Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N gru 15, 2019 9:24 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 468 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Barney napisał(a):
Przeciwnie, jest bardzo wiele o Trójcy - tyle, że nie ma terminu Trójca, bo termin oczywiście powstał znacznie później. Natomiast o Rzeczywistości Trójcy jest całkiem sporo - dawałem już link.

To tak jakby pisać, ze przed Alessandro Volta nie było burzy, bo dopiero on odkrył elektryczność :)

Litości Mareczku! ogarnij się kolego! Ja pytam wyraźnie Gdzie w nauczaniu Jezusa lub apostołów jest nauka o Bogu w Trzech osobach? abstrahując od słowa Trójca. Może jak wejdziesz na wyższy poziom i w końcu uświadomisz sobie różnicę między interpretacją, wnioskami, a stricte nauką to jest wykładnią, definicją to pogadamy.:)

Pn paź 21, 2019 9:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
1 . a jakie to imiona?
Nie napisano "w imiona" tylko "w Imię". To jedno imie - Jahwe. Imię zarówno Jezusa, jak i Ojca i Ducha Świętego.
Dlatego właśnie nie ma rozbieżności pomiędzy tym, że imię to jest w Piśmie stosowane do Jezusa (i to także w ST!) oraz do Ojca.
Cytuj:
Gdzie w nauczaniu Jezusa lub apostołów jest nauka o Bogu w Trzech osobach?
Serio?
Mam Ci to pisać po raz fefnasty?
Już CI cytowałem kilkanaście razy na różnych forach. Także na tym.

Pn paź 21, 2019 9:04 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
Dlaczego w kwestii ubioru i długości włosów nie musimy się niczego domyślać bo jest ta kwestia jasno i jednoznacznie wyłożona w nauczaniu apostołów(...)

To zacytuj fragment, w którym zapisano od jakiej długości zaczynamy mieć do czynienia z włosami, których nie przystoi mieć mężczyźnie.

Pn paź 21, 2019 9:33 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
Ja pytam wyraźnie Gdzie w nauczaniu Jezusa lub apostołów jest nauka o Bogu w Trzech osobach?

Tam, gdzie jest mowa o tym, ze Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem, Duch Św. jest Bogiem i że Bóg jest jeden.

Pn paź 21, 2019 9:57 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
Ja pytam wyraźnie Gdzie w nauczaniu Jezusa lub apostołów jest nauka o Bogu w Trzech osobach?

Ps.Już z pierwszych kartach Pisma świętego widzimy, że Bóg jest wspólnotą osób:

Rdz 1,26
"(26) I rzekł Bóg: Uczyńmy ludzi na obraz nasz, podobnych do nas, a niech władają rybami morza i ptactwem nieba, i domowymi zwierzętami, i wszelkimi płazami, pełzającymi po ziemi."

Ten werset wyraźnie pokazuje, że Bóg, który jest jeden, przemawia jako więcej niż jedna osoba. To, że Bóg jest jeden, ale nie sam widzimy również w innych fragmentach:

Rdz 3,22
"(22) Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się jak jeden z Nas: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki."

Rdz 11,7
"(7) Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!"

Iz 6,8
"(8) I usłyszałem głos Pana mówiącego: «Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?»"

W powyższych wersetach widać wewnętrzny dialog Boga który pokazuje, że nie jest On sam, że jest w relacji, że ta relacja jest w Nim. Bóg jest jeden, ale jest Ojcem i Synem, i Duchem.

Śr paź 23, 2019 7:58 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Simon napisał(a):
Jacek.J napisał(a):

Ps.Już z pierwszych kartach Pisma świętego widzimy, że Bóg jest wspólnotą osób:

Rdz 1,26
"(26) I rzekł Bóg: Uczyńmy ludzi na obraz nasz, podobnych do nas, a niech władają rybami morza i ptactwem nieba, i domowymi zwierzętami, i wszelkimi płazami, pełzającymi po ziemi."

Ten werset wyraźnie pokazuje, że Bóg, który jest jeden, przemawia jako więcej niż jedna osoba. To, że Bóg jest jeden, ale nie sam widzimy również w innych fragmentach:

Rdz 3,22
"(22) Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się jak jeden z Nas: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki."

Rdz 11,7
"(7) Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!"

Iz 6,8
"(8) I usłyszałem głos Pana mówiącego: «Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?»"

W powyższych wersetach widać wewnętrzny dialog Boga który pokazuje, że nie jest On sam, że jest w relacji, że ta relacja jest w Nim. Bóg jest jeden, ale jest Ojcem i Synem, i Duchem.

Jak wcześniej pisałem powołujesz się na fragmenty z Biblii których interpretacja może wskazywać na dogmat Trójcy. Ale nijak z tych tekstów wynika że chodzi o trzy osoby, dwie czy pięć. Poza tym ja nie o to pytam. Prosiłem o Naukę nie o sugestię w Biblii. Nauk jest wykładnią zawartą w definicji

Śr paź 23, 2019 7:22 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jacek.J napisał(a):
1 . a jakie to imiona?
Nie napisano "w imiona" tylko "w Imię". To jedno imie - Jahwe. Imię zarówno Jezusa, jak i Ojca i Ducha Świętego.
Dlatego właśnie nie ma rozbieżności pomiędzy tym, że imię to jest w Piśmie stosowane do Jezusa (i to także w ST!) oraz do Ojca.
Cytuj:
Gdzie w nauczaniu Jezusa lub apostołów jest nauka o Bogu w Trzech osobach?
Serio?
Mam Ci to pisać po raz fefnasty?
Już CI cytowałem kilkanaście razy na różnych forach. Także na tym.

Nigdy nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Zawsze odpowiadasz w około mojego pytania. Przytaczasz fragmenty z Biblii które sugerują Boga w trzech osobach lub wolna interpretacja fragmentów Biblii pozwala przyjąć takie założenie. A ja nie o to pytam. proszę o konkretną naukę to jest wykładnie, definicję doktryny o Bogu w trzech osobach. Tak jak pisałem wcześniej nie rozumiesz różnicy między sugestią a definicją. Chociaż wiem że doskonale rozumiesz tylko nie masz wyjścia i musisz udawać głupiego. Zatem udawaj dalej;)

Śr paź 23, 2019 7:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Marek ci wyraznie napisal ze opisy Boga jako 3 osob sa w Biblii ii to oznacza ze sa 3 Osby Boskie, a jedynie samo slowo "trojca" zostalo wprowadzone pozniej.
A wynika to z tego ze 3 osoby mozemy nazwac trojca, tym bardziej ze sa jednoscia- zjednoczone w sobie i ze soba.
Jezeli takich prostych rzeczy nie pojmujesz to jak mozesz pojac Biblie na ktora sie powolujesz?

Śr paź 23, 2019 7:36 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):

Jak wcześniej pisałem powołujesz się na fragmenty z Biblii których interpretacja może wskazywać na dogmat Trójcy. Ale nijak z tych tekstów wynika że chodzi o trzy osoby, dwie czy pięć.

Wersety ze Starego Testamentu które zacytowałem, pokazują, że Bóg jest wspólnotą osób.Z Objawienia które przynosi nam Nowy Testament wiemy, że Bóg istnieje w trzech osobach (Ojciec, Syn i Duch) nie zaś w dwóch czy pięciu.

Jacek.J napisał(a):
Poza tym ja nie o to pytam. Prosiłem o Naukę nie o sugestię w Biblii. Nauk jest wykładnią zawartą w definicji

To nie jest sugestia, tylko samo objawienie się Boga.Bóg objawia się nam jako wspólnota osób, jako Ojciec Syn i Duch. Tą prawdę pokazuje w formie zalążkowej już Stary Testament, a w pełni objawia Nowy.

Śr paź 23, 2019 10:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jacku, udowodniłem że:
  • Pismo mówi o Jezusie jako o Bogu wprost - zarówno Nowy Testament jak i zapowiedzi starotestamentowe
  • Jezus mówi o sobie jako o Jahwe
  • Pismo przypisuje Jezusowi czyny Jahwe
  • Pismo nadaje Jezusowi tytuły Jahwe
  • Pismo przypisuje Jezusowi cechy Jahwe
  • Pismo wymienia Ojca, Syna i Ducha Świętego razem
  • Nowy Testament przypisuje Duchowi Świętemu słowa wypowiedziane w Starym Testamencie przez Boga Jahwe
  • Obraza Ducha Świętego jest według Biblii bluźnierstwem
  • Boska i osobowa natura Ducha Świętego została wprost zaznaczona w Nowym Testamencie
  • Stary Testament przedstawia wspólnotowy obraz Boga
  • Pierwsi chrześcijanie, słuchający apostołów i ich uczniów, doskonale znali Trójcę, choć jej nie nazywali tym słowem

Jak jeszcze wyraźniej można to napisać?

Nadto zważ, że jak ktoś sobie wymyśla świat bez Trójcy wbrew niemal jednogłośnemu przekazowi chrześcijaństwa, to na nim ciąży obowiązek "dowodów". Tymczasem po stronie Trójcy jest ich mnóstwo.

Cz paź 24, 2019 2:09 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak się to kończy, gdy człowiek chce rozumieć zbyt wiele, aniżeli potrafi unieść swym rozumem. Tu jak było, albo nadal jest. Nie ma to znaczenia, bo sprawa dotyczy kogoś ( Boga ), co do zasady nie podlegającego wyobrażeniom do końca. Więc chciał czy nie, każda o nim informacja, może wzbudzać kontrowersję, taką że o tym wcześniej nie było mowy. I tak się dzieje. Tyle że zawsze kontrowersje człowiek powinien rozstrzygać sam na podstawie tego z czym się zapoznał. Publikpwanie swych kontrowersji, tylko by czemuś zaprzeczyć, a zwłaszcza jeśli chodzi o postać Boga. Jest zwykłą ignorancją. Bo cóż by człowiek nie pomyślał, czy nie wyślił? Co by wcześniej nie myślał, czy nie wymyślił Bóg. A tak Boga przedstawia biblia, jako pana i stwórcę wszystkiego co znamy i nie znamy jeszcze. Że tylko w niebie z Nim będziemy znać Go takim jakim jest. Będziemy Go znać tak jak teraz poznajemy coś widąc to na własne oczy ( czytaj, w cztery oczy ).
Kościół nie stoi w miejscu na swych fundamentach, a wzrasta na nich. Owocem tego wzrastania jest to o czym mowa, jest Trójca święta. Dlaczego tak a nie inaczej? Bo to pozwala na ucinanie spekulacji tego typu, że ktoś zna Boga lepiej od pozostałych. A bez trudu można znaleźć ludzi, którzy coś niezwykłego doświadczyli. I robią z tej niezwykłości szum na całą ziemię. Że oto to co doświadczyli, jest Bożym wezwaniem do czegoś tam. Podczas gdy patrząc historycznie, Bóg aż tak nie narzuca ludziom swej woli. Przeciwnie cierpliwie znosi upadki ludzi i gdy one następują, upomina człowieka. To człowiek fałszywie odczytuje intencje Boga. Odbierając upomnienia do niego skierowane, jak by Bóg go krzywdził ( efekt głowy koronowanej, nad którą nie ma zwierzchności).
Na tym etapie poznawania Boga, mamy ponad wszelką wątpliwość. Prawo mówić o Bogu w Trójcy Jedynym. Oznacza to nie mniej nie więcej, jak tylko to. Że Bóg jest jeden, nawet jak jest przez nas postrzegany jako Trójca. My tu Bogu niczego nie przypisujemy i nie przypiszemy, czego Bóg nie był by autorem. Natomiast z pewnością nie pierwszy i nie ostatni raz, przypiszemy Bogu zamiast prawdziwie dobrą wolę. Przypiszemy subiektywnie Bogu, swą własną nie zgodną z prawdą (złą wolę ) wolę. A prawda jest bardzo prosta. Bóg stworzył nas z miłości. To zapewnie każdy wie, że miłość wyklucza złą wolę.
Więc jeśli mamy miłość z Boga zaczerpniętą, to nie grzebiemy w tym co było. Więc nie ma problemu Trójcy Świętej. Jest problem w nie dowierzaniu niektórych ludzi, że ten świat pochodzi od Boga. Oni to wymagają na to ciągle dowodów. Jest to wynik nieufności Bogu, a wtedy każdy pretekst jest dobry, czy ważny ponad wszystko inne. No nie, nie dajmy się zwariować. Na negacji niczego jak dotąd nie zbudowano. Przynajmniej trwałego. Choć jest taka próba, nawet gdy będzie jej realizacja, to pytanie czemu będzie służyć jej realizacja, czy aby dobru.

Cz paź 24, 2019 10:43 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Marek ci wyraznie napisal ze opisy Boga jako 3 osob sa w Biblii ii to oznacza ze sa 3 Osby Boskie, a jedynie samo slowo "trojca" zostalo wprowadzone pozniej.
A wynika to z tego ze 3 osoby mozemy nazwac trojca, tym bardziej ze sa jednoscia- zjednoczone w sobie i ze soba.
Jezeli takich prostych rzeczy nie pojmujesz to jak mozesz pojac Biblie na ktora sie powolujesz?

Ale ja nie pytam Marka i was co kto widzi w Biblii tylko stawiam proste pytanie o stricte naukę Pana Jezusa lub apostołów o Bogu w trzech osoba Kiepską cenzurkę sobie wystawiacie nie rozumiejąc tak prostego pytania

Pt paź 25, 2019 3:37 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Simon napisał(a):
Jacek.J napisał(a):

Jak wcześniej pisałem powołujesz się na fragmenty z Biblii których interpretacja może wskazywać na dogmat Trójcy. Ale nijak z tych tekstów wynika że chodzi o trzy osoby, dwie czy pięć.

Wersety ze Starego Testamentu które zacytowałem, pokazują, że Bóg jest wspólnotą osób.Z Objawienia które przynosi nam Nowy Testament wiemy, że Bóg istnieje w trzech osobach (Ojciec, Syn i Duch) nie zaś w dwóch czy pięciu.

Jacek.J napisał(a):
Poza tym ja nie o to pytam. Prosiłem o Naukę nie o sugestię w Biblii. Nauk jest wykładnią zawartą w definicji

To nie jest sugestia, tylko samo objawienie się Boga.Bóg objawia się nam jako wspólnota osób, jako Ojciec Syn i Duch. Tą prawdę pokazuje w formie zalążkowej już Stary Testament, a w pełni objawia Nowy.

ale ja nie o to pytam. proszę o udowodnienie że taka nauka jest w nauczaniu Jezusa lub apostołów. Skoro jest to największa nauka chrześcijaństwo to powinna być ona wyłożona jako definicja [ wykładnia] w nauczaniu Jezusa lub apostołów zaważywszy że w Ich nauczaniu są tak prozaiczne sprawy jak nauka o tym jak powinien wyglądać ubiór chrześcijanina lub jakiej długości włosy powinien nosić.

Pt paź 25, 2019 3:45 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
ale ja nie o to pytam. proszę o udowodnienie że taka nauka jest w nauczaniu Jezusa lub apostołów. Skoro jest to największa nauka chrześcijaństwo to powinna być ona wyłożona jako definicja [ wykładnia] w nauczaniu Jezusa lub apostołów zaważywszy że w Ich nauczaniu są tak prozaiczne sprawy jak nauka o tym jak powinien wyglądać ubiór chrześcijanina lub jakiej długości włosy powinien nosić.

J 1

1 Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo
.
(...)
14 A Słowo stało się ciałem
i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen łaski i prawdy.

J 14

15 [Jezus powiedział] Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. 16 Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze - 17 Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna.

W pierwszych wersach masz "definicję" Drugiej Osoby, a dalej masz zapowiedź przyjścia (posłania) innego Pocieszyciela - Ducha Prawdy. Przewija się w tych wypowiedziach także i Ojciec - tak więc masz zdefiniowane 3 Osoby Boskie. Owszem - słowo "Trójca" jako taka nie istnieje w sposób techniczny, ale 3 Osoby jak najbardziej. Skoro są trzy Osoby, to razem tworzą Trójcę. Nie wiem, z czym Wasz Zbór (a Ty wraz z nim) ma problem?

Pt paź 25, 2019 4:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dajecie się wkręcać świadkowi Jehowy w dyskusję na jego zasadach.

Pt paź 25, 2019 4:21 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 468 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32  Następna strona