Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 21, 2020 6:43 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 629 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Świadek Jehowy nie dostrzeże w Biblii nauczania o Trójcy nawet jeżeli mu się objawi Bóg i pokaże je palcem.

Pt mar 06, 2020 10:02 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Świadek Jehowy nie dostrzeże w Biblii nauczania o Trójcy nawet jeżeli mu się objawi Bóg i pokaże je palcem.

Ludziom się wydaje, ze Bóg Biblie zesłał na ziemie i z niej maja czerpać wiarę i poznawać Boga (???!!!). Jak zwykle, stare pytanie: kto spisal Biblie? Kto nakazal spisanie Biblii? itd. Pytanie fundamentalne i wg. mnie KAZDA rozmowa powinna od tego sie zaczac... i konczyc (tzn. nie ma sensu sie okladac wersetami).

Ile to razy trzeba tłumaczyć ze Bóg JEZUSA zesłał (i W Jezusa trzeba wierzyć) a to Kościół (ludzie) spisał Biblie. Zeby Biblie rozumieć, najpierw trzeba poznać (i wierzyć) Jezusa a POTEM czytać Biblie. Biblie rozumie się tylko wtedy gdy człowiek ma wiarę.

1. Jezus/2. Kościół/ 3. Biblia.

Pt mar 06, 2020 5:31 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Już pisałem, że rozmowa nie dotyczy mojej osoby, tylko jednego z wyobrażeń na temat [theos]. Pisanie, że czytam to co chcę i cytuję co chcę, niczego nie dodaje do tematu.
Zwyczajnie rozważyłem greckie słowo"isa" użyte w Filip.2:6 oddawane przez "równy theos" i zauważyłem, że w manuskryptach (za przekładem międzywierszowym)nie mamy przymiotnika, tylko przysłówek. Nie czytamy "równy...", tylko "równo theo". Jest tak dlatego, jak pisałem ponieważ wyraża ono stosunek ilościowy, ewentualnie jakościowy, nie np. "godnościowy". Chociaż w nowotestmentowych miejscach raz znajdziemy przykład jego użycia. Znam wiele publikacji, które powołują się na ten werset jako dowód "równej pozycji" Syna Bożego wobec naszego Niebiańskiego Ojca. Ja sam dyskutowałem z powołaniem się na stwierdzenie: "nie skorzystał ze sposobności", jako dowód, że miał okazję, ale z niej nie skorzystał. Wy, że nie "wykorzystywał tej równości".
Wszystkie one jednak, w żaden sposób nie ujawniają równości jednego względem drugiego, ponieważ nie wskazują[jak to napisałem]na ich "równość pod każdym względem". Wasze wielkie dzieło mówi o braku ich równości i identyczności:"w ścisłym tego słowa znaczeniu".
Z tej to przyczyny wszystkie dywagacje na temat równości jednego względem drugiego pozbawione są uzasadnienia, z tego powodu, że użyte w wersecie słowo, nie wskazuje na ich "równość i identyczność", tylko "podobieństwo". W tym języku istnieje kilka słów za pomocą, których istnieje możliwość i sposobność ukazania równości: "w ścisłym tego słowa znaczeniu". Na pewno jednak użyte w Filip.2:6 "isa"w żadnym stopniu nie ukazuje ich równości pod każdym względem. I tak naprawdę ustalenie tego faktu zajęło mi kilka godzin analizy tego słowa. Tego czym jest, czym nie, co znaczy, a czego nie znaczy. Tyle i tylko tyle. Z tej przyczyny jeden jedyny werset, który mówi o równości jednego względem drugiego, mówi tylko i ich "podobieństwie". Na pewno nie mówi o ich równości "w ścisłym tego słowa znaczeniu". I nie idzie o to, że wskazuje na to jedno wasze dzieło. Idzie o to, że wykażcie, że to nieprawda.
A prawda jest taka, że(jak pisał J.I.H. McDonald):
"Interpretator jest zatem uwikłany w sprawy, które porusza tekst. Interpretacja jest dynamicznym procesem, który zakłada o t w a r c i e czytelnika na to, z czym spotyka się w danym dziele, oraz z g o d ę, że zostanie wezwany do odejścia od siebie samego...".
I jak dodał z powołaniem się na wywody T.Eagletona:
"Tak więc w trakcie czytania "nasze początkowe spekulacje tworzą ramy odniesienia dla interpretacji tego, co następuje, ale to, co następuje, może z kolei z m i e n i ć nasze pierwotne rozumienie, uwydatniając niektóre jego cechy, a spychając na dalszy plan inne".
Tak to pewne, że Filip.2:6 wskazuje na "równość" Ojca i Syna. I werset ten od dawna wykorzystywany jest na udowodnienie tej równości. Pewne jest też, że określenie "równy" jest tłumaczeniem gr. słowa, które coś znaczy, ewentualnie czegoś nie. I okazuje się, że mówi o równości, tylko jeśli już to na zasadzie podobieństwa. I w języku gr.mamy np.słowo, które mówi o jednym, że jest "podobny do anioła". Nie, że nim jest, czy, że jest jemu identyczny, tylko podobny. Użyte w Filip.2:P6 słowo "isa" jak sami tłumaczycie w swoim międzynarodowym komentarzu, nie ujawnia ich równości pod każdym względem."...wskazuje raczej na podobieństwo do". Nie "na identyczność i równość w ścisłym tego słowa znaczeniu".
Z tego powodu, to nie ja ujawniam upór stania przy swoim. Upieram się przy wiernemu wyrażaniu nauki ukazanej w Filip.2:6, jak i nie przypisywaniu wyrażonemu tam poglądowi odnośnie "równości" więcej niż jest tam ujawnione.
Pozdrawiam.

N mar 08, 2020 2:52 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Robertson. Jesteś jak katarynka - ustawiona tylko na jedną melodyjkę. To nie jest dyskusja, tylko to jest głoszenie prawdy (nie)objawionej. Ja bym powiedział: Uważaj! Przeczytaj ze swoimi współbraćmi ten kawałek (możesz w poszerzonym kontekście):

38 Więc i teraz wam mówię: Odstąpcie od tych ludzi i puśćcie ich! Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, 39 a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć i może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem»..

A Ty (i za pewnie Twoi przełożeni) odmawiasz boskości Chrystusowi, głosząc swoje (excuse moi) bzdury. Usiłujesz (usiłujecie) wprowadzać chaos do zdrowej nauki - komu się przysługujecie? Za pewne nie Bogu.

N mar 08, 2020 3:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Robertson. Jesteś jak katarynka - ustawiona tylko na jedną melodyjkę. To nie jest dyskusja, tylko to jest głoszenie prawdy (nie)objawionej. Ja bym powiedział: Uważaj! Przeczytaj ze swoimi współbraćmi ten kawałek (możesz w poszerzonym kontekście):

38 Więc i teraz wam mówię: Odstąpcie od tych ludzi i puśćcie ich! Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, 39 a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć i może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem»..

A Ty (i za pewnie Twoi przełożeni) odmawiasz boskości Chrystusowi, głosząc swoje (excuse moi) bzdury. Usiłujesz (usiłujecie) wprowadzać chaos do zdrowej nauki - komu się przysługujecie? Za pewne nie Bogu.

Nie miałbym nic przeciw twoim uwagom, gdyby odnosiły się do tematu i wykazywały ułomności moim wywodom. Tak to teraz ty występujesz nie przeciw moim wywodom, tylko przeciw mojej osobie. To jednak nic nie wnosi do tematu. Nie ujawnia wad mojego rozumowania. Według mojego rozeznania wszystko co napisałem jest oczywiste. A widzę po tym jak trudno wykazać niepoprawność mojego rozumowania, że prawda jest ukazana w wypowiedzi:"Z faktami się nie dyskutuje.Z prawdą można bo każdy ma swoją".
Nie udaje się wam ujawnić niepoprawność moich wywodów, ponieważ jest to oczywiste. One same w sobie stanowią oczywistość. Na to wskazuje fakt użycia gr. iso w Filip.2:6. Tego czym jest, czym nie, co w sobie mieści, czego nie. A nie wyraża równości pod każdym względem, nie jest "równością i identycznością w pełnym tego słowa znaczeniu". Wskazuje na podobieństwo. Masz sposobność wykazać, że jest inaczej. Zapraszam.

N mar 08, 2020 4:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Oczywistym jest to, że przedstawiłeś swoje poglądy, ale nie wykazałeś, iż opisują one rzeczywistość, a nie jedynie Twoje wyobrażenia.

N mar 08, 2020 4:34 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Oczywistym jest to, że przedstawiłeś swoje poglądy, ale nie wykazałeś, iż opisują one rzeczywistość, a nie jedynie Twoje wyobrażenia.

Oczywistym jest to, że nawet nie wyrażasz swojego poglądu. Tym bardziej przez to nie wykazujesz niczego odnośnie tematu i użytych przeze mnie argumentów. Nawet odnośnie tematu nie wyrażasz swoich wyobrażeń. Niestety jedyne co czynisz, to piszesz przeciw mnie. A ja tylko wyrażam swoje zdanie, które w przeciwieństwie do twoich wypowiedzi jest na temat i jest uargumentowane.
Najpierw wystąpiłeś przeciw moim wywodom, nie ujawniając dostatecznych powodów, tym bardziej żadnych dowodów świadczących przeciwko nim. Nie czyniąc tego po raz kolejny wystąpiłeś przeciw mnie, że nic z tego co napisałem nie może być prawdziwe ponieważ "nie jestem ekspertem". Nie umiałeś i nie potrafisz ujawnić ułomności moich wywodów. Nie umiejąc wystąpić przeciw nim, wystąpiłeś przeciwko mnie. Moim kompetencjom. Przeszukałem kilka z moich książek i w jednej z nich. Wybitnym dziele pisanym z punktu katolicyzmu znalazłem potwierdzenie moich wywodów. Ja napisałem, że wzmiankowana w Filip.2:6 "równość" nie ukazuje "równości pod każdym względem". Wasze monumentalne dzieło:..."Katolicki Komentarz Biblijny" redakcja naukowa wydania oryginalnego rzymskokatolicki ksiądz,autor niemal czterdziestu książek Raymond Edward Brown,jezuita ks.prof.Joseph,który uzyskał licencjat teologii, oraz Augistine Fitzmyer,prof.studiów biblijnych.Redakcja naukowa wydania polskiego prof.dr.hab.teologii Waldemar Chrostowski.
:...ujawnia,że ukazuje ono podobieństwo ,a nie "identyczność i równość w pełnym tego słowa znaczeniu".
Tak to oczekiwałeś potwierdzenia moich wywodów w celu potwierdzenia ich poprawności i prawdziwości. To ci je podałem. I do ciebie skierowałem słowa J.I.H.McDowald. Do zacytowanych dodam ,że wg. niego oczywistym jest, że wszyscy przejawiamy pewne założenia i one kształtują nasze interpretacje. Niemniej nasze założenia:"...należy jednak odróżnić od uprzedzających sądów, które zniekształciłyby tekst".
I jeśli nawet pozostaniesz ze znanych ci powodów przy swoim wierzeniom. Nikt nie ma prawa, żeby przyjmowane wierzenia itp.przyczyniłyby się do :"uprzedzających sądów zniekształcających tekst". A pewne jest, jak czytamy w waszym cytowanym miarodajnymi i uznanym źródle wiedzy:"Słowa użyte w gr.oryginale(przysłówek isa zamiast ison) wskazują raczej na podobieństwo do Boga niż na identyczność i równość w ścisłym tego słowa znaczeniu" str.1404
To nie wina prawdy wyrażonej w tym cytacie, ze nie chcesz jej uznać. A jak napisałem cytując J.I.H.McDonalda z powołaniem na T.Eagltona to podczas czytania nowotestamentowych miejsc:"nasze początkowe spekulacje tworzą ramy dla interpretacji tego, co następuje, ale to, co następuje, m o ż e z kolei z m i e n i ć nasze p i e r w o t n e rozumienie, uwydatniając niektóre jego cechy, a s p y c h aj a c na dalszy plan inne".
Tak to fakty odnośnie gr. isa użytego w Filip.2:6 powinny zmienić twoje pierwotne rozumienie i zepchnąć na dalszy plan inne niepoprawne zrozumienia.

N mar 08, 2020 5:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):

Oczywistym jest to, że nawet nie wyrażasz swojego poglądu. Tym bardziej przez to nie wykazujesz niczego odnośnie tematu i użytych przeze mnie argumentów.

Nie muszę. To Ty masz wykazać, że Twoje hipotezy są zgodne z rzeczywistością, a nie ja, iż się mylisz. Na razie nie przedstawiłeś argumentów, które potwierdzają Twoje tezy na temat określenia "równy Bogu" użytego względem Chrystusa.

N mar 08, 2020 5:39 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
@ robertson
Wszystko co napisałeś to wykładnia sekty w której jesteś i ma tyle wspólnego z prawda co Gazeta o tym tytule w ZSRS z prawda.
Co można powiedzieć to to ze przedstawiłeś punkt widzenia Strażnicy na który dostałeś solidne z Biblii kontrargumenty i jak to zwykle masz w zwyczaju zacząłeś kombinować jak to ominąć i zacząłeś właśnie spektakl manipulacji Słowem Bożym.

N mar 08, 2020 5:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I znów śmiech na sali, Robertsonie. Dalszy Twojego ciąg brnięcia w manipulację p.t. "Biblia przeczy moim wywodom, to znajdę wśród milionów katolickich książek, na jednej z jej setek stron i kilkudziesięciu zdań na tej stronie pół zdania, które może być przedstawione tak, jak mi wygodnie i przedstawię je jako obowiązujące, w dodatku całkowicie lekceważąc resztę wypowiedzi autora i wnioski jakie wyciąga, a które są zupełnie odwrotne do moich".
:roll:

N mar 08, 2020 7:49 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):
Już pisałem, że rozmowa nie dotyczy mojej osoby, tylko jednego z wyobrażeń na temat [theos]. Pisanie, że czytam to co chcę i cytuję co chcę, niczego nie dodaje do tematu.
Zwyczajnie rozważyłem greckie słowo"isa" użyte w Filip.2:6 oddawane przez "równy theos" i zauważyłem, że w manuskryptach (za przekładem międzywierszowym)nie mamy przymiotnika, tylko przysłówek. Nie czytamy "równy...", tylko "równo theo". Jest tak dlatego, jak pisałem ponieważ wyraża ono stosunek ilościowy, ewentualnie jakościowy, nie np. "godnościowy". Chociaż w nowotestmentowych miejscach raz znajdziemy przykład jego użycia. Znam wiele publikacji, które powołują się na ten werset jako dowód "równej pozycji" Syna Bożego wobec naszego Niebiańskiego Ojca. Ja sam dyskutowałem z powołaniem się na stwierdzenie: "nie skorzystał ze sposobności", jako dowód, że miał okazję, ale z niej nie skorzystał. Wy, że nie "wykorzystywał tej równości".
Wszystkie one jednak, w żaden sposób nie ujawniają równości jednego względem drugiego, ponieważ nie wskazują[jak to napisałem]na ich "równość pod każdym względem".
Tak. Nie ma np. pomiędzy osobami boskimi takiej równości, że każdy pochodzi od każdego gdyż Ojciec, mimo iż jest cały w Synu, i cały w Duchu Świętym, to jako jedyny nie pochodzi od żadnej z tych dwóch Osób...niemniej fakt iż II osoba - Syn -pochodzi poprzez zrodzenie z Ojca, nie stawia Syna na pozycji niższej co do godności z perspektywy Ojca, który odwiecznie rodzi(wypowiada) Syna(Słowo) tylko z pozycji człowieka, który mając "przed oczami" postać/obraz Boży, który Syn(Słowo) przyjął ze względu na ograniczenia natury ludzkiej, zamyka teraz oczy na fakt, że słowa wychodzące z ust Syna są Słowem Boga będącego Ojcem każdej istoty żyjącej...zatem także do ciebie skierowane jest pytanie:
"Czy nie wierzysz, że jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie ?"
i dalej wyjaśnie powyższego:
"Słowa, które do was mówię, nie od siebie mówię, ale Ojciec, który jest we mnie, wykonuje dzieła swoje. Wierzcie mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie; a jeśliby tak nie było, to dla samych uczynków wierzcie."

Pn mar 09, 2020 2:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):
Z tej przyczyny jeden jedyny werset, który mówi o równości jednego względem drugiego, mówi tylko i ich "podobieństwie". Na pewno nie mówi o ich równości "w ścisłym tego słowa znaczeniu".

A może spróbuj sobie tłumaczyć czasem Pismo Pismem ?

Rdz 18

Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. 2 Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, 3 rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi!

+

Nauczając w świątyni, Jezus zapytał: Jak mogą twierdzić uczeni w Piśmie, że Mesjasz jest Synem Dawida? (36) Wszak sam Dawid mówi w Duchu Świętym: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół Twoich pod stopy Twoje. (37) Sam Dawid nazywa Go Panem, skądże więc jest [tylko] jego synem? A wielki tłum chętnie Go słuchał. Mk12

+
Cytuj:
I okazuje się, że mówi o równości, tylko jeśli już to na zasadzie podobieństwa.

Ciekawy jestem żywo, jaki z uwzględnieniem tej naciąganej korekty miał by sens Filip 2 ? Bo według mnie, pozbawiony jest sensu.

Wt mar 10, 2020 2:39 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
[ciach - offtop (merss)

N mar 15, 2020 2:32 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zanim wywalę ten post jako bez ładu i składu, czyli offtop: gdzie mamy ustosunkowanie się do tematu i wypowiedzi przedmówców do tematu. Konkretnie, ile to zdań i które oraz do których wypowiedzi się odnoszą?
Albo ad personam, albo jakieś walki konfesyjne zupełnie poza tematem, albo przepisywanie książek poza tematem. Tyle widzę.
To jedna z ostatnich prób zanim zacznę odliczanie. To forum to nie miejsce na świadkowskie głoszenie, które wpisuje się sobie w dzienniczek i przedstawia starszym. Sporo godzin można wpisać.

N mar 15, 2020 3:40 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
[ciach - odpowiedź w postaci kolejnego offtopu (merss)

N mar 15, 2020 4:15 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 629 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42  Następna strona