Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 02, 2020 1:31 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Jockey napisał(a):
Mnie zastanawia tylko to dlaczego mamy tak wielu sędziów. Jak ktoś chce do ust to niech rak przyjmuje. Jak ktoś chce na rękę to tak samo. Ale dlaczego od razu zwolennicy tylko do ust osadzają tych którzy chcą inaczej? Więcej osadzają nie tylko tych ludzi którzy korzystają ale również kapłanów którzy dopuszczają i biskupów którzy na to zezwolili. Bo oczywiście ich wersja jest najprawdziwsza i każdy kto postępuje inaczej ten zapewne zabawienia nie osiągnie.

Nie sędziów tylko ludzi z argumentami na choć niedoktrynalne, to ważne kwestie kształtujące wiarę katolicką. Nie każdy jest kościelnym liberałem, któremu obojętne co się czci, jak się czci czy się w ogóle coś czci w Kościele Powszechnym, byle by on miał swoją, wybraną opcję zaspokojoną. Moim zdaniem jest bardzo ważne jak się przyjmuje w kościele Komunię, bo w Kościele katolickim kult ofiarniczy i wyrastająca z niego Eucharystia są fundamentem Kościoła, na tym Kościół stoi. I w wielkiej mierze od wiary ludzi w realną Obecność zależy czy Kościół będzie się rozwijał czy zwijał, czy będą powołania czy odejścia z kapłaństwa. Dlatego proponuję nie lekceważyć zachowania przy Komunii.
Parafrazując hasło obcyndalaczy z PRLu: Czy się stoi czy się leży, Komunia się należy. Tego chcemy?

Wt mar 24, 2020 7:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
A teraz ładnie udowodnisz cytatami gdzie ja coś takiego powiedziałem albo odwołasz te kłamstwa.
Od kiedy słuchanie biskupa i papieża jest złe.
Kiedyś jeden ksiądz podsumował takich radykałów. Nie potrafią być bardziej święci dlatego się radykalizują i stają się bardziej papiescy od papieża

Wt mar 24, 2020 8:08 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Arytmetyka (adekwatny nick do tego co napisaleś). Porównanie niewłaściwe. Jeśli ktoś bliski choruje zakaźnie to możesz z nim porozmawiać drogą telefoniczną, mailową. Masz kontakt, ale nie bezpośredni. To nie pocztówka. W kościołach jest niewiele osób, więc możesz tam pójść codziennie, bo inni nie chodzą. Sytuacja jest więc bardziej komfortowa. W wielkim mieście kilka osób na mszy, nikogo nie było trzeba wypraszać. Ile razy cię wyrzucono sprzed kościoła? Kogo więc oszukujesz? Zakonnica opowiadala mi, że oni, wysoko w Andach, widzą kapłana raz na osiem miesięcy. Ten kapłan potrzebuje całego dnia, by się do nich dostać. U was, w dzień powszedni, kontynuowała, mszę odprawia trzech kapłanów, ale kilka osób w kościele. Teraz płacz, bo zabrano coś co się należało i czekało? I dywagacje: na rękę? Nie godzi się! To Wielki post, czyli wielki rachunek sumienia - swojego - a nie ocena innych. Ja, ja, mnie się należy!
Kiedy skończą się trudne czasy, proszę o refleksję: zmieniłem coś, zacząłem korzystać z codziennej Eucharystii, podjąłem się naprawy siebie? A może matematycznie: odrobię te stracone (dziś) dni później. Kolejne zapytanie: jakie czyny pokutne podjąłem dodatkowo?
Wiara to relacja z Bogiem a nie utyskiwanie na ciężkie czasy. W każdych czasach ta relacja jest możliwa. Jeśli ktoś widzi w mszy bezpośrednio transmitowanej pocztówkę, powinien sie zastanowić nad swym sercem. Podczas transmisji ulubionego zespołu sportowego kibicuje i przeżywa, czy tylko ogląda jak pocztówkę? Ja słyszę czasem przez okno, że ktoś komuś strzelił gola...jeden wielki okrzyk radości w tej samej chwili rozlega się z wielu mieszkań. Plan dnia podporządkowany meczowi transmitowanemu drogą elektroniczną. Pocztówka? Nie są na stadionie a reagują tak samo. Potrafisz się wzruszyć rozmawiając z bliską osobą, czy gadasz do słuchawki? Potrafisz się zdenerwować, gdy czytasz co napisałam, czy tylko widzisz literki?
Gdyby msza telewizyjna była równowartościowa z byciem na mszy, to by nie było obowiązku osobistego bycia na mszy od niepamiętnych czasów nakładanego na katolików przez Kościół. A przynajmniej od momentu technicznych możliwości transmisji przez radio czy TV. Można by np adorować Najświętszy Sakrament nie na żywo w kościele, w monstrancji, ale z obrazka czy zdjęcia w domu. A tak nie jest.

artur96 napisał(a):
zgadzam sie,nigdzie nie powiedziałem ze to jest to samo ale coz nam zostaje?

Ja osobiście gdybym już naprawę nie mógł być na mszy, to raczej wybiorę w niedzielę jakiś spacer/pielgrzymkę pod jakąś kapliczkę lub na cmentarz z różańcem. Może nawet jakimś cudem jakiś kościół będzie otwarty poza nabożeństwami by tam odmówić różaniec. Msza ma być realna a nie wirtualna.

Porównanie do pocztówki jest jasne. Masz problem innej natury niż go prezentujesz. Leży w całkiem innym miejscu.

Wt mar 24, 2020 8:26 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
A teraz ładnie udowodnisz cytatami gdzie ja coś takiego powiedziałem albo odwołasz te kłamstwa.
Od kiedy słuchanie biskupa i papieża jest złe.
Kiedyś jeden ksiądz podsumował takich radykałów. Nie potrafią być bardziej święci dlatego się radykalizują i stają się bardziej papiescy od papieża

Nie pisałem o Panu, tylko ogólnie.

Wt mar 24, 2020 8:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Mnie cytowałaś wiec nie ściemniaj.

Wt mar 24, 2020 8:33 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Mnie cytowałaś wiec nie ściemniaj.

Nie znam Pana, nie wiem jaki jest Pana katolicyzm. Pana tekst posłużył tylko jako bloczek startowy do rozwinięcia ogólnej refleksji.

Wt mar 24, 2020 8:41 pm
Dyskutant
Dyskutant

Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
artur96 napisał(a):
Arytmetyka napisał(a):
artur96 napisał(a):
Właśnie 5 osób to nie 50 kiedy mozna było sobie iść bez problemu..tak po ludzku pierwszeństwo mają osoby które zamówily msze więc w praktyce oznacza to czas intensywnej modlitwy w domu oraz transmisje mszy online oraz komunia duchowa.

Przepraszam, ale transmisja mszy w porównaniu z obecnością na mszy to tak jak oglądanie pocztówki w porównaniu z byciem na tym miejscu.
zgadzam sie,nigdzie nie powiedziałem ze to jest to samo ale coz nam zostaje?

Zostaje być pod kościołem („ciekawe” czy będzie usuwanie siłą :/)

...psychozy ciąg dalszy...o0Oo...(zdecydowanie większym zagrożeniem od tego wirusa jest rząd, gdy spojrzy się na to co ustala).Eh.

Wt mar 24, 2020 8:46 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Sprawdziłam, Arytmetyka. Ty pisałeś o pocztówce. Następnym razem pisz bez cytowania, wyjdzie ogólnie. Jest też rożnica między bezpośrednią transmisją a odsłuchaniem tego po jakimś czasie. Dyspozycja wewnętrzna jest ważna. Ja czuję potrzebę tak się ustawić, by skierować się na wschód, tam jest mój kościół parafialny, widzę go z okna. Zawsze korzysta się ze środków, by zrealizować cel. Cel należy właściwie zdefiniować i nie pomylić ze środkami. W obozach nie utyskiwano, że zabrano im różańce. Robiono je z chleba. To nie było coś co im zbywało. Nie można korzystać z mszy, są nałożone ograniczenia. Z lenistwa duchowieństwa czy rozeznania sytuacji? Oni rozeznali i podjęli odpowiedzialność akurat w tym zakresie. To ich odpowiedzialność za innych. Meczety też pozamykano w krajach arabskich. Pytania i płacz: olaboga, kościółek nam zamknięto! Olagoga, Cialo Chrystusa na rękę! To profanacja! Olaboga, na stojaka, a to trza na klęcząco! Ciało Chrystusa to nie magiczny opłatek nas zmieniający. Do tego potrzeba wysiłku własnego a ten wysiłek wzmaga łaska, ta nie jest związana materialnie z komunikantem, inaczej nie dotrze. Przymus klękania, przyjmowania tylko do ust, bo inaczej to ja w grzech wpadnę, obrażę Chrystusa i będzie za to kara -> czy czasem to nie stanowi przyczyny? LĘK opakowany pięknie w rytuał religijny. Czasem brak wiedzy. Wygląda jak prawdziwa religijność.
Nie wyobrażam sobie, żeby...opisujesz człowieku rytuał do którego jesteś przywiązany. Z chwilą, gdy to człowiek odkryje, uzyskuje wolność. Pasuje mi rytuał, jest mój i jest mi dobrze. Nie narzucam innym, bo oni wolą inaczej, ale też ortodoksyjnie. Wychodzi poza ortodoksję, mam w tym zakresie rozeznanie?

PS
Nie jesteśmy na forum, gdzie obowiązuje forma grzecznościowa Pan/Pani. Mamy nicki i używamy zaimków osobowych. Panowie to się straszliwie obrażają jak wylać wiadro pomyj a tu się zdarza, więc nie czyń sztucznych dystansów. O ile to oczywiście nie jest przymusem psychicznym, by zapewnić sobie w ten sposób strefę komfortu i oddalenia. :)
Czy ty czasem nie na nowych tylko papierach?

Wt mar 24, 2020 8:56 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):
artur96 napisał(a):
Arytmetyka napisał(a):
Zostaje być pod kościołem („ciekawe” czy będzie usuwanie siłą :/)

...psychozy ciąg dalszy...o0Oo...(zdecydowanie większym zagrożeniem od tego wirusa jest rząd, gdy spojrzy się na to co ustala).Eh.

Tak mnie to nurtuje. Czemu ludziom uznającym się za Katolików tak mało zależy na zdrowiu i życiu innych. Czy tego naucza nasza religia? Brak poszanowania dla zdrowia i życia swojego i bliźnich. Czy nie obowiązuje już nas elementarne poczucie odpowiedzialności, odrobina pokory? Czy najważniejsze staje się zaspokojenie naszych pragnień. Bo chce być w kościele, to muszę? Nic mnie nie obchodzą inni?
Przecież w momencie gdzie wszyscy proszą o to by ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy, to taka manifestacja niezadowolenia jest na miejscu?
Nie można w zaciszu domu z pobożnością łączyć eis w modlitwie, zamiast Silic się na takie raz śmieszne, dwa szkodliwe manifestacje?
Pozdrawiam :)

Wt mar 24, 2020 10:36 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Krzysiek_K napisał

Cytuj:
Czy najważniejsze staje się zaspokojenie naszych pragnień. Bo chce być w kościele, to muszę? Nic mnie nie obchodzą inni?

Fascynująca opinia o byciu w kościele. O takim podejściu do wiary jeszcze tu nie pisano.

Arytmetyka napisał

Cytuj:
Parafrazując hasło obcyndalaczy z PRLu: Czy się stoi czy się leży, Komunia się należy. Tego chcemy?

Mniej więcej. Można pobożnie przyjąć komunie na rękę, można pobożnie po komunii siedzieć wygodnie. Wszystko można uzasadnić (pobożnie), znaleźć odniesienia w historii, lecz nie zmieni to starej zasady - lex orandi, lex credendi.
Problem leży w krótkowzroczności. Jeśli się ma dobre podstawy komunia ręczna nie zaszkodzi, dotyczy to starszego pokolenia wychowanego na kulcie Eucharystii. Te mniej lub w ogóle nie wychowane tak pokoleni(e)a, komunia do ręki jedynie utwierdza w '"odświęceniu". Same słowa nie wystarczą, jeśli nie widzą zewnętrznych form najwyższego szacunku.

Śr mar 25, 2020 2:44 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
Krzysiek_K napisał

Cytuj:
Czy najważniejsze staje się zaspokojenie naszych pragnień. Bo chce być w kościele, to muszę? Nic mnie nie obchodzą inni?

Fascynująca opinia o byciu w kościele. O takim podejściu do wiary jeszcze tu nie pisano.

credendi.[/i]

Ja pragnę wyjaśnić ze nie widzę nic złego w wewnętrznej potrzebie uczestnictwa w Mszy Św. Wręcz pragnieniu bycia i uczestniczenia. Przeciwnie.
Natomiast ze w poczuciu odpowiedzialności za innych, by być w stanie z tego zrezygnować. Również kierując się pokora, w stosunku do zarządzeń biskupów i ludzi świeckich odpowiedzialnych za zdrowie ogółu. Tylko, lub aż tyle.

Śr mar 25, 2020 8:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
Krzysiek_K napisał

Cytuj:

Przeciwnie. Cały ten wątek wynika właśnie z takiej dziecinady. No, może nie cały; są jeszcze tacy, co to koniecznie chcą pokazać jak sa bezkompromisowi.
Krzysztof ma absolutną rację.
Cytuj:
Te mniej lub w ogóle nie wychowane tak pokoleni(e)a, komunia do ręki jedynie utwierdza w '"odświęceniu"
Tu także się nie zgodzę. Współczesny człowiek mniej zwraca uwagi na formalne (gesty, słowa, czynności, autorytety). A z drugiej strony wielu znacznie głębiej przeżywa przyjęcie Komunii Świętej na rękę - to obcowanie z Bogiem staje się mocniejsze.
Jak ja wolę przyjmować? Bezpośrednio do ust.

Śr mar 25, 2020 11:58 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał
Cytuj:
Tu także się nie zgodzę. Współczesny człowiek mniej zwraca uwagi na formalne (gesty, słowa, czynności, autorytety).

Szczególnie liturgia przynajmniej w krajach Europy zachodniej straciła swoją wymowę. W jakiejś perspektywie, zwracanie uwagi na gesty powróci, nic nie trwa wiecznie. Bez tego przekaz wiary "jedzie" na języku przekazu współczesnego świata, tracąc własny.
Cytuj:
A z drugiej strony wielu znacznie głębiej przeżywa przyjęcie Komunii Świętej na rękę - to obcowanie z Bogiem staje się mocniejsze.
Jak ja wolę przyjmować? Bezpośrednio do ust

Wielu oddziaływa na pozostałych, a z dwojga sposobów dla nie przyjmujących komunii ze szczególnym nastawieniem, forma doustna jest bardziej tworząca szacunek dla Najświętszego Sakramentu.

W mojej parafii posiadającej nowy budynek kościoła (kosmiczne podejście estetyki przed laty gdzieś w Warszawie) nie miał oczywiście balasek. Sponsor przez lata stukał o to do proboszcza. Probi wiercił się, wskazywał na procesyjną wyższość wedle znanych kanonów. Przyszedł nowy, pokiwał głową i z rozbrajającą szczerością powtórzył mniej więcej co mówił poprzednik - Kuria się nie zgodzi. Minął ledwo rok, a Kuria nagle stała się przychylna i proboszcz energicznie przekonał wiernych do ponownego klękania przy sponsorowanych balaskach. Najwyraźniej biskupi, przynajmniej w jakiejś części w obliczu postępującej dechrystianizacji widzą wyjście w klękaniu co w oczywisty sposób wymusza komunie do ust.
Teraz w obliczu nowej sytuacji proboszcz wspomniał oczywiście o "do ręki", ale w formie pewnej wymuszonej konieczności. Średnio biorąc ta ostatnia forma nie sprzyja podtrzymaniu istoty katolicyzmu - obecności Boga na Ziemi.

Cz mar 26, 2020 3:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
forma doustna jest bardziej tworząca szacunek dla Najświętszego Sakramentu.
Cytuj:
Teraz w obliczu nowej sytuacji proboszcz wspomniał oczywiście o "do ręki", ale w formie pewnej wymuszonej konieczności. Średnio biorąc ta ostatnia forma nie sprzyja podtrzymaniu istoty katolicyzmu - obecności Boga na Ziemi.
Jakieś uzasadnienie dla tej tezy?

Św. Cyryl z Jerozolimy instruował nowo ochrzczonych (IV w):
Cytuj:
„Podstaw dłoń lewą pod prawą gdyż masz przyjąć Króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz: Amen. Uświęć też ostrożnie swoje oczy przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, byś zeń nic nie uronił. To bowiem, co by spadło na ziemię, byłoby utratą jakby części twych członków. Bo czyż nie niósłbyś z największą uwagą złotych ziarenek, by ci żadne nie zginęło i byś nie poniósł szkody? Tym bardziej zatem winieneś uważać, żebyś nawet okruszyny nie zgubił z tego, co jest o wiele droższe od złota i innych szlachetnych kamieni” (Katecheza 23,21). [...] Ponieważ przyjmujesz Komunię świętą powinieneś ciało swoje przemieniać w tron dla Króla niebios!"

Takie podejście nie sprzyja? ;)

Cz mar 26, 2020 4:04 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem czy to ktoś już wrzucał
https://www.youtube.com/watch?v=PN7ZQ_s ... egD9W4ICLQ
Ze szczególną dedykacją dla Arytmetyki i innych zwolenników tylko na kolanach i o ust.

Cz mar 26, 2020 1:38 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Następna strona