Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt gru 10, 2019 10:05 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 468 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 28, 29, 30, 31, 32  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Barney napisał(a):
Jacku, udowodniłem że:
  • Pismo mówi o Jezusie jako o Bogu wprost - zarówno Nowy Testament jak i zapowiedzi starotestamentowe
  • Jezus mówi o sobie jako o Jahwe
  • Pismo przypisuje Jezusowi czyny Jahwe
  • Pismo nadaje Jezusowi tytuły Jahwe
  • Pismo przypisuje Jezusowi cechy Jahwe
  • Pismo wymienia Ojca, Syna i Ducha Świętego razem
  • Nowy Testament przypisuje Duchowi Świętemu słowa wypowiedziane w Starym Testamencie przez Boga Jahwe
  • Obraza Ducha Świętego jest według Biblii bluźnierstwem
  • Boska i osobowa natura Ducha Świętego została wprost zaznaczona w Nowym Testamencie
  • Stary Testament przedstawia wspólnotowy obraz Boga
  • Pierwsi chrześcijanie, słuchający apostołów i ich uczniów, doskonale znali Trójcę, choć jej nie nazywali tym słowem

Jak jeszcze wyraźniej można to napisać?

ale ja nie o to pytam. To zaczyna być całkiem zabawne.;) zastanawiam się czy jesteście tak zaślepieni że nie możecie dostrzec o co pytam czy udajecie głupich. Szczerze mówiąc na dwoje babka wróżyła. To co wypunktowałeś powyżej jest twoim wyrazem wiary. Inaczej! an podstawie tych fragmentów Biblii dowodzisz wiary w naukę która jest utworzone w chrześcijaństwie, ale nie ma jej w nauczaniu Jezusa i apostołów, a ja pytam dlaczego w nauczaniu Jezusa i apostołów nie ma tej nauki o Bogu w trzech osobach?

Cytuj:
Nadto zważ, że jak ktoś sobie wymyśla świat bez Trójcy wbrew niemal jednogłośnemu przekazowi chrześcijaństwa, to na nim ciąży obowiązek "dowodów". Tymczasem po stronie Trójcy jest ich mnóstwo

;))) ja sobie niczego nie wymyślam. Stwierdzam tylko że nie ma takiej nauki w nauczaniu Jezusa i apostołów. A skoro w nauczani Jezusa i apostołów nie ma takiej nauki to ty [kościół] sobie wymyślasz. i -owszem - przedstawiasz dowody na poparcie swojej tezy, ale jest to wyraz twojej wiary nie nauczania Jezusa i apostołów. Nie mówię taż że ci nie wolno z Biblii wywodzić takiej nauki bo nie leży to w moich kompetencjach. Może wierzyć w co chcesz, a ja na pewno nie będę z tym dyskutował bo tylko idiota dyskutuje z wiarą. Nie mniej nadużyciem jest zmuszanie ludzi wierzących inaczej jak ty do twoich dogmatów i twierdzenie że tak jest nauka w Biblii. Nie ma takiej nauki w Biblii. Jest taka nauka w kościele który ją utworzył w oparciu o tekst Biblii co sam dowodzisz.Ale w Biblii stricte takiej nauki nie ma. Zatem wiara w Trójcę jest uznaniowa nie doktrynalna. Czyli kto chce może w nią wierzyć, jest ona wyrazem jego wiary. Ale twierdzenie że jest ona doktryną Biblijną i kto jej nie uzna nie osiągnie zbawienia, jest bzdurą.

Pt paź 25, 2019 4:55 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Jacek.J napisał(a):
ale ja nie o to pytam. proszę o udowodnienie że taka nauka jest w nauczaniu Jezusa lub apostołów. Skoro jest to największa nauka chrześcijaństwo to powinna być ona wyłożona jako definicja [ wykładnia] w nauczaniu Jezusa lub apostołów zaważywszy że w Ich nauczaniu są tak prozaiczne sprawy jak nauka o tym jak powinien wyglądać ubiór chrześcijanina lub jakiej długości włosy powinien nosić.

J 1

1 Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo
.
(...)
14 A Słowo stało się ciałem
i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen łaski i prawdy.

J 14

15 [Jezus powiedział] Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. 16 Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze - 17 Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna.

W pierwszych wersach masz "definicję" Drugiej Osoby, a dalej masz zapowiedź przyjścia (posłania) innego Pocieszyciela - Ducha Prawdy. Przewija się w tych wypowiedziach także i Ojciec - tak więc masz zdefiniowane 3 Osoby Boskie. Owszem - słowo "Trójca" jako taka nie istnieje w sposób techniczny, ale 3 Osoby jak najbardziej. Skoro są trzy Osoby, to razem tworzą Trójcę. Nie wiem, z czym Wasz Zbór (a Ty wraz z nim) ma problem?

Jak ty uważasz że w tych wersetach zawiera się definicja to jest wykładnia
nauki o Bogu w trzech osobach to winszuje logiki

Pt paź 25, 2019 4:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
PeterW napisał(a):
Jacek.J napisał(a):
ale ja nie o to pytam. proszę o udowodnienie że taka nauka jest w nauczaniu Jezusa lub apostołów. Skoro jest to największa nauka chrześcijaństwo to powinna być ona wyłożona jako definicja [ wykładnia] w nauczaniu Jezusa lub apostołów zaważywszy że w Ich nauczaniu są tak prozaiczne sprawy jak nauka o tym jak powinien wyglądać ubiór chrześcijanina lub jakiej długości włosy powinien nosić.

J 1

1 Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo
.
(...)
14 A Słowo stało się ciałem
i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen łaski i prawdy.

J 14

15 [Jezus powiedział] Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. 16 Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze - 17 Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna.

W pierwszych wersach masz "definicję" Drugiej Osoby, a dalej masz zapowiedź przyjścia (posłania) innego Pocieszyciela - Ducha Prawdy. Przewija się w tych wypowiedziach także i Ojciec - tak więc masz zdefiniowane 3 Osoby Boskie. Owszem - słowo "Trójca" jako taka nie istnieje w sposób techniczny, ale 3 Osoby jak najbardziej. Skoro są trzy Osoby, to razem tworzą Trójcę. Nie wiem, z czym Wasz Zbór (a Ty wraz z nim) ma problem?

Jak ty uważasz że w tych wersetach zawiera się definicja to jest wykładnia
nauki o Bogu w trzech osobach to winszuje logiki

W tych wersetach zawarte jest wiecej=duzo wiecej niz tylko to ze Bog jest w 3 osobach.
Okreslenie Trojca jest nie tylko poprawne-zgodne z Biblia, ale takze zawiera sporo innych informacji o Niebie, wierze i zbawieniu.
Nie jestem teologiem by to tlumaczyc wiec nie spodziewaj sie ode mnie wyjasniania.

Pt paź 25, 2019 5:50 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sam2 pisze

Cytuj:
W tych wersetach zawarte jest wiecej=duzo wiecej niz tylko to ze Bog jest w 3 osobach.
Okreslenie Trojca jest nie tylko poprawne-zgodne z Biblia, ale takze zawiera sporo innych informacji o Niebie, wierze i zbawieniu.
Nie jestem teologiem by to tlumaczyc wiec nie spodziewaj sie ode mnie wyjasniania.

to co ty widzisz że zawiera się w tych słowach to sprawa twojej osobistej wiary. Ja w to nie wnikam, ani z tym nie mam zamiaru dyskutować. Nauką o Bogu w trzech osobach jest wyznanie wiary

http://www.ultramontes.pl/Quicumque.htm

w tym teksie jest zdefiniowana wykładnia czyli nauka o Bogu w trzech osoba. Problem polega na tym że to zdefiniował Atanazy, a zaakceptował KrK i jest to owszem nauka ale Kościoła. Nie ma tak zdefiniowanej nauki o Bogu w trzech osobach w nauczaniu Jezusa czy apostołów. A powinna być zważywszy na to że że to fundamentalna nauka chrześcijaństwa. Stąd moje pytania dlaczego w nauczaniu Jezusa i apostołów nie ma takiej nauki?

Pt paź 25, 2019 7:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jacku, niestety z przykrością stwierdzam że usiłujesz zastosować na nas staro jehowicką manipulację - to nic, ze coś tam wprost jest opisane w Piśmie - w takim wypadku jehowita pyta np. "gdzie Jezus powiedział, ze jest Bogiem" - a to, że całe Pismo jest pełne tej prawdy (i to również explicite) - to nieważne; jehowita stawia jakiś wymyślony warunek.
Jedna wielka maniupulacja. No, ale to nie dziwi - w końcu jesteście pouczani, ze nie trzeba być do końca szczerym z ludźmi spoza ŚJ, że nalezy wobec nich stosować "fortele wojenne".
Niestety, aby zrobić wrażenie na ludziach z tego forum, musiałbyś wymyślić fortel nieco bardziej wyrafinowany ;)

Pt paź 25, 2019 9:07 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
proszę o udowodnienie że taka nauka jest w nauczaniu Jezusa lub apostołów

Drogi Jacku. Chciałeś przekazu od Jezusa lub Apostołów. Uważa się że Ewangelia św. Jana została napisana przez.. no jakby Ci tu powiedzieć, by Ci się świat nie zawalił.. Jan był Apostołem,. tym no.. jednym z Dwunastu..
Ale się nie przejmuj. Myślę, że prędzej czy później Mędrcy z Brooklynu ustalą, że Ewangelia wg św. Jana to fałszywka, która zaciemnia cały przekaz Biblijny i albo wyrzucą z kanonu, albo każą przetłumaczyć tak, by nie było wątpliwości..
A mógł Russell zająć się po prostu Koranem - wszystko by było prostsze..

Pt paź 25, 2019 10:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
@Jacek.J
Podstawowa kwestia: dlaczego nauka o Trójcy Świętej musi być expressis verbis wyrażona tylko w Piśmie Świętym? Dla nas katolików ważna jest też Tradycja. To na zwolennikach tezy: gdzie to jest Biblii, spoczywa dowieść zasady: sola Scriptura. Jesli jesteś SJ , to chyba wiesz, że nie każda wasza nauka bezpośrednio wynika z Biblii i/lub nie każde słowo, które używacie w niej (swoim przekładzie NŚ) występuje.

So paź 26, 2019 8:56 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Gość jest trochę bezczelny. Dopiero teraz zauważyłem.

Cytuj:
Człowieku zdradzasz symptomy fanatyka! Dla ciebie słowa Ojciec, Syn, Duch święty nie może znaczyć nic jak tylko Trójca, bo tak cię nauczono?

Owszem tak mnie uczono jak byłem mały. Natomiast wiara w Trójcę nie jest wyuczona bo wynika z Bibli. - To poprostu logiczne, z tym że do ciebie nie dociera. Logiczne myślenie to nie fanatyzm kolego. Wypraszam sobie takie gimbusiarskie wpisy.

N paź 27, 2019 3:39 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
@Jacek.J
Podstawowa kwestia: dlaczego nauka o Trójcy Świętej musi być expressis verbis wyrażona tylko w Piśmie Świętym? Dla nas katolików ważna jest też Tradycja. To na zwolennikach tezy: gdzie to jest Biblii, spoczywa dowieść zasady: sola Scriptura. Jesli jesteś SJ , to chyba wiesz, że nie każda wasza nauka bezpośrednio wynika z Biblii i/lub nie każde słowo, które używacie w niej (swoim przekładzie NŚ) występuje.

To prawda. Ale wówczas w bliższym lub dalszym kontekście wyjaśniamy że jest to nasze rozumienie i wynika ono z naszego przekonania, nie wmuszamy wszystkim że taka jest jedyna prawda i to my jesteśmy w jej posiadaniu.

So lis 09, 2019 3:01 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Cytuj:
proszę o udowodnienie że taka nauka jest w nauczaniu Jezusa lub apostołów

Drogi Jacku. Chciałeś przekazu od Jezusa lub Apostołów. Uważa się że Ewangelia św. Jana została napisana przez.. no jakby Ci tu powiedzieć, by Ci się świat nie zawalił.. Jan był Apostołem,. tym no.. jednym z Dwunastu..
Ale się nie przejmuj. Myślę, że prędzej czy później Mędrcy z Brooklynu ustalą, że Ewangelia wg św. Jana to fałszywka, która zaciemnia cały przekaz Biblijny i albo wyrzucą z kanonu, albo każą przetłumaczyć tak, by nie było wątpliwości..
A mógł Russell zająć się po prostu Koranem - wszystko by było prostsze..

W cytowanym przez ciebie fragmencie ew. Jana jest mowa o tym co było na początku. Nie ma tam nauki o naturze Boga w Trójcy. Nauka taka jest wnioskiem tych słów nie ich wykładnią.

So lis 09, 2019 3:08 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jacuś. Daj sobie spokój. Mógłbyś się bardziej wysilić, a tak to po prostu rżniesz głupa, byleby tylko nie przyznać racji.

So lis 09, 2019 8:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
Rozumiem że tak wierzycie iż Bóg jest w trzech osobach. Zatem ta nauka jest nauką ludzi [chrześcijaństwa] tak wierzących - i tu pełna zgoda- natomiast upieranie się że to nauka Boża zapisana w Biblii, jest świadomym wprowadzaniem w błąd [kłamstwem] czyli grzechem.
Czekaj, czekaj Jacku...jeżeli uważasz, że nauka iż Bóg jest w trzech osobach za coś nie wynikającego z Biblii, to na jakiej innej niż biblijna podstawie uznajesz osobę Boską jaką wg ciebie jest Jezus za Pana i Boga...??

cyt Jacka: "Jezusa traktuję jako osobę Boską. I w tym sensie «osoby Boskiej« uznaję Jezusa za Pana i Boga."
viewtopic.php?p=1144374#p1144374

N lis 10, 2019 9:13 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Jacek.J napisał(a):
Rozumiem że tak wierzycie iż Bóg jest w trzech osobach. Zatem ta nauka jest nauką ludzi [chrześcijaństwa] tak wierzących - i tu pełna zgoda- natomiast upieranie się że to nauka Boża zapisana w Biblii, jest świadomym wprowadzaniem w błąd [kłamstwem] czyli grzechem.
Czekaj, czekaj Jacku...jeżeli uważasz, że nauka iż Bóg jest w trzech osobach za coś nie wynikającego z Biblii, to na jakiej innej niż biblijna podstawie uznajesz osobę Boską jaką wg ciebie jest Jezus za Pana i Boga...??

cyt Jacka: "Jezusa traktuję jako osobę Boską. I w tym sensie «osoby Boskiej« uznaję Jezusa za Pana i Boga."

A gdzie ja twierdzę że "nie wynika"? Może sobie wynikać. Z Biblii można też "wyniknąć" że Jezus była kobietą. Jak byś czytał uważniej to co napisałem zauważyłbyś że ja nie mam nic przeciwko temu że dla was z Biblii "wynika" iż Bóg jest w trzech osobach. Jak każdy wierzący człowiek macie prawo do tego by wierzyć w co chcecie i jak chcecie. Ja z wiarą nie dyskutuję. Nie jestem idiotą, bo tylko idiota dyskutuje z wiarą. Ja zwracam tylko uwagę na fakt że skoro nauka o Bogu w trzech osobach jest fundamentalną nauką chrześcijaństwa to dziwi mnie niepodważalny fakt iż tej nauki nie ma jasno i jednoznacznie wyłuszczonej w nauczaniu Jezusa czy apostołów tak jak to ma miejsce z wyznaniem wiary Atanazego, skoro w nauczaniu apostołów są tak błahe nauki ja, to jakiej długości włosy powinien mieć chrześcijanin lub jak powinien się ubierać. A biorąc to wszystko pod uwagę nie można twierdzić że taka nauka jest Biblijna bo zwyczajnie, fizycznie jej w Biblii nie ma. Natomiast jest ona w nauczaniu chrześcijaństwa [kościoła] który ją interpretuję w oparciu o różne fragmenty Biblii do czego - jak już wspomniałem- kościół ma prawo. Ale uczciwe należy podkreślić że jest to nauka chrześcijaństwa [kościoła] wynikająca z Biblii ,nie stricte Biblijna to jest Jezusa lub apostołów. Ale wy tego faktu nigdy nie przyznacie bo do takiego przyznania nie macie pozwolenia z Watykanu i boicie się że wówczas wasza wiara zawaliłaby się jak domek z kart -jak sądzę.

Wt lis 12, 2019 6:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
sahcim napisał(a):
Jacek.J napisał(a):

A gdzie ja twierdzę że "nie wynika"?
No właśnie specjalnie przytoczyłem twój wcześniejszy wpis w którym wyraźnie deklarujesz, że Jezusa traktujesz jako osobę Boską i w tym sensie czyli «osoby Boskiej« uznajesz Jezusa za swojego Pana i Boga, a zatem czy to swoje publiczne wyznanie wiary w osobę Boską(Jezusa) jako swojego Pana i Boga opierasz na nauczaniu zaczerpniętym(wynikającym) ze słów Biblii, czy na jakimś innym, pozabiblijnym nauczaniu...odpowiesz ??

Śr lis 13, 2019 10:53 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
Ja zwracam tylko uwagę na fakt że skoro nauka o Bogu w trzech osobach jest fundamentalną nauką chrześcijaństwa to dziwi mnie niepodważalny fakt iż tej nauki nie ma jasno i jednoznacznie wyłuszczonej w nauczaniu Jezusa czy apostołów tak jak to ma miejsce z wyznaniem wiary Atanazego, skoro w nauczaniu apostołów są tak błahe nauki ja, to jakiej długości włosy powinien mieć chrześcijanin lub jak powinien się ubierać.

Apostołowie nie zajmowali się precyzowaniem istoty Boga. Oni nawet nie sprecyzowali kwestii tak istotnej jak kanon Pisma Świętego.Musisz w końcu zrozumieć, że Apostołowie pisali o sprawach, które dla danej wspólnoty/osoby w danym momencie były istotne i trzeba było je wyjaśnić. Nie tworzyli pełnego kompletu nauczania i praktyk dla przyszłych pokoleń, który chcesz dojrzeć w Piśmie świętym.

Cz lis 14, 2019 4:55 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 468 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 28, 29, 30, 31, 32  Następna strona