Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 31, 2020 10:23 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 157 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Dlaczego Maryja - wydzielony 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Miłość doskonała wg 1Kor 13
PeterW napisał(a):
25 A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. 26 Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». 27 Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. J 19

Czy któryś z Ojców Kościoła używał tego tekstu, aby dowodzić (jak to się dziś robi, i od ok. 1500 lat), że Maryja jest Matką wierzących?! (dlatego wyżej pytałem o to! A skoro w modlitwie "Pod twoją obronę" nie ma zwrotu: "Matko nasza", to chyba to coś znaczy, prawda?).

A teraz sam w/w cytat.
Załóżmy, że Jezus chce, aby Matka Jego była Matką wszystkich (100%) wierzących, oraz aby wszyscy (100%) wierzący byli Jej dziećmi...
Takie założenie, a teraz jak by mogło brzmieć polecenie Jego, gdyby On tego właśnie chciał?
Wyobrażam je sobie tak (pamiętajmy, że pod Krzyżem stoi kilkoro osób!!!):
Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojących [liczba mnoga] obok Niej ucznia i uczennice [liczba mnoga], których [liczba mnoga] miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto dzieci [liczba mnoga] Twoje».
Następnie rzekł do ucznia i uczennic [liczba mnoga]: «Oto Matka wasza [liczba mnoga]». I od tej godziny uczeń i uczennice wzięli [liczba mnoga] Ją do siebie.

Tyle mojej wyobraźni, bo zapis jest taki:
Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój [liczba pojedyncza]».
Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja [liczba pojedyncza]». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Jezus mówi krótko i na temat! (a Jan nie zapisał na marginesie, że słowa Pana obejmują więcej osób, a przecież one tam były!).
Dlaczego zapis nic nie sugeruje nawet, aby Maryja była Matką dla kogoś więcej niż Jan (a tym bardziej dla wszystkich wierzących)?!
Dlaczego zapis ewangeliczny nie podaje, aby zebrani pod Krzyżem (a tym bardziej wszyscy wierzący), byli Jej dziećmi?!
To są zasadnicze pytania!!

Czemu Jan, który zapewne skrupulatnie wypełnił wolę Mistrza, nic nie napisał w swoich Pismach (np. w Listach, gdzie wciąż podejmuje temat miłości, i napisanie, aby wierzący miłowali Maryję świetnie by się komponowało z całą jego nauką) o tym, że słowa Jezusa znaczą coś więcej, niż znaczą, gdy się je czyta bez "maryjnych okularów"?!
Miał świetną okazję, aby upewnić wierzących, że mają w Maryi swoją Matkę, bo są Jej dziećmi... Nie znajdujemy nic o tym!!
Też pierwsi chrześcijanie, z Ojcami na czele, o tym milczą - dopiero w IV wieku i później są takie sugestie...
:cry:
Wobec powyższego, przy całym szacunku dla Matki Jezusa, jaki miałem i mam, nie mogę uznawać Jej za swoją Matkę, i nie jestem Jej dzieckiem.
Biblia podaje, że jako wierzący w Jezusa, jestem Bożym synem (przez małe "s"; albo inaczej: Bożym dzieckiem), a Bóg jest moim Ojcem!
A co matki, to też już wyżej cytowałem, że dla wierzących górna Jerozolima jest ich matką...

To jest biblijna terminologia, i ją uznaję; inne "rodzinne" układy nie mają w niej oparcia!

Pn lip 08, 2019 4:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Zapomniales ze mezszczyzni byli w tamtych czasach jak glowa rodziny i kobiety niewiele decydowaly dlatego Jezus powiedzial to do Jana ktory byl jedynym mezszczyzna pod krzyzem.
Drugi fragment o tym kto jest Jezusa bracmi- rodzina gdy nauczal, tez zapomniales.
Skoro wierni sa bracmi Jezusa to Maryja jest takze ich Matka.

Pn lip 08, 2019 4:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Zapomniales ze mezszczyzni byli w tamtych czasach jak glowa rodziny i kobiety niewiele decydowaly dlatego Jezus powiedzial to do Jana ktory byl jedynym mezszczyzna pod krzyzem.
Drugi fragment o tym kto jest Jezusa bracmi- rodzina gdy nauczal, tez zapomniales.

Czyli uważasz, że Jan był rodzinną głową dla kobiet pod Krzyżem?... A to ciekawa opcja, ale zapomniałeś chyba (skoro mi to zarzucasz, to się odwzajemnię), że jedna z nich jest tu wymieniona jako żona Kleofasa - więc ona nie potrzebowała, aby Jan był jej głową!

Odwołujesz się też do tych słów, tak?:
Mt 12:50 "Albowiem ktokolwiek czyni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest moim bratem i siostrą, i matką."
Mk 3:35 "Ktokolwiek czyni wolę Bożą, ten jest moim bratem i siostrą, i matką."

A to wskaż mi tutaj coś, co by znaczyło, że jesteśmy dziećmi Maryi, a Ona jest naszą Matką...

Jeśli powiesz, że ponieważ jesteśmy tu nazwani braćmi Jezusa, to musi znaczyć, że mamy wspólną Matkę... to ci przypomnę (gdybyś zapomniał), że bywa, iż bracia mają różne matki.
Jezus na kartach ewangelii ma Swoją Matkę za Matkę - bo na Go urodziła! Ona nie urodziła nikogo z wierzących, a tym bardziej Ciebie, czy mnie!!
Jezus ma Swoją Matkę, a wierzący swoją:
Natomiast górne Jeruzalem cieszy się wolnością i ono jest naszą matką. Gal 4:26
a mimo to możemy być Jego braćmi, bo - przypomnę znów bo pamięć bywa krótka, choć dobra (ale chyba tak nie masz) - bracia nie muszą mieć jednej matki, aby byli braćmi (już tak to bywa w sferze fizycznej, a też duchowej, jak to tu świetnie widać! Więc nie kombinuj Ty, nie kombinujcie już inni, bo nie macie NIC na dowiedzenie tego, co "dowodzicie" :P ).

Pn lip 08, 2019 5:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
sahcim napisał(a):
W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego» [...]
Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić. Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha»
I to dotyczy Maryi??! :roll:
A masz jakieś biblijne wątpliwości, że Matka Pana/Boga zawsze słuchała natchnień Ducha i podążała tam dokąd Bóg chciał ?
Eden napisał(a):
sahcim napisał(a):
Znasz modlitwę "Pod Twoją obronę" ? Jest z II wieku...
O Pani nasza,
Orędowniczko nasza,
Pośredniczko nasza,
Pocieszycielko nasza.
---
Nic tu nie ma o tym,że Maryja jest Matką naszą! (zacytowałem tylko to, co by mogło zawierać to, o czym piszemy).
Jest Panią naszą, bo jest Matką naszego Pana, a że nasz Pan utożsamia się z Kościołem jak ze swoim ciałem wiec jest i Matką Kościoła czyli naszą, bo my jesteśmy Kościołem...

Pn lip 08, 2019 6:15 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
A masz jakieś biblijne wątpliwości, że Matka Pana/Boga zawsze słuchała natchnień Ducha i podążała tam dokąd Bóg chciał ?

Nie mam! :-D
Ale z zacytowanego tekstu (Jan 3) nie wynika, że Ona jest naszą Matką! - niby z jakiej racji?...
sahcim napisał(a):
Jest Panią naszą, bo jest Matką naszego Pana, a że nasz Pan utożsamia się z Kościołem jak ze swoim ciałem wiec jest i Matką Kościoła czyli naszą, bo my jesteśmy Kościołem...

Widać autor tej pieśni nie rozumował jak Ty - bo by wprost napisał: Matko nasza; napisał? Nie! Coś to znaczy? Uważam, że tak! (nawet gdyby napisał, to jeszcze nie ma to rangi dogmatu, bo nie jest częścią Biblii; aaaa i tak nie napisał).
Skoro Maryja jest Matką Kościoła, to czemu w Biblii nie ma żadnej o tym wzmianki? (pośrednie "dowody", w stylu takich "wygibasów", jakie tu wszyscy prezentujecie, nie mają większego znaczenia, bo nie są oparte na prostym: TAK MÓWI PAN).

Pn lip 08, 2019 6:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
sahcim napisał(a):

Nie mam! :-D Ale z zacytowanego tekstu (Jan 3) nie wynika, że Ona jest naszą Matką! - niby z jakiej racji?...
Z takiej, że jest Matką naszego Pana...
Eden napisał(a):
sahcim napisał(a):
Widać autor tej pieśni nie rozumował jak Ty - bo by wprost napisał: Matko nasza; napisał?
Skoro napisał Pani nasza, tzn że nie rozumował inaczej tylko do ciebie nie dociera, że tytuł "Pani nasza" wynika z bożego(duchowego) macierzyństwa....
Cytuj:
Skoro Maryja jest Matką Kościoła, to czemu w Biblii nie ma żadnej o tym wzmianki?
Bo Biblia nie jest jedynym źródłem wiary gdyż Kościół istniał zanim powstała Biblia...
Cytuj:
(pośrednie "dowody", w stylu takich "wygibasów", jakie tu wszyscy prezentujecie, nie mają większego znaczenia, bo nie są oparte na prostym: TAK MÓWI PAN).
[/quote][/quote]A to jak głosi ktoś z Kościoła proroctwo, to kto to mówi on sam czy Pan przez niego ?

Pn lip 08, 2019 6:55 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Z takiej, że jest Matką naszego Pana...

Gdy w dawnych czasach, gdy rządzili królowie (a nie byli tylko "ozdobą" państwa), to gdy jakaś kobieta była matką króla: pana ówczesnych jemu poddanych - to znaczyło, że ona jest też matką poddanych?!
sahcim napisał(a):
Skoro napisał Pani nasza, tzn że nie rozumował inaczej tylko do ciebie nie dociera, że tytuł "Pani nasza" wynika z bożego macierzyństwa....

Było by prościej, a Ty być brachu nie musiał się tak spinać, gdyby napisał: Matka nasza... Napisał?!
Nie wkładaj w umysł nieżyjącego człowieka czegoś, co wg Ciebie tam w nim powstało...
sahcim napisał(a):
Bo Biblia nie jest jedynym źródłem wiary gdyż Kościół istniał zanim powstała Biblia...

I wszystko jasne! Można wierzyć jak się chce - nie ma odgórnego nadzoru!
:no:
sahcim napisał(a):
A to jak głosi ktoś z Kościoła proroctwo, to kto to mówi on sam czy Pan przez niego ?

Pan przez niego. Ale co chcesz tym powiedzieć Ty (nie Pan)?

Pn lip 08, 2019 7:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
sam2 napisał(a):

Czyli uważasz, że Jan był rodzinną głową dla kobiet pod Krzyżem?... A to ciekawa opcja, ale zapomniałeś chyba (skoro mi to zarzucasz, to się odwzajemnię), że jedna z nich jest tu wymieniona jako żona Kleofasa - więc ona nie potrzebowała, aby Jan był jej głową!

Odwołujesz się też do tych słów, tak?:
Mt 12:50 "Albowiem ktokolwiek czyni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest moim bratem i siostrą, i matką."
Mk 3:35 "Ktokolwiek czyni wolę Bożą, ten jest moim bratem i siostrą, i matką."

A to wskaż mi tutaj coś, co by znaczyło, że jesteśmy dziećmi Maryi, a Ona jest naszą Matką...

Jeśli powiesz, że ponieważ jesteśmy tu nazwani braćmi Jezusa, to musi znaczyć, że mamy wspólną Matkę... to ci przypomnę (gdybyś zapomniał), że bywa, iż bracia mają różne matki.
Jezus na kartach ewangelii ma Swoją Matkę za Matkę - bo na Go urodziła! Ona nie urodziła nikogo z wierzących, a tym bardziej Ciebie, czy mnie!!
Jezus ma Swoją Matkę, a wierzący swoją:
Natomiast górne Jeruzalem cieszy się wolnością i ono jest naszą matką. Gal 4:26
a mimo to możemy być Jego braćmi, bo - przypomnę znów bo pamięć bywa krótka, choć dobra (ale chyba tak nie masz) - bracia nie muszą mieć jednej matki, aby byli braćmi (już tak to bywa w sferze fizycznej, a też duchowej, jak to tu świetnie widać! Więc nie kombinuj Ty, nie kombinujcie już inni, bo nie macie NIC na dowiedzenie tego, co "dowodzicie" :P ).

Nie, nie uwazam jak to sugerujesz ze Jan byl glowa rodziny tych kobiet, bo zwrot glowa rodziny odnosil sie do zwyczajow jakie wtedy byly ze wszelkie decyzje podejmowali mezszczyzni i to nawet caly ST jest w takim kontekscie napisany do mezszczyzn nie do kobiet. Bylo to wyjasnienie tego dlaczego Jezus zwrocil sie wlasnie do Jana.
Wiec powykrecales to co napisalem i z tego wywiodles cala reszte swojej odpowiedzi.

Pn lip 08, 2019 7:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Bylo to wyjasnienie tego dlaczego Jezus zwrocil sie wlasnie do Jana.

A czy jakby Jezus chciał zwrócić się do kobiet, to mógłby to zrobić?

Pn lip 08, 2019 7:29 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W Kanie słudzy najpierw zawierzyli Maryi. Jej posłuchali. Cud rozpoczął się w momencie, gdy słudzy wzięli stągwie i zanieśli (poprzez Maryję) do Jezusa.

Ostatnie słowo Jezusa z krzyża to testament. Tak to się czyta. Testament przekazał Janowi: oto twoja matka. To był prezent nie dla Jana, ale dla świata. Krzyż to nie były prywatne pogaduszki, ale końcowe akordy nauczania Jezusa. Nowy testament to Słowo Boga zostawione ludziom a nie Janowi. To co miał mu do powiedzenia, powiedział w zaufaniu a nie wisząc na krzyżu. Na krzyżu najpierw spojrzał na Matkę. Oczy mówią, gdy zwiążesz człowieka, że ruszyć się nie może! Nie należy spłycać tych gestów. Spojrzał na kogoś najważniejszego, kto będzie pilnował Jego spraw, kto będzie między Apostołami, bo tylko Ona była obdarowana wszelkimi charyzmatami. Musiała scalić to towarzystwo, które się rozbiegło.

Kiedy oczekiwano na Zesłanie Ducha Świętego, Apostołom towarzyszyła Maryja. Będąc łaski pełna, mając wszystkie charyzmaty, tylko ona mogła rozpoznać przyjście Ducha Świętego.

Od chrześcijanina wymaga się przede wszystkim myślenia i umiejętności przenikania tekstu biblijnego a nie mierzenia go liniką po powierzchni. Zapytanie: a gdzie to napisano tłustym drukiem i dlaczego tylko trzy razy to niezwykle powierzchowne myślenie. Kobiety zresztą w Biblii są specyficzne. Bardzo dużo czynią i pozostają niewidzialne, bo w tamtych czasach kobieta była nikim - mogła więc bardzo dużo. Wiele kobiet o tym wie, że najwięcej się uczyni pozostając w cieniu. Ona oszukala samego Szatana, dzięki temu że była kobietą, szatan się nią nie zajmował. Żart Pana Boga. Stworzył tylko dla siebie kobietę całkowicie uniżoną i tylko dlatego, że taka była może wiązać gromy Boże. Bóg stworzył Sobie w Niej bicz na samego siebie. Niczego Jej nie odmówi.

Jest Matką Kościoła, bo jest ciałem Chrystusa. Stając się Matką Zbawiciela stała się Matką wszystkich członków Kościoła, wszystkich, którzy karmimy się komunią Eucharystyczną. Bez Niej nasza więź z Chrystusem jest tylko życzeniem. W Niej nasza więź z Jezusem jest spełnieniem. Rozumiesz więc dlaczego w protestantyzmie mamy tylko pamiątkę? Tam został przerwany realny kontakt z Chrystusem. Zdewaluowano Maryję. Zakwestionowoano też odkupienie, bo zakwestionowano realną obecność szatana. Nie ma szatana, nie ma więc grzechu. Nie ma grzechu, obecność Jezusa to świat przekonań i wierzeń wypełniającą ludzkie lęki.

Wszyscy, którzy umniejszają rolę Miriam, nie mogą kochać Boga, który najbardziej ukochał tę kobietę, dla Siebie Ją stworzył i nie podzielił się z nią z innym mężczyzną. Wyjaśnienie znajdziemy w Księdze Liczb. Była tylko dla Boga i ta miłość była wzajemna. Nie można więc kochać Boga Trójedynego nie kochając Maryi. Nie wypełni się przykazania miłości nie kochając też Maryi. W Apokalipsie Jan ją widzi tuż prze Bożym tronie, najbliżej Boga. Ona związuje gromy Boga. Bóg stworzył bicz na siebie samego stwarzając Maryję. Jest tylko Ona jedna, jeden człowiek obdarowany pełnią łask. Ona też wraz z wybranymi i poświęconymi jej ludźmi pokona szatana.

Szatan nie boi się żadnego człowieka, bo nikt nie jest tak wypełniony Bożą mocą. Co czytamy w Apokalipsie? Smok stanął przed mającą rodzić Niewiastą. On stanął i nie mógł ruszyć dalej. Tam, gdzie jest Maryja, smok nie może iść dalej,
Teraz spojrz na ten wstępniak i to o czym napisałam. Osoby, które oddały się Maryi mają największe szanse na tę wspaniałą miłość i ćwiczenie się w cnotach. Ona bowiem prowadzi swe dzieci takimi ścieżkami, by najmniej się poraniły grzechami. Ona, będąc dojrzałą, uczy swe dzieci dojrzałości.

Szatan został pokonany przez Boga, może jednak działać w świecie. Zemsta jest skierowana na zniszczenie Kościoła; instytucjonalnego i charyzmatycznego a więc atak jest ukierunkowany też na Miriam, bo przy niej pojawi się pokolenie wojowników a do tego szatan dopuścić nie chce. Znów zadziała niespodziewanie, w sposób ukryty jak ukrycie nosiła Jezusa przez 9 miesięcy.

Pn lip 08, 2019 7:29 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Bóg stworzył bicz na siebie samego stwarzając Maryję.

Nie bluźnij, kobieto!! :-(

Pn lip 08, 2019 7:34 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Potrzebował takiej wyjątkowej kobiety i nie było Jej zasługi w tym, że była nie tylko niepokalanie poczęta, bez grzechu pieroworodnego i łaski pełna. Nie zgrzeszyła. Z milości do Boga ślubowała też wieczne dziewictwo. Tylko tak wielka kobieta, jednocześnie pokorna mogła stać się Matką Boga. Żadna inna kobieta! Stąd to Jej zdziwienie: nie znam męża. Była tylko dla Boga; Józef zgodził się na białe małżeństwo. O tym doczytasz w Biblii, ale trzeba umieć szukać.

Pn lip 08, 2019 7:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
mogła stać się Matką Boga

Matka daje początek życiu czyjemuś - piszę o normalnych relacjach...
Czy Maryja dała początek życiu Jezusa jako Boga, że jest Matką Boga? (a może masz na myśli Boga Ojca? - piszesz takie dziwaczne rzeczy, że aż i tak zapytać muszę...)

Pn lip 08, 2019 7:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
merss napisał(a):

Czy Maryja dała początek życiu Jezusa jako Boga, że jest Matką Boga? (a może masz na myśli Boga Ojca? - piszesz takie dziwaczne rzeczy, że aż i tak zapytać muszę...)

To ty czlowieku bluznisz bo Swiete nie moze zrodzic sie ze skazonego grzechem.
Jesli uwazasz ze Maryja nie byla Niepokalana to uragasz samemu Bogu Ojcu i Jezusowi i Duchowi Sw.

Pn lip 08, 2019 8:05 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Eden napisał(a):
merss napisał(a):

To ty czlowieku bluznisz bo Swiete nie moze zrodzic sie ze skazonego grzechem.
Jesli uwazasz ze Maryja nie byla Niepokalana to uragasz samemu Bogu Ojcu i Jezusowi i Duchowi Sw.

A czy Maryja poczęła się i urodziła się na skutek seksualnego współżycia jej rodziców?

Pn lip 08, 2019 8:12 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 157 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona