Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So wrz 18, 2021 5:49 amUtwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 442  Następna strona
 Jakie jest prawosławie? 
Autor Wiadomość
Post Jakie jest prawosławie?
Przyznaję, że niewiele wiedziałem o prawosławiu zanim trafiłem na dyskusję z Zefciem i Nektariuszem. I nie ukrywam, że w kilku kwestiach prawosławie mnie urzekło. Ale brak mi porównania z katolicyzmem w podstawowych kwestiach, takich jak:
1. transsubstancjacja
2. spowiedź
3. czyściec
4. odpusty
5. adoracja Najświętszego Sakramentu
6. zwierzchność w Kościele
7. dekalog
8. celibat
9. relikwie
10. msza.
Jak te kwestie traktowane są w prawosławiu?


Pt sie 13, 2010 9:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
To tak wyjaśnię pobieżnie (jak widzi to zwykły katolik)
gedeonita napisał(a):
1. transsubstancjacja

Transubstancjacja to termin który powstał w średniowieczu. Kościoły Wschodu raczej nie wyjaśniają tajemnicy obecności Chrystusa w sakramencie Eucharystii, jednak wierzą w realną obecność Pana Jezusa pod postaciami eucharystycznymi.
gedeonita napisał(a):
2. spowiedź

W prawosławiu obowiązuje spowiedź uszna, konfesjonałowa i powtarzalna. Dobrze by było aby prawosławni napisali czy istnieje jakiś minimalny (okreslony prawem) wymóg spowiedzi (np. roczna).


gedeonita napisał(a):
3. czyściec

Prawosławie nie uznaje tej prawdy wiary.
gedeonita napisał(a):
4. odpusty

Nie uznaje też odpustów.
gedeonita napisał(a):
5. adoracja Najświętszego Sakramentu

A prawosławiu nie ma kultu Najśw. Sakramentu, raczej kłania się przed obrazami, świecami et cetera.
gedeonita napisał(a):
6. zwierzchność w Kościele

Zapewne zwierzchnikiem jest każdy biskup w swoim Kościele.
gedeonita napisał(a):
7. dekalog

Dekalog obowiązuje wszystkich chrześcijan bez wyjątku.
gedeonita napisał(a):
8. celibat

Bez większych różnic z KrzK

Pozostałe dwa punkty pozostawiam bez komentarza. Warto by było zapytać jeszcze o stosunek do ruchu ekumenicznego.

PS. Mogłeś gedeonito, pytania swoje zadać w istniejącym już wątku (różnice między KrzK a prawosławiem).


Pt sie 13, 2010 9:41 am
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Mały Książę napisał(a):
Mogłeś gedeonito, pytania swoje zadać w istniejącym już wątku (różnice między KrzK a prawosławiem).

Tak, ale tamten wątek jest tak długi, że... tych podstaw nie tłumaczy. Trudno dojść do tych zaledwie 10-ciu odpowiedzi. A mnie zalezy na krótkim i treściwym wątku. Dlatego proszę, prawosławnych braci o odpowiedź.


Pt sie 13, 2010 9:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lis 22, 2004 11:10 pm
Posty: 1218
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, prawosławie
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Spróbuję naświetlić Ci odpowiedzi w ogólnym zarysie.

1. transsubstancjacja

Z prawosławnego punktu widzenia w trakcie Świętej Liturgii, za sprawą Ducha Świętego, następuje realna przemiana chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Przy czym chleb i wino zamieniwszy się w ciało i krew Chrystusa nie przestają być jednocześnie chlebem i winem. Są jednocześnie tym i tym. Niektórzy teolodzy porównują to do unii hipostatycznej w Chrystusie, w którym zjednoczyły się dwie natury: boska i ludzka. W prawosławiu nie ma takiego rozróżnienia jak w katolicyzmie na istotę i przypadłości. Prawosławie nie wnika w to, jak się dokonuję taka przemiana. Jest to boska tajemnica jak to się dokonuje. My wiemy tylko tyle, że się dokonuje i chleb i wino stają się prawdziwymi Ciałem i Krwią Chrystusa. Tą przemianę, która się dokonuje na Liturgii nie nazywamy transsubstancjacją lecz "metabole", czyli "przemiana". Prawosławie też nie stara się określić w którym dokładnie momencie (po którym słowie) owa przemiana się dokonuje. Eucharystia jest przyjmowana przez wszystkich wiernych pod dwoma postaciami: Ciała i Krwi.

2. spowiedź

Oczywiście jest ten sakrament. Co więcej jest niezwykle istotny jeśli chodzi o prowadzenie życia duchowego. Im częściej się do niego przystępuje tym lepiej. Spowiedź odbywa się indywidualnie za pośrednictwem kapłana. Nie ma konfesjonałów. Spowiedź odbywa się przy specjalnych stolikach, zazwyczaj na stojąco. Grzechy swoje wyznajemy przed Chrystusem, chociaż w obecności kapłana. Kapłan jest pośrednikiem w udzieleniu sakramentu. Po wyznaniu grzechów duchowny najczęściej udziela porad duchowych jak dalej prowadzić swoje życie duchowe. Nie ma pojęcia pokuty rozumianej jako wyznaczenie przez kapłana odmówienia iluś tam modlitw jako zadośćuczynienie za popełniony grzech. Wynika to z innego podejścia do grzechu niż w katolicyzmie i z nieco innego rozumienia ofiary Chrystusa. Na koniec kapłan odmawia nad wiernym specjalną modlitwę rozgrzeszenia.

3. czyściec

Nie ma czyśćca. To również wynika z innego rozumienia ofiary Chrystusa i trochę innego podejścia do grzechu.

4. odpusty

Nie ma odpustów. Z takiego samego powodu jak podany wyżej.

5. adoracja Najświętszego Sakramentu

Nie ma adoracji Najświętszego Sakramentu. Najprościej można by to wytłumaczyć słowami Pisma Świętego, gdzie Chrystus powiedział po prostu "bierzcie i spożywajcie". I tak traktowana jest Eucharystia. Jako najważniejszy spośród wszystkich sakramentów, jako lekarstwo nieśmiertelności, które przyjmujemy ale nie obiekt adoracji.

7. dekalog

Dekalog jest taki sam jak w Biblii. Prawosławie nigdy nie usunęło drugiego przykazania. Zawsze było i nadal jest ono obecne w prawosławiu.

8. celibat

Diakoni oraz księża mogą dokonać wyboru czy chcą przyjąć święcenia w celibacie, czy też najpierw chcą się ożenić. Z tym, że taki wybór musi być dokonany przed przyjęciem święceń. Po święceniach nie można już się żenić, o ile nie zrobiło się tego wcześniej. Jeśli duchowny zdecyduje się na życie w celibacie, to przyjmuje święcenia w stanie kawalerskim i tak już pozostaje na całe życie. Jeśli zaś chce mieć żonę i rodzinę to najpierw bierze ślub, a potem udzielane są mu święcenia i tak już pozostaje na całe życie. Duchowny nie może wziąć ślubu po raz drugi.

Natomiast celibat obowiązuje biskupów. Bierze się to stąd, że biskupi są wybierani tylko spośród mnichów, a mnisi siła rzeczy całe życie spędzają w celibacie.

9. relikwie

Czcimy relikwie. Celem ludzkiego życia jest zjednoczenie się w Bogiem w Jego Energiach (przebóstwienie). Boskie Energie przenikają nie tylko nasze dusze lecz i ciało. Toteż oddając cześć relikwiom czcimy tak naprawdę Łaskę Bożą, która w nich przebywa. Jest to temat głęboki, więc wymagałby też dość szerokiego rozwinięcia żeby lepiej go zrozumieć.

10. msza.

Prawosławni mówią Święta Liturgia lub Boska Liturgia. Nie używa się terminu "msza". Liturgia jest najważniejszym spośród nabożeństw. Jej istotą jest Eucharystia. W trakcie Liturgii chleb i wino przemieniają się w Ciało i Krew Chrystusa. Na koniec wierni przyjmują Eucharystię. W swojej symbolice Liturgia nawiązuje do całego życia Chrystusa od jego narodzin, a nawet zapowiedź proroków o Jego narodzinach, przez całe życie aż po wniebowstąpienie. Kolejne fragmenty Świętej Liturgii symbolicznie opisują kolejne etapy życia Chrystusa. Liturgia jest "uobecniającym wspomnieniem". Oznacza to, że nie jest traktowana jako powtórzenie ofiary Chrystusa czy też symboliczne jest przedstawienie. Jest jej uobecnieniem.

Samo słowo "symbol" jest dziś zazwyczaj rozumiane jako "udawanie czegoś czym się nie jest". Na przykład ten patyk udaje średniowieczny miecz. Wiadomo, że tenże patyczek nie jest mieczem. On go tylko udaje. Jest jego symbolem. Natomiast dla prawosławia symbol ma trochę inne znaczenie. "Simwolo" po grecku oznacza łączenie. Liturgia jest właśnie symbolem życia Chrystusa w tym znaczeniu. Na przykład kiedy słyszymy na Liturgii słowa "bierzcie i jedzcie to jest Ciało moje" to nie jest to tylko powtórzenie słów Chrystusa przez kapłana tu i teraz. Ten moment z przeszłości kiedy Chrystus wypowiadał te słowa staje się dla nas w tej chwili teraźniejszością. To nie jest tylko udawanie czegoś czym się nie jest. W czasie kiedy trwa Liturgia wszystkie wydarzenia z przeszłości odnoszące się do Chrystusa stają się dla nas autentyczną teraźniejszością. Ofiara Chrystusa nie jest powtarzana na każdej Liturgii. Ona jest uobecniana. Można powiedzieć, że ofiara Chrystusa jest złożona w wieczności, rozumianej jako "wieczne teraz".

To skomplikowane sprawy wymagające również rozwinięcia.

6. zwierzchność w Kościele

Głową Kościoła jest Chrystus. Władza nie jest scentralizowana jak w katolicyzmie. Prawosławie jest zorganizowane na zasadzie autokefalii. Wynika to z dogmatu o Świętej Trójcy. Jeden jest Bóg, więc i jeden jest Kościół. Bóg chociaż jest jeden to występuje w trzech osobach. Będąc Trójcą Bóg nie przestaje być jednością. Jest jednym Bogiem, chociaż w trzech osobach. Tak samo Kościół prawosławny. Jest jeden, chociaż występuje w szeregu lokalnych Kościołów autokefalicznych, które są od siebie administracyjnie niezależne. Mimo wszystko pozostaje jednością. Pozostaje jednym Kościołem. To co go jednoczy to wspólna wiara i Eucharystia.


To tak w ogólnym zarysie odpowiedzi na Twoje pytania. Tak naprawdę to każdy z tych punktów wymagałby bardzo bogatego rozwinięcia i uściślenia. Może jeszcze Zefciu coś dopisze. Jak coś Cię szczególnie ciekawi to pytaj, postaramy się odpowiedzieć.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pt sie 13, 2010 10:20 am
Zobacz profil WWW
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Czy tak jest jak pisze:
siloam napisał(a):
W praktyce go uznaje tylko nie nazywa tego czyśćcem. W prawosławiu też istnieje praktyka modlitwy za zmarłych.


Pt sie 13, 2010 12:46 pm
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 12:59 am
Posty: 90
Płeć: mężczyzna
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Skoro już ten temat odkopano, chciałbym zadać kolejne pytania z cyklu 'protestant do prawosławnego'.

Mianowicie:

1. Jakie jest jej znaczenie sukcesji apostolskiej w rozumieniu sukcesji urzędu w prawosławiu?
2. Czy zdaniem ortodoksów np. anglikanie i luteranie sukcesję 'utracili' mimo zachowanego 'łańcuszka święceń'? (abstrahując od ordynacji kobiet)
3. Jak te powyższe mają się do uczestnictwa bpów prawosławnych w konsekracji luterańskich bpów? Czy jest to jedynie symboliczny akt ekumeniczny czy odpowiedzialne przekazanie Ducha Świętego? [w 1994 abp Jeremiasz uczestniczył w konsekracji bpa luterańskiego R. Bogusza]
4. Czy zdaniem prawosławnych Wieczerza Pańska sprawowana przez protestantów jest 'skutecznym' sakramentem? Jeśli nie, jakie warunki musiałyby być spełnione?

Z góry dzięki.

_________________
Jak słodka jest memu podniebieniu Twoja mowa!
Słodka nad miód ustom moim.
(Ps 119:103)


Pt sie 13, 2010 12:54 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
(Off-top)


Pt sie 13, 2010 1:41 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:31 am
Posty: 171
Lokalizacja: Kontrreformacja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
(Off-top)

_________________
Objawienia.info: poznaj objawienia prywatne uznane przez Kościół katolicki


Pt sie 13, 2010 1:44 pm
Zobacz profil WWW
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Założyłem ten wątek, by dowiedzieć się o prawosławiu od prawosławnych. Dlatego uprzejmie proszę nie zaśmiecać go własnymi przemyśleniami, ale pozwolić odpowiedzieć prawosławnym. W poprzednim wątku "prawosławie a katolicyzm" można było śmiecić i jest bałagan, z którego nic nie wynika. Dziękuję


Pt sie 13, 2010 1:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
(Off-top)


Pt sie 13, 2010 1:52 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:31 am
Posty: 171
Lokalizacja: Kontrreformacja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
(Off-top)

_________________
Objawienia.info: poznaj objawienia prywatne uznane przez Kościół katolicki


Pt sie 13, 2010 1:55 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
(Off-top)


Pt sie 13, 2010 2:00 pm
Zobacz profil
Post Re: Jakie jest prawosławie?
Gotowi jesteście skończyć każdy wątek, byle tylko nie było rzeczowej dyskusji. Czy w takim razie normalna dyskusja ma się toczyć na PW, byście mogli sobie drwiny robić w wątku?

Zrozumcie, ze ten wątek nie jest o waszych poglądach a o prawosławiu...


Pt sie 13, 2010 2:04 pm
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:31 am
Posty: 171
Lokalizacja: Kontrreformacja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
(Off-top)

_________________
Objawienia.info: poznaj objawienia prywatne uznane przez Kościół katolicki


Pt sie 13, 2010 2:05 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Jakie jest prawosławie?
(Off-top)


Pt sie 13, 2010 2:26 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6630 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 442  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL