Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 16, 2019 2:54 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 258 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Następna strona
 Trudne fragmenty Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Jozek napisał(a):
Nie ma. Prawdopodobnie apostoł pisze tutaj sam o sobie. Nic nie wznoszący fragment, po za tym że noc była gorąca. Można tym faktem czasem pomóc sobie w rozważaniach różańcowych.

O tej "gorącej" nocy piszesz?
A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się [przy ogniu].

O tej samej. :D

Śr cze 05, 2019 10:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
A ja sie ciebie zapytam dlaczego Jan nie napisal tej przypowiesci w Ewangelii tak jak Marek, Mateusz i Lukasz?

Nie mam pojęcia.

Śr cze 05, 2019 11:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Skoro, jak już wspominał o tym PeterW, w Biblii nie ma zbędnych słów czy zdań, to co sądzić i jak rozumieć poniższy fragment:
[Mk.14.51-52]:[color=#0000BF]51.A pewien młodzieniec, mając narzucone prześcieradło na gołe ciało, szedł za nim. I pochwycili go.
52. Ale on pozostawił prześcieradło i uciekł nagi.
Jakie może być jego przesłanie? Jaką prawdę Bóg chce nam przekazać?

W Kościele katolickim ten fragment Ewangelii św. Marka poprzedza czytanie z Księgi Amosa - opis sądnego dnia w którym "nawet najmężniejszy sercem pomiędzy bohaterami będzie w tym dniu nagi uciekał". Kiedyś słuchałam homilii o. Augusta Pelanowskiego do tych czytań - on zahaczył tam też o to czemu znalazł się w Ewangelii wydawać by się mogło nic nie wnoszący detal. Pokrótce - najlepiej samemu odnaleć i wysłuchać - to nie tylko spełnienie zapowiedzi proroka Amosa, ale można szukać związku z nagością z innego ogrodu - rajskiego rzecz jasna - antynomia do tego czego oczekiwał Pan Jezus - porzucić wszystko by z Nim być, tu porzucono wszystko by z Nim nie być. Mówi też że ogólnie opis ostatnich godzin życia Pana Jezusa - nie tylko u św. Marka obfitują w różne przeżycia, szczegóły, pojawiają się bezimienni ludzie, nigdzie nie wspomniano wcześniej - tak jakby zrelacjonowanie tego wszystkiego było duża trudnością dla ewangelistów, tak jakby w tym dniu wszystko było ważne.
To co zostało przetłumaczone jako prześcieradło w istocie było rodzajem odzieży - to był kawałek kosztownej tkaniny który motano wokół ciała. To że uczniem tym był ewangelista to tylko jedna z możliwych interpretacji - niewykluczone że ten człowiek nie został wskazany z imienia bo w czasie gdy spisywano Ewangelię jeszcze żył.

Śr cze 05, 2019 11:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Pytanie: dlaczego właściciel winnicy celowo nakazał wypłacić zarobek wpierw tym ostatnim, tak aby ci pierwsi, którzy dłuzej pracowali widzieli to (i to ich wkurzyło)?
Czy logika przedsiębiorstwa i jakiegoś porządku nie nakazywałaby wypłacić najpierw tym pierwszym?

Na to pytanie w zasadzie właściciel winnicy sam odpowiedział - "Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę?" :)

Śr cze 05, 2019 11:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Pytanie: dlaczego właściciel winnicy celowo nakazał wypłacić zarobek wpierw tym ostatnim, tak aby ci pierwsi, którzy dłuzej pracowali widzieli to (i to ich wkurzyło)?
Czy logika przedsiębiorstwa i jakiegoś porządku nie nakazywałaby wypłacić najpierw tym pierwszym?

Na to pytanie w zasadzie właściciel winnicy sam odpowiedział - "Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę?" :)

Tak jakby chciał wytorturować psychicznie tych co pracowali cały dzień.

Śr cze 05, 2019 11:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
bergamotka napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

tortura to moze byc tylko dla tych ktorzy patrza na innych.
Ta przypowiesc ma takze pokazac jak wypaczone sa nasze pojecia sprawiedliwosci.

Śr cze 05, 2019 11:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
To może małe podsumowanie.
Przyjmijmy wszyscy do wiadomości, że:
1. katolicy posiadają nadzieję na zbawienie z konkretnych powodów
2. protestanci i ewangeliczni chrześcijanie (np. P524 i Gregor) mają pewność zbawienia z konkretnych powodów.
Uszanujmy więc własne przekonania i nie spierajmy się dalej.

Wszyscyśmy sie do tego zobowiali akceptując regulamin, a rzymskokatolicy, z własnej woli, uroczyście w regulaminie ten szacunek wszystkim wierzącym inaczej przyrzekli.

[/quote]Dlatego też prosiłbym o Wasze refleksje odnośnie fragmentu, przy którym mam postawiony ciągle znak "?".
Skoro, jak już wspominał o tym PeterW, w Biblii nie ma zbędnych słów czy zdań, to co sądzić i jak rozumieć poniższy fragment:
[Mk.14.51-52]:[color=#0000BF]51.A pewien młodzieniec, mając narzucone prześcieradło na gołe ciało, szedł za nim. I pochwycili go.
52. Ale on pozostawił prześcieradło i uciekł nagi.

Jakie może być jego przesłanie? Jaką prawdę Bóg chce nam przekazać?[/quote]
W "Księdze starców" czytamy taką opowieść:
Cytuj:
„Kiedyś starcy odwiedzili abbę Antoniego, a był wśród nich abba Józef. Starzec zaś, chcąc ich wypróbować, przedłożył im pewne zdanie z Pisma Świętego i pytał ich po kolei, zaczynając od najmłodszego, co by to zdanie mogło znaczyć. I każdy mówił tak, jak umiał, a starzec odpowiadał każdemu «Nie trafiłeś». Na samym zaś końcu zwrócił się do abba Józefa: «A ty co myślisz o tym zdaniu?». On odrzekł: «Nie wiem». A na to abba Antoni: «Otóż właśnie abba Józef znalazł drogę, bo powiedział Nie wiem."

Nie wiem co znaczy dla PeteraW "zbędne słowa". Pisma powstawały w wielu konkretnych kontekstach i bywa tak, że nie znamy ich. Nie musimy rozumieć oryginslnego znaczenia i zamysłu każdego zdania. Możemy odnieść do siebie w naszym kontekście życia, albo i nie. Możemy powiedzieć przy takim czy innym "nie rozumiem". To nie podręcznik z zespołem różnych "prawd", ukrytych po postacią poszczególnych zdań. W słowach Pisma Bóg objawia siebie w Chrystusie, Jedynym Słowie, abyśmy mieli z Nim społeczność, odpuszczenie grzechów i życie wieczne, a nie tyle dowiedzieli się kto i po co biegał nago. Choć może być to ciekawe. Różnych hipotez jest wiele. Bywały też i symboliczne tłumaczenia. Jeżeli zbliża nas do Chrystusa, Zbawiciela, to ok.

Śr cze 05, 2019 11:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Ta przypowiesc ma takze pokazac jak wypaczone sa nasze pojecia sprawiedliwosci.

Wypaczone? Przecież ci co pracowali cały dzień ostatecznie pracowali za mniejsza stawkę (ta sama praca). A może raczej ci co pracowali mniej pracowali za wiekszą stawkę.
To bardzo trudna przypowieść, ale najciekawsze jest t że właściciel wyraźnie chciał celowo pokazać tym co pracowali cały dzień że ci co pracowali krócej dostana relatywnie więcej.

Przykra konstatacja z tej przypowieści może być taka, że: "mniej opłaca się być Bogu wiernym całe życie".

p.s. ta przypowieść jest bardzo podobna do przypowieści o synu marnotrawnym, gdzie starszy brat, który WRACAŁ Z POLA też wkurzył się za obsypanie nagrodami brata, który nie tylko pracował mniej, ale i przehulał majątek ojca.

Być może w obu przypowieściach chodzi tu o gniew żydów, że Bóg dołączył do nagrody odkupienia gojów, którzy przecież znali "jedynego Boga" krótko i bez całego wysiłku przestrzegania prawa mojżeszowego. To chyba jedyna interpretacja, która pozwala zachować nerwy i nie wkurzyć się na Boga.

Śr cze 05, 2019 11:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):

I jak tu Go nie kochać? Pomijając fakt że niekiedy - a nawet regularnie - odczuwam swoistą bezradność wobec tego co się dzieje w moim życiu - obojętnie - z woli czy dopustu Pana Boga - teraz zwróciłam uwagę na określenie "swoim". Wychodzi że można pracować w Jego winnicy cały dzień a nie być "Jego" przynajmniej na tyle by zgodzić się z tym czego On chce. Albo może to była dla nich szansa by odpowiedzieć, - tak, możesz robić co tylko chcesz i poczynić Mu inne jeszcze wyznania. Nad jeziorem Tyberiadzkim Pan Jezus pyta św. Piotra czy Go kocha - gdy się nad tym zastanowić to zadawanie takiego pytania komuś kto dopiero co się pytającego trzykrotnie zaparł też można traktować jako formę tortur tymczasem Piotr odpowiada nie tylko pozytywnie, ale wyznaje że kocha Go więcej niż inni.

Śr cze 05, 2019 11:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan, zwroc uwage na to ze ci co pracowali krocej stracili tyle samo czasu, bo wczesniej nikt nie wzial ich do pracy, ale byli gotowi do tej pracy a czas ktory na to poswiecili nie byl czasem dla nich samych tylko pracy.
W dzisiejszych czasach zdarza sie podobnie gdy np. ktos musi byc w miejscu pracy choc nic w fizycznym znaczeniu nie robi.

Cz cze 06, 2019 12:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Jacob napisał(a):
Typowe.Jak wyszło, że Biblia zaprzecza Twoim poglądom, to najlepszym sposobem jest ucieczka od dyskusji.

Z mojego punktu widzenia i doświadczenia Boga wspiera je.
Poza tym z czym chcesz dyskutować - z tym co jest w moim sercu?
Ty masz nadzieję i dziękuj za nią Bogu.
Ja mam pewność i dziękuję za nią Bogu.
Tyle z mojej strony w tym temacie.
Wespecjan napisał(a):

Osobiście uważam, że poprzez ten manewr właściciela winnicy Bóg wskazuje 3 prawdy o sobie, z których o jednej powiedział wprost:
1. Bóg jest dobry: Albo czy oko twoje jest zawistne dlatego, iż ja jestem dobry?
2. Ludzkie poczucie sprawiedliwości ma się nijak do Bożej sprawiedliwości:Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy. Czy nie ugodziłeś się ze mną na denara?
3. Bóg nie ma względu na osobę i dla każdego w każdym czasie ma to samo Przymierze przez Jezusa Chrystusa: Chcę bowiem temu ostatniemu dać, jak i tobie.

Cz cze 06, 2019 12:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
2. Ludzkie poczucie sprawiedliwości ma się nijak do Bożej sprawiedliwości:
Tu się stanowczo nie zgadzam. Bóg chrześcijan jest racjonalny, to Logos wcielony (porządek rzeczy, pierwotny plan, rozum, zamysł itp itd), dlaczego to Bóg miałby zaszczepiać w ludziach inne poczucie sprawidliwości niz On ma sam? By nas później rozliczać (niesprawiedliwie) wg Jego sprawiedliwości, podczas gdy działaliśmy wg swojego poczucia sprawiedliwości? Bóg nas tworzył na swój obraz i podobieństwo, nie tylko w obszarze wolnej woli, ale też w tym co uważamy za sprawiedliwe a co nie.
Nawet oszust sam oszukany - czuje się oszukany, zdrajca, sam zdradzony - czuje się zdradzony, to jest Boża sprawiedliwość w nas zaszczepiona, której nawet nasz grzech nie jest w stanie zamalować.

Nieprawdopodobnie mnie wkurza gadaniana niektórych księży na kazaniach czy kogokolwiek, że "Boża sprawiedliwość to nie nasza sprawiedliwość".

Cz cze 06, 2019 12:42 am
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Z mojego punktu widzenia i doświadczenia Boga wspiera je.

Gregorze, zaklinasz rzeczywistość.Wykazałem Ci w poprzednim poście, że Twoje twierdzenia są sprzeczne z Pismem świętym.Ale jak widać, Ty wolisz swoje nauki przedkładać nad to, czego naucza Pismo, tym samym pokazując, że najwyższym autorytetem w sprawach wiary jest dla Ciebie nie Pismo święte, ale Ty sam.

Gregor napisał(a):
Poza tym z czym chcesz dyskutować - z tym co jest w moim sercu?

Z Twoimi twierdzeniami, które głosisz, a które mają się nijak do tego, czego naucza Pismo święte i są z nim sprzeczne.

Cz cze 06, 2019 12:51 am
Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Nieprawdopodobnie mnie wkurza gadaniana niektórych księży na kazaniach czy kogokolwiek, że "Boża sprawiedliwość to nie nasza sprawiedliwość".

Wespecjanie, księża, którzy tak mówią, mają rację.Sam Bóg mówi przecież:

Iz 55,8-9
"(8) Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana. (9) Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi."

Cz cze 06, 2019 12:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jacob napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

Wespecjanie, księża, którzy tak mówią, mają rację.Sam Bóg mówi przecież:

Iz 55,8-9
"(8) Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana. (9) Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi."

Nie, ten fragment Izjasza interpretuje tak, że Bóg zna strategię, po co ona jest, ale człowiek często ulega jakimś krótko dystansowym przyziemnym celom odciągającym go od celu głównego, choć ma potencjał zrozumieć i pójść za strategią Boga.

Gdy będziesz utożsamiał sprawiedliwość Bożą z czymś innym niż sprawiedliwość w poczuciu człowieka, w końcu zgłupiejesz i odejdziesz od wiary, bo zdrowy człowiek musi żyć spójnie w środku.

Cz cze 06, 2019 1:11 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 258 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Następna strona