył tak fantastycznych szkół tylko szkole techniczna dzięki której może pracować.
Mój post który próbujesz zmanipulować był taki
Jockey napisał(a):
Jockey, Twoja sugestia, że to "nie najlepszy wybór" jest bardzo subiektywna i trochę jakbyś był zwyczajnie uprzedzony do Mszy Trydenckiej.

Ja już kilkanaście razy w takich Mszach uczestniczyłem. Śpiewanie psalmu przez trzy dziewczyny z ambony na raz jest nawet niezgodne z prawem liturgicznym.

A czytać ze zrozumieniem to cię nauczono? Czy może z jakiejś sekty jesteś ze wygrywasz z kontekstu. Przeczytaj co ja pisałem ze Moim zdaniem.... czyżbyś odbierał mi prawo do własnego zdania?
A co do psalmu nie spotkałem nigdy trzech osób. Dwie to owszem było. Najczęściej jednak widzę jedna osobę.
Ja bym niektórym kantorom zabronił śpiewać. Fałszują ze aż uszy bolą.

N maja 12, 2019 9:00 am
Dyskutant
Dyskutant

Widzę, że Jockey ma tu swoich obrońców. Spoko :wink: Nie zamierzam się kompletnie z Wami kłócić chociażby z tego powodu, żeby zaprzeczyć tezie pewnej pani będącej daleko od Kościoła, że: "Katolicy potrafią się między sobą tylko kłócić i wznosić podziały".

Po prostu można zmienić język na bardziej łagodny. Ja z Jockeyem w większości spraw się zgadzam ----> wątek chociażby o proteście nauczycieli... 100% zgody. W innych tematach też. A nie od razu tak ostro reagować, emocjonalnie i to o co? Jakąś drobnostkę.

Od razu napisałem przecież, że to Twoja opinia jest subiektywna, masz do niej prawo, poprawiłem się. Może jestem przewrażliwiony (nie wykluczam tego), ale przynajmniej starajmy się ze sobą dyskutować na jakimś poziomie, a nie takie "odbijanie piłeczki". Zwłaszcza, że chyba do mnie nie możesz mieć jakichś specjalnych pretensji... W niczym Ci tu nie zawiniłem. Po prostu odnoszę wrażenie, że Ty strasznie emocjonalnie odbierasz niektóre posty... i od razu jakaś mała złośliwość musi wystrzelić w stronę oponenta jak pocisk z kałasznikowa... Jaka znowu szkoła manipulacji? Czy ja kiedykolwiek w dyskusjach zadaję pytania typu: jesteś protestantem, masonem, heretykiem??? - dla przykładu. Nie. Szanujmy się.

To forum jest katolickie... przecież nie chyba tylko z nazwy?

Bez off-topu - ja sobie nie wyobrażam bycia poza Kościołem - mamy papieża, biskupów, wspólnotę wiernych... to nas łączy.

Często wydaje mi się, że te odstępstwa zaczynają się od błahych sporów... Jednak kiedy ktoś już sam niejako wyklucza się poza Kościół, to nam pozostaje modlitwa.

Ważne, żeby w fundamentalnych kwestiach nie podważać stanowiska Kościoła. Tak, że NOM nie jest ważne a papież Franciszek to heretyk czy... Antychryst.

N maja 12, 2019 2:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Słowo katolickiego księdza, które piecze uszy wielu..
https://youtu.be/DOMhOuJaoMw?t=2522

N maja 12, 2019 3:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Które konkretnie?

N maja 12, 2019 4:05 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Cytuj:
Bez off-topu - ja sobie nie wyobrażam bycia poza Kościołem - mamy papieża, biskupów, wspólnotę wiernych... to nas łączy.

To forum dyskusyjne, więc warto pamiętać, że niezgoda na czyjeś poglądy nie oznacza braku akceptacji człowieka. To potrafi tylko człowiek. Dopóki łączy te dwie sprawy jego duch ukierunkowany jest na naturę a nie duszę (za ks. Blachnickim). Nie sprawdzisz siebie inaczej niż wchodząc w konflikt z drugim człowiekiem. Bycie katolikiem nie oznacza też, by nie mieć wrogów, ale ich kochać. Nie ma mowy o lubieniu, ale czynieniu tego co uważa się za dobre dla drugiej strony i przede wszystkim dla siebie. To już sprawy indywidualne. Kłótnik może mieć rozmaite motywacje, łącznie z iluzorycznymi.
Tradycjonalista to człowiek, który z jednej strony widzi mądrzejszych od siebie w pewnych sprawach, widzi też że inni są w tyle, więc można ich trochę popędzić. To rodzi tarcia.
Siebie poznasz tylko konfrontując się, wchodząc w relacje i spory.
Forum to nie jest pomyślane jako kólko wzajemnej adoracji; kółko mądrzących się Vipów i ich satelit. Inna grupa to wrogowie do zniszczenia.

N maja 12, 2019 5:25 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona