Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lut 26, 2021 12:36 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 405 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona
 Trudne fragmenty Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
W odpowiedzi zacytuję to co napisałem niedawno na innym forum:
Ten dylemat to standardowa myśl z diabelskiego arsenału.Zaraz to wytłumaczę.
Kiedy wybuchła moja nienawiść do Boga i wiary w 2003, jedną z pierwszych myśli którą przelałem do internetu było to [matka w Niebie a syn w piekle]. Potem aż zwariowałem od tego.
Tu mamy zwiedzenie, po pierwsze, matka widząc jak dziecko jest podłe, skoro nadaje się do piekła będzie widziała że się tam nadaje.
Po drugie, mamy napisane
Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu,
ta, która kocha syna swego łona?
A nawet, gdyby ona zapomniała,
Ja nie zapomnę o tobie

Bóg kocha nas w wiele bardziej niż matka, problem czy my kochamy Boga. Ta myśl to robienie z matki Boga, tym gorsza im kto ma bardziej toksyczne relacje z rodzicami.
poza tym: Bóg jest Miłością, ale miłość nie jest Bogiem, nie istnieje miłość poza Bogiem,
Co do matki, najlepiej niech się modfli o nawrócenie jak święta Monika, matka świętego Augustyna.,

Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien.

Ogólnie - ta myśl źe matka kocha a Bóg to kat jest bardzo toksyczna, taki zatruty mem w wojnie memetycznej.

Pt sty 01, 2021 6:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Księga Wyjścia. Dokończyłem wczoraj czytać Księgę Wyjścia. Może być trudna dla współczesnego człowieka. Czasami byśmy chcieli Boga - kumpla, natomiast tutaj gdy mowa o Arce Przymierza, Bóg uczy Izraelitów na pustyni poczucia świętości. Kulty pogańskie były często orgiastyczne, natomiast tu mamy poczucie Sacrum. W tym przypomina to trochę księgę Apokalipsy.

Pt sty 01, 2021 8:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dzięki Andy za odpowiedź. No cóż czytam ale do końca nie rozumiem tego. Ja teoretycznie wiem, że zbawieni nie będą odczuwać negatywnych uczuć i będą żyć w wielkiej niczym nie zmąconej szczęśliwości inaczej to by nie było Niebo ale nie rozumiem tego.

So sty 09, 2021 12:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
"Drzwi piekła mają zamek od środka". Jest teoria, jak pisał Barney, to nie Bóg skazuje złośliwie na piekło, ale potępieńcy na złość Bogu wybierają piekło. Trzeba się modlić póki kto żyje że może najdłuższy czyściec ale nie piekło.

So sty 09, 2021 12:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak ja to wiem Andy ale nie rozumiem dla mnie ten fragment jest trudnym. Modlitwa owszem jak Św. Monika- to daje nadzieję.

So sty 09, 2021 12:56 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Jest teoria, jak pisał Barney, to nie Bóg skazuje złośliwie na piekło, ale potępieńcy na złość Bogu wybierają piekło.

Tylko dlaczego tej decyzji nie mogą później zmienić?

So sty 09, 2021 1:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Jest teoria, jak pisał Barney, to nie Bóg skazuje złośliwie na piekło, ale potępieńcy na złość Bogu wybierają piekło.

Tylko dlaczego tej decyzji nie mogą później zmienić?

To zależy, co rozumiesz przez "mogą".

W piekle są wyłacznie osoby, które chcą w nim być (czy może raczej - które nie chcą być w Niebie). Nie tylko w momencie sądu- w każdej z chwil.

Nie zmienią decyzji powziętej na sądzie, ponieważ na sądzie, nie będąc już ograniczonymi doczesnością, podejmują decyzję "doskonałą" - tj. taką, jaką chcą i zawsze będą chcieli. Po prostu się nie mylą co do tego.
Analogicznie jest zresztą z ludźmi zbawionymi.
Identycznie jest także z aniołami i szatanami.
Trochę dokładniej opisałem to tu http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf

Aha, wybór potępieńców jest nie tylko na złość Bogu. Oni po prostu nie są w stanie przebywać ze świętym Bogiem, byłoby to dla nich niewyobrażalne cierpienie - jeszcze gorsze niż piekło.

So sty 09, 2021 1:36 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arwena napisał(a):
Dla mnie jednym z trudnych fragmentów Pisma Św. jest ten , w którym Pan Nasz Jezus Chrystus mówi cyt. z pamięci " kto nie ma w nienawiści swojego męża, żony, syna , czy córki nie jest mnie godzien"? Jak to rozumieć? To trochę imho łączy się z tym pytaniem jak można być szczęśliwym w Niebie kiedy ktoś bliski jest/ został potępiony. Ja wiem , że dana potepiona osoba sama wybiera odlaczenie od Boga ale smutek, że ten ktoś się nie zbawił...? Czy to już powoduje, że nie jesteśmy godni ?
https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... ca-i-matki

So sty 09, 2021 1:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To co podałeś nie rozwiewa mojego braku rozumienia owego fragmentu. Może innych tak - mojego nie. Pytanie moje jest w gruncie rzeczy b. proste a zarazem dlatego tak trudne. Jeżeli kogoś kochasz to pragniesz dla niego dobra, a patrząc na zatracenie się takiej osoby no nie ma co się oszukiwać - odczuwasz smutek, żal. Czy to są uczucia, które będą w Niebie - wydaje się, że nie, zatem jak to pogodzić? Przykład przywołanej Sw. Moniki - nie mogąc się pogodzić z myślą, że jej syn może nie być w Niebie - modliła się nieustannie. Chyba to ona jest odpowiedzią na to pytanie.

Cz sty 14, 2021 12:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arwena napisał(a):
To co podałeś nie rozwiewa mojego braku rozumienia owego fragmentu. Może innych tak - mojego nie. Pytanie moje jest w gruncie rzeczy b. proste a zarazem dlatego tak trudne. Jeżeli kogoś kochasz to pragniesz dla niego dobra, a patrząc na zatracenie się takiej osoby no nie ma co się oszukiwać - odczuwasz smutek, żal. Czy to są uczucia, które będą w Niebie - wydaje się, że nie, zatem jak to pogodzić? Przykład przywołanej Sw. Moniki - nie mogąc się pogodzić z myślą, że jej syn może nie być w Niebie - modliła się nieustannie. Chyba to ona jest odpowiedzią na to pytanie.
Z jednej strony piszesz, że zalinkowane tłumaczenie: "Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a nie kocha Mnie bardziej niż swego ojca (…), nie może być moim uczniem” nie rozwiewa twojego braku zrozumienia dla owego fragmentu, a z drugiej przywołujesz przykład św. Moniki jako odpowiedź... :roll: Powiem ci szczerze, że teraz to ja nie rozumiem twojego toku rozumowania gdyż przywołana przez ciebie Święta jest właśnie przykładem większej miłości do Chrystusa niż do swojego dziecka gdyż to w całkowitym oddaniu się Chrystusowi(złożeniu Nim swojej ufności) widziała jedyną nadzieję na nawrócenie swojego syna i tym samym stała się dla nas wzorem uczennicy Pana...
Jeśli chodzi o owe przykre uczucia w niebie, to Ten, który miłuje nas miłością doskonałą przecież nie wyprze się miłości w stosunku do tych, którzy będą woleli potępienie, czyż nie? Co zatem będzie odczuwał jeśli nie smutek gdy dokonają takiego wyboru...?
Tylko że On sobie z tym poradzi przez wieczność, bo to właśnie z miłości pozwala na istnienie tej rzeczywistości, którą nazywamy piekłem, ale człowiek sobie nie da rady bez całkowitego oddania się Jemu dlatego zasadnym jest tłumaczenie o miłowaniu Go bardziej...

Cz sty 14, 2021 2:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Widzisz mam z tym fragmentem problem, w nim mieszają się moje pytania, wątpliwości, uczucia, emocje, dlatego być może niezrozumiały jest mój nielogiczny , jak mówisz, punkt widzenia. Może potrzebuję czasu... Piszesz o Św. Monice bardzo sensownie i jasno ale ale Bóg dał Łaskę - Św.Augustyn w pewnym momencie swego życia ją przyjął. Są tacy co nie przyjmują...
Cóż może na razie pozostaje mi odpowiedź na to pytanie jaką daje - Nadzieja, bo ze zrozumieniem tego mam problem.

Cz sty 14, 2021 2:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Mamy dziś zamieszanie z wiarą, bo przesunięto ją i prawdę ze sfery rozumu na sfery niższej, czyli uczuciowości. Tymczasem rozum nie może zostać porwany przez emocje. Cnota wiary to poznanie prawdy i uznanie jej za prawdziwą. Pan Jezus mówił o piekle w sposób ostry i jasny. Nie zależalo Mu na tym, by było człowiekowi miło. To jest fakt. Co z tym można uczynić? Czuwać! Należy przyjąć, że mój najbliższy może zostać potępiony a ja mogę poczynić to co zasadne, by go od tego odciągnąć. Możemy wyglądać na zewnątrz tak samo, czynić tę samą robotę, ale kierują nami zupełnie inne motywacje; jeden pracuje dla królestwa Bożego a drugi dla siebie. Oprócz czuwania i dobrego wzroku powinniśmy niebezpieczeństwo bliskiemu podać do wiadomości. Nie jest ważne, że mu będzie przykro, ale rozmawiam z nim, tak jak najlepiej potrafię. Nic nie daje? Są środki duchowe. Na ziemi może nam być przykro, ale pozostaje nadzieja, że w ostatniej chwili przewartościowało mu się i skorzystał z żalu doskonałego. Nie skorzysta, gdy nastawiamy się na to, by go nie urazić.

W niebie nie będzie jednak problemu, bo człowiek ma poznanie prawdy i każdą decyzję Boga widzi jako sprawiedliwą. Sprawiedliwość to oddanie każdemu co się mu należy. U Boga rozeznanie jest prawdziwe. Człowiek tego nie zakwestionuje, bo on rozumie Bożą decyzję i się z nią zgadza.

Już św. Jan od Krzyża mawiał, że gdy człowiek buduje swą duchowość na jakichkolwiek uczuciach pobożnościowych to zły duch na pewno go pozyska. Bóg chce się z nami kontaktować na wyższym poziomie władz duszy niż uczuciowość.

Św. Monika dostała radę: módli, szturmuj niebo. Rozmowy z synem nie dały nic.

Cz sty 14, 2021 2:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Powiem tak. Widocznie muszę to "przetrawić", winnam dać sobie czas. Odpowiedź przyjedzie, bo przychodziła kiedy coś rozstrzasałam ale później. Dzięki za Wasze głosy, rozwarzania.

Cz sty 14, 2021 2:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arwena napisał(a):
Widzisz mam z tym fragmentem problem, w nim mieszają się moje pytania, wątpliwości, uczucia, emocje, dlatego być może niezrozumiały jest mój nielogiczny , jak mówisz, punkt widzenia. Może potrzebuję czasu... Piszesz o Św. Monice bardzo sensownie i jasno ale ale Bóg dał Łaskę - Św.Augustyn w pewnym momencie swego życia ją przyjął. Są tacy co nie przyjmują...
Cóż może na razie pozostaje mi odpowiedź na to pytanie jaką daje - Nadzieja, bo ze zrozumieniem tego mam problem.
Nie wiem czy czytałaś opracowanie Barney'a Piekło – trudny dar Boga...
Nic jednak nie zastąpi modlitwy, która jest relacją osobową z Bogiem

Cz sty 14, 2021 3:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie czytałam. Ale ja tak mam, że opracowania innych mnie naprowadzają czasami , inspirują ale odpowiedź musi być " we mnie".
Z Twoim twierdzeniem odnośnie modlitwy się zgadzam.

Cz sty 14, 2021 3:23 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 405 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona