Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N wrz 20, 2020 12:49 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna strona
 Więźniowie metody 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
Irbisol napisał(a):
Bo ani metoda naukowa tak nie działa jak piszesz,.

Tzn. jak nie dziala (co ja pisze?) i jak dziala?
Cytuj:
ani ateiści nie muszą myśleć tak, jak piszesz

W którym miejscu stwierdzilam, ze ateisciu musza myslec tak jak pisze? Prosze o cytat.

Cz sty 23, 2020 1:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Bo ani metoda naukowa tak nie działa jak piszesz,.
Tzn. jak nie dziala (co ja pisze?) i jak dziala?

metoda naukowa nie pozostawia na Bogu suchej nitki, jakoś żaden z teistów nie kwapi się do tego, żeby udowodnić istnienie Boga w sposób eksperymentalny

Metoda naukowa nie potrzebuje eksperymentu (jakkolwiek jest on przydatny).
Czarne dziury czy neutrina, rozkład promieniowania tła a nawet efekty promieniowania grawitacyjnego przewidziano teoretycznie - i wedle metody naukowej prawidłowo. Eksperyment tylko te tezy potwierdził.

Cytuj:
Cytuj:
ani ateiści nie muszą myśleć tak, jak piszesz

W którym miejscu stwierdzilam, ze ateisciu musza myslec tak jak pisze? Prosze o cytat.

Ateista nie dopuszcza do siebie myśli, że miałby zawiesić metodę naukową
(...)
wynika z przekonania, że nie istnieje żadna sfera rzeczywistości

Nawet nauka dopuszcza istnienie "innej sfery rzeczywistości". Mimo że nie potrafi jej eksperymentalnie stwierdzić.
Po prostu przestań pisać głupoty na tematy, o których nie masz pojęcia.

A to jest najlepsze - podsumowałaś tu teistów:

Natomiast popełniamy błąd, kiedy naszą metodę traktujemy jak niepodważalną świętość, ponieważ w ten sposób pozbawiamy się zdrowego rozsądku, tej perspektywy, dzięki której zyskujemy otwartość na bogactwo rzeczywistości, dajemy się rzeczywistości zaskoczyć, a niekiedy - zamienić metodę na lepszy model.

Już widzę, jak wierzący patrzy z innej perspektywy i zmienia model. Bo teista nie uznaje swojej wiary za świętość - a jakże.
W religii za odstępstwa się karze. W nauce dostaje się Nagrodę Nobla. Delikatna różnica...

Cz sty 23, 2020 2:23 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
To, że nauka ma konflikt z teologią to chyba, każdy wie. Można sobie poczytać Ziemia Ulro - Czesław Miłosz. Problemem nie jest istnienie Boga, bo ten jest ujęty w religii, a ta jest wyrazem duchowości człowieka. Zaprzeczając temu, że w człowieku nie ma takiej siły jest po prostu ignorowaniem rzeczywistości. Kościół zmieniał na przestrzeni wieków swoje dogmaty, i to byłoby wymagane tym razem, jednak nie jest to rzecz łatwa i na pewno nie do robienia w pośpiechu. Główny trzon opierający się na moralności zawsze jednak pozostawał ten sam, bo odnosił się on zawsze do wnętrza człowieka. Dlatego jestem pod wrażeniem, że taki ekspert, mądry człowiek jak Pan Irbisol tak zacięcie walczy z wiatrakami, zamiast skupiać się na istocie problemu, który nie leży w Kościele, bo według statystyk 5% Polaków żyje zgodnie z zasadami chrześcijańskimi, a w innych aspektach życia, które od tych zasad nas odrywają?

Cz sty 23, 2020 3:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Metoda naukowa nie potrzebuje eksperymentu (jakkolwiek jest on przydatny).
Czarne dziury czy neutrina, rozkład promieniowania tła a nawet efekty promieniowania grawitacyjnego przewidziano teoretycznie - i wedle metody naukowej prawidłowo. Eksperyment tylko te tezy potwierdził.

Cóż, uczę się od najlepszych. Skoro ateiści powołujac się na naukę żądają eksperymentu, to uznałam, że wiedzą co mówią. Na przyszłość nie będę im ufać.
Cytuj:
Ateista nie dopuszcza do siebie myśli, że miałby zawiesić metodę naukową
(...)
wynika z przekonania, że nie istnieje żadna sfera rzeczywistości

Z tego fragmentu nie wnika, że ateista musi tak myśleć.
Cytuj:
Nawet nauka dopuszcza istnienie "innej sfery rzeczywistości". Mimo że nie potrafi jej eksperymentalnie stwierdzić.

Zatem ateista gówno się zna na nauce. Dziękuję za oświecenie.
Cytuj:

Natomiast popełniamy błąd, kiedy naszą metodę traktujemy jak niepodważalną świętość, ponieważ w ten sposób pozbawiamy się zdrowego rozsądku, tej perspektywy, dzięki której zyskujemy otwartość na bogactwo rzeczywistości, dajemy się rzeczywistości zaskoczyć, a niekiedy - zamienić metodę na lepszy model.

Już widzę, jak wierzący patrzy z innej perspektywy i zmienia model. Bo teista nie uznaje swojej wiary za świętość - a jakże.
W religii za odstępstwa się karze. W nauce dostaje się Nagrodę Nobla. Delikatna różnica...

Wierzący akurat ma racjonalny powód, żeby w przedmiot swojej wiary nie wątpić, który sam wyłuszczyłeś. Zastanowiace, że ateista nie mając nad sobą żadnego bata, boi się wejść w buty teisty. Czego boi się ateista?

Cz sty 23, 2020 3:35 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Chciałbym przy okazji dopytać Pana Irbisola jakie ma spojrzenie na człowieka. Na pewno by wniosło to pewną jasność w wyrażaniu i argumentowaniu miedzy sobą swoich myśli. Jaki z czterech typów uprawianej filozofii Pan odzwierciedla? Pozytywizm, freudyzm, egzystencjalizm czy racjonalny antynaturalizm?

Cz sty 23, 2020 3:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@tassel

Nie bardzo widzę, z jaką tezą polemizujesz. Prawdopodobnie - na podobieństwo Pelikanicy - wymyślasz sobie, co ateista myśli i z tym dyskutujesz.
Jeżeli jednak pytasz mnie, jaki problem leży w Kościele, to jednym z nich są kłamstwa na temat niewierzących. To jakby dyskwalifikuje tę instytucję w moich oczach permanentnie. Są i inne problemy w Kościele, ale ten jest w temacie wątku.
Bo przypominam, że odezwałem się, ponieważ autorka wątku wypisuje głupoty o nauce i o ateistach.

Co do jakichś filozofii, o które pytasz, to zwyczajnie nie wiem - może z każdego po trochu a może się nie określam.
Mój sposób jazdy samochodem tez można by jakoś kwalifikować, ale też tych podziałów nie znam.

--------

Cóż, uczę się od najlepszych. Skoro ateiści powołujac się na naukę żądają eksperymentu, to uznałam, że wiedzą co mówią. Na przyszłość nie będę im ufać.

Na przyszłość zorientuj się, co czytasz. Eksperyment byłby wskazany, ale nie jest konieczny. Św. Tomasz z Akwinu próbował np. dowieść istnienia Boga rozumowo, bez eksperymentu - i słusznie, jakkolwiek mu się nie udało. Podobnie jest z wszelkimi "dowodami" Kalam czy ontologicznym.

Cytuj:
Cytuj:
Ateista nie dopuszcza do siebie myśli, że miałby zawiesić metodę naukową(...)wynika z przekonania, że nie istnieje żadna sfera rzeczywistości

Z tego fragmentu nie wnika, że ateista musi tak myśleć.

Oczywiście - z tego fragmentu wynika, że ateista tak myśli. Co jest bzdurą.

Cytuj:
Cytuj:

Zatem ateista gówno się zna na nauce. Dziękuję za oświecenie.

Dlaczego niby ateista gówno się zna na nauce?

Cytuj:
Cytuj:

Wierzący akurat ma racjonalny powód, żeby w przedmiot swojej wiary nie wątpić, który sam wyłuszczyłeś.

Czyli ma racjonalny powód, ale jednocześnie:
- traktuje swoją metodę jako świętośś
- pozbawia się zdrowego rozsądku
- zamyka się na bogactwo rzeczywistości
- nie ma mowy o zmianie modelu
- wierzy, bo wierzy w karę (co jest udowadnianiem tezy przez samą siebie)

Cytuj:
Zastanowiace, że ateista nie mając nad sobą żadnego bata, boi się wejść w buty teisty. Czego boi się ateista?

Pytanie bez sensu.
Ateista po prostu nie jest zainteresowany bzdurami. Naprawdę dostrzegasz tu jakiś strach, "oświecona"?

Cz sty 23, 2020 4:05 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Dziękuję za odpowiedź. Przeczyta Pan jeszcze raz mojego posta. Nie odwraca Pan kota ogonem. Napisałem tylko, że ateista jak każdy człowiek może myśleć jakkolwiek się mu chce, niekoniecznie kierując się metodami naukowymi. W takim razie jak Pan sobie tak bierze wszystkiego po trochu, jaki jest Pana pogląd na świat? Przedstawi Pan jakąś koncepcję, według której żyłoby się nam wszystkim lepiej? Jakich wartości mamy przestrzegać, do czego dążyć?

Cz sty 23, 2020 4:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
tassel napisał(a):
W takim razie jak Pan sobie tak bierze wszystkiego po trochu, jaki jest Pana pogląd na świat?

Pogląd w jakim sensie? Ontologicznym? Nie mam takiego poglądu.
Teiści mają jakąś dziwną skazę psychiczną, która zabrania im odpowiedzieć na jakiekolwiek pytanie "nie wiem". Muszą się przyssać do jakiejś idei i będą się tego trzymać.

Cytuj:
Przedstawi Pan jakąś koncepcję, według której żyłoby się nam wszystkim lepiej? Jakich wartości mamy przestrzegać, do czego dążyć?

No właśnie ... ja nie uzurpuję sobie prawa do określania, co jest dla kogo lepsze. Jeżeli dwóch gejów chce mieszkać ze sobą, to świata tym nie zawalą.
Każdy powinien robić to, co mu się podoba, byle nie szkodzić innym. Przy czy za szkodę nie uważam świadomości kogoś innego, co ktoś inny robi. W praktyce - jak na złość wam - to się bardzo dobrze sprawdza. Ale wiadomo - jeżeli fakty są sprzeczne z ideologią, tym gorzej dla faktów (często to powtarzam, bo cały czas jest to aktualne).

Są i inne wartości godne uwagi, jednak są one konsekwencją nieprzestrzegania powyższych. Czyli jednoczenie się w społeczeństwa, wspólna obrona itd. - tu religia ma zastosowanie, ale tylko dlatego, że inne religie są agresywne. Taki memiczny wyścig zbrojeń. Któremu zresztą ulegacie.

Cz sty 23, 2020 5:50 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Czyli uważasz, że człowiek jest po prostu bardziej inteligentnym zwierzakiem. Wszyscy mogą robić co chcą, byle nie szkodzić innym. To kto ma wyznaczać te granice, kiedy zaczyna się szkoda? Przecież wolność do wspólnoty jest antagonistyczna. Skoro religia taka zła to chętnie się dowiem, gdzie jest lepiej na świecie? Może nie mam wystarczającej wiedzy. Chętnie poznam jakąś cywilizację, która przestrzegała takich zasad.

Cz sty 23, 2020 8:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
tassel napisał(a):
Czyli uważasz, że człowiek jest po prostu bardziej inteligentnym zwierzakiem.

Widzę, że przypadłość merss to nie wyjątek.
Ironicznie odpowiadając - tak, to taki zwierzak, który myśli tylko o tym, żeby się napić, nażreć, zabawić i pobzykać.

Cytuj:
Wszyscy mogą robić co chcą, byle nie szkodzić innym. To kto ma wyznaczać te granice, kiedy zaczyna się szkoda?

Szkoda zaczyna się wtedy, gdy ktoś odczuwa szkodę. Za wyjątkiem świadomości, że ktoś inny coś czyni - bo w ten sposób nic by nie było wolno robić.

Cytuj:
Przecież wolność do wspólnoty jest antagonistyczna. Skoro religia taka zła to chętnie się dowiem, gdzie jest lepiej na świecie? Może nie mam wystarczającej wiedzy. Chętnie poznam jakąś cywilizację, która przestrzegała takich zasad.

https://s3.amazonaws.com/happiness-repo ... HR_web.pdf

Jak w mordę strzelił same religijne kraje na pierwszych miejscach ... (ranking od strony 20).

Pt sty 24, 2020 12:15 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Szkoda zaczyna się wtedy, gdy ktoś odczuwa szkodę. Za wyjątkiem świadomości, że ktoś inny coś czyni - bo w ten sposób nic by nie było wolno robić.

Czyli, jeżeli będę uprawiał seks z Twoją żoną za Twoimi plecami i nigdy się o tym nie dowiesz to nie będzie to dla Ciebie szkodą? To może dalej idąc, myślisz, że bogate kraje same na siebie tak zapracowały? Przecież jest wszechobecny wyzysk i wystarczy spojrzeć kto tak na prawdę pracuje na nasz dobrobyt, bo bynajmniej nie my sami, ale ludzie z krajów trzeciego świata gdzie maja zarobki na poziomie paru dolarów dziennie. Jakim trzeba być krótkowzrocznym egoistą, żeby patrzeć tylko na czubek własnego nosa, a nie dostrzegać gdzie pokłosie naszego dobrobytu występuje...

Pt sty 24, 2020 1:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
tassel napisał(a):
Czyli, jeżeli będę uprawiał seks z Twoją żoną za Twoimi plecami i nigdy się o tym nie dowiesz to nie będzie to dla Ciebie szkodą?

Może inaczej - wymień te szkody.

Cytuj:
To może dalej idąc, myślisz, że bogate kraje same na siebie tak zapracowały? Przecież jest wszechobecny wyzysk i wystarczy spojrzeć kto tak na prawdę pracuje na nasz dobrobyt

Że niby Finlandia wyzyskuje biedne kraje?
I mowa tu nie o "bogactwie", lecz o korelacji szczęścia mieszkańców ze stopniem laicyzacji krajów.

Pt sty 24, 2020 5:16 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
https://komorkomania.pl/6042,nokia-zamy ... -w-europie
Myślałem, że Finlandia jest samowystarczalna, ale jednak azjaci zrobią to taniej. Dziwny jest ten świat.

Pt sty 24, 2020 6:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Oczywiście - z tego fragmentu wynika, że ateista tak myśli. Co jest bzdurą.

A wiec nie jesteś ateistą?
Cytuj:
Dlaczego niby ateista gówno się zna na nauce?

Bo powołując się na naukę, nie trzyma się metody naukowej.
Cytuj:
Czyli ma racjonalny powód, ale jednocześnie:
- traktuje swoją metodę jako świętośś
- pozbawia się zdrowego rozsądku
- zamyka się na bogactwo rzeczywistości
- nie ma mowy o zmianie modelu
- wierzy, bo wierzy w karę (co jest udowadnianiem tezy przez samą siebie)

Dotyczy to tylko sfery religijnej, w każdej innej dziedzinie ten dogmatyzm zawiesza. Po prostu w sferze religijnej przyjęcie takiej postawy jest w ogóle warunkiem doświadczenia tej części rzeczywistości.
Cytuj:
[
Pytanie bez sensu.
Ateista po prostu nie jest zainteresowany bzdurami. Naprawdę dostrzegasz tu jakiś strach, "oświecona"?

Ateista nie jest zainteresowany bzdurami, a jednocześnie spędza mnóstwo czasu na forum katolickim, żądając od wierzących dowodu na istnienie Boga. Nic z tego nie rozumiem. Ja np. uważam, że elfy są bzdurą i moje zachowanie jest z tą deklaracją spójne, bo ja w ogóle nie poświęcam ani grama czasu problematyce elfów. Co mnie interesują jakieś idiotyzmy?

Pt sty 24, 2020 6:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Ateista nie jest zainteresowany bzdurami, a jednocześnie spędza mnóstwo czasu na forum katolickim, żądając od wierzących dowodu na istnienie Boga. Nic z tego nie rozumiem. Ja np. uważam, że elfy są bzdurą i moje zachowanie jest z tą deklaracją spójne, bo ja w ogóle nie poświęcam ani grama czasu problematyce elfów. Co mnie interesują jakieś idiotyzmy?

Gdybyś była otoczony osobami, które są święcie przekonane o istnieniu elfów, rząd przeznacza pieniądze na ich świątynie, uczono by o nich w szkole, kultura oraz prawo są w sporym stopniu podporządkowane elfom, a popularne pozdrowienie brzmiałoby "niech elfy będą z tobą"; to pewnie byłabyś zainteresowana dyskusją na ich temat :wink:
Nie porównuję wiary w elfy do wiary w Boga, ale jakoś ani przez chwilę nie widziałem nic dziwnego w obecności ateistów na tym forum ani w ich chęci do dyskutowania z teistami.

Pt sty 24, 2020 8:46 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna strona