Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 28, 2020 7:35 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 18  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Barney możesz spac spokojnie koziels cię naprowadził ze nie jest to ksiądz lefebrysta.

A co do komunii na rękę jedni powołują się na takie źródła inni te źródła próbują zanegować.
A skoro nikt nie jest w stanie całkowicie udowodnić ze św Cyryl tego nie powiedział to może warto zgodzić się z biskupami którzy dopuścili taka formę? Przecież nie jest to obowiązkowa wersja a jedynie dla chcących. Podane są dokładne przepisy jak to ma wyglądać żeby było godnie.

Wt mar 24, 2020 10:02 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Barney możesz spac spokojnie koziels cię naprowadził ze nie jest to ksiądz lefebrysta.

A co do komunii na rękę jedni powołują się na takie źródła inni te źródła próbują zanegować.
A skoro nikt nie jest w stanie całkowicie udowodnić ze św Cyryl tego nie powiedział to może warto zgodzić się z biskupami którzy dopuścili taka formę? Przecież nie jest to obowiązkowa wersja a jedynie dla chcących. Podane są dokładne przepisy jak to ma wyglądać żeby było godnie.

Tylko, że to wcale nie jest problem nowy, podkręcone spory toczą się w Polsce, ze względu na pretekst chorobowy, ale na Zachodzie już dawno zanglikanizowano tę część liturgii, tak, że żaden przeciętny człowiek tutaj nie odróżni mszy katolickiej z anglikańskim serwisem https://youtu.be/P84xUn5bk-Y?t=2724
Znając hierarchę wartości przeciętnego Polaka-katolika ze spotkań opłatkowych (życzę ci zdrowia, szczęścia i pomyślności) można przewidywać, że część katolików nominalnych zostanie przy przyjmowaniu Komunii na ręce, będąc dodatkowo zachęcanych do tego przez niektórych, bardziej ekumenicznych biskupów. Jednak warto sobie zadać proste pytanie: czy anglicyzowanie katolickiej liturgii czyni ją bardziej katolicką? Moim zdaniem czyni ją bardziej protestancką i to źle. No, chyba, że już większość dopadł indyferentyzm religijny a dogmat Poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia, stał się przedmiotem uśmieszków wśród większości katolików jak i kleru.

Wt mar 24, 2020 11:33 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka napisał(a):
Znając hierarchę wartości przeciętnego Polaka-katolika ze spotkań opłatkowych (życzę ci zdrowia, szczęścia i pomyślności) można przewidywać, że część katolików nominalnych zostanie przy przyjmowaniu Komunii na ręce, będąc dodatkowo zachęcanych do tego przez niektórych, bardziej ekumenicznych biskupów. Jednak warto sobie zadać proste pytanie: czy anglicyzowanie katolickiej liturgii czyni ją bardziej katolicką? Moim zdaniem czyni ją bardziej protestancką i to źle. No, chyba, że już większość dopadł indyferentyzm religijny a dogmat Poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia, stał się przedmiotem uśmieszków wśród większości katolików jak i kleru.

Rany.. Arytmetyka, czy Ty tylko piszesz w tym wątku, czy jednak też i czytasz? Od zarania chrześcijaństwa dozwolone są obydwie formy przyjmowania Komunii. Ta na rękę jest nawet starsza, niż ta do ust. Skoro biskup zezwala, to znaczy że jest dopuszczalne. Skoro papież(e) dopuszcza(ją) to tym bardziej jest dopuszczalne. Katolika obowiązuje posłuszeństwo w sprawach wiary i moralności, a nie wszechogarniające krytykanctwo. Skoro lokalny proboszcz preferuje taką formę, to należy się solidarnie dostosować, bo dając Ciało Chrystusa na rękę, nie popełnia profanacji, podobnie z resztą i podając Ciało Chrystusa do ust.
Może daleka analogia, ale kojarzy mi się to ze sporami żydów - jaka jest dopuszczalna droga szabatowa, albo ile razy obmywać dłonie przed wejściem do synagogi..

Wt mar 24, 2020 11:44 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
PererW dobre podsumowanie
@Arytmetyka
Papież Benedykt XVI napisał wyraźnie ze nie ma zbawienia poza Kościołem.
Ten sam papież jednak niczego nie zmienił w sprawie przyjmowania Komunii na rękę. A mógł.
Osobiście nie jestem zwolennikiem Komunii na rękę. Ale uważam ze nie ma w tym nic złego. Jednak sam stosuje zasadę przyjmowania do ust. Poza obecnym okresem epidemii.
Odwrotnie niż lefebryści uważam ze w pierwotnym kościele otrzymywano na rękę. Co nie znaczy ze zaraz ja będę przyjmował na rękę. Jestem zwolennikiem dowolności. A ostateczna decyzja powinna należeć do Celebransa

Wt mar 24, 2020 11:47 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Tylko przypominam, że na początku też nie było celibatu wśród kleru, ale Kościół katolicki rozpieczętowując doktrynę na podstawie Tradycji i Ewangelii, go wprowadził. Jeśli organizować życie tak jak w Kościele pierwotnym, to gdzie się zatrzymać? Jest jakaś granica w ogóle? Wtedy każdy kto powie non possumus w jakieś sprawie, też może być oskarżony o faryzeizm, że przecedza komara, jak mnie właśnie posądzono.
Poza pretekstami higienicznymi wybrzmiewa tu ten popularny argument: no ale obie formy na ręce i do ust są ważne. No oczywiście istoty Komunii to nie zmienia, nawet Komunia rzucona na posadzkę jest dalej Komunią, ale chodzi o to, że forma przyjmowania może zmieniać odbiór tego Sakramentu. Tak jak pisałem powyżej, z ręki do ręki przyjmuje się zwykłe jedzenie, na obiedzie: czy możesz mi podać salaterkę z sałatką? Dziękuję.

Wt mar 24, 2020 12:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eh... Wymóg celibatu w Kościele łacińskim nie jest kwestią doktrynalną, tylko porządkową. Może zostać w każdej chwili zniesiony. Podobnie jak ze sposobem udzielania Komunii Świętej: Nie jest to kwestia dogmatu, tylko przyjętego zwyczaju, więc może zostać zmieniony.

Wt mar 24, 2020 12:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dla mnie sprawą, której najbardziej obawiałem się przy Komunii na rękę nie jest samo położenie na rękę przez księdza, ale to że potem ja prawą ręką wezmę Komunię palcami. Były myśli że Komunię mogą dotykać tylko palce konsekrowane księdza, ale nie jest tak, bo są przecież szafarze nadzwyczajni.
W pierwszy piątek miesiąca postanawiam iść do kościoła i przyjąć jako wyzwanie Komunię na rękę.

Wt mar 24, 2020 12:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Eh... Wymóg celibatu w Kościele łacińskim nie jest kwestią doktrynalną, tylko porządkową. Może zostać w każdej chwili zniesiony. Podobnie jak ze sposobem udzielania Komunii Świętej: Nie jest to kwestia dogmatu, tylko przyjętego zwyczaju, więc może zostać zmieniony.

Obecnie domyślną forma jest sposób do ust.
Natomiast udzielanie komunii św. na rękę ma wg przepisów Kościoła charakter tylko warunkowy i wymaga specjalnego pozwolenia. Nie można zatem traktować takiego sposobu przyjmowania komunii św. jako reguły, ale jako dopuszczony w niektórych regionach wyjątek.

Wt mar 24, 2020 1:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
KONGREGACJA DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW
INSTRUKCJA REDEMPTIONIS SACRAMENTUM
O tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią

[...]

92. Chociaż każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię świętą do ust (178), jeśli ktoś chce ją przyjąć na rękę, w regionach, gdzie Konferencja Biskupów, za zgodą Stolicy Apostolskiej, na to zezwala, należy mu podać konsekrowaną Hostię. Ze szczególną troską trzeba jednak czuwać, aby natychmiast na oczach szafarza ją spożył, aby nikt nie odszedł, niosąc w ręku postacie eucharystyczne. Jeśli mogłoby zachodzić niebezpieczeństwo profanacji, nie należy udzielać wiernym Komunii świętej na rękę (179).
[...]

W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w Rzymie, dnia 25 marca 2004 roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
+ FRANCISZEK KARD. ARINZE
Prefekt
+ Dominik SORRENTINO
Arcybiskup Sekretarz

Nasza Konferencja Episkopatu zezwala na przyjmowanie na rękę, więc nie ma problemu.

Wt mar 24, 2020 2:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
W pierwszy piątek miesiąca postanawiam iść do kościoła i przyjąć jako wyzwanie Komunię na rękę.

To stoi pod znakiem zapytania, bo:
Minister Szumowski mówi, że w obrzędach liturgicznych, pogrzebach, mszach świętych itd. będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób (z wyłączeniem osób sprawujących te obrzędu).
Czyli zmniejszono o rząd wielkości 50->5
Jak w takim razie mają odbyć się wybory?
https://przesunmywybory.pl/

Wt mar 24, 2020 2:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koziels napisał(a):
To nie jest ksiądz z FSSPX.
A faktycznie, masz rację. Odszczekuę zatem. Tak czy owak dobrze gada.

Wt mar 24, 2020 3:12 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Andy72 napisał(a):

Minister Szumowski mówi, że w obrzędach liturgicznych, pogrzebach, mszach świętych itd. będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób (z wyłączeniem osób sprawujących te obrzędu).

Ktoś mnie wyrzuci z kościoła jak będę 6, 10 czy 30?
Tak czy siak diabeł ma niezłe żniwa, z tym koronaświrusem:
"Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle."

Wt mar 24, 2020 3:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Andy72 napisał(a):

Po prostu nie zostanie wpuszczonych do kościoła więcej niż 5 osób.

Wt mar 24, 2020 3:58 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Czyli w zasadzie mogą iść z najbliższej rodziny zmarłego, za którego jest Msza.

Wt mar 24, 2020 4:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka napisał(a):

Tak, ma obowiązek to zrobić. Nie wpuścić. Zgroza - ale włącznie z wezwaniem policji (gdy ktos upiera się, to stwarza zagrożenie).

Wiesz, jaki moze być efekt takich działań - oporu, przychodzenia ponad miarę?
Zamknięcie wszystkich kościołów.
Są już kościoły zamknięte, w sensie: bez żadnej mszy publicznej. Tylko msze wewnątrz klasztoru, bez nikogo z zewnątrz.
Motywy? Np. ten: Dlatego że duchowni uznali, że nie są w stanie wypraszać czy wyprosić nadliczbowych (to było już przy limicie: 50).
Jeśli ksiądz by się zgodził na duże gremium, łamie prawo i będzie miał kłopoty.

Wt mar 24, 2020 4:03 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 18  Następna strona