Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 31, 2020 10:31 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Post Re: Trójca Święta
IdacZaPrawda napisał(a):
To właśnie najbardziej mnie frustruje. Słowo interpretacja.
mówisz, że nie trzeba interpretować?
IdacZaPrawda napisał(a):
Bóg powiedział o sobie / nazwał siebie Ojcem, Synem i Duchem Świętym - ja wierzę w Jego słowa i w Jego wolę. Chciał się tak objawic i nazwać - ja to z pokorą przyjmuję.
skoro wszystko trzeba czytać dosłownie i nie ma interpretacji i odrzucacie TRADYCJĘ to wskaż fragment w NT w którym Jezus mówi o Trójcy.
Ja dotąd pokazałeś tylko że Bóg to Ojciec i Syn, i że Jezus to JAM JEST czyli Bóg żydów ze ST. Czekam na Trójcę. Z tego co wiem wprost w Biblii to nie jest zapisane ale może się mylę.

Pn cze 27, 2011 7:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Cytuj:
skoro wszystko trzeba czytać dosłownie i nie ma interpretacji i odrzucacie TRADYCJĘ to wskaż fragment w NT w którym Jezus mówi o Trójcy.
Ja dotąd pokazałeś tylko że Bóg to Ojciec i Syn, i że Jezus to JAM JEST czyli Bóg żydów ze ST. Czekam na Trójcę. Z tego co wiem wprost w Biblii to nie jest zapisane ale może się mylę
.

Nie wiem co oznacza dla ciebie wprost napisane ??
Jezus kilkakrotnie wyraznie mowi ze jest Ojcem i zesle siebie jako Ducha Swietego a do Ojca powinnismy sie modlic tylko przez jego Syna Jezusa Chrystusa :) czy to nie wystarcza ?? jak widac mylisz sie :lol:

Pn cze 27, 2011 7:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Wprost = bez żadnych modyfikacji; coś wynika bezpośrednio z tekstu, nie trzeba dokonywać interpretacji. Nigdzie w Biblii nie jest napisane, że:
1) Istnieje Trójca Święta
2) Trójca to Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.

Aby dojść do takich wniosków musisz dokonać wykładni na podstawie kilku różnych fragmentów.

Przyjęcie nauczania o Trójcy wymaga wejścia w ducha Słowa Bożego, "wypłynięcia na głębię". :) Jeżeli chcesz zrozumieć, że Maryja jest Królową musisz zastosować dokładnie ten sam zabieg.

P.S. Gdybyś czytał Biblię i pominął całkowicie Tradycję Kościoła, do której częściowo nawiązuje Twój zbór to prawdopodobnie nigdy nie doszedłbyś samemu do takich wniosków.

amadeus35 napisał(a):
powinnismy sie modlic tylko przez jego Syna Jezusa Chrystusa

Zwłaszcza w tej modlitwie:

Mat 6:9-13 bt "(9) Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! (10) Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. (11) Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; (12) i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; (13) i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!"

Pn cze 27, 2011 9:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Bardzo dobrze wywnioskował to Johann. Odrzucając tradycje należy odrzucić dogmat o Trójcy Świętej. I wtedy pojawia się problem, choć są antytrynitarze, którzy tego problemu nie widzą. Ale rzeczywiście odrzucając Trójcę dochodzi się do wniosku, że jest co najmniej dwóch bogów, czyli zaprzeczenie judaistycznemu monoteizmowi.

Pn cze 27, 2011 11:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Nie wiedziałem, że amadeus jest sabelianistą. To w sumie pierwszy raz, gdy ten użytkownik mnie czymś zaskoczył.

Pn cze 27, 2011 11:31 am
Johann napisał(a):
amadeus35 napisał(a):
powinnismy sie modlic tylko przez jego Syna Jezusa Chrystusa

Zwłaszcza w tej modlitwie:

Mat 6:9-13 bt "(9) Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! (10) Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. (11) Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; (12) i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; (13) i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!"
"Przez" nie znaczy "do"...

Pn cze 27, 2011 5:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Tomasz24 napisał(a):
Ale rzeczywiście odrzucając Trójcę dochodzi się do wniosku, że jest co najmniej dwóch bogów, czyli zaprzeczenie judaistycznemu monoteizmowi.

No nie do końca. Spróbujmy porównać do króla i jego następcy. Dopóki król żyje następca nie jest królem. Jednak nawet jeżeli król żyje, ale wyjedzie z kraju, to następca przejmuje jego obowiązki. Kiedy król wróci, następca znów będzie tylko następcą. To właśnie o tym pisałem podając 15 rozdział 1 listu do Koryntian. Nie jest to może idealny przykład, ale może na coś się przyda. Bóg jest jeden. Ma jeszcze Syna, który kiedy cokolwiek robi, spełnia tylko wolę Ojca. Czy są jedno? No tak, ale w myśli i działaniu, a nie w osobie. Mają Ducha Świętego, który jest jednocześnie Duchem Ojca i Duchem Syna, ale nie jest samoistną osobą.

Pn cze 27, 2011 11:06 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

protestujący napisał(a):
Czy są jedno? No tak, ale w myśli i działaniu, a nie w osobie. Mają Ducha Świętego, który jest jednocześnie Duchem Ojca i Duchem Syna, ale nie jest samoistną osobą.
i tym oto sposobem protestujący postawił się poza protestantyzmem również, jest już poza całym chrześcijaństwem

Pn cze 27, 2011 11:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

IdacZaPrawda przeczytanie Ewangeli Jana (nie tylko raz) nic mi nie wyjaśniło. Zgodzę się, że wnikanie w istotę Boga jest nadużyciem z naszej strony. Uważam jednak, że Syn, Ojciec Duch, to nie są tylko nazwy. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że z wersetów które przytoczyłeś "na upartego" da się przekonać do "dwójcy", ale nie ma tam nic o Duchu Świętym. Należy też zadać pytanie czy Duch Święty, Duch Chrystusowy i Duch Ojca, to to samo, czy 3 różne byty?
Jeżeli mówimy już o ST, to spróbuj za jego pomocą udowodnić Trójcę. Jak dla mnie a wykonalne.
Powstaje masa pytań. Czy Jezus na ziemi był Bogiem? Jeżeli tak, to czy można było go zabić? Czy miał powód, żeby bać się śmierci? Kto jest ojcem Jezusa? Czy on sam? Dlaczego grzech przeciwko Ojcu, będzie wybaczony, przeciwko Synowi też, a przeciwko Duchowi Świętemu nie? Czy w takim razie Duch Święty jest najważniejszy w Trójcy?

Pn cze 27, 2011 11:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jockey napisał(a):
protestujący napisał(a):
Czy są jedno? No tak, ale w myśli i działaniu, a nie w osobie. Mają Ducha Świętego, który jest jednocześnie Duchem Ojca i Duchem Syna, ale nie jest samoistną osobą.
i tym oto sposobem protestujący postawił się poza protestantyzmem również, jest już poza całym chrześcijaństwem

Jak chce się psa uderzyć (albo wyrzucić z forum), to się zawsze kij znajdzie? No a Jockey jest w tym specjalistą.

Pn cze 27, 2011 11:29 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

pokazałem tylko że twoje poglądy nie są chrześcijańskie. miałem nadzieję że się pomyliłeś z odrzuceniem Osoby Ducha Świętego.ale ty tylko potwierdzasz że zrozumiałem dobrze, mówiąc inaczej stawiasz moderację w sytuacji w której musi reagować

Pn cze 27, 2011 11:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

zefciu napisał(a):
Nie wiedziałem, że amadeus jest sabelianistą. To w sumie pierwszy raz, gdy ten użytkownik mnie czymś zaskoczył.

Drogi bracie ty juz mnie niczym nie zaskoczysz :)

Pn cze 27, 2011 11:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

protestujący napisał(a):
Jockey napisał(a):
protestujący napisał(a):

Jak chce się psa uderzyć (albo wyrzucić z forum), to się zawsze kij znajdzie? No a Jockey jest w tym specjalistą.

doprecyzuj swoją wiarę czy według ciebie Duch Święty to osoba czy nie

chrześcijanie uważają http://portalwiedzy.onet.pl/4287,,,,chr ... haslo.html
Cytuj:
Podstawą religii chrześcijańskiej jest uznanie Biblii (Pisma Św.), składającej się ze Starego Testamentu i Nowego Testamentu, za objawienie Boże, a Jezusa Chrystusa za Syna Bożego, zapowiedzianego odkupiciela ludzkości. Główne punkty wiary chrześcijańskiej zawiera Nicejsko-konstantynopolitański symbol wiary, zwany też Credo. Jako religia monoteistyczna chrześcijaństwo przyjmuje istnienie jednego Boga w 3 Osobach, które stanowią Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Św. (Trójca Św.).

Wt cze 28, 2011 12:11 am
Milczek
Milczek

Ja wyróżniam dwie kategorie tradycji.
Jedna jest tradycją Apostolską, o której mówi Pismo Święte, a która definiowana jest jako objawienie Boga dane Apostołom w Jezusie Chrystusie, które zawarte zostało w NT pod natchnieniem Ducha Świętego. Jest to tradycja niezmienna.

Druga kategoria to tradycja zmienna , obejmująca ludzkie obrzędy i prawa obyczaje, informacje "extra-biblijne." Jest to kategoria tradycji, o której Jezus i Apostołowie wyrażali się bardzo krytycznie - potępiali taką religijność.

Jestem osobą szanującą i uznającą tradycję Apostolską oraz nauczanie, które nie wykracza poza granice i autorytet Słowa Bożego. Nauczanie o trójcy wywodzi się z Pisma Świętego - Bóg objawił się jako Ojciec, Syn i Duch Święty.

Człowiek nie jest w stanie wyjaśnić Boga - opisać słowami Jego Istoty.
Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty to Jeden Bóg. Przechodzi to ludzkie pojęcie. Na Chłopski rozum:
O+S+DŚ = 3
1+1+1 = 3

Chrześcijanie, według Bożego objawienia:
O+S+DŚ = 1
1+1+1 = 1

Jest to bardzo trudne do wyjaśnienia... Sama poszłam na wykłady na ten temat, które bardzo mi pomogły. Polecam Dr. Georga Kalantzisa. Świetny wykładowca. Nauczyłam się od niego wiele o Chrystologii i między innymi o Trójcy.
http://www.wheaton.edu/Theology/faculty/kalantzis/

Co do interpretacji, mówiłam o tym wielokrotnie na forum. Słowo Boże to całość, która sobie nie przeczy. Kiedy wersety wydają się sprzeczne, interpretacja jest błędna bądź. Są fragmenty, które należy brać dosłownie. Są też fragmenty, które przekazują prawdę o Bogu i o nas, które nie są przekazane wprost. Wtedy Pismo interpretuje Pismo. Są też proroctwa, które się jeszcze nie spełniły, których do końca nie będziemy w stanie zrozumieć aż nadejdzie czas ich wypełnienia.

Bóg sobie nie przeczy. Punktem wyjścia jest Słowo, które czasem prowadzi do tajemnicy, np. Trójcy. Tu wchodzi w grę wiara. Kiedy punktem wyjścia staje się tajemnica, którą próbujemy wyjaśnić na ludzki sposób i poprzeć Słowem - rodzi się herezja i niewiara.

Bóg jest dobry, bliski i łaskawy. Jest Bogiem porządku i ładu. Powiedział, byśmy żyli Jego Słowem i wiarą w mocy Ducha Świetego. Tego nam wszystkim życzę.

Wt cze 28, 2011 1:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Tylko że widzisz, IdacZaPrawda - amadeus też twierdzi, że opiera się tylko na Biblii, a jemu wyszedł sabelianizm a nie trynitaryzm. A jeszcze innym, opierającym się "tylko na Biblii" wychodzi jakiś "ultraarianizm" (bo Ariusz głosił inne poglądy niż współcześni antytrynitarze), lub wręcz kult Archanioła Michała. To jak to jest?

Wt cze 28, 2011 8:19 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona