Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 11, 2019 2:42 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1387 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 89, 90, 91, 92, 93  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
artur96 napisał(a):
Czy nielubienie kogoś to grzech? Powiedzmy w miejscu pracy jest ktoś kogo nie lubie,traktuje z dystansem itp jednak w żaden sposób nie szkodze,nie obgaduje itp ale wyraźnie sie nie spouchwalam.Czy grzesze? Bo przecież ewangelia mówi "kochaj wszystkich" czyli do każdego muszę mówić z usmiechem na twarzy?

Kochanie a lubienie kogoś to jak dzień i noc. Lubi się kogoś ze względu na swoją przyjemność, natomiast kocha się innych ze względu na ich dobro. Oczywiście może być w tam jakieś zazębianie się (tak jak dzień i noc zazębiają się w rankach i wieczorach), ale nie musi.

Pt lis 08, 2019 5:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Nie ma racji, bo nie włożył grama wysiłku, by skorzystać chociażby z forumowej wyszukiwarki. To lenistwo. Jest jeszcze jeden grzech: zrzucanie odpowiedzialności na innych za podejmowane decyzje.

Może nie miał racji, ale oskarżać go od razu o lenistwo i inne grzechy, to już lekka przesada. :-)

Może nie ogarnia wyszukiwarki, może potrzebował nawiązać jakąś rozmowę, może był strasznie zmęczony, może coś innego. Nie trzeba od razu doszukiwać się w człowieku tych gorszych stron. Każdy dość ma swojego trudu, i nie chciałby jeszcze dostać kopa na forum katolików, którzy niby powinni świecić przykładem cierpliwości i wyrozumiałości.

Dlatego razi mnie takie proste wysyłanie ludzi potrzebujących na drzewo, jak to często prezentuje Yarpen.

To forum powinno się różnić od innych, gdzie panuje hejt, wymądrzanie się, itp. Powinniśmy być cierpliwi wobec siebie.

Jeśli kogoś uraziłem, to sorry - wybaczmy sobie nawzajem. :-)

Pt lis 08, 2019 6:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Skrupulantowi nie pomożesz roztkliwiając się nad nim. Zaanektuje cię na potrzeby niekońcxzących się pytań. On wyraźnie wspomniał: ma prawo pytać, bo wątek temu służy. Ten wątek służy przede wszystkim pomocy człowiekowi. Tak więc powinny obowiązywać rozmaite podejscia. Skrupulant nie zaprzestanie swych pytań, bo łapie muchy a nie widzi przyczyny pojawiania się ich. Z grzechem można walczyć tylko wówczas, gdy dotrze się do korzenia. A samopozonanie jest tego podstawą. Sampozznanie to ciężka praca własna a nie wykorzystywanie innych. Czasem to nie wymądrzanie, ale pomoc.
Zanim napisalam post, przejrzałam jego wpisy, wszystkie.
O tym co znaczy lubić mamy wątek. Tam wyjasniłam co oznacza to pojęcie. Wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę 'lubić'.

Pt lis 08, 2019 6:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wszyscy mają czas analizować wszystkie posty użytkownika zanim mu się coś odpowie.
Nie można tak po prostu życzliwie komuś odpowiadać, bez analizowania kim jest lub bez puszczania go z wyższością na drzewo?
Może taki skrupulant po setnej odpowiedzi zrozumie? Kto wie.

Pt lis 08, 2019 11:53 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jeśli chcesz naprawdę komuś pomóc, powinieneś spróbować go poznać. Każdemu pomaga się inaczej, ale warunkiem jest, by obie strony chciały. Powinno się więc próbować zobaczyć, czy to nie pozorowane działania, bo ktoś chce jedynie skupić na sobie uwagę, chce rozmawiać o problemie, ale nie chce zająć się ich rozwiązywaniem. Czasem czynisz komuś przysługę pokazując sucho wlaściwą drogę a nie podając przemieloną papkę z uśmiechem (czasem i wyższości), że wiesz i cierpliwie odpowiadasz. On nie potrzebuje odpowiedzi na pytania. On potrzebuje stałego spowiednika, tylko taka osoba może mu pomóc. I rozwiąże się wiele jego dylematów, z którymi nie potrafi sobie poradzić. YZ ma wyczucie i zauważyłam, że pomaga wedle rozpoznania a nie jest to próba promowania siebie. Na tyle i jego poznałam.

Posłuchaj księdza...tak się zmusza ludzi do myślenia. Myślę podobnie, stąd i ten przykład jest mi bliski.
o znęcaniu się nad studentkami ósma minuta
I jeszcze jedno: ks. Kneblewski mówi o sobie w 47', że za wyrazistość się płaci. Z boku widać czasem skandalistę. I znów powinno się wczytać głębiej, o co takiej osobie naprawdę chodzi. Zapytałam o tego księdza innego bydgoskiego księdza i usłyszałam, że to taki kontrowersyjny ksiądz. Nie potrafił jednak wyjaśnić powodów. :)

Skrupulantyzm. Nic nie da setna odpowiedź, 150. też. Z chwilą, gdy zauwazasz, że masz do czynienia ze skrupulantem przerywasz rozmowę. Potrzebuje innej pomocy.

So lis 09, 2019 1:20 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Powiem tak,spodziewałem się konkretnej odpowiedzi skoro taki wątek istnieje na forum...Rozumiem ze gdybym specjalnie otworzył nowy temat i zaśmiecal forum to ok..faktycznie przesada ale zadanie normalnego pytania o grzech w wątku DO TEGO PRZEZNACZONYM jest normalne zaś nienormalne jest obrażanie i ocenianie kogoś za to że śmiał zapytać! Jak ktoś chce odpowiedzieć na moje pytanie wciąż jest aktualne.

So lis 09, 2019 9:18 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie jest aktualne, bo zostały Ci udzielone wskazówki. Łącznie z tą, że możesz przeszukać nasze forum i znaleźć interesującą Cię odpowiedź.

So lis 09, 2019 9:27 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Dobra w takim razie spróbuję znaleźć odpowiedź i skorzystam z wyszukiwarki.

So lis 09, 2019 9:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
artur96 napisał(a):
Czy nielubienie kogoś to grzech? Powiedzmy w miejscu pracy jest ktoś kogo nie lubie,traktuje z dystansem itp jednak w żaden sposób nie szkodze,nie obgaduje itp ale wyraźnie sie nie spouchwalam.Czy grzesze? Bo przecież ewangelia mówi "kochaj wszystkich" czyli do każdego muszę mówić z usmiechem na twarzy?

Zrozum, że człowiek cały czas grzeszy. Jesteśmy grzesznikami. A ty chcesz czuć się dobrze dopiero wtedy, gdy uznasz, że nie grzeszysz. W ten sposób nigdy nie osiągniesz spokoju.

Najlepszym sposobem "kochania" osób nielubianych, antypatycznych, złych jest modlitwa za nich i świadomość, że nikt nie jest doskonały przed Bogiem, ani ty, ani ja, ani żaden święty. Bądź po prostu grzesznikiem i ciesz się, że Bóg to rozumie, widzi twoje wysiłki i nie chce takiej doskonałości, która prowadzi do pychy.

Poza tym, możesz sobie usprawiedliwić w swoim sercu takiego nielubianego człowieka i zobaczyć, że on też cierpi, że stał się takim nie z własnej woli, że może coś się stało w dzieciństwie, może ma problemy w domu, może choruje, lecz nikt o tym nie wie, może ma niewidoczną depresję, i wiele innych przyczyn.
Świadomość tego, że ta nielubiana osoba może cierpi, sprawi, że poczujesz dla niej litość i modląc się za nią oddasz ją Bogu w opiekę. I już potem nie będziesz mieć tych emocji, bo kwestia tej osoby nie będzie już ciebie dotyczyć, lecz Bóg się nią zajmie.

I tak w ogóle, najlepiej nie myśleć o sobie, ale więcej o tym jak wspaniały jest Bóg. Bóg dał nam życie i dał nam coś, czego nie ma żadne inne stworzenie we wszechświecie. Jesteśmy wyjątkowi w Jego oczach, więc czy nie lepiej skupić się na Nim i na wdzięczności do Niego?

So lis 09, 2019 10:37 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
No właśnie,jakby w sedno....pokój wewnętrzny mam jako taki póki nie oddale się od Boga przez grzech(obecnie mam na koncie powszednie gdyż ciężkie-nałogowe dzięki Bogu rzuciłem) a przykładowo coś lekko zaniedbam np mniej razy w tygodniu na mszy,krótka modlitwa wieczór z powodu zmęczenia a nie cały różaniec jak czesto mam w zwyczaju i tez potrzebę czy brak postu o chlebie i wodzie(pomimo że prywatne objawienia Maryjne do tego zachęcają) itp i potem mam po tym wszystkim poczucie że tak niewiele poswiecam sie dla Boga bo czytałem na pewnym forum że pewna osoba posci o chlebie i wodzie srody i piątek np a ja nie potrafię nawet jednego dnia(poscilem tak rok piątki ale obecnie ciężko mi to jakoś pogodzić,w pracy slabo sie czuje itp ale czuje wewnętrzny przymus ze przecież muszę bo "zawiode Boga") Takie mam odczucia i chyba muszę to wszystko na nowo ukierunkować bo więcej w mojej wierze leków niepokojów itp bo chce byc doskonały ale chyba sam nie wiem na czym to polega.

So lis 09, 2019 12:03 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wciąż mylisz forum z konfesjonałem. Potrzeba uzewnętrznienia się na forum nie najlepiej świadczy o tobie i twoich problemach.

So lis 09, 2019 1:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
artur96 napisał(a):
No właśnie,jakby w sedno....pokój wewnętrzny mam jako taki póki nie oddale się od Boga przez grzech(obecnie mam na koncie powszednie ....

Po co informujesz o tym wszystkich na forum?
Czy korzystałeś z innych form pomocy, oprócz opisywania siebie na forum?
Jak napisano wyżej- wszyscy jesteśmy grzesznikami. Czy masz stałego spowiednika?

So lis 09, 2019 1:58 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Stałego spowiednika raczej nie..kilku różnych raczej.Raz u tego księdza raz u innego.

So lis 09, 2019 2:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przestań zajmować się w kółko sobą i nie rób z Boga kata, który tylko czyha na twoją najdrobniejszą niedoskonałość, żeby cię wrzucić do piekła. Taka postawa obraża Go bardziej niż twoje śmieszne grzeszki. Ty chcesz sam siebie zbawić, usprawiedliwić i kupić niebo swoimi wyrzeczeniami. Nie na tym to polega. Choćbyś ciało wydał na spalenie nie przekupisz Boga. Bóg chce miłości w sercu człowieka, a nie jego doskonałości pełnej pychy i strachu. Pozwól Bogu cię kochać.

So lis 09, 2019 2:28 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
No właśnie tylko jak to w praktyce realizować aby nie wpaść w myślenie protestanckie czyli "juz jestem zbawiony i happy po co sie martwić"?

So lis 09, 2019 2:37 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1387 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 89, 90, 91, 92, 93  Następna strona