Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N sie 18, 2019 9:49 am

Dwa pytania odnośnie obżarstwa i ubioru 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Dwa pytania odnośnie obżarstwa i ubioru
otóż męczą mnie dwa pytania.
1. na czym polega właściwie grzech obżarstwa? czy to oznacza, że pomiędzy posiłkami nie mogę sobie podjeść? czy to, że nie jestem głodna, a coś zjem jest już grzechem? czy to, że zjem trzecia kromkę chleba, mino, że się najadłam poprzednimi dwoma to grzech obżarstwa? zastanawiam się po prostu, czy go nie popełniam, ponieważ jestem osobą, która lubi sobie podjeść czasem jakieś owoce czy kanapki między posiłkami głównymi, mimo, że nie jestem głodna.
2. w Polsce, teraz kiedy zbliża się lato, jest coraz cieplej, a w moim mieście nawet 33 stopnie. zastanawiam się, czy założenie nieco skąpszych ubrani, np bluzka na ramiączkach, czy taka odkrywająca cześć brzucha to ubiór niestosowny i wulgarny? oczywiście nie mam na myśli spódniczek, które nie zakrywają pupy, czy koszulek z wielkim dekoltem, ale o takie wakacyjne ubrania. czy jeśli tak, to to oznacza, że mam się pocić w ubraniach, które więcej zakrywają, czy nie na problemu z ubraniami, które pokazują trochę brzucha, ramion czy nóg.
serdecznie prosze o odpowiedz i życzę miłego, błogosławionego dnia!

Ostatnio edytowano Śr cze 12, 2019 11:11 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

tytuł z wielkiej litery

Śr cze 12, 2019 11:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dwa pytania odnośnie obżarstwa i ubioru
zauroczenia napisał(a):
1. na czym polega właściwie grzech obżarstwa? czy to oznacza, że pomiędzy posiłkami nie mogę sobie podjeść? czy to, że nie jestem głodna, a coś zjem jest już grzechem? czy to, że zjem trzecia kromkę chleba, mino, że się najadłam poprzednimi dwoma to grzech obżarstwa? zastanawiam się po prostu, czy go nie popełniam, ponieważ jestem osobą, która lubi sobie podjeść czasem jakieś owoce czy kanapki między posiłkami głównymi, mimo, że nie jestem głodna.
2. w Polsce, teraz kiedy zbliża się lato, jest coraz cieplej, a w moim mieście nawet 33 stopnie. zastanawiam się, czy założenie nieco skąpszych ubrani, np bluzka na ramiączkach, czy taka odkrywająca cześć brzucha to ubiór niestosowny i wulgarny? oczywiście nie mam na myśli spódniczek, które nie zakrywają pupy, czy koszulek z wielkim dekoltem, ale o takie wakacyjne ubrania. czy jeśli tak, to to oznacza, że mam się pocić w ubraniach, które więcej zakrywają, czy nie na problemu z ubraniami, które pokazują trochę brzucha, ramion czy nóg.
serdecznie prosze o odpowiedz i życzę miłego, błogosławionego dnia!

Ad.1 na jedzeniu z lakomstwa a nie z.glodu, na jedzeniu ponadmiare wiecej niz konieczne,
Ad.2 tak to ubior nieskromny i nie przystoi aie tak ubierać
Sa luzne sukienki do kolan i i bluzka nie musi odkrywac brzucha anie dekoltu, wystarczy ubranie z przewiewnego materialu

Śr cze 12, 2019 11:26 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
zauroczenia napisał(a):
2. w Polsce, teraz kiedy zbliża się lato, jest coraz cieplej, a w moim mieście nawet 33 stopnie. zastanawiam się, czy założenie nieco skąpszych ubrani, np bluzka na ramiączkach, czy taka odkrywająca cześć brzucha to ubiór niestosowny i wulgarny?

Jak wczesny Kościół podchodził do poruszonego wyżej tematu? Obok innych świadectw, pomaga tego ducha uchwycić tekst z II wieku pt. "Didaskalia, tj. katolicka nauka dwunastu Apostołów", który jest uważany za rozszerzenie Didache. Oto fragment:

"Ale dla ludzi, którzy są posłuszni Bogu – dla chrześcijan - jedno jest Prawo, proste, prawdziwe i łagodne: „Nie czyń drugiemu tego, czego nie chcesz, aby on ci uczynił” [por. Tob 4.15]. Jeśli nie chcesz, by jakiś człowiek patrzył złym okiem na twoją żonę, chcąc ją zdeprawować, sam nie patrz w złych zamiarach na żonę bliźniego. Jeśli nie chcesz, by jakiś człowiek odebrał ci szatę, sam nie zabieraj drugiemu. Nie chcesz być obrażany, znieważany ani bity, nie czyń tego innemu. A gdyby ktoś ci złorzeczył, błogosław mu, albowiem napisano w Księdze Liczb: „Kto błogosławi, jest błogosławiony, a kto przeklina, jest przeklęty” [por. Num 24.9; Gen 27.29]. A w Ewangelii znowu jest napisane: „Błogosławcie tych, którzy was przeklinają” [Łk 6,28; Mt 5,44]. Tym, którzy was krzywdzą, nie czyńcie zła; i czyńcie dobro tym, którzy was nienawidzą [Łk 6,27]. Bądźcie cierpliwi i znoście, gdyż Pismo powiada: „Nie mów: «Za wyrządzone zło odpłacę mojemu wrogowi», lecz znoś je, aby Bóg ci pomógł i wywarł pomstę na tym, kto cię skrzywdził” [Przyp. 20.22]. I znowu mówi w Ewangelii: „Miłujcie tych, którzy was nienawidzą i módlcie się za tych, którzy was przeklinają, a nie będziecie mieli wrogów” (Mt 5,44; Łk 6,27; Didache 1.3]. Miejmy więc w tym udział, umiłowani, rozumiejmy te przykazania i zachowujmy je, abyśmy byli synami światła [por. J 12,36; Ef 5.8; 1 T 5.5].
[i. 3] Wspierajcie się nawzajem [por. Gal 6.2], o słudzy i synowie Boży. Niechaj mąż nie gardzi swoją żoną ani niech nie wywyższa się wobec niej, lecz niech będzie miłosierny i wspaniałomyślny. (p. 3) Niech tylko swej żonie chce się podobać i niech się nią opiekuje z szacunkiem. Niech się uczy być kochanym tylko przez nią i przez nikogo innego. Nie ubieraj pięknych szat po to, by inna kobieta patrzyła i pożądała cię. Jeśli uwiedziony przez nią popełnisz grzech, przyjdzie na ciebie z rozkazu Boga śmierć w ogniu, w ogniu bolesnym i gorzkim. I poznasz, i zrozumiesz, gdy będziesz ciężko karany. Jeśli nie popełnisz nieczystości, odrzucisz tę kobietę i odmówisz, wówczas zgrzeszyłeś w tym, że przez twoje strojenie się ona uległa pożądliwości. Bo to ty sprawiłeś, że popełniła cudzołóstwo pod wpływem jej własnego pożądania. Lecz nie zgrzeszyłeś aż tak bardzo, ponieważ nie pożądałeś jej. Będzie dla ciebie miłosierdzie od Pana, bo nie uległeś jej, ani nie zgodziłeś się, gdy cię nagabywała, ani nie zwróciłeś się w myślach ku kobiecie, która uległa pożądaniu. Spotkawszy cię doznała zaćmienia umysłu i cię nagabywała. Lecz ty, jako człowiek bogobojny, odrzuciłeś ją i unikałeś jej i nie zgrzeszyłeś. Otrzymała cios w serce, bo jesteś młody, piękny, pociągający, wystroiłeś się i sprawiłeś, że cię pożąda. Ty jesteś uznany winnym grzechu tej, której się to przytrafiło z powodu twojego strojenia się. Proś Boga, żeby grzech nie był ci z jej powodu przypisany. Jeśli chcesz podobać się Bogu, a nie ludziom, i mieć nadzieję na życie i wieczny odpoczynek, nie ozdabiaj piękna swojej natury, która została ci dana przez Boga, ale z pokorą uczyń ją ubogą przed człowiekiem."
(Tłumaczenie własne)

Cyprian, biskup Kartaginy zamordowany za odmowę zaparcia się wiary, napisał w połowie III wieku:

"Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje “ (1 Kor. X, 22 n.). Zresztą, jeżeli ty kosztowniej się czeszesz i okazalej publicznie się ukazujesz, ściągasz na się oczy młodzieży, ciągniesz za sobą westchnienia młodzieńców, podsycasz pragnienie pożądania, zapalasz iskry nadziei, tak że chociaż sama nie giniesz, innych jednak gubisz i dla patrzących stajesz się jakby mieczem i trucizną; nie możesz się wymawiać, jakobyś w myśli była czystą i wstydliwą. Oskarża cię nieuczciwy strój i niewstydliwe ozdoby i nie możesz już być zaliczona w poczet dziewcząt i dziewic Chrystusa ty, która tak żyjesz, byś mogła być kochaną. (...)
Czyż Bóg chciał, by robiono rany w uszach, by nimi męczono niewinne jeszcze i złości świata nie znające dziecięctwo, aby potem z blizn i otworów w uszach zwisały kosztowne korale, ciężkie, jeżeli nie na wagę swoją, to wysokością ceny? Tego wszystkiego sztuką swą nauczyli grzeszni i zbuntowani aniołowie, gdy stoczywszy się ku ziemskiej zarazie, z niebieskim życiem zerwali. Oni to, szerząc swoje zespucie, nauczyli i oczy na czarno podkrążać i policzki fałszywą czerwienią malować i włosy cudzołożnymi zmieniać kolorami i całkowicie niszczyć prawdziwy wygląd twarzy i głowy. (...)
Niektórym nie wstyd być w towarzystwie narzeczonych i w owej swobodzie śliskich rozmów wtrącać sprośne słowa, słuchać, co nie przystoi, mówić, czego nie wolno, asystować i brać udział w brudnych pogadankach i pijackich biesiadach, na których zapala się żądz żagiew, narzeczona nabiera ochoty, a narzeczony odwagi do grzechu. (...)
Cóż zaś te, które do wspólnej łaźni przychodzą i które oczom ku chuci zmysłowej ciekawym, ciała skromności i wstydliwości poświęcone na widok wystawiają? Gdy nagie przez mężczyzn są widziane i nagich mężczyzn sprośnie oglądają, czyż same nie dają przynęty występkom? Czyż nie podniecają i zapraszają obecnych ku swemu zepsuciu i krzywdzie pożądliwości? Może odpowiesz: Niech patrzy, z jakim kto umysłem tam przychodzi, mnie zależy tylko na odświeżeniu ciała i obmyciu. Nie oczyszcza cię ta obrona ani nie usprawiedliwia zbrodni wyuzdania i rozpusty. Brudzi to obmycie, nie obmywa ani nie oczyszcza członków, lecz plami. Nie patrzysz nieskromnie na nikogo, lecz jesteś nieskromnie oglądana; oczu swoich nie kalasz sprośnym upodobaniem, lecz gdy zabawiasz innych, sama się kalasz. Widowisko z kąpieli czynisz, miejsca te, dokąd przychodzisz, ohydniejsze są od teatru. Tam się zdejmuje wszelką wstydliwość, razem z ugorem składa się godność i wstyd ciała, odsłania się dziewictwo, by je oglądano i opisywano. Już teraz rozważ, czy, gdy jest ubrana, może uchodzić między mężczyznami za wstydliwą taka, która posunęła się do niewstydliwiości odwagą nagości."
(O stroju dziewic)

Gdyby tamci chrześcijanie zobaczyli dzisiejsze kobiety w lecie, to by pewnie pouciekali przed żądzami na pustynie. A te nagie wabiki poleciałyby za nimi z powodów ambicjonalnych. Bo jak kogoś nie podniecą, to czują się urażone.

Śr cze 12, 2019 2:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tekst o nieumiarkowaniu w jedzeniu i piciu:
http://www.naszczas.pl/duch/nieumiarkowanie-w-jedzeniu-i-piciu/?lubie=13383

Śr cze 12, 2019 4:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
zauroczenia napisał(a):
w Polsce, teraz kiedy zbliża się lato, jest coraz cieplej, a w moim mieście nawet 33 stopnie. zastanawiam się, czy założenie nieco skąpszych ubrani, np bluzka na ramiączkach, czy taka odkrywająca cześć brzucha to ubiór niestosowny i wulgarny?

Ale taki strój to.żadne remedium na upały. Wiesz jak się ubieraja koczwnicze plemiona które żyją na pustyni.arabskiej? Zasłaniają praktycznie całe ciało. A tam temperatury w ciągu dnia są nawet wyższe niż 33 stopnie. Ulgę w czasie upałów dają naturalne tkaniny i luźniejsze kroje. I możliwe że jasne barwy. Luźniejsze spodnie czy sukienka z lnu - albo cieńszej bawełny to zdecydowanie lepszy wybór.

Śr cze 12, 2019 5:54 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Raczej ubieraj się tak jak Ci wygodnie. Ja tam w upały ubieram króciutkie spodenki i t-shirt bez rękawów w dodatku japoneczki i lecę na słoneczko :cfaniak:

Śr cze 12, 2019 7:27 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zauroczenia, widze , zę pytasz o to samo w kilku miejscach.
Wakacyjne ubrania są suer - na wakacje. Bluza na ramiaczkach jest po prostu niestosowna do pracy czy do szkoły, albo i na studia - miejsca publiczne a niewakacyjne wymagają pewnej kultury, innej niz wakacyjna plaża.
Na dodatek spod taiej bluzki zwykle wychodzi bielizna - ramiączka od biustonosza i to jest już skrajnie nieeleganckie. Nie wiem, czemu kobiety nie widzą, jak to fatalnie (i wulgarnie) wyglada. Bielizna nie jest czymś do noszenia na wierzchu. Bluzka na wąskich ramiączkach (albo hiszpańska,
bez ramion, na gumce, carmen itd) wymaga stanika BEZ ramiączek.

Zresztą, zauważ dresscode w porządnych firmach. Jest radykalny.
Nie wymagam porzucenia sandałów oraz noszenia rajstop w te upały, ale bielizna na wierzchu i niestosowne bluzki oraz goły brzuch i szorty dłługości majtek, przezroczyste ciuchy itp. sa dalekie od dobrego smaku.

Z upałem, jak Ci napisano dziś nie na jednym forum, można sobie mądrzej poradzić niż zdejmując co się da. I nie da.

Śr cze 12, 2019 10:37 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
zauroczenia napisał(a):

Podręczna Encyklopedia Kościelna:

"Obżarstwo i pijaństwo. Te nazwy dają nadmiernej niepowściągliwości w pokarmach i napojach. Organizm człowieka wymaga pewnej ilości pokarmów; uszczuplenie ich przyprawia o głód, zwiększenie zaś o obżarstwo. Nie jednakowej ilości pokarmów potrzebuje każdy człowiek: ludy krajów gorących nieraz i połowy nie potrzebują tego, co mieszkaniec krajów polarnych będzie uważał za skromny posiłek, tak, że tu miary ogólnej postawić niepodobna, dopiero rozum w praktyce może postawić pewną granicę. (Por. Gury - Ballerini, Theol. mor. t. I, n. 30, annot. a, ed. Rom. 1878, p. 26).
Św, Grzegorz podaje następujące gatunki obżarstwa: „Trzeba wiedzieć, że na pięć sposobów nas kusi nałóg nieumiarkowania: niekiedy nałóg uprzedza czas potrzeby, niekiedy czasu nie uprzedza wprawdzie, ale domaga się pokarmu wyszukanego, niekiedy chce mieć pokarmy przygotowane z przesadną starannością, niekiedy zaś zgadza się na czas odpowiedni i stosowną jakość pokarmu, lecz za to w ilości pożywienia przekracza granicę umiarkowanego posiłku. Czasem wcale podłe jest to czego żąda, a mimo to gorzej grzeszy gorączką nadmiernego pożądania...". W słowach do Jeruzalem wyrzeczonych: „Ta była nieprawość Sodomy, siostry twej, pycha, sytość chleba, a dostatek"... (Ezech. 16,49) okazuje się złosc tego grzechu. Obżarstwo samo przez się jest grzechem powszednim, lecz przypadkowo (per accidens) może stać się grzechem ciężkim, gdy np. ktoś pobudza się do wymiotów, by przez to módz w dalszym ciągu jeść i pić, rozkoszować się jedzeniem (Św. Alfons, Theol. Mor. I, 5, n. 73 Tract. de pecc.); jeśli szkodzi zdrowiu; jeśli przez to łamie się post; jeśli powoduje niezdolność do wypełnienia obowiązków; jeśli się je tylko dla dogodzenia podniebieniu, choćby nawet przekroczyć przykazania. Obżarstwo i pijaństwo, jako grzech główny, bywa przyczyną innych grzechów. Za następstwa jego Grzegorz Wielki (Moral. XXXI, c. 45) i święty Tomasz uważają: niestosowną wesołość, błaznowanie, zmazę cielesną, wielomówstwo i ociężałość umysłu. Obżarstwo i pijaństwo zgubnie działają na duszę i na ciało. Można zapobiedz temu nałogowi przez: unikanie biesiad kuszących do obżarstwa i pijaństwa, ściśle oznaczać sobie do jakiego stopnia można jeść, odbywać codziennie rachunek sumienia, a zwłaszcza z głównej wady, każdy upadek wynagradzać jakimś dobrym uczynkiem."

Cz cze 13, 2019 6:55 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Myślę że co do definicji obżarstwa, dobrze oddaje to katechizmowe sformułowanie: "nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu". Czyli jedzenie? - tak, picie? - tak, ale bez przesady. Jeśli ktoś odczuwa głód - powinien się najeść. Jeśli się naje, a na stole są jeszcze jakieś inne smakołyki i się nadal opycha - to owszem tu już się zaczyna obżerać. Nie ma potrzeby - a je nadal.

Cz cze 13, 2019 7:56 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
zauroczenia napisał(a):

Co do tego, odpowiedzi już udzieliłam na innym forum, na którym o to pytałaś. ;)
zauroczenia napisał(a):

Siedzę teraz przed komputerem w koszulce z krótkim rękawkiem i w krótkich spodenkach. :) Odsłanianie brzucha to może lekka przesada (chociaż być może to zależy od tego, ile tego brzucha odsłaniasz, sama nie wiem), ale w koszulkach na ramiączkach grzechu nie widzę.

Cz cze 13, 2019 12:20 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No dobrze, ale jak ktoś ma ochotę na loda włoskiego, to też jest obżarstwo? (sytuacja zakładająca brak głodu). Przecież osoby duchowne też czasem jedzą lody, idą na pizzę czy słynnego McDonalda (potwierdzone ;) Dlatego ja bym tego obżarstwa jako jedzenia, gdy nie jest się głodnym tak nie szufladkował.

Trzeba znać umiar. Tylko to znowu jest pojęcie względne. Ktoś wypije np. cztery piwa i czuje się normalnie, a drugi nie dopije trzeciego i jest "wstawiony". To wtedy, który nie zachował umiarkowania? Chyba ten, który się upił, choć w praktyce wypił mniej.

Ja po operacji spadłem o 7 kg w dół, mam dietę, więc teraz ciężko o jakiekolwiek obżarstwo/. W ogóle ważyłem tyle co teraz (71 kg) chyba ostatni w :LO... może i to dobre. Niewskazana dla mnie coca-cola, schabowe, frytki, chipsy, alkohol itd., ale już takie truskawki z ogrodu... czemu nie? 8)

Należy zachować zdrowy rozsądek. Nie obżerać się do granic możliwości, nie upijać do utraty przytomności. Św. Benedykt już w VI wieku pisząc swoją słynną Regułę wiedział, że w "jego czasach" mnichów nie da się odwieść od picia wina... więc należy pić mało. :lol:

So cze 15, 2019 6:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wydaje mi się, że do powiązania odżywiania się z grzechem należy podchodzić od strony grzechu głównego nieumiarkowania w jedzeniu i piciu oraz od strony łamania przykazania miłości wobec samego siebie. Kiedyś raczej tak nie musiało być, bo też jedzenie dla wielu nie było tak łatwo dostępne. W obecnych czasach koszty indywidualne i społeczne wynikające z zaburzeń odżywiania się są nieporównywalnie wyższe. W jedzeniu wiele osób szuka ukojenia dla problemów w sferze emocjonalnej i psychicznej. Dla pewnej grupy osób stało się ono tak jakby narkotykiem. Według mnie, w dzisiejszych czasach ze względu na to, że 1. mamy, w moim odczuciu, epidemię przejadania się, oraz 2. wiemy obecnie dużo więcej o odżywianiu się i o jego długofalowych skutkach nawet w przypadku parokrotnego zjedzenia w nadmiarze, nie jest łatwo określić, kiedy jedzeniem się zgrzeszyło, a kiedy nie w przypadku jednej osoby, która zada pytanie. Odpowiedź dla jednej osoby będzie inna niż dla drugiej.

So cze 15, 2019 7:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
zauroczenia napisał(a):

Podjadanie doprowadzi do tego,że waga pódzie w górę, nie rozpatrywałabym tego w kategorii grzechu. Wystarczy wstać od stołu z poczuciem, że jeszcze bym coś zmieściła. Tyle teoria, gorzej z praktyką; ja też podjadam. Dzięki za poruszony problem, będzie temat do przemyśleń kto wie, może nawet powód do zmiany złych przyzwyczajeń.

Wt cze 18, 2019 3:08 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
No właśnie dziwna sprawa z tym obżarstwem.Bo musimy wiedzieć czym jest obżarstwo , a czym jedynie podjadaniem sobie jednego czipsa między posiłkami.Osobiście blisko mi jest ten grzech i zgodzę się odnośnie z tym co mówił o. Pelanowski o obżarstwie.Mianowicie obżeramy się wtedy kiedy czujemy pustkę w sobie zamiast Boga i tyle.Trudne jak zwykle do zrobienia,ale możliwe.Oczywiście ojciec mówi to na przykładzie z Biblii i link do tego wam daję tutaj.No i wszyscy wiemy o tym że ciało Chrystusa upiększa nasze dusze,serca i ciało.

https://www.youtube.com/watch?v=Pt17tPt04Qg&t=1674s

Wt cze 18, 2019 6:44 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
, ale w koszulkach na ramiączkach grzechu nie widzę.
a jednak regulamin katolickich pielgrzymek tego zabrania, czyli nie są w porządku.

mniszek_pospolity napisał(a):
No dobrze, ale jak ktoś ma ochotę na loda włoskiego, to też jest obżarstwo? (sytuacja zakładająca brak głodu).

Ja tu bym zrobiła rozgraniczenie między przekąskami typu ciastka, czekoladki itp które z założenia są tylko dla przyjemności a treściwym posiłkiem jak kanapka, który spożywamy by przetrwać a dobry smak jest tylko czymś ubocznym a nie celem dla którego jemy i właśnie wywracanie do góry nogi tego porządku, czyli robienie celu z czegoś co jest tylko skutkiem ubocznym jest grzechem. Nie licząc łakoci bo je się je tylko dla smaku. Choc jakby ktoś zjadł z 5 lodów, żeby go już brzuch bolał to pewnie też jest grzechem.

Pn sie 05, 2019 4:40 pm