Autor |
Wiadomość |
Brandeisbluesky
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm Posty: 7454
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2020-09/austalia-prawo-zlamanie-sekretu-spowiedzi.htmlCytuj: Parlament stanu Queensland w Australii przyjął ustawę zobowiązującą księży do złamania tajemnicy spowiedzi, jeśli podczas sprawowania sakramentu pojednania otrzymają informacje na temat seksualnego wykorzystania dzieci. Kapłanowi, który nie dopełni tej powinności grozi kara trzech lat więzienia.
|
Pt wrz 11, 2020 1:10 pm |
|
 |
PeterW
Czuwa nad wszystkim
Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm Posty: 5828
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
Ciekawe jak oni chcą to prawo egzekwować.. Nie mówiąc o tym że to molestowanie dzieci, to jakaś obsesja. Mordercy, złodzieje i inne szumowiny mniej groźne? A jak się to ma z tak wszędzie modnym i wrzeszczącym LGBT (chcą małe dzieci uczyć wcale nie matematyki czy też czytania)..
_________________ "Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55
|
Pt wrz 11, 2020 2:29 pm |
|
 |
Brandeisbluesky
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm Posty: 7454
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
Obawiam się, że będą akcje wystawiania spowiedników na próbę. Być może ktoś fałszywie się wyspowiada z molestowania, tylko po to, by sprawdzić, czy ksiądz zastosuje się do nowego prawa.
Zastanawiam się, czy spowiednik ma prawo w ramach zadośćuczynienia bliźniemu nałożyć na człowieka spowiadającego się z seksualnego przestępstwa na nieletnim obowiązku zgłoszenia się do organ ścigania.
|
Pt wrz 11, 2020 2:42 pm |
|
 |
sachol
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am Posty: 4017
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
Brandeisbluesky napisał(a): Obawiam się, że będą akcje wystawiania spowiedników na próbę. Być może ktoś fałszywie się wyspowiada z molestowania, tylko po to, by sprawdzić, czy ksiądz zastosuje się do nowego prawa.
Zastanawiam się, czy spowiednik ma prawo w ramach zadośćuczynienia bliźniemu nałożyć na człowieka spowiadającego się z seksualnego przestępstwa na nieletnim obowiązku zgłoszenia się do organ ścigania. Myślę że spowiednik może do tego namiawiać. A jeśli ktoś się z tego wyspowiada a ksiadz nie ujawni to mamy w sadzie slowo przeciwko slowu. A mamy takoe prawo uchwalone a papież milczy.Spi czy jak? Za Australia pojda inne kraje to tylko kwestia czasu
|
Pt wrz 11, 2020 4:45 pm |
|
 |
Yarpen Zirgin
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm Posty: 19237 Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
sachol napisał(a): A mamy takoe prawo uchwalone a papież milczy.Spi czy jak? O sprawach Australii wypowiada się tamtejszy Episkopat, a z tego, co się nie mylę, to Kościół tam protestował przeciwko wprowadzeniu tego prawa. Cytuj: Za Australia pojda inne kraje to tylko kwestia czasu Niech idą.
|
Pt wrz 11, 2020 5:35 pm |
|
 |
Brandeisbluesky
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm Posty: 7454
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
Dobrze zauważył PeterW, że nie jest jasne, jak można byłoby egzekwować prawo, bo niby jak takie doniesienie mogłoby wyglądać, wziąwszy pod uwagę, że chyba rzadko się zdarza, że ktoś podaje swoje dokładne dane osobowe przy spowiedzi (?) Ksiądz miałby powiedzieć, że ktoś mu na ucho coś takiego powiedział, ale on nawet nie wie, kto dokładnie jest sprawcą, a kto ofiarą? Może jeszcze webcam mają założyć i wszystkich nagrywać? Podsłuchy chyba już kiedyś były zakładane w konfesjonałach za czasów komunizmu 
|
Pt wrz 11, 2020 5:37 pm |
|
 |
sachol
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am Posty: 4017
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
Brandeisbluesky napisał(a): Dobrze zauważył PeterW, że nie jest jasne, jak można byłoby egzekwować prawo, bo niby jak takie doniesienie mogłoby wyglądać, wziąwszy pod uwagę, że chyba rzadko się zdarza, że ktoś podaje swoje dokładne dane osobowe przy spowiedzi (?) Ksiądz miałby powiedzieć, że ktoś mu na ucho coś takiego powiedział, ale on nawet nie wie, kto dokładnie jest sprawcą, a kto ofiarą? Może jeszcze webcam mają założyć i wszystkich nagrywać? Podsłuchy chyba już kiedyś były zakładane w konfesjonałach za czasów komunizmu  No i to jest właśnie przykład sytuacji, w której katolik może (tutaj nawet musi) łamać prawo.
|
Pt wrz 11, 2020 5:53 pm |
|
 |
polexit
Gaduła
Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm Posty: 856
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
Yarpen Zirgin napisał(a): sachol napisał(a): Cytuj: Za Australia pojda inne kraje to tylko kwestia czasu Niech idą. Podziwiam Twoją beztroskę. Swoją drogą wygląda na to, że Australia staje się przodownikiem totalitarnego "nowego porządku". Narzędzia permanentnej inwigilacji obywateli - są. Ograniczanie wolności wypowiedzi i innych swobód obywatelskich - jest. Teraz to. Idę o zakład, że szczepienie na koronawirusa będzie tam obowiązkowe dla wszystkich pod karą wysokiej grzywny albo jeszcze gorzej.
|
Pt wrz 11, 2020 6:02 pm |
|
 |
Yarpen Zirgin
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm Posty: 19237 Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
polexit napisał(a): Yarpen Zirgin napisał(a): sachol napisał(a): Za Australia pojda inne kraje to tylko kwestia czasu Niech idą. Podziwiam Twoją beztroskę. Kościół nie takie prześladowania już przetrwał, więc i to bzdurne prawo, którego notabene nie da się wyegzekwować, przeżyje.
|
Pt wrz 11, 2020 6:05 pm |
|
 |
Jockey
Czuwa nad wszystkim
Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm Posty: 12073 Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
Tak jakby tylko w Australii był zamordyzm. A Kanada, a USA? A kraje takie jak Norwegia? Czy Szwecja.
_________________ Znalezione w sieci: "Dystans 2 m jest po to aby niektórzy spadli z ziemii. Przecież wszyscy się nie zmieszczą"
|
Pt wrz 11, 2020 6:10 pm |
|
 |
Brandeisbluesky
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm Posty: 7454
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
sachol napisał(a): (...) A mamy takoe prawo uchwalone a papież milczy.Spi czy jak? (...) Wydaje się, że Watykan nie milczał w tej sprawie: Cytuj: Stolica Apostolska powiedziała biskupom Australii na początku tego roku, że tajemnica spowiedzi jest nienaruszalna i obejmuje wszystkie grzechy znane z wyznania, zarówno penitenta, jak i innych.
Stolica Apostolska dodała, że jest to „długotrwałe i stałe nauczanie Kościoła o nienaruszalności tajemnicy sakramentalnej, czego wymaga natura samego sakramentu, a zatem wywodzi się z Prawa Bożego”. https://www.catholicnewsagency.com/news/queensland-passes-law-requiring-priests-to-break-confessional-seal-45463Zatem rozumiem, że Watykan potwierdza, że jeśli zajdą określone okoliczności, takie że spowiednik na spowiedzi posiądzie wiedzę o przestępstwie na nieletnim, powinien wybrać skazanie na więzienie, ale nie łamać tajemnicy spowiedzi. Mnie jako rodzica to chyba najbardziej interesuje to, żeby moje dzieci na spowiedzi były bezpieczne, ale nie mam podstaw, by twierdzić, że coś im zagraża.
|
Pt wrz 11, 2020 6:47 pm |
|
 |
sachol
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am Posty: 4017
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
Brandeisbluesky napisał(a): sachol napisał(a): (...) A mamy takoe prawo uchwalone a papież milczy.Spi czy jak? (...) Wydaje się, że Watykan nie milczał w tej sprawie: Cytuj: Stolica Apostolska powiedziała biskupom Australii na początku tego roku, że tajemnica spowiedzi jest nienaruszalna i obejmuje wszystkie grzechy znane z wyznania, zarówno penitenta, jak i innych.
Stolica Apostolska dodała, że jest to „długotrwałe i stałe nauczanie Kościoła o nienaruszalności tajemnicy sakramentalnej, czego wymaga natura samego sakramentu, a zatem wywodzi się z Prawa Bożego”. https://www.catholicnewsagency.com/news/queensland-passes-law-requiring-priests-to-break-confessional-seal-45463Zatem rozumiem, że Watykan potwierdza, że jeśli zajdą określone okoliczności, takie że spowiednik na spowiedzi posiądzie wiedzę o przestępstwie na nieletnim, powinien wybrać skazanie na więzienie, ale nie łamać tajemnicy spowiedzi. Mnie jako rodzica to chyba najbardziej interesuje to, żeby moje dzieci na spowiedzi były bezpieczne, ale nie mam podstaw, by twierdzić, że coś im zagraża. Jeśli prawo stanowione godzi w prawo Boże to można je łamać bez żadnych wątpliwości moralnej. „Biorąc pod uwagę delikatny charakter i wielkość tej posługi oraz szacunek należny osobom, Kościół oświadcza, że każdy kapłan, który spowiada, zobowiązany jest pod bardzo surowymi karami do zachowania absolutnej tajemnicy odnośnie do grzechów wyznanych przez penitentów. Nie może on również wykorzystywać wiadomości o życiu penitentów, jakie uzyskał w czasie spowiedzi. Tajemnica ta, która nie dopuszcza żadnych wyjątków, nazywa się <pieczęcią sakramentalną>, ponieważ to, co penitent wyznał kapłanowi, zostaje <zapieczętowane> przez sakrament” (KKK 1467).
|
Pt wrz 11, 2020 7:10 pm |
|
 |
Jozek
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm Posty: 3714
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
sachol napisał(a): Jeśli prawo stanowione godzi w prawo Boże to można je łamać bez żadnych wątpliwości moralnej.
Nie zawsze.
_________________ Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131
|
Pn wrz 14, 2020 11:25 pm |
|
 |
sachol
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am Posty: 4017
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
Jozek napisał(a): sachol napisał(a): Jeśli prawo stanowione godzi w prawo Boże to można je łamać bez żadnych wątpliwości moralnej.
Nie zawsze. "Nie wolno zaprawdę dla miłości ludzi sprzeniewierzać się Bogu: grzechem jest poniewieranie praw Chrystusowych gwoli posłuszeństwa dla władz ziemskich; poświęcanie praw Kościoła ku poszanowaniu praw świeckich. “Więcej trzeba być posłusznym Bogu, niż ludziom” (Dz 5, 29). W podobnych wypadkach winien każdy dać bez wahania ową odpowiedź daną przez Piotra i resztę apostołów władzom żądającym od nich niedozwolonych rzeczy.'" Encyklika Leon XIII. Sapientiae Christianae – O obowiązkach katolików KKK 1903 Władza jest sprawowana w sposób prawowity tylko wtedy, gdy troszczy się o dobro wspólne danej społeczności i jeśli do jego osiągnięcia używa środków moralnie dozwolonych. Jeśli sprawujący władzę ustanawiają niesprawiedliwe prawa lub podejmują działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu. "Wtedy władza przestaje być władzą, a zaczyna się bezprawie" (Jan XXIII, enc. Pacem in terris, 51).
|
Wt wrz 15, 2020 5:07 am |
|
 |
sachol
Niesamowity Gaduła
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am Posty: 4017
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
|
 Re: Aktualności II
https://www.gosc.pl/doc/6519732.Etiopia ... ca-czerwca" Jeden z etiopskich liderów chrześcijańskich wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego dochodzenia w sprawie zabójstwa kilkuset chrześcijan, w tym kobiet w ciąży, dzieci i całych rodzin, w trwających od końca czerwca atakach ze strony ekstremistów muzułmańskich, do jakich dochodzi w regionie Oromia."
|
Wt wrz 15, 2020 5:10 am |
|
|
Kto przegląda forum |
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości |
|
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów
|
|