Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 26, 2020 1:41 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1295 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 87  Następna strona
 Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Arytmetyka napisał(a):
Ciekawe jaki to będzie miało wpływ na religijność nominalnych a zwłaszcza praktykujących katolików. Intencjonalnie czy nie, przekaz dla umysłu katolika może być następujący: nie byłeś na mszy kilka tygodni i świat się nie zawalił, Bóg piorunem nie strzelił.
Drugie pytanie, jaki to będzie miało wpływ ekonomiczny na Kościół w Polsce i jaki psychologiczny wpływ na samych księży, którzy będa odprawiać msze do pustych ławek.
Co prawda msza trydencka łacińska była tak uformowana, że odprawianie jej bez udziału wiernych było tak samo naturalne jak z wiernymi, ale msza Pawła VI już potrzebuje do kultu osób niekonsekrowanych o co benedyktyni mieli pretensję do ks Bugniniego, twórcy mszy Pawła VI, bo odprawiali msze bez wiernych.

Najlepiej zajmij się swoją świętością zamiast próbować zbawiać świat. Może nie zauważyłeś ale świat został już zbawiony przez Jezusa. On na pewno zatroszczy się o swoich wiernych i o kapłanów.
Każdy ma swoje obowiązki stanowe i z nich będzie rozliczony. Ty masz swoje ja mam swoje a ksiądz i biskup i papież maja swoje.
Św. Paweł pisał o tym żeby nie sadzić cudzego sługę. Co próbujecie wciąż robić. Lepiej zrobicie jak zajmiecie się swoją świętością i głoszeniem Ewangelii wśród ludzi którzy są wokół. Bóg się już zatroszczy o swój Kościół i swoich kapłanów.

Cz mar 26, 2020 3:11 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wielcy krytycy Kościoła. Może spróbujcie zastosować się do wskazań św. Pawła Apostoła A tego, który jest słaby w wierze, przygarniajcie życzliwie, bez spierania się o poglądy. 2 Jeden jest zdania, że można jeść wszystko, drugi, słaby, jada tylko jarzyny. 3 Ten, kto jada [wszystko], niech nie pogardza tym, który nie [wszystko] jada, a ten, który nie jada, niech nie potępia tego, który jada; bo Bóg go łaskawie przygarnął. 4 Kim jesteś ty, co się odważasz sądzić cudzego sługę? To, czy on stoi, czy upada, jest rzeczą jego Pana. Ostoi się zresztą, bo jego Pan ma moc utrzymać go na nogach.
5 Jeden czyni różnicę między poszczególnymi dniami, drugi zaś uważa wszystkie za równe: niech się każdy trzyma swego przekonania! 6 Kto przestrzega pewnych dni, przestrzega ich dla Pana, a kto jada wszystko - jada dla Pana. Bogu przecież składa dzięki. A kto nie jada wszystkiego - nie jada ze względu na Pana, i on również dzięki składa Bogu. 7 Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: 8 jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. 9 Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi2.
10 Dlaczego więc ty potępiasz swego brata? Albo dlaczego gardzisz swoim bratem? Wszyscy przecież staniemy przed trybunałem Boga. 11 Napisane jest bowiem:
Na moje życie - mówi Pan - przede Mną klęknie wszelkie kolano.
a każdy język wielbić będzie Boga
12 Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu.

Polecam tez postawę godna katolika to znaczy być posłusznym biskupowi miejsca bo to Bóg postawił go nad nami. Można jedynie wtedy gdy namawia do grzechu.

Cz mar 26, 2020 3:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Co do autobusów, to nie tak dawno (dwa dni temu?) pisałem na forum jak wygląda sytuacja MPK w Lublinie szczególnie przed 06.00 rano kiedy ludzie jadą do pracy - ma być 14,17 czy 20 osób (zależy od ilości miejsc siedzących), ale spokojnie jechało ze 40... Niby jak to kierowca ma weryfikować? Nie otwierać drzwi po przejechaniu pięciu przystanków gdzie już jest te 20 osób? A co z tymi kolejnymi trzydzestoma przystankami na trasie gdzie czekają ludzie? Dla mnie trochę nieżyciowe rozwiązanie...

Powinni dawać podwójne kursy (ale wątpię czy misato na to stać). Niektóre linie jadą "regulaminowo", jak wracam koło 14.00 to już jest te 10-12 osób, wcześniej podobnie, a wieczorem pusty autobus jeździ jak "pojazd-widmo".

Oczywiście, na pierwszy rzut oka tak to wygląda: duże kościoły, bazyliki, kkatedry i 5 osób może przebywać... a w niewielkim autobusie jedzie sobie 20-25 a czasem i (rano) ze 30-40 ludzi i jest OK.

Problem cały polega na tym, że w autobusach nie jest to zgormadzenie w takim sensie jak władza to rozumie (i nie tylko) - ludzie dla siebie w sumie obcy, przeważnie każdy jedzie gdzie indziej, do innej pracy (ten do sklepu, tamta do apteki, jeszcze ktoś gdzie indziej) i po 15 minutach już nie są "zgromadzeniem" - to życiowa konieczność. Nie każdy ma samochód i nie każdy może pracować zdalnie (nie ma nawet takiej możliwości).

A taki Biedroń i tak będzie zarzucał, że "Kosćiół jest uprzywilejowany", bo może w nim być pięć osób, a nie dwie...

Co nam pozostaje? Porwać księży z plebanii, zakonników z klasztorów i opactw, zabarykadować się gdzieś w jakimś kościele i... niech dla nas księża Msze Święte odprawiają.

To żart oczywiście, ale postawa takich skrajności nie do końca do mnie trafia. Co mi teraz da w kółko narzekanie, że biskupi tacy, księża tacy, a rząd to już w ogóle. Tak ciężko się podporządkować "odgórnym zaleceniom"? Mamy jakieś formy buntu organizować? Coś w rodzaju "zamachu stanu w Kościele"?

Sam ubolewam nad tym, że jestem niejako pozbawiony uczestnictwa we Mszy Świętej (a zaręczam, że dla kogoś kto był siedem lat ministrantem, niemal rok w nowicjacie, to odczuwalny brak), tylko co mi teraz da takie ciągłe narzekanie i oznajmianie wszem i wobec jaki to ja nieszczęśliwy jestem przez rozporządzenia rządu, biskupów itd?

Pozostaje modlitwa i ufność w Bożą Opatrzność jak i Miłosierdzie. Nic nie dzieje się przypadkiem, nie ma przypadków w języku teologicznym. Można rwać włosy z głowy i skupiać się tylko na sobie: Och, nie mogę pójść do kościoła i tym samym na tym poprzestać. A można właśnie modlić się i w miarę możliwości coś dobrego uczynić - tak dla Boga jak i drugiego człowieka.

Cz mar 26, 2020 4:08 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Może nie zauważyłeś ale świat został już zbawiony przez Jezusa.
Zapomniał Pan dodać "pod określonymi warunkami", chyba, że jest Pan protestantem i wierzy w powszechne zbawienie.

Posłuszeństwo biskupowi miejsca jest problemem wyolbrzymionym. W rzeczywistości nie ma takich (przynajmniej ja sobie nie mogę przypominieć) sytuacji gdzie biskup nakazywałaby świeckim wiernym nie związanym bezpośrednio z nim jakieś rzeczy. Zwykle jest to ogłoszenie do ludzi, jakaś propozycja. Tak naprawdę biskup ma władzę nad tymi, którym płaci pensje lub oddelegowuje/przydziela parafie. W diecezji krakowskiej była w tamtym roku sprawa, że nie przedłużono umowy o pracę jakimś świeckim kobietom zatrudnionym w diecezji, które żyły z mężczyznami bez ślubu i bez zamiaru ślubu. Zapewne wcześniej dostały polecenie od biskupa o uregulowanie statusu matrymonialnego, ale nie posłuchały. I wtedy biskup mógł użyć swojej mocy zwolnienia z pracy, ale to nie była władza duchowna tylko władza pracodawcy. Na takich ludziach może coś wyegzekwować, na innych w praktyce nic nie może wyegzekwować, więc tylko proponują jakieś akcje w nadziei, że ktoś się zgłosi, przyłączy czy wpłaci.

Natomiast jak Pan Leszcz słusznie zauważył, niektórym osobom tutaj myli się posłuszeństwo poleceniom biskupów (których jest niewiele albo wcale wobec świeckich wiernych) z krytykowaniem postaw, nauczań lub przemilczeń biskupów, nie wobec nich, tylko zwykle wobec osób trzecich.

Cz mar 26, 2020 4:10 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
A można właśnie modlić się i w miarę możliwości coś dobrego uczynić - tak dla Boga jak i drugiego człowieka.

I nie oglądać transmisji mszy w TV, wtedy ten przymusowy czas bez mszy może być naprawdę owocnie spożytkowany: duchowo, psychicznie i nawet cieleśnie (spacer z modlitwą różańcową).

Cz mar 26, 2020 4:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jednak oglądanie mszy (nie codziennie, ale przynajmniej a niedziele) jest konieczne gdy nie mozna uczestniczyć.

Cz mar 26, 2020 4:19 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka napisał(a):
Jockey napisał(a):
Zapomniał Pan dodać "pod określonymi warunkami", chyba, że jest Pan protestantem i wierzy w powszechne zbawienie.

Posłuszeństwo biskupowi miejsca jest problemem wyolbrzymionym. W rzeczywistości nie ma takich (przynajmniej ja sobie nie mogę przypominieć) sytuacji gdzie biskup nakazywałaby świeckim wiernym nie związanym bezpośrednio z nim jakieś rzeczy.

Paradny jesteś. To co piszesz jest właśnie na wskroś protestanckie. Co tam jakiś biskup będzie zalecać - ja wiem swoje. Gdyby protestanci tak nie uważali, to by słuchali biskupa Rzymu i nie byliby protestantami.

Cz mar 26, 2020 4:23 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Arytmetyka napisał(a):
Jockey napisał(a):

Posłuszeństwo biskupowi miejsca jest problemem wyolbrzymionym. W rzeczywistości nie ma takich (przynajmniej ja sobie nie mogę przypominieć) sytuacji gdzie biskup nakazywałaby świeckim wiernym nie związanym bezpośrednio z nim jakieś rzeczy.

Paradny jesteś. To co piszesz jest właśnie na wskroś protestanckie. Co tam jakiś biskup będzie zalecać - ja wiem swoje. Gdyby protestanci tak nie uważali, to by słuchali biskupa Rzymu i nie byliby protestantami.

Na szczęście żyjemy w dobrych czasach, gdzie papież Franciszek świętował z protestantami rocznicę Reformacji a lokalne episkopaty bez sprzeciwu papieża dopuszczają protestantów do Komunii. Tak że wszyscy jesteśmy w jednej wielkiej rodzinie ludzkości lecącej ku zbawieniu a denominacje to tylko folklor.

Cz mar 26, 2020 4:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Podobno w niedzielę w Lombardii odwołano wszystkie Msze Święte ze względu na koronawirusa. Nigdy jeszcze się z tym nie spotkałam, by Msze Święte były odwołane ze względu na możliwość zainfekowania się czymś w jej trakcie. Tylko raz Msza była skrócona ze względu na mróz. Co byście zrobili, gdyby w Waszej miejscowości były stwierdzone liczne przypadki koronawirusa, a Msze nie byłyby odwołane? Poszlibyście na Mszę, czy nie?

U mnie Msze odwołanie, teraz wprowadzają zakaz wychodzenia z domu (tylko zakupy itd.).

Najlepsze, to ze sklepy z alkoholem są uważane za tzw. ESSENTIAL tzn. KLUCZOWE. Wojewoda kazał, biskup podskoczył i skasował.

Kościoły nie są kluczowe, Eucharystia nie jest. WÓDKA JEST.

I przestańcie prawic, o wielcy moralizatorzy ze biskupów nie można krytykować. Ich trzeba krytykować i do porządku doprowadzić. To nic kompletnie nie ma wspólnego z posłuszeństwem albo nie biskupowi. NIC.

Cz mar 26, 2020 4:34 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka napisał(a):
Na szczęście żyjemy w dobrych czasach, gdzie papież Franciszek świętował z protestantami rocznicę Reformacji a lokalne episkopaty bez sprzeciwu papieża dopuszczają protestantów do Komunii.

Nie tylko protestantów, ale i jawnych cudzołożników. Oczywiście po drodze "rozeznania".

Cz mar 26, 2020 4:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka napisał(a):
Na szczęście żyjemy w dobrych czasach, gdzie papież Franciszek świętował z protestantami rocznicę Reformacji a lokalne episkopaty bez sprzeciwu papieża dopuszczają protestantów do Komunii.

Mam pytanie: Czy wiesz pod jakim warunkiem można dopuścić osobę, która nie jest katolikiem, do Komunii Świętej?

Cz mar 26, 2020 4:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pozostaje więc to co pisałem wcześniej: "zamach stanu w Kościele" - zwołać księży, którzy też uważają, że te decyzje są złe, zorganizować jakiś kościół i tam się udać na niedzielę oraz Triduum Paschalne. Msze Święte będa odprawiane i tym sposobem uszczęśliwi się wszystkich katolików, i w ogóle ludzi na świecie... Tylko to trochę takie oderwane od rzeczywistości.

Zastanawiam się jak długo jeszcze będziemy osądzać biskupów i w ogóle cały Kościół w związku z zaistniałą sytuacją. Dla nas katolików Msza Święta jest najważniejsza (a nie wódka czy pomidory), ale jak to sobie wyobrażacie, pytam tak serio. Mają też zostać zamknięte sklepy, żeby było sprawiedliwie? I autobusy mają przestać jeździć, bo nie można iść do kościoła? Czy rządzący mają jednak cofnąć wraz z biskupami swoje zalecenia? Co będzie teraz najelpszym rozwiązaniem?

Osobiście uważam, że teraz to jest też takie strzelanie do much z armaty, bo powracający z krajów takich jak Włochy, WB, Niemcy, Hiszpania Polacy "swoje już roznieśli" i da się tylko wszystko nieco odłożyć w czasie - nawet ten pan z WHO (nie pamiętam imienia i nazwiska, chodzi o największą szychę) wspomniał, że takie kwaranatnny na wiele już się nie zdzadzą. Moga jedynie zminimalizować przestrzenianie się koronawirusa.

Ludzie też zwyczajnie już "wariują" nie mogąc gdzieś wyjść - a wiadomo, że zakazany owoc smakuje... i raptem teraz w autobusach dziadkowie w wieku (na oko) 80 lat podróżują autobusami, ktoś musi koniecznie iść na spacer czy apteki, czegoś znowu zabrakło, to hop do Biedronki... Smakosze tanich win nadal gromadzą się pod sklepami - tego nie da się od tak zlikwidować, na nic kary, mandaty póki ludzka mentalność się nie zmieni.

A co jeśli będzie jeszcze gorzej? W ogóle zostaniemy w domach, wszystko "stanie" i czeka nas naprawdę nieciekawa przyszłość? Jeszcze nie tak dawno wielu uważało, że to panika, media przesadzają, itd. Teraz (z każdym dniem) sytuacja się pogarsza i proponuję po prostu wziąć do ręki różaniec. Wydaje mi się, że lepszy będzie owoc naszych modlitw od niekończącego się narzekania, że stało się tak a nie inaczej.

Cz mar 26, 2020 4:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ludzie też zwyczajnie już "wariują" nie mogąc gdzieś wyjść - a wiadomo, że zakazany owoc smakuje... i raptem teraz w autobusach dziadkowie w wieku (na oko) 80 lat podróżują autobusami, ktoś musi koniecznie iść na spacer czy apteki, czegoś znowu zabrakło, to hop do Biedronki... Smakosze tanich win nadal gromadzą się pod sklepami - tego nie da się od tak zlikwidować, na nic kary, mandaty póki ludzka mentalność się nie zmieni.

A mi zaczął grozić grzech który zawsze bagatelizowałem - nieumiarkowanie w jedzeniu. Nie wiem, czemu ostatnio stałem się takim obżartuchem, Jedzenie rzadko się kupuje i ma starczyć dla wszystkich w domu, a ja ciągle głodny. Nie wiem dlaczego - np. 1.5 roku temu w szpitalu innym doskwierał głód i żalili się na małe posiłki a dla mnie były wystarczające. A teraz raczej tryb życia się nie zmienił a jednak.

Cz mar 26, 2020 5:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Urząd miejski nie dostanie kary, bo ograniczył liczbę autobusów. Więcej, będzie miał środki na parady równościowe, bo podpisano kartę LGBT+ lub wypłacenie sobie premii z tytułu utrudnionych warunków pracy. Będą jednak wlepiać mandaty, bo w kościele mamy więcej wiernych. Wykorzysta to, bo pozwala na to prawo. Czytałam, że dzieje się to w Poznaniu i mandat wynosi 10 000 zł. Poszukano więc woluntariuszy, by liczyli wiernych (przeczytane na innym forum). W trudnej sytuacji finasowej znalazło się wiele kościołów, w których podstawową formą pozyskiwania pieniędzy jest taca. Nie ma teraz ślubów, nie będzie darów ołtarza, bo komunie odwołane. Nie wszystkie parafie mają swoje cmentarze. Są parafie bogate i biedne.
Proponujesz, by ta trudna sytuacja zmusiła Kościół do zadłużania się? To spojrzenie tylko ze strony ekonomicznej. Możesz tą drogą stracić również i obiekty sakralne. Więcej, pojawią się pozwy sądowe o to, że to w kościele ktoś się zaraził koronawirusem.

Mandaty może wlepiać policja nie straż miejska w tym wypadku. Za tem kasy z mandatow nie zasila budzetów miast. Parafie jakoś przetrzymją. W kazdej Mszy jest intencja więc jakieś pieniądze będą. Ślubów i tak w Wielkim Poście nie ma. Poprostu biskupi zwolnią z danin ktore kazdy ksiądz musi oddawać do kurii i jakoś przetrzymja. Miesiac dwa dadzą radę. Pozatym kazdy wierny może wpłacić pieniadze na konto Parafii, można odliczyc od podatku sobie potem nawet.
A co do pozwów raczej mało prawdopodobne aby ktoś był w stanie udowodnić że akurat w Kościele zaraził się wirusem.

Cz mar 26, 2020 5:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):

A mi zaczął grozić grzech który zawsze bagatelizowałem - nieumiarkowanie w jedzeniu. Nie wiem, czemu ostatnio stałem się takim obżartuchem, Jedzenie rzadko się kupuje i ma starczyć dla wszystkich w domu, a ja ciągle głodny. Nie wiem dlaczego - np. 1.5 roku temu w szpitalu innym doskwierał głód i żalili się na małe posiłki a dla mnie były wystarczające. A teraz raczej tryb życia się nie zmienił a jednak.

Jak jesteś głodny i jesz to o jakim grzechi mowa?
Nieumiarkowanie to nadmiar jedzenia i jedzenie gdy głodnym się nie jest

Cz mar 26, 2020 5:25 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1295 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 87  Następna strona