Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 09, 2019 4:04 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Czy warto dożywać starości? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy warto dożywać starości?
Ty się za bardzo skupiasz na samych aktywnościach (co robi), a nie na jakości ich wykonywania.

Można oglądac TV, latając pilotem po kanałach, a mozna obejrzec jeden czy dwa programy/filmy, ale tak że się z nich coś wyciaga.

Dla mnie miara dojrzalosci jest wlasnie glebia doswiadczania swiata. Im jest sie starszym, tym zwykle madrzejszym, ma sie szersze horyzonty i wiecej się wyciaga z doswiadczen. Mlody czlowiek czesto bardzej idzie w ilosc niz w jakosc, zabija czas, rozrywa sie, chce jak najwiecej przezyc, ale te przezycia z racji tego tempa nie sa specjalnie glebokie, bo szybko trzeba leciec dalej.

Pn paź 28, 2019 4:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
No dobra, rozumiem, ale co w praktyce powinienem robić na starość aby uczynić te wszystkie przeżycie głębokimi?

Pn paź 28, 2019 6:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pisałam już o tym. Podchodzić do rzeczywistości w sposób refleksyjny.

Pn paź 28, 2019 7:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pytanie jest zle postawione.
Prawdziwe pytanie to czy warto splonac gwaltownie czy powoli zaniknac?
Zadane przez kogos kto splonal gwaltownie:

https://www.youtube.com/watch?v=_Jtpf8N5IDE

So lis 02, 2019 4:27 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Chrześcijanin szuka sensu życia. Jeśli go odnajdzie i wbuduje to w swoją osobowość, po prostu żyje tym co ma do zrobienia. Paradoksalnie nie skupiając się na sobie pomaga i sobie, także w zakresie zdrowia szeroko pojętego. Są więc staruszkowie bardzo pogodni i nastolatkowie, którzy nie chca żyć. Tym drugim odebrano nadzieję a sami nie potrafią jej odnaleźć. W pakiecie wychowawczym dostali tolerancję będącą obojętnością a nie godność wbudowaną w samo człowieczeństwo.
Odpowiedź zależeć więc będzie od hierarchii wartości i rozumienia podstawowych pojęć. W jednym przypadku uczyni się wszystko, by pomóc gdy młody człowiek chce sobie odebrać życie traktując samo życie jako wartość. W innym pozwoli się umrzeć w imię źle rozumianej miłości i rodzice praz lekarze towarzyszyć będą przy umieraniu młodej osoby.
W sytuacji tej samej historii życiowej ma znaczenie biologia, bo za pogodą ducha czy naturą depresyjną podąża i biologia. W pierwszej otoczenie dostaje od takiej osoby dużo ciepła i siły, w drugim musi ją dawać. I znów: dają ci, których los hojnie obdarował takim darem.

Inne jest więc spojrzenie na życie chrześcijanina (nie nominalnego) i osoby niewierzącej. Zakorzenieni są w zupełnie innej rzeczywistości, więc i wybory życiowe są inne. Tą rożnicą jest nadzieja. Ona ma jedynie podłoże religijne.

Pasje ludzi starszych też maja różne podłoże. Na zewnątrz widać to samo, ale przyczyny są inne. Uciekają od siebie poprzez zajęcie się czymś, byle nie musieć myśleć o sensie swego istnienia lub są ich pasje czymś co lubią, ale nie stanowi to dla nich sposobu ucieczki od siebie. te pasje wpisują także w hierarchię ważności.

Dziiś granice między wierzacymi i niewierzacymi się zatarły, ale na niekorzyść wierzących, którzy tak naprawdę utracili wiarę pozostając przy wyuczonej pobożności, czysto zewnętrznej. Tracąc wiarę utracili też sens swego istnienia i zadają sobie te same pytania co niewierzący. Pytanie o długość życia nie jest problemem wierzącego, bo on powinien wiedzieć że nie jest właścicielem życia. Ma ten dar sensownie wykorzystać i wiedzieć co oznacza owo: sensownie.

Jeśli cokolwiek porównujemy zawsze należy mieć punkt odniesienia i porównywać w oparciu o jakiś klucz. Inaczej wyjadą jedynie skojarzenia.

So lis 02, 2019 9:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ostatnioo osobie narzekajacej na wszystko dookola powiedzialem, "the way you do things, the way they are, no one else is doing anything to you."
Trudno to na polski przetlumaczyc i nie da sie doslownie, ale znaczy to ze to co w zyciu robimy jest takie jakie to robimy i jesli zle robimy to wszystko dookola nas co robimy takie bedzie, wiec pretensje mozemy miec do siebie, a nnie do innych dookkola nas. Sami kreujemy swoje otoczenie, swoj swiat w ktorym zyjemy.

So lis 02, 2019 9:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Ostatnioo osobie narzekajacej na wszystko dookola powiedzialem, "the way you do things, the way they are, no one else is doing anything to you."
Trudno to na polski przetlumaczyc i nie da sie doslownie, ale znaczy to ze to co w zyciu robimy jest takie jakie to robimy i jesli zle robimy to wszystko dookola nas co robimy takie bedzie, wiec pretensje mozemy miec do siebie, a nnie do innych dookkola nas. Sami kreujemy swoje otoczenie, swoj swiat w ktorym zyjemy.

Mocno zbaczamy z wątku, ale to ciekawy wpis, więc się odniosę.

Zgadzam się z tym i nie zgadzam zarazem. Oczywiście, w pewnym momencie życia, jeśli do niego dobrniemy, bierzemy siebie w garść i stajemy się w dużej mierze panami losu, ale to wymaga zdobycia niebywałej samo-świadomości, która sprawia, że stajemy się ludźmi wolnymi, nie w takim prymitywnym znaczeniu, tylko tym chrześcijańskim, stajemy się niezależni od wpływów zewnętrznych, niezłomni.

Ale zanim dojdziemy do tego punktu, jesteśmy w mniejszym lub większym stopniu tworzeni przez otoczenie, nasza wolność dopiero się wyodrębnia, jeszcze nie potrafimy nad wszystkim zapanować i wówczas powinniśmy tę naszą jeszcze niedojrzałą wolę pokierować w tę stronę, żeby zadbała o odpowiednie otoczenie. Innymi słowy, trzeba zerwać wszelkie toksyczne relacje, odseparować się od ludzi, którzy nas niszczą, być może znaleźć sobie jakąś grupę wsparcia, żeby pomału dojść do siebie i później już o własnych nogach iść przez życie, już wyposażeni w tarczę i miecz.

So lis 02, 2019 10:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Problem jest w tym ze mamy najlepsze na swiecie Nauki Chrystusa i z nich nie kozystamy.
Wspolnota Kosciola ma przede wszystkim byc taka grupa wsparcia.
Niestety najczesciej trafia sie na ludzi nawet we wspoolnotach -parafiach ktorzy sa dla nas toksyczni. Nie zyja Ewangelia.

W filmie " Hacksaw Ridge" oprocz bohaterskich czynow glownego bohatera, pokazany jest tez fragment nie mniej wazny, ktory pokazuje jak bohater filmu nie odstapil od swoich przekonan, choc grozilo mu wiezienie.
Dzis nie potrafimy zadbac o nasze wlasne dobre i ludzkie przekonania i ulegamy modzie, trendom zachowan, namowom, itp, itd. a pozniej zastanawiamy sie dlaczego znalezlismy sie w sytuacji dla nas obcej i niekozystnej.
Szukamy winnych dookola, a sami jestesmy winni sytuacji w jakiej sie znalezlismy.

Ostatnio edytowano N lis 03, 2019 11:58 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów

N lis 03, 2019 10:26 am
Dyskutant
Dyskutant

Lokalizacja: W planie Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Krakowie i oby do Nieba ;)
Odpowiedz z cytatem
Wtrącam się na chwilę odnośnie barbarzyńców.
A wystawa spreparowanych ludzkich ciał? Tego typu wystawy są właśnie owocem zdziczenia człowieka, "kultury" barbarzyńców. A Ty Towarzyski Pelikan jeszcze się podniecałaś tą wystawą. Nie dostrzegasz, że to od barbarzyńców?
A misterium śmierci, a szacunek do śmierci?

Wt lis 05, 2019 11:01 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Warto dożywać starości?
Dziura w płocie
Jan Paweł II. to...

Wt lis 05, 2019 11:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):
Wtrącam się na chwilę odnośnie barbarzyńców.
A wystawa spreparowanych ludzkich ciał? Tego typu wystawy są właśnie owocem zdziczenia człowieka, "kultury" barbarzyńców. A Ty Towarzyski Pelikan jeszcze się podniecałaś tą wystawą. Nie dostrzegasz, że to od barbarzyńców?
A misterium śmierci, a szacunek do śmierci?

"Podniecałaś" to za duże słowo. Zanim poszłam na tę wystawę miałam tylko perspektywę ideologiczną i byłam wyraźnie przeciwna, natomiast po obejrzeniu nabrałam perspektywy estetycznej, obcowałam z dziełem nauki i sztuki jednocześnie, co wzbudziło we mnie ambiwalentne odczucia.

Myślę, że powodem, dla którego nie mogę się jednoznacznie sprzeciwic tej wystawie jest fakt, ze nie dostrzegam w niej jakiegoś zagrozenia spolecznego. Mozna sobie isc na wystawe, a i tak uderzajaca wiekszosc z ogladajacych po smierci spocznie w trumnie, a poza tym ta wystawa dotyczy martwych cial, a nie zywych. Sposob obchodzenia sie z martwym ciałem nie jest w tym samym stopniu istotny co sposob obchodzenia sie z cialem zywym.

Natomiast cały czas mam watpliwosci co do tej wystawy, teraz wrecz bardziej wyrazne, bo odkad ją widzialam, minelo troche czasu i mój entuzjazm mocno ostygl.

Ale dzieki za inspirujacy wpis.

Wt lis 05, 2019 1:58 pm
Dyskutant
Dyskutant

Lokalizacja: W planie Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Krakowie i oby do Nieba ;)
Odpowiedz z cytatem
Proszę.
Jeżeli nie potrafisz Pelikan jednoznacznie sprzeciwić się tej wystawie( dziełem sztuki też jest obóz koncentracyjny) to świadczy, że utraciłaś( albo nie rozwinęłaś) pewną wrażliwość( na piękno, życie, człowieka, na kulturę, sztukę, śmierć).
Jeżeli chcesz spojrzeć na człowieka od strony cielesnej to w naszej kulturze przecież możesz odwiedzić prosektorium.
A co do estetyki tej wystawy ( której oczywiście nie zamierzam oglądać) to oczywiście jest to estetyka na wrażliwość oh czułego barbarzyńcy.

N lis 10, 2019 11:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maciek
Skoro zestawiasz tę wystawę z prosektorium, to znaczy, że kompletnie nie rozumiesz tej wystawy, gdzie przedmiotem kontemplacji nie jest trup, śmierć tylko życie, od zarodka po starca. Trup jest tylko tworzywem i tylko to może wzbudzać kontrowersję.

Jeśli oglądając tę wystawę, cały czas bym sobie powtarzała "oglądam trupa, oglądam trupa", to z pewnością bym się wycofała po obejrzeniu kilku eksponatów. Jednak stało się coś przeciwnego - oglądając wystawę zapomniałam, ze oglądam trupy. Obcowałam z ciałem ludzkim.

Obawiam się jednak, że osoba, która nie oglądała tej wystawy, nie jest w stanie zrozumieć, o czym mówię.

Pn lis 11, 2019 12:25 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Trup to ciało bez duszy, człowiek bez duszy, ale dalej człowiek. I nie jest tworzywem, które można wykorzystać np. jako opał( mimo że może dać sporo ciepła), albo jako tworzywo do wystawy, bo autor miał coś na myśli ( np. chciał ukazać życie).
Poza tym Życie kontempluje się kontemplując Pana Jezusa Chrystusa ( od tego zaczyna się kontemplacja też człowieka).
A kontemplując życie jeżeli chcesz na śmierci to w naszej kulturze pomocne mogą być cmentarze, może motywy vanitas?
Ale jeżeli wrażliwość wymaga tej barbarzyńskiej wystawy :( to nie powinno być zdziwieniem, gdy w przyszłości „artysta” kupi sobie kilka kilkuletnich dzieciaków, które wyrażą wolę na eutanazję( może kiedyś tak będzie można?) i na oczach widzów (jedna wystawa jedno dziecko) będzie przybierało pozy jakby biegło, jakby szło, jakby skakało, uśmiechało się itp (co będzie symbolizowało życie )i dla kontrastu, dla podkreślenia oh życia, by dobrze się kontemplowało będzie się uśmiercać ( a jakąś higieniczną metodą- ukłon dla co wrażliwszych). W sumie to będzie można uznać za wystawę uwrażliwiającą na życie.
:/

Pn lis 11, 2019 2:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
to co sie dzieje zostalo nawet opisane w Apokalipsie. czy to jest dobre czy zle,
polecam rozdzial 18 a szczegolnie wersety 11-14.

Pn lis 11, 2019 8:58 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona