Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt gru 10, 2019 11:44 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 468 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Marek, nie mam sie do czego przyznawac, bo to co napisalem w zaden sposob nie znaczy ze wlasnie dopiero po Zmartwychwstaniu pojawil sie Duch Sw.
Jak sie wczytasz dokladnie to znaczy to jedynie ze jniejako "w ten sposob" jest osoba i to jest kontekst w ktorym to napisalem w wyjasnieniu dla Andy 72.

Cz paź 03, 2019 11:14 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dobra, jak widać nadal mimo przerwy) rozmowa z @Samem nie ma najmniejszego sensu - nie jest fizycznie w stanie przyznać się do błędu.
Kontynuujmy temat ignorując Jego oskarżenia i herezje.

Cz paź 03, 2019 11:20 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No tak, jak nie masz argumentow i wyjasnilem o czym pisalem to pozostaje ci jedynie obwirszczenie by zignorowac co pislem zamiast samemu przyznac sie do bledu w rozumieniu tego co pisalem.

Cz paź 03, 2019 11:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
Czyli Jezus istniał w Bogu od zawsze. Rozumiem to. Następnie został zrodzony czyli co? Co było przed zrodzeniem?

Dociekliwy napisał(a):
Zgadzam się, ale po co Jezus zrodził się z Boga? Jak to wyglądało? Czemu to miało służyć? No i jeżeli zrodzenie nastąpiło to znaczy, że miało miejsce w przeszłości, a więc w czasie.

Nieporozumienia biorą się ze zbyt dosłownego brania słowa "zrodzić" które tu stosujemy (bo nasz język nie zawiera słów adekwatnych do Rzeczywistości, których nie doświadczamy - a więc i Boga).
Oczywiście zrodzenie Jezusa z Ojca NIE miało miejsca w czasie - ani nawet "na początku czasu".

Zwrot z Credo "przed wszystkimi wiekami" oznacza że zrodzenie nastąpiło przed powstaniem czasu (chociaż i tu język nas zawodzi, bo skoro nie było czasu to wyrażenie "przed" jest nieadekwatne).

Dlaczego Pismo tytułuje Jezusa "Synem" (wiadomo, że pojęcie to jest dość dalekim przybliżeniem, mocną antromorfizacją Boga). Dlaczego dla wyrażenia zależności Boga Ojca i Jezusa Chrystusa wybrano – spośród wszystkich wyrażeń antropomorficznych – właśnie relację Ojciec-Syn?

Otóż dla trzech głównych powodów:
  • Po pierwsze dlatego, żeby podkreślić, że II Osoba Boska (która po Wcieleniu objawiła się nam jako Jezus) nie jest stworzeniem lecz jest zrodzona
    .
  • Po drugie dlatego, żeby pokazać, że jest tej samej natury (po ziemsku powiedzielibyśmy "tego samego gatunku") co Ojciec (człowiek rodzi człowieka, kot - kota, tygrys tygrysa, a Bóg... no właśnie, Boga)
    .
  • Po trzecie wreszcie, warto sprawdzić, czym była relacja ojciec-syn w kulturze, w której został spisany Nowy Testament.
    Dla człowieka Zachodu żyjącego w XXI wieku jest to trochę nieczytelne – ojciec i syn w naszych czasach są owszem, bliską rodziną, ale w stosunku do tego, czym była ta relacja dla Żydów w czasach Chrystusa to zupełnie nieporównywalna sprawa. Syn (zwłaszcza pierworodny) był po prostu jednoznaczny z ojcem. Przejmował pozycję społeczną, miejsce we wspólnocie wiary, ewentualne urzędy, nawet zawód ojca. Zobowiązanie syna było zobowiązaniem ojca i odwrotnie. Co powiedział syn – to tak jakby powiedział ojciec.
    Do dziś w niektórych krajach Wschodu jest tak, że jeśli ojciec zostaje skazany na karę chłosty i wykonanie tej kary jest niemożliwe (np. ze względów zdrowotnych) – wychłostany zostaje syn. I odwrotnie. I nikt się temu nie dziwi, bo w ogólnej świadomości ojciec to syn, a syn to ojciec, mimo że są to dwie różne osoby, to czyny ojca są czynami syna i odwrotnie.
    Obraz relacji pomiędzy Pierwszą i Drugą Osobą Trójcy Świętej jako „Ojca i Syna” jest genialnym przedstawieniem, które oddaje zarówno rolę Ojca jako źródła (a nawet poddania Syna Ojcu), jak i fakt absolutnej równości co do godności i jednakowości co do natury.

Pięknie oddaje te prawdy chrześcijańskie wyznanie wiary:

Bóg z Boga,
Światłość ze Światłości,
Bóg Prawdziwy z Boga Prawdziwego.
Zrodzony, a nie stworzony,
współistotny Ojcu,
a przez Niego wszystko się stało.

Cytuj:
Jedyne sensowne choć trudne do wytłumaczenia rozwiązanie jest takie, że Jezus jest zrodzony z Boga od zawsze. Można to porównać do sytuacji, w której człowiek jest zrodzony z drugiego człowieka od zawsze, co jest trudne do ogarnięcia ludzkim umysłem.
Jan na mozliwości ograniczonego ludzkiego języka, jest to niezła definicja - ale i tak niewiele rozumiemy ;)

Cz paź 03, 2019 12:49 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W tekście Marka mamy:
"I rozległ się głos z nieba: Tyś jest Syn mój umiłowany, którego sobie umiłowałem"

Ale w najwcześniejszych rękopisach mamy taką lekcję:
"I rozległ się głos z nieba: Tyś jest Syn mój umiłowany. Jam cię dziś zrodził."

Biorąc to pod uwagę na Jezusa zstąpił Duch Boży podczas chrztu a opuścił go na krzyżu. Słynne "Boże mój czemuś mnie opuścił". Ponieważ "umarł, bez Boga" (Hbr 2, 8-9). Logiczne jest, że Bóg nie może umrzeć, więc opuścił człowieka Jezusa w chwili śmierci.
Potem wszystko w ewangelii wyprostowano (czytaj sfałszowano), żeby dopasować jej tekst do nauczania.

So paź 12, 2019 2:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale bzdury, stara herezja.

So paź 12, 2019 2:34 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
W tekście Marka mamy:
"I rozległ się głos z nieba: Tyś jest Syn mój umiłowany, którego sobie umiłowałem"

Ale w najwcześniejszych rękopisach mamy taką lekcję:
"I rozległ się głos z nieba: Tyś jest Syn mój umiłowany. Jam cię dziś zrodził."

Biorąc to pod uwagę na Jezusa zstąpił Duch Boży podczas chrztu a opuścił go na krzyżu. Słynne "Boże mój czemuś mnie opuścił". Ponieważ "umarł, bez Boga" (Hbr 2, 8-9). Logiczne jest, że Bóg nie może umrzeć, więc opuścił człowieka Jezusa w chwili śmierci.
Potem wszystko w ewangelii wyprostowano (czytaj sfałszowano), żeby dopasować jej tekst do nauczania.

Jezus powiedział, że jest jedno z Ojcem. Czemu Ojciec miałby opuszczać swojego Syna? To, że Jezus mówi "Czemuś mnie opuścił", nie znaczy, że tak się stało. Być może Ojciec "ukrył" się, ale nie opuścił.

So paź 12, 2019 7:12 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Słynne "Boże mój czemuś mnie opuścił". Ponieważ "umarł, bez Boga" (Hbr 2, 8-9). Logiczne jest, że Bóg nie może umrzeć, więc opuścił człowieka Jezusa w chwili śmierci.

Aj waj, tratatata, przeczytałeś po łebkach i wymyśliłeś bzdurę.

Chrystus zacytował Psalm 22. W sumie nie wiadomo czy tylko pierwsze słowa, czy całość. Taka analogia - "Umierający człowiek wypowiedział <<Ojcze nasz>> po czym wyzionął ducha" - czy usłyszano tylko te dwa słowa (Ojcze nasz). czy całą modlitwę?
Psalm 22 (w pewnych skrótach) wygląda tak:

2 Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?
Daleko od mego Wybawcy słowa mego jęku.
3 Boże mój, wołam przez dzień, a nie odpowiadasz,
[wołam] i nocą, a nie zaznaję pokoju.
4 A przecież Ty mieszkasz w świątyni,
Chwało Izraela!2
5 Tobie zaufali nasi przodkowie,
zaufali, a Tyś ich uwolnił3;
6 do Ciebie wołali i zostali zbawieni,
Tobie ufali i nie doznali wstydu.
7 Ja zaś jestem robak4, a nie człowiek,
pośmiewisko ludzkie i wzgardzony u ludu.

Dalej mamy przepowiednie która się w tamtej chwili zaczęła spełniać:

8 Szydzą ze mnie wszyscy, którzy na mnie patrzą,
rozwierają wargi, potrząsają głową:
9 «Zaufał Panu, niechże go wyzwoli,
niechże go wyrwie, jeśli go miłuje»5.
(...)
15 Rozlany jestem jak woda
i rozłączają się wszystkie moje kości;
jak wosk się staje moje serce,
we wnętrzu moim topnieje8.
16 Moje gardło suche jak skorupa,
język mój przywiera do podniebienia,
kładziesz mnie w prochu śmierci.
17 Bo [sfora]9 psów mnie opada,
osacza mnie zgraja złoczyńców.
Przebodli ręce i nogi moje10,
18 policzyć mogę wszystkie moje kości.
A oni się wpatrują, sycą mym widokiem;
19 moje szaty dzielą między siebie
i los rzucają o moją suknię.

Dalej są słowa uwielbienia Boga i dalsza przepowiednia:

24 «Chwalcie Pana wy, co się Go boicie,
sławcie Go, całe potomstwo Jakuba;
bójcie się Go, całe potomstwo Izraela!
25 Bo On nie wzgardził ani się nie brzydził nędzą biedaka,
ani nie ukrył przed nim swojego oblicza
i wysłuchał go, kiedy ten zawołał do Niego».
26 Dzięki Tobie moja pieśń pochwalna płynie w wielkim zgromadzeniu.
Śluby me wypełnię wobec bojących się Jego12.
27 Ubodzy13 będą jedli i nasycą się,
chwalić będą Pana ci, którzy Go szukają.
«Niech serca ich żyją na wieki»13.
28 14 Przypomną sobie i wrócą
do Pana wszystkie krańce ziemi;
i oddadzą Mu pokłon
wszystkie szczepy pogańskie,
29 bo władza królewska należy do Pana
i On panuje nad narodami.
30 15 Tylko Jemu oddadzą pokłon wszyscy, co śpią w ziemi,
przed Nim zegną się wszyscy, którzy w proch zstępują.
A moja dusza będzie żyła dla Niego,
31 potomstwo moje Jemu będzie służyć,
opowie o Panu pokoleniu przyszłemu,
32 a sprawiedliwość Jego ogłoszą ludowi, który się narodzi:
«Pan to uczynił».

So paź 12, 2019 9:31 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mylisz się. Ostatnie słowa Jezusa są po aramejsku. Gdyby chciał zacytować psalm uczyniłby to po hebrajsku.

N paź 13, 2019 2:53 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zapamiętaj sobie, że żadna z Ksiąg, w tym i Ewangelie nie jest dokładną relacją ze zdarzeń, bo nie taki cel przyświecał autorom natchnionym. Każda wypowiedź natomiast zapisana w Piśmie ma jakiś głębszy sens i została tam umieszczona celowo. Skoro została zapisana wypowiedź "Eli, Eli lema sabachthani" wraz z tłumaczeniem, które wskazuje właśnie na ten Psalm to chyba w jakimś celu, prawda?

N paź 13, 2019 5:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Mylisz się. Ostatnie słowa Jezusa są po aramejsku. Gdyby chciał zacytować psalm uczyniłby to po hebrajsku.
Po pierwsze: A niby czemu?
Ktoś mi kiedyś powiedział, że w chwili wielkiego bólu, wielkiego strachu, w agonii (a także ponoć przy porodzie...) każdy mówi w języku dzieciństwa.
To nie była wystudiowana, spokojnie mówiona modlitwa liturgiczna w Świątyni, tylko jęk modlitwy na chwilę przed śmiercią, z rozdartymi rękoma i nogami.

Po drugie: nie mamy w NT ani jednego fragmentu mówienia przez Chrystusa po hebrajsku - nawet gdy czytał w synagodze.

Nie ma najmniejszej wątpliwości, ze Jezus modlił się psalmem 22. Chyba żaden z poważnych biblistów tego nie kwestionuje.

N paź 13, 2019 10:10 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niepodważalny dowód na to że nie ma takiego …? "Tworu" jak Trójca daje sama Biblia. W nauczaniu Chrystusa i apostołów nie ma słowa o trójcy. To na co zwracają uwagę zwolennicy tej nauki, to są zaledwie wnioski i interpretacje z przypadkowo wybranych fragmentów tej księgi. Gdyby faktycznie istniała taka nuka to była by wyraźnie opisana czy omówiona przez Jezusa lub apostołów. Zwarzywszy na jej ciężar znaczeniowy w dzisiejszym Chrześcijaństwie można powiedzieć że ta nauka to credo chrześcijaństwa. Tymczasem jej istnienia trzeba się domyślać, interpretować i wnioskować z wyrwanych z kontekstu zdań wypowiedzianych na kartach Biblii. Nie jest ona sformułowana jasno i jednoznacznie tak jak np. nauka o długości włosów lub ubiorze opisana przez apostołów. Delikatnie mówiąc to dziwne że o fundamentalnej nauce chrześcijaństwa jaką jest Trójca nie ma ani słowa w nauczaniu Jezusa i apostołów, a o tak prozaicznych sprawach jak długość włosów i ubiór jest nauka krótka, zwięzła i na temat. I to jest fakt miażdżący i niezaprzeczalny. Możecie się dwoić i troić w udowodnianiu swoich racji ale nie przeskoczycie tego faktu. Zatem nauka o Trójcy pozostaje w kwestii waszej wiary do której macie prawo. Rozumiem że tak wierzycie iż Bóg jest w trzech osobach. Zatem ta nauka jest nauką ludzi [chrześcijaństwa] tak wierzących - i tu pełna zgoda- natomiast upieranie się że to nauka Boża zapisana w Biblii, jest świadomym wprowadzaniem w błąd [kłamstwem] czyli grzechem.

So paź 19, 2019 12:28 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
ma takiego …? "Tworu" jak Trójca daje sama Biblia. W nauczaniu Chrystusa i apostołów nie ma słowa o trójcy. To na co zwracają uwagę zwolennicy tej nauki, to są zaledwie wnioski i interpretacje z przypadkowo wybranych fragmentów tej księgi.

Tak Pismo Święte jak i historia wczesnego Kościoła są jednoznaczne w temacie. Np. Chrzest należy czynić w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. I nie jest to jedno imię, jak starają się przekonywać środowiska związane przez dziwaczne nauki np. Branhama.
W czasie chrztu wodnego należy dosłownie cytować formułę „w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego”. Jak myślisz dlaczego skoro Trójca to wymyślony twór???

Twierdzisz że ktośtam sobie powybierał przypadkowe teksty Biblijne i tak im wyszło.
Do takowych należy np. Ignacy z Antiochii (I wiek)
bo pisze tak:

List do Filadelfian.
Rozdział IX. Stary Testament jest dobry: Nowy Testament jest lepszy.
.
Cytuj:
Gdyż rzeczy, które prorocy ogłosili, mówiąc: „Dopóki nie przyjdzie, dla którego jest to zachowane, a On będzie oczekiwaniem pogan” zostało spełnione w Ewangelii, [nasz Pan mówi:] „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego „. [964]

.
[964] Dosłowny cytat Mat. 28:19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego;

Myślisz że ten męczennik chciał nas oszukać? Po co?

Biblia jest pełna tajemnic i nie da sie ich zdefiniować logicznie. Eucharystia, Zmartwychwstanie , Trójca Św. itd.... Jezus nie wyjaśnia nikomu na czy polegaja owe tajemnice. One poprostu tam są i należy w nie uwierzyć.

So paź 19, 2019 2:22 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przeciwnie, jest bardzo wiele o Trójcy - tyle, że nie ma terminu Trójca, bo termin oczywiście powstał znacznie później. Natomiast o Rzeczywistości Trójcy jest całkiem sporo - dawałem już link.

To tak jakby pisać, ze przed Alessandro Volta nie było burzy, bo dopiero on odkrył elektryczność :)

So paź 19, 2019 12:05 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
H2O pisze

Cytuj:
Tak Pismo Święte jak i historia wczesnego Kościoła są jednoznaczne w temacie. Np. Chrzest należy czynić w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. I nie jest to jedno imię, jak starają się przekonywać środowiska związane przez dziwaczne nauki np. Branhama.
W czasie chrztu wodnego należy dosłownie cytować formułę „w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego”. Jak myślisz dlaczego skoro Trójca to wymyślony twór???

1 . a jakie to imiona?
2.Jak myślę? Potwierdzasz tylko to co napisałem wcześniej. Nauka o Trójcy opiera się tylko na wnioskach, interpretacjach i "dowodach" które co najwyżej wskazują. Dlaczego ja mam się domyślać, myśleć na co to wskazuje, o czym to świadczy? Dlaczego w kwestii ubioru i długości włosów nie musimy się niczego domyślać bo jest ta kwestia jasno i jednoznacznie wyłożona w nauczaniu apostołów, a o Bogu w trzech osobach trzeba się domyślać, wyciągać wnioski, interpretować. Wskazujesz na to że Pan Jezusa nakazał chrzest w imię Ojca, Syna i Ducha świętego. Ga gdzie w tych słowach jest stricte nauka o Bogu w trzech osobach? Jak zauważyłem wcześniej z tych słów dopiero trzeba sobie wyimaginować przy dużej dozie dobrej woli że Bóg jest Trójcą . Nauka stricte jest wykładnią i uzasadnieniem tejże wykładni tak jak masz w wyznaniu wiary. TAKA NAUKA MUSI BYĆ ZDEFINIOWANA Konkretnie co i dlaczego. Gdzie w nauczaniu Jezusa lub apostołów jest taka wykładnia nauki o Bogu w trzech osobach? Przecież to najważniejsza nauka chrześcijaństwa. Nie ma ważniejszej nauki od tej iż Bóg jest w trzech osobach. Zatem dlaczego w nauczaniu Jezusa i apostołów nie ma o niej ani słowa? Tobie słowa z Mat 28:19 gdy je czytasz automatycznie układają się w obraz Boga w trzech osobach "Trójcy" masz tak wyprany umysł że nic innego ci do głowy nie przyjdzie nawet gdybyś stękał i jęczał. Ale dla człowieka z poza chrześcijaństwa wyciągania wniosku z tych słów Jezusa iż Bóg jest w trzech osobach to jakieś fanatyczne brednie. Dlatego niezbędna jest zdefiniowanie, wykładnia - co i dlaczego- w postaci nauki. I owszem taka jest, tylko nie Jezusa czy apostołów, a duchowieństwa chrześcijaństwa. Np. naszym zdaniem słowa „w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego” należy rozumieć tak samo jak gdy mówisz " w imię Rzeczypospolitej", " w imieniu prawa", " w imię nauki". " w imię sprawiedliwości" czyli uznajesz i respektujesz wszystkie wartości prezentowane przez te czynniki.

Cytuj:
Twierdzisz że ktośtam sobie powybierał przypadkowe teksty Biblijne i tak im wyszło.
Do takowych należy np. Ignacy z Antiochii (I wiek)
bo pisze tak:

List do Filadelfian.
Rozdział IX. Stary Testament jest dobry: Nowy Testament jest lepszy.
.
Cytuj:
Gdyż rzeczy, które prorocy ogłosili, mówiąc: „Dopóki nie przyjdzie, dla którego jest to zachowane, a On będzie oczekiwaniem pogan” zostało spełnione w Ewangelii, [nasz Pan mówi:] „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego „. [964]
.
[964] Dosłowny cytat Mat. 28:19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego;

Myślisz że ten męczennik chciał nas oszukać? Po co?

Ale co ma piernik do wiatraka? Człowieku zdradzasz symptomy fanatyka! Dla ciebie słowa Ojciec, Syn, Duch święty nie może znaczyć nic jak tylko Trójca, bo tak cię nauczono?

Cytuj:
Biblia jest pełna tajemnic i nie da sie ich zdefiniować logicznie. Eucharystia, Zmartwychwstanie , Trójca Św. itd.... Jezus nie wyjaśnia nikomu na czy polegaja owe tajemnice. One poprostu tam są i należy w nie uwierzyć.

Jasne! I mamy po temacie:))) zawsze jest tak że jak katolik nie może wybrnąć z problemu głośno krzyczy " To wielka tajemnica wiary"! Tego się nie da wytłumaczyć to trzeba przyjąć i już:) Dziękuję i pozamiatane:))

Pn paź 21, 2019 8:44 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 468 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  Następna strona