Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 09, 2019 8:10 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1387 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Wystawianie Boga na próbę ?
Witam
Parę lat temu zdawałem prawo jazdy, byłem jakiś niespokojny zbliżającym się egzaminem. W modlitwie prosiłem Boga abym zdał to za 1 razem. I w pewnym momencie powiedziałem że jak zdam za 1 razem to pójdę 3 razy w tygodniu pod rząd na Mszę Świętą jako podziękowanie. Uczęszczam co niedziele na Mszę Świętą, w tygodniu nie chodziłem wcale.

Udało się zdać za 1 razem i dziękowałem Bogu że pomógł mi w tym.
Dwa razy poszedłem na Mszę a trzeci raz musiałem gdzieś z rodzicami jechać i poszedłem w inny dzień.

Tak sobie teraz uświadomiłem że taka postawa była niewłaściwa.
Jak taki grzech wyznać w konfesjonale Bogu ?

Pt sie 30, 2019 9:38 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Tak samo jak to tu napisałeś. Albo w skrócie, że coś obiecałeś panu Bogu i nie dotrzymałeś obietnicy. Jak ksiądz zapyta o szczegóły to dopowiesz.

Pt sie 30, 2019 12:28 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
A jak wyglada sprawa jeśli chodzi o emisje CO2,kiedy ona jest grzechem,mozna przeczytać że globalne ocieplenoie to wiecej ekstremalnbych zjawisk pogodowych;czy to oznacza ze ogrzewanie domu jezdzenie busem komunikacja miejską czy uzywanie komputera telefonu piekranika i kuchenki to grzech bo przyczynia sie do globalnego ocieplenia?
Przepraszam ale ciągle o tym mysle i prosze was o odpowiedz

N wrz 08, 2019 7:23 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Udręczony ciągłym myśleniem nieszczęśniku, zgłoś się do psychiatry (serio) oraz poszukaj (serio) cierpliwego księdza, który Ci pomoże poustawiać chore myślenie o tle religijnym. Inaczej zamęczysz siebie i innych.

N wrz 08, 2019 7:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Obecnie wielu współczesnych księży i zakonników łamie się... poprzez skrupulantów posuwających się w swoich pytaniach i wątpliwościach do granic absurdu...

Takie pytania czy ogrzewanie domu lub korzystanie z mikrofalówki to grzech ukazują jak wiele braków poczynionych zostało na katechezie chociażby. Opowiadał kiedyś starszy zakonnik o takim skrupulancie, którego miał na roku w seminarium - potrafił dwa, trzy razy dziennie do spowiedzi przystępować...

Niestety taka nadgorliwość i absurdalne pytania mają raczej podłoże w psychice. Takiej osobie nawet jak odpowiesz, że użycie piekarnika nie jest grzechem, natychmiast zapyta cię o sto innych rzeczy mających (w jej mniemaniu) podłoże dla grzechu, są złe...

Cierpliwość, o właśnie...

N wrz 08, 2019 8:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
random14 napisał(a):
A jak wyglada sprawa jeśli chodzi o emisje CO2,kiedy ona jest grzechem,mozna przeczytać że globalne ocieplenoie to wiecej ekstremalnbych zjawisk pogodowych;czy to oznacza ze ogrzewanie domu jezdzenie busem komunikacja miejską czy uzywanie komputera telefonu piekranika i kuchenki to grzech bo przyczynia sie do globalnego ocieplenia?

Globalne ocieplenie jest wynikiem działalności ogromnych zakładów przemysłowych, które emitują do atmosfery niewyobrażalne ilości CO2 i nie tylko.
Ty przyjacielu, mający nick random14 niszczysz planete w takim samym stopniu, w jakim pojedyńcza mrówka ją naprawia. Więc gdzie tu grzech? Co innego całe mrowisko ( od kilkuset osobników do kilku milionów)- ono naprawia środowisko i co innego miasto- ono je niszczy.
Jeżeli jeszcze nie masz stałego spowiednika, szybciutko go poszukaj i bezwzględnie się go słuchaj, psychoterapeuty także.

Pn wrz 09, 2019 9:44 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
random14 napisał(a):

random14. Z sakramentu Pokuty i pojęcia grzechu robisz jakieś piramidalne nonsensy. Po prostu ośmieszasz ten sakrament.

Od tej pory MASZ ZAKAZ PISANIA W TYM WĄTKU. JAK SIĘ NIE DOSTOSUJESZ POLECĄ KARY REGULAMINOWE

Jako merytoryczną odpowiedź - ostatnią dla Ciebie w tym wątku przyjmij fakt, że najważniejsze co mamy czynić, to rozwijać swoją miłość względem Boga i bliźnich. Zajmij się tym. Miłością do Boga, do siebie i do bliźniego.
Czy jeśli w czasie mroźnej zimy wyłączysz ogrzewanie, to okażesz tym samym miłość sobie i bliźnim? Czy jeśli nie użyjesz telefonu by załatwić ważne sprawy swojej matki, ojca, żony, dzieci - okażesz tym miłość bliźniego? Jeśli tak samo nie użyjesz komputera? Czy jak nie zrobisz ciepłego posiłku sobie i swoim bliskim to okażesz sobie i im miłość? Czy jeśli odmówisz jazdy na drugi koniec Polski do chorego dziadka lub przyjaciela, okażesz im swoją miłość (także i nie zadzwonisz bo telefon to zło)?

Pn wrz 09, 2019 10:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie dziwię się, że padają takie pytania związane ze śladem węglowym. Gdy słyszy się różne deklaracje polityków czy celebrytów, że zrezygnują z posiadania dzieci, czy ograniczą ich ilość, aby przyczynić się do zmniejszenia całkowitego śladu węglowego śladu, człowiek może nabawić się nerwicy i zaczyna myśleć, że swoimi drobnymi ograniczeniami może znacząco zmienić klimat. Jednak warto zauważyć, że tacy np. Harry i Meghan czy inni sławni ludzie mogliby ograniczyć ilość podróży samolotem, czy ilość posiadanych rezydencji, czy ogólnie ograniczyć się z wydatkami na luksusowe życie i automatycznie mogliby już pozwolić sobie na tyle dzieci ile normalnie mogliby mieć (bez tego nieszczęsnego brania pod uwagę śladu węglowego). Nie dajmy się zwariować!

Pn wrz 09, 2019 12:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Właśnie dlatego należy przestać słuchać celebrytów... To w ogóle jest porażka naszych czasów, że osoba znana z kilku filmów za to, że zagrała kogoś tam, zarobiła pieniądze, wystąpiła w reklamie staje się "autorytetem".

przypominam sobie te panie aktorki co to tak broniły karpi - żeby ich nie zabijać na Wigilię. albo adoptować pszczoły. Piękne i szlachetne. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że te wszystkie "obrończynie korników" itd. są zagorzałymi zwolenniczkami czarnych marszów i aborcji na życzenie. Pszczoła, karp, kornik to świętość - ludzkie życie, gdzie tam, to "sprawa kobiety, bo jej brzuch..."

Takie osoby są w stanie powoływać się na słowa Pana Jezusa i tak dopasować Ewangelię do swojego światopoglądu, że ręce opadają. Nie dajmy się zwariować.

Kiedyś jakiś kapucyn ze Szwajcarii zaczął głosić tezy, że wszyscy powinni zostać wegetarianami.

Właśnie w takim to kierunku idzie ----> generał jezuitów neguje szatana jako osobę, to tylko symbol, więc i może grzech jest też pojęciem względnym? W takim razie skupmy się wszyscy na walce z globalnym ociepleniem poprzez takie właśnie czyny - bo ziemia to nasza matka, a jej nie wolno krzywdzić, bo to prawdziwy grzech.

Zasady ekologiczne stają się wyznacznikiem czym jest grzech...

Pn wrz 09, 2019 12:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że te wszystkie "obrończynie korników" itd. są zagorzałymi zwolenniczkami czarnych marszów i aborcji na życzenie. Pszczoła, karp, kornik to świętość - ludzkie życie, gdzie tam, to "sprawa kobiety, bo jej brzuch..."

Tak mi się przypomniało - ostatnio jechałam z bratem samochodem i byliśmy świadkami jak jakaś kobieta tak się spieszyła że prawie rozjechała jakieś dziecko na pasach dla pieszych. Przed następnymi światłami ją dogoniliśmy jadąc bez pośpiechu. No - stwierdziłam - tak jej się spieszyło że jechała nie patrząc na nic, a i tak jesteśmy w tym samym punkcie wyjścia. To jeszcze nic - zbulwersował się mój brat - zobacz ma nalepkę (to była sylwetka psa z napisem "nie krzywdź"). Nie krzywdź psa a na pasach rozjedź dziecko...

Pn wrz 09, 2019 2:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ta historia dobitnie ukazuje jak dziś jesteśmy zabiegani... ale też jak duchowo z pojęciem grzechu bywa takie rozmydlenie. Niestety, ale konfesjonały często służą jako poradnie psychologiczne - i to opinia samych duchownych, a nie "widzimisię", mamy taki stan: osoba skrupulant przecedza komary, a połyka wielbłąda... Skupia się na jakichś trzeciorzędnych rzeczach, nic nie znaczących aspektach a pomija najważniejsze...

To tyle ode mnie w tym wątku, żeby tu nie robić off-topu. ; )

Pn wrz 09, 2019 2:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Niestety, ale konfesjonały często służą jako poradnie psychologiczne - i to opinia samych duchownych, a nie "widzimisię", mamy taki stan: osoba skrupulant przecedza komary, a połyka wielbłąda... Skupia się na jakichś trzeciorzędnych rzeczach, nic nie znaczących aspektach a pomija najważniejsze...

Bo chyba problem w tym że skrupulanci często - gęsto nie maja woli by coś ze swymi skrupułami zrobić. Jestem skrupulantem - piszą np. tu na forum i cedzą komary, bo daj boże żeby mieć tylko takie grzechy na sumieniu... Co najgorsze najczęściej z udziałem innych forumowiczów, którzy podejmują wysiłek tłumaczenia, pocieszania, itp. Ale to trochę tak jakby ktoś stwierdzał jestem alkoholikiem i podstawiał kieliszek by inni mu nalewali.
Kiedy miałam skrupuły przez pewien czas miałam stałego spowiednika - ale nawet wtedy i później spowiadałam się u różnych innych. I nie wiem czy ja takie szczęście miałam ale za każdym razem , przerywano mi, ponaglano żebym przeszła dalej zwykle dostawałam reprymendę - czasem naprawdę mało przyjemną. Jeden spowiednik, który mnie kojarzył już i pamiętał co mu powiedziałam to starał się w miarę cierpliwie wszystkiego wysłuchać. A spowiadałam się u kapucynów, którzy maja jako charyzmat spowiedź. Teraz kiedy jestem w Polsce nadal się tam spowiadam, nie ma skrupułów ale zdarza się że czasem trwa to długo i doświadczam zawsze cierpliwości z ich strony.

Pn wrz 09, 2019 2:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A jak jest z wyobrażeniemi seksualnymi w pół śnie? Leżę a może śpię i śni mi się że wyobrażam sobie coś seksualnego a może wyobrażam sobie?
Gdy otwieram oczy, od razu odchodzi mi chęć na wyobrażanie sobie.
Zostaje poczucie swojej brudności i grzeszności a wieczorem miałem pójśc w poniedziałek do kościoła by przyjąć Komunię. Nie wiadomo jak lepiej.
Ale chyba można, jeśli to grzech, powiedzieć że lekki, bo z pełną świadomością nie było wchodzenia w wyobrażenia.

Pn wrz 09, 2019 3:26 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Czy taka spowiedź jest ważna?
Czy nie mówienie grzechów wprost, bo np. nie jest się pewnym jak je powiedzieć lub czy jest to grzech ,jest zatajaniem grzechu oraz czy taka spowiedź jest ważna? Z góry dziękuje za odpowiedź :-)

N paź 06, 2019 6:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy taka spowiedź jest ważna?
Ciekawy bez wiedzy napisał(a):
Czy nie mówienie grzechów wprost, bo np. nie jest się pewnym jak je powiedzieć lub czy jest to grzech ,jest zatajaniem grzechu oraz czy taka spowiedź jest ważna? Z góry dziękuje za odpowiedź :-)

Odpowiedzi Ci udzieli spowiednik. O każdym grzechu da się powiedzieć wprost, prawie.

N paź 06, 2019 8:42 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1387 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93  Następna strona