Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lip 07, 2020 5:10 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 708 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 48  Następna strona
 Teologczne aspekty kreacjonizmu / ewolucji / abiogenezy (wydz.) 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Teologczne aspekty kreacjonizmu / ewolucji / abiogenezy
hen napisał(a):
Przez Kogo wyszła śmierć na świat?
Przez szatana w Raju?
Przez Pana Boga w ewolucji?

Wybierzcie wreszcie a nie ściemniajcie.
Podpiszcie w końcu TEN CYROGRAF.
Powiedzcie dlaczego nie chcecie podpisać?
Czy nie rozumiecie, że w sercu już żeście PODPISALI!
I Pan Bóg to wie!

Kolejny "prorok" na forum się zjawił. Nawołuje do podpisana "cyrografu". Coś mi to przypomina. :D

So lip 21, 2012 10:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
darekolsztyn napisał(a):
hen napisał(a):
Przez szatana w Raju?

I Pan Bóg to wie!

Kolejny "prorok" na forum się zjawił. Nawołuje do podpisana "cyrografu". Coś mi to przypomina. :D

Nie jestem prorokiem.
Ciągle na lewo i prawo rozpowiadacie, że nie ma „sprzeczności”
między Objawieniem a ewolucją.
To ja Wam tę „sprzeczność” pokazałem, a Wy udajecie , że nic się nie stało.
Ja Wam chcę pokazać tylko: Wasz sposób rozumowania.

So lip 21, 2012 11:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

hen napisał(a):
darekolsztyn napisał(a):
hen napisał(a):
Przez szatana w Raju?

I Pan Bóg to wie!

Nie jestem prorokiem.

Podyskutuj z biskupami i im wykazuj niekompetencje, brak współpracy z Duchem Świętym, tak jak wcześniej pisałeś, że wymyślają brednie itd

Widzę, że szybko zmieniłeś tekst w rubryce "wyznanie", czyżbyś nie czuł się już katolikiem?
Masz za duże uczulenie na ewolucję, idź pomódl się o światło zrozumienia.

Więcej informacji możesz zaczerpnąć tutaj:

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/F/FB ... onizm.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Teistyczny_ewolucjonizm
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WE ... 12006.html

N lip 22, 2012 12:07 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
hen napisał(a):

Jak odczytasz ten tekst w świetle ewolucji? Napisała to prof. Świderkówna w książce: Biblia a człowiek współczesny.

Rdz2,7)-jest w nas coś z ziemi i coś z Boga. W Biblii człowiek jest dobry z natury i dopiero jego własny wybór pchnie go na drogę zła i nieszczęścia. Jest także stworzony do wspólnoty (Rdz2,18).
(Rdz1, 27)-w języku hebrajskim 'człowiek' (adam, a z rodzajnikiem ha'adam) to zarówno jeden 'człowiek', jak i 'rodzaj ludzki'. W przytoczonym tekście chodzi właśnie o stworzenie 'rodzaju ludzkiego', mężczyzn i kobiet. Pełnym obrazem Boga nie jest sam mężczyzna ani sama kobieta, ale razem-to najmniejsza podstawowa wspólnota, jaką tworzą. Możemy się jedynie domyślać, że chodzi o to, by każde z nich stworzone jest dla drugiego, do wzajemnego przyjmowania i dawania, aby w ten sposób stać się w pewien sposób 'obrazem' Boga. 'Obraz' ów ma też inne znaczenie.
(Rdz2, 21-22)-Bóg tu nie jest chirurgiem. 'Głęboki sen' oznacza przede wszystkim, że to, co stanie się za chwilę, dzieje się całkowicie poza świadomością człowieka. Mężczyzna, kiedy budzi się, ujrzy przed sobą kobietę, nie mając pojęcia, skąd się ona wzięła. Wie jednak od razu, że właśnie w niej znajdzie swe dopełnienie. Woła więc z radością 'Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała' (Rdz2,3). Jest to stwierdzenie najbliższego pokrewieństwa i równości. W podobny sposób przemawiają do króla Dawida zgromadzeni w Hebronie przedstawiciele wszystkich pokoleń Izraela.' Oto myśmy kości twoje i ciało' (2Sm5). Właśnie ta prawda została zawarta w obrazie budowania kobiety wyjętej z ciała mężczyzny. Nie wiadomo dlaczego żebro. Wielu badaczy upatruje w tym okruch prastarej tradycji może nawet z III tysiąclecia przed Chrystusem, W języku Sumerów bowiem słowo ti oznacza zarówno żebro, jak i życie.
Werset 26-akt stworzenia jest obwarowany jest z dwóch stron stwierdzeniem, że człowiek jest stworzony, aby panować nad całym światem, a przynajmniej nad światem zwierzęcym. Bóg nie abdykuje, przekazując panowanie. Mają rządzić światem w imieniu Boga i dla Niego. To zadanie i odpowiedzialność.
Jeśli przyjmiemy, że to rodzaj ludzki to nie ma żadnego konfliktu między Biblią i ewolucją. KK precyzuje definicję człowieka, ale nie zajmuje się jego systematyką biologiczną. Nie wiemy bowiem niczego: ani na czym polegał grzech pierworodny, ani gdzie był i czym był raj. Tu mamy tylko poglądy teologiczne.

N lip 22, 2012 6:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Widzę, że jesteście dobrzy w zaciemnianiu.
Spróbujcie wymyślić coś dla ateistów i siłą swoich słów
wciągnijcie Ich do Kościoła, wmawiając Im,
że tak naprawdę to Oni też wierzą i widzą
w Jezusie Chrystusie swojego Boga.

N lip 22, 2012 10:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

hen napisał(a):
Widzę, że jesteście dobrzy w zaciemnianiu.
Spróbujcie wymyślić coś dla ateistów i siłą swoich słów
wciągnijcie Ich do Kościoła, wmawiając Im,
że tak naprawdę to Oni też wierzą i widzą
w Jezusie Chrystusie swojego Boga.

Dobre! dobre!

N lip 22, 2012 10:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Szkoda tylko ze Pani prof. Świderkówna zapomniala ze Biblia aplikuje nam dwie wersje stworzenia kobiety .."Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę"

II wersja dopiero mowi ze Bog stworzyl najpierw Adama.. z ktorego zebra stworzyl kobiete. Wiec w Ksiedze Rodzaju sa dwa opisy stworzenia czlowieka. Czyzby byly dwie kobiety... pierwsza z pewnoscia byla Lilith, w momencie kiedy zdecydowala sie opuscic Adama, Bog zdecydowal sie na stworzenie Ewy. Ewa stworzona z zebra Adama. Ludzka fantazja nie ma granic.

Pozwole sobie zacytowac pewien fragment artykulu chyba najbardziej oddajacy prawde o Bogu stworzonym przez ludzi..

"Konwencja Boga, we współczesnym, chrześcijańskim rozumieniu, narodziła się prawdopodobnie w konsekwencji prowadzonej przez Greków polityki łagodzenia wpływów Egiptu na kulturę kosmopolitalnego Rzymu. W 30 roku p. n. e., po śmierci królowej Kleopatry, Egipt stał się jedną z prowincji Cesarstwa. Grecy, obawiając się utracenia pozycji Rzymskiego centrum kultury, postanowili przedsięwziąć kroki mające na celu ograniczenie ekspansji zorientowanej teologicznie cywilizacji egipskiej.

Okoliczności były sprzyjające, bo głęboko religijni Egipcjanie stracili wraz ze zmianą ustroju swojego boga-faraona, a natura nie lubi próżni. Greccy agitatorzy, pod patronatem cesarzy Oktawiana, a następnie Tyberiusza, postanowili wskrzesić i rozpowszechnić kult dawnego boga Serapisa. Oczywiście, nie w pierwotnej formie. Nowy Serapis stanowił syntezę panteonu egipskiego i greckiego, czerpał głównie z Zeusa, Dionizosa i Ozyrysa. Z tym ostatnim był również utożsamiany, co pozwoliło zachować znany od IV wieku p. n. e. kult tzw. "trójcy świętej", na którą składał się Ozyrys (Bóg Ojciec), Horus (Syn Boży) i "siła sprawcza" ("duch sprawczy") - Izyda.

Wracając do istoty Boga. Jak postrzega go chrześcijaństwo? Zgodnie z obowiązującą doktryną, ustanowioną w 325 r. na soborze nicejskim, jest tylko jeden Bóg w trzech Osobach Boskich: Ojca, Syna i Ducha Świętego i każda z tych Osób zachowuje pełną odrębność od pozostałych: Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem i Duch Święty jest Bogiem, lecz nie są oni trzema Bogami, lecz jednym Bogiem.

Oczywiście tak pojmowany jedyny Bóg, mimo formalnych deklaracji uczestników soboru, nie ma już wiele wspólnego z niemal czystym monoteizmem Żydów. Dlatego też koncepcja Trójcy Świętej spotyka się potem z ciągłymi krytykami i zarzutami, że wprowadza wielobóstwo. Jednak, w gruncie rzeczy, idea trójcy nie jest niczym nowym. Podobne "sojusze" pomiędzy bogami znamy, na przykład, z Egiptu (trójca Re – Amon – Ptah), utożsamianie ze sobą różnych bóstw było nagminną praktyką w Grecji i Rzymie (Zeus – Jupiter, Afrodyta – Wenus), a inne trójce bogów stanowiących jedność pojawiały się także w hinduizmie (Brahma – Wisznu – Sziwa)."

N lip 22, 2012 11:32 am
Gaduła
Gaduła

merss napisał(a):
"Możemy się jedynie domyślać, że chodzi o to, by każde z nich stworzone jest dla drugiego, do wzajemnego przyjmowania i dawania, aby w ten sposób stać się w pewien sposób 'obrazem' Boga"

Chodzi o to, że tylko kobieta i mężczyzna mają możliwość stworzenia nowego człowieka - i w tym najpełniej urzeczywistnia się nasze podobieństwo do Boga.

N lip 22, 2012 12:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lidka napisała:
Oczywiście tak pojmowany jedyny Bóg, mimo formalnych deklaracji uczestników soboru, nie ma już wiele wspólnego z niemal czystym monoteizmem Żydów. Dlatego też koncepcja Trójcy Świętej spotyka się potem z ciągłymi krytykami i zarzutami, że wprowadza wielobóstwo. Jednak, w gruncie rzeczy, idea trójcy nie jest niczym nowym. Podobne "sojusze" pomiędzy bogami znamy, na przykład, z Egiptu (trójca Re – Amon – Ptah), utożsamianie ze sobą różnych bóstw było nagminną praktyką w Grecji i Rzymie (Zeus – Jupiter, Afrodyta – Wenus), a inne trójce bogów stanowiących jedność pojawiały się także w hinduizmie (Brahma – Wisznu – Sziwa)."

Pani wybaczy, ale chciałem się zapytać czy obok Pani nie kręcą się przypadkiem
„ŚJ”, bo Pani może nie wie, ale to są Ich słowa.

N lip 22, 2012 12:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

hen napisał(a):
Lidka napisała:

Oni mogą używać tych samych faktów :) to nie znaczy że to nie jest prawda ;) open your mind

N lip 22, 2012 1:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Hen odpowiedz dostales od Kaseta... Nie, nie mam do czynienia z SJ... za to bardzo interesuje mnie historia, interesuja mnie mitologie roznych kregow kulturowych.. Nie da sie ukryc ze chrzescijanstwo bazuje na judaizmie, ktory wiele koncepcji zaczerpnal z wierzen dawnych egipcjan. Miedzy innymi pomysl drzewa zycia tez wywodzi sie z antycznych egipskich wierzen.

A tak odbiegajac od tematu jestem bezwyznaniowcem - pomimo ze bajki lubie ogromnie :lol:

N lip 22, 2012 3:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Kaset napisał(a):
hen napisał(a):
Lidka napisała:

Oni mogą używać tych samych faktów :) to nie znaczy że to nie jest prawda ;) open your mind

Nie rozumiemy się. Mnie nie o to chodziło. Ty nie masz pojęcia
w jaki sposób szatan potrafi pomóc różnym sektą w werbowaniu
nowych członków. To nie muszą być „ŚJ”, większość sekt bazuje
na podobnych schematach. Chodziło mi o to, czy ktoś się „kręci”.

N lip 22, 2012 3:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

hen napisał(a):
Ty nie masz pojęcia
w jaki sposób szatan potrafi pomóc różnym sektą w werbowaniu
nowych członków.

Rozumiem, że Ty masz pojęcie, to może nam napisz? A może to nie szatan tylko ludzie manipulujący tak samo w sektach jak i kościele?

N lip 22, 2012 3:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

merss napisał(a):
(Rdz1, 27)-w języku hebrajskim 'człowiek' (adam, a z rodzajnikiem ha'adam) to zarówno jeden 'człowiek', jak i 'rodzaj ludzki'.

Z tego co naliczyłem, około 136 razy użyto w Biblii słowa hā·’ā·ḏām o którym mówi Merss. Co ciekawe, jedynie 35 razy użyto go w Genesis, i jedynie 6 razy przetłumaczono w tymże rozdziale jako imię Adam. Wszędzie indziej mamy tłumaczenie "człowiek", bo inaczej by nie pasowało. Dla przykładu Księga Psalmów, 33,13
przetłumaczono poprawnie
"Pan patrzy z nieba, i widzi wszystkich synów ludzkich"
zamiast
Pan patrzy w nieba i widzi wszystkich Adamów :)

Dlatego każdy kto miałby chęć spotkać w niebie Adama i Ewę, może się zawieść. http://concordances.org/hebrew/haadam_120.htm
Nawet Biblia nie postuluje ich istnienia, jedynie błędne tłumaczenia.
:lol:

Dlatego też każdy kreacjusz manipulujący hipotezą mitochondrialnej Ewy, lub postuluje w inny sposób istnienie Adama i Ewy z żebra, to oszust lub nawet leniwy oszust, który Biblii nie chce czytać ze zrozumieniem.

N lip 22, 2012 4:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

hen napisał(a):
darekolsztyn napisał(a):
hen napisał(a):
Przez szatana w Raju?

I Pan Bóg to wie!

Nie jestem prorokiem.

( Podkreślenie moje)

Sprzeczność jest pozorna. Jaskrawość tejże sprzeczności uwidoczniona jest jeszcze bardziej gdy owo pojęcie śmierci w znaczeniu biblijnym zawęża się do rzeczywistości czysto fizycznej, materialnej.

Kluczowym jest pytanie : czym jest , co oznacza, do czego się odnosi owo pojęcie śmierci użyte w Księdze Rodzaju?

To zagadnienie podjęłam już w tym topicu prowadząc dyskurs z Labarum:

Arwena napisał(a):
Na moje pytanie: wszak chyba nie twierdzisz, że zło śmierci = złu piekła
Labarum odpowiedział:
Cytuj:
Twierdzę.
Adam i Ewa nie zostali w nagrodę śmiertelni. To chyba oczywiste.

No to błądzisz. Zło piekła jest nieporównywalne ze złem śmierci czysto fizycznej, a o takiej wszak mówisz/ mówimy.

Owszem ale nie zostali potępieni. Toteż zło śmierci nie jest czymś tożsamym ze złem piekła

Labarum napisał(a):
Chrystus zmartwychwstał , ponieważ Jego zbawienie polegało na odnowieniu upadłej , śmiertelnej natury człowieka powstałej wskutek grzechu prarodziców. Będąc jedną osobą jednocześnie posiadał dwie natury boska i ludzką , tak więc mógł to uczynić.

Pomijając , że znowu nie odpowiedziałeś na pytanie : dla uściślenie przypomnę , ze pytała czy Chrystus zmartwychwstał z powodu takich a nie innych praw fizycznych rzeczywistosci materialnej - to i tak Twoja odpowiedź jest delikatnie mówiac niepełnym odzwierciedleniem chwały człowieka w Chrystusie Jezusie Panu Naszym, ktory to nie tyle odnowił upadłą naturę człowieka czyli przywrócił pierwotna " świetosc, sprawiedliwosć, nieśmiertelnosć" , co uczynił Nowe stworzenie , które przewyższa to pierwsze , pierwotne - gdyz Śmierć i Zmartwychwstanie Pana nie powoduje, że człowiek juz nie umiera , nie staje się nieśmiertelnym w sensie fizycznym.

A Twoja uwaga , iż dostaniemy na nowo ciała materialne nie jest równoznaczna z tym, iz najwyzszym zamysłem Bożym wobec człowieka jest to by żył wiecznie na Ziemi.

Na moje pytanie ; co to jest śmierc w sensie bibijnym :
Labarum odpowiedział;
Cytuj:
To , ze Dawid umarłna prawde, albo, ze Chrystus umarl na prawde , a nie na niby . kolejnym przykładem moze byc ściecie Jana Chrzyciela ( też umarl naprawe)

Człowiek byl i jest jednym ciałem i duszą - toteż protoewangelia odnosząc się do niego nie sprowadza sie li tylko do aspektów fizycznych , materialnych jego istoty, ani na nich nie kładzie głównego nacisku, a w tym co mówisz i piszesz tak zdajesz się twierdzić stawiając znak równości pomiędzy złem śmierci fizycznej a złem piekła.

N lip 22, 2012 6:45 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 708 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 48  Następna strona