Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So mar 06, 2021 2:18 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 655 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 44  Następna strona
 Ks.Lemański na emeryturze 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ks.Lemański na emeryturze
JarStary napisał(a):
Nagonka podobno w media na biskupa i Kościół to może warto odwiedzić stronę diecezji warszawsko-praskiej.

Nie wiem czy warto.
Czytałem tam oświadczenie ws. ks. Lemańskiego i z olbrzymim zażenowaniem stwierdziłem, że kuria przedstawia treści, które nie polegają na prawdzie.
Np. o tym, że cytuję "Przy okazji straszył trzęsieniem ziemi w Kościele Warszawsko-Praskim, co zrealizował w oświadczeniu z 8 lipca 2013 r. sugerując, nawiązaniem do przypadku szkockiego kardynała O’Briena, że abp Hoser molestował go seksualnie. Zdementował to dopiero po trzech dniach, mimo, że wcześniej był wprost o to dopytywany przez dziennikarzy".

Otóż nawet jeżeli komuś wydało się że tak sugerował, bo dokładnie nie zrozumiał wypowiedzi księdza (mi samemu tak się wydało), to nieprawdą jest, że zdementował to dopiero po 3 dniach.
Zdementował to i wyjaśnił jeszcze tego samego dnia.
W programie "Kropka nad i" tego samego dnia jednoznacznie zaprzeczył, jakoby był molestowany przez arcybiskupa i wyraził zdziwienie, że tak zinterpretowano jego wypowiedź. Doskonale to pamiętam.
O ile więc samo nawiązanie do kard. O'Briena było niestosowne i nieadekwatne, ksiądz niezwłocznie, a nie po żadnych 3 dniach, wyjaśnił o co mu chodziło.
Mamy tu więc trochę sytuację kopania leżącego kiedy wszystkie chwyty są dozwolone. A ta zagrywka w oświadczeniu kurii jest chwytem poniżej pasa.

Pn lip 22, 2013 1:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JarStary

Ja nie porównałam wszystkiego do wszystkiego, więc trudno tu z tym dyskutować. Dałam konkretny przykład, do którego się nie odniosłeś. Za to stwierdziłeś ogólnikowo, że tak to można ze wszystkim. Otóż nie. Może w świecie, gdzie istnieje dowolność światopoglądowa, można tak postąpić. Jednakże w Kościele obowiązują pewne reguły i to w oparciu o te reguły powinniśmy dyskutować. Inaczej wyjdzie masło maślane i o to pewnie chodzi pewnym środowiskom.
Dlaczego istnieje reguła posłuszeństwa? Ano, dlatego, by uniknąć siania zamętu, jeśli akurat jakiemuś kapłanowi przyjdzie do głowy szczególny pomysł, by np. w sposób bezpośredni lub zawoalowany podważać naukę Kościoła. Katolicyzm to nie protestantyzm, w protestantyzmie nikt nie stoi na straży jasności przekazu, jedności wiary. Nawet jeśli jakiemuś kapłanowi oberwie się niewinnie (patrz Ojciec Pio) to nie zmienia to faktu, że aby mogła istnieć jedność , potrzebne są pewne reguły.

a słowa moje odrzuciłeś

Pn lip 22, 2013 2:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
thorwald

Już pomijając fakt, że w całym oświadczeniu kurii:
http://www.diecezja.waw.pl/3102
uczepiłeś się mało istotnej sprawy.

http://www.tvn24.pl/kropka-nad-i,3,m/ks-lemanski-jestem-osoba-skrzywdzona-mam-nadzieje-ze-abp-hoser-przeprosi,338314.html

Masz wyżej link do programu Moniki Olejnik. Olejnik przez kilka minut próbowała wyciągnąć od Lemańskiego wyjaśnienie odnośnie tej kwestii. Znajdź mi tu jakieś dementi. Mijasz się z prawdą.

Pn lip 22, 2013 10:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Holmes napisał(a):
Masz wyżej link do programu Moniki Olejnik. Olejnik przez kilka minut próbowała wyciągnąć od Lemańskiego wyjaśnienie odnośnie tej kwestii. Znajdź mi tu jakieś dementi. Mijasz się z prawdą.

Odsłuchałem jeszcze raz tę audycję i muszę przyznać Ci rację.
Rzeczywiście nie ma tam jednoznacznego dementi.
Wprawdzie dla mnie osobiście po wywiadzie z M. Olejnik stało się jasne, że nie chodzi tu o molestowanie sexualne (co wisiało w powietrzu od popołudnia tamtego dnia, kiedy ks. Lemański wspomniał o kard. Brianie), ale inni słuchacze wcale nie musieli odnieść takiego wrażenia.
Przepraszam za to nieporozumienie.

Natomiast ponowne odsłuchanie wywiadu nasunęło mi zupełnie nową wątpliwość.
Poczytałem interpretacje prawne Art. 183a par. 6 Kodexu pracy o molestowaniu sexualnym.
I teraz z kolei wcale nie jestem pewien czy pytanie podwładnego o obrzezanie rzeczywiście nie mieści się w tej kategorii.
Molestowanie w zamyśle ustawodawcy to wszelkie zachowania prowadzące do naruszenia godności pracownika a związane z jego płcią i sferą sexualną, nie tylko to, co funkcjonuje w powszechnym odbiorze.
Jeżeli więc takie pytanie by padło w relacji pracodawcy z pracownikiem, podniesienie zarzutu z tego paragrafu, choć wątpliwe co do skutków prawnych, byłoby jednak bezsprzecznie dopuszczalne.

Wt lip 23, 2013 7:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A mnie słuchając tego wywiadu nasunęła się refleksja, że ks. Lemański jest całkowicie niewiarygodny. Sposób w jaki rzucił oskarżenie pod adresem biskupa wprowadził opinię publiczną w błędne podejrzenia. A sposób w jaki kontynuował swoje insynuacje w obliczu pytań o uszczegółowienie, świadczy o tym, że robił to celowo.

Wt lip 23, 2013 3:31 pm
Odpowiedz z cytatem
A tak swoją drogą,kogóż stać na taką emeryturkę?Mieszkanko za friko,jedzonko też.Opieka zdrowotna klasy "WIP",zasłużył biedak sobie.Do tego wielu mu współczuje.Cieszy się sympatią znacznej części wiernych i niewiernych.
Też bym tak chciał......Na wczesną w sile wieku....
Istny Książę Pan.Reszta niech zasuwa do 67.

Wt lip 23, 2013 3:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Uwaga offtop...

Bene napisał(a):
A tak swoją drogą,kogóż stać na taką emeryturkę?Mieszkanko za friko,jedzonko też.Opieka zdrowotna klasy "WIP",zasłużył biedak sobie.Do tego wielu mu współczuje.Cieszy się sympatią znacznej części wiernych i niewiernych.
Też bym tak chciał......Na wczesną w sile wieku....
Istny Książę Pan.Reszta niech zasuwa do 67.

Uwaga offtop... Uwaga offtop :cfaniak:

Wt lip 23, 2013 4:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Holmes napisał(a):
A mnie słuchając tego wywiadu nasunęła się refleksja, że ks. Lemański jest całkowicie niewiarygodny. Sposób w jaki rzucił oskarżenie pod adresem biskupa wprowadził opinię publiczną w błędne podejrzenia. A sposób w jaki kontynuował swoje insynuacje w obliczu pytań o uszczegółowienie, świadczy o tym, że robił to celowo.

Nie podzielam tego wrażenia.

Rozstrzygające jest czy że padło pytanie o obrzezanie. Tak twierdzi jedna strona sporu. Zauważmy, że druga strona wcale temu nie zaprzecza, co raczej uprawdopodabnia taki wariant.
W tej sytuacji nawet zarzut molestowania w świetle uregulowań kodexu pracy nie byłby bezpodstawny. Ale tak daleko idącego zarzutu ks. Lemański przecież nie sformułował. Sformułował jedynie oskarżenie o niestosowne zachowanie biskupa wobec księdza, co w okolicznościach przedstawionych przez stronę jest i uzasadnione i zrozumiałe.

I zwrócę uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną rzecz.
Padło poważne oskarżenie pod adresem arcybiskupa Hosera.
W takiej sytuacji on sam powinien wyłączyć się z rozstrzygania sporu lub jakiś wewnątrzkościelny mechanizm powinien go w tym wyręczyć. Stał się bowiem stroną w sprawie. To standard znany od czasów rzymskich (Nemo iudex in causa sua).

Wt lip 23, 2013 6:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
thorwald napisał(a):
Holmes napisał(a):

Nie podzielam tego wrażenia.

Rozstrzygające jest czy że padło pytanie o obrzezanie. Tak twierdzi jedna strona sporu. Zauważmy, że druga strona wcale temu nie zaprzecza, co raczej uprawdopodabnia taki wariant.

Druga strona najprawdopodobniej zdaje sobie sprawę z tego, że wielu ludzi stosuje zasadę: "Wierzę tylko w zdementowane informacje". Zaprzeczanie tylko ich utwierdza w przekonaniu, że oskarżenie jest słuszne.
Lepiej jest więc milczeć, niż wdawać w spór na temat wypowiedzi, która padła bez świadków.

Cytuj:
W tej sytuacji nawet zarzut molestowania w świetle uregulowań kodexu pracy nie byłby bezpodstawny. Ale tak daleko idącego zarzutu ks. Lemański przecież nie sformułował. Sformułował jedynie oskarżenie o niestosowne zachowanie biskupa wobec księdza, co w okolicznościach przedstawionych przez stronę jest i uzasadnione i zrozumiałe.

W tej sytuacji opierasz się na relacji księdza, który żyje w przekonaniu, że biskup się na niego uwziął. Tymczasem, jak wynika z relacji Kurii, sprawy wyglądają "nieco" inaczej.

Cytuj:
I zwrócę uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną rzecz.
Padło poważne oskarżenie pod adresem arcybiskupa Hosera.
W takiej sytuacji on sam powinien wyłączyć się z rozstrzygania sporu lub jakiś wewnątrzkościelny mechanizm powinien go w tym wyręczyć. Stał się bowiem stroną w sprawie. To standard znany od czasów rzymskich (Nemo iudex in causa sua).

O jakim to sporze piszesz w tym miejscu?

Wt lip 23, 2013 6:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
thorwald napisał(a):
Rozstrzygające jest czy że padło pytanie o obrzezanie. Tak twierdzi jedna strona sporu.

To jest tak samo wątek poboczny. Ks. Lemański lazł do antykatolickich mediów wytykać grzechy kościołowi. Za samo to, powinien wylecieć bez prawa do emerytury. Z firmy w adekwatnej sytuacji, pracownik zostałby dyscyplinarnie zwolniony. Biskup Hoser, gdyby był faktycznie mściwy, to załatwiłby księżulka na amen.

Wt lip 23, 2013 9:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Holmes napisał(a):
To jest tak samo wątek poboczny. Ks. Lemański lazł do antykatolickich mediów wytykać grzechy kościołowi. Za samo to, powinien wylecieć bez prawa do emerytury. Z firmy w adekwatnej sytuacji, pracownik zostałby dyscyplinarnie zwolniony. Biskup Hoser, gdyby był faktycznie mściwy, to załatwiłby księżulka na amen.

Twój post jest bardzo znamienny.
Potwierdza moim zdaniem tezę, że największą winą ks. Lemańskiego było w gruncie rzeczy to, że śmiał otwarcie mówić o grzechach i błedach Kościoła. Powinien był przecież na ten temat milczeć. Mało tego. On śmiał mówić o błędach swojego przełożonego.
Słusznie podkreślasz, jaki los spotkałby za coś takiego pracownika korporacji.
W korporacjach jest tak, że otwarta krytyka przełożonego przez pracownika jest zgubna. Taktyką gwarantującą sukces jest lizusostwo i służalczość wobec przełożonych połączone z jednoczesnym kopaniem dołków pod kim się da. Nikogo nie interesuje dochodzenie do prawdy, człowiek, sprawiedliwość, uczciwość. W korporacjach ponadto mówi się, że mile widziana jest tzw. "konstruktywna krytyka". W praktyce nawet konstruktywna krytyka oznacza, że jest się mądrzejszym od przełożonych, że ma się rozwiązania, których oni nie wymyślili. Zwykle rodzi skutki identyczne do opisanych w poprzednim punkcie.

Czy chcemy Kościoła zorganizowanego na tych samych zasadach?

Cytuj:
Biskup Hoser, gdyby był faktycznie mściwy, to załatwiłby księżulka na amen.

A nie załatwił?
Co jeszcze mógł mu zrobić? Przecież wszystkiego go pozbawił.

Śr lip 24, 2013 7:54 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Druga strona najprawdopodobniej zdaje sobie sprawę z tego, że wielu ludzi stosuje zasadę: "Wierzę tylko w zdementowane informacje". Zaprzeczanie tylko ich utwierdza w przekonaniu, że oskarżenie jest słuszne.
Lepiej jest więc milczeć, niż wdawać w spór na temat wypowiedzi, która padła bez świadków.

Można sobie w tej sprawie zadać pytanie.
Co jest ważniejsze: taktyka czy prawda?
Trudno zakładać, aby ks. Lemański tak po prostu wyssał sobie z palca pytanie o swoja przynależność narodowościową i obrzezanie.
No, chyba, że taki pomysł podsunęły mu "wrogie media". 8O

Cytuj:

Zauważ, że na zarzut jednej ze stron o niestosownym zachowaniu, nie odpowiada druga strona sprawy, a kuria, która przecież nie była świadkiem rozmowy.
Masz sporo racji w tym, co napisałeś w pierwszym zdaniu swojego postu (o wierze w zdementowane informacje), jednak w tej sprawie waga zarzutu jest na tyle poważna, a natura konfliktu na tyle delikatna, że arcybiskup Hoser powinien osobiście się do tego odnieść. Nie wyręczać kurią, która wyjaśnia, iż to niemożliwe, aby ten pytał, bo przecież ma akta itd.

Śr lip 24, 2013 8:20 am
Odpowiedz z cytatem
Obie strony sporu czy tam konfliktu źle postępują.
Jeśli wszystkie „antykatolickie" media krytykują biskupa - to bardzo źle (może by ktoś wypisał te media, może i ja w nich pracuję?) tak uważają prawdziwi katolicy.
NA portalach katolickich jadą po ks. Lemańskim jak się da wychwalając biskupa jaki to prawy człowiek - to jest dobrze.

Jako katolik mam prawo wypowiedzieć się na temat biskupa, czy się to komuś podoba czy nie.
Kuria i biskup nie radzą sobie z problemem zupełnie. W dzisiejszych czasach trudno jest zamieść sprawę pod dywan i mieć spokój.
Jaki to biskup, który dopuścił w ogóle do takiej sytuacji - w tym konkretnym przypadku słaby, nie odbieram tu zupełnie zasług w innych sprawach, ale w tej zawiódł.
Ks. Wojciech też lepszy nie jest - nie tak powinien postąpić, zrobił jak zrobił - trudno mleko rozlane. Jednak to ks. Lemański - pokazał, że można się opamiętać.
A biskup milczy, tylko kuria wystawia kwity na własnego pasterza - super.

Pozdrawiam

Śr lip 24, 2013 9:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
thorwald napisał(a):

Można sobie w tej sprawie zadać pytanie.
Co jest ważniejsze: taktyka czy prawda?

Prawda jest taka, że mądry biskup nie będzie mieszał mediów w swoje problemy z księdzem, który buntuje się przeciwko niemu.

Cytuj:
Cytuj:

Zauważ, że na zarzut jednej ze stron o niestosownym zachowaniu, nie odpowiada druga strona sprawy, a kuria, która przecież nie była świadkiem rozmowy.

Zauważam. Zauważam również, że ten zarzut jest całkowicie z boku istoty nieposłuszeństwa ks. Lemańskiego i początków tego problemu.

Cytuj:
Masz sporo racji w tym, co napisałeś w pierwszym zdaniu swojego postu (o wierze w zdementowane informacje), jednak w tej sprawie waga zarzutu jest na tyle poważna, a natura konfliktu na tyle delikatna, że arcybiskup Hoser powinien osobiście się do tego odnieść.

To Twoja opinia. Według mnie biskup postępuje prawidłowo.

Cytuj:
Nie wyręczać kurią, która wyjaśnia, iż to niemożliwe, aby ten pytał, bo przecież ma akta itd.

Nie dopisuj do tekstu komunikatu kurii tego, co w nim nie zapisano.

Śr lip 24, 2013 10:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prawda jest taka, że mądry biskup nie będzie mieszał mediów w swoje problemy z księdzem, który buntuje się przeciwko niemu.

Tu nie chodzi o media, a o zwykłych ludzi.
Ludzi, którzy są Kościołem.
Tych ludzi nie można traktować jak powietrze. Oni mają problem, pytania, wątpliwości - i należy im się (moim zdaniem) wyjaśnienie.
A jak reaguje kuria?
Pisze o tym ks. Boniecki.
"Kiedy proboszcz, ks. Lemański chciał, by rozmowę na temat przyszłości jego i parafii odbyć w obecności rady parafialnej, z którą sprawy parafii zawsze zwykł omawiać, usłyszał, że już żadnej rady parafialnej nie ma".

Rada parafialna to przecież jacyś konkretni ludzie.
Co to znaczy, że już ich nie ma?
Jak tak można?

Cytuj:
Nie dopisuj do tekstu komunikatu kurii tego, co w nim nie zapisano.

Nie odnosiłem się tu do cytowanego przez Ciebie komunikatu.
Kuria wcześniej wypowiadała się na ten temat w osobnym oświadczeniu, twierdząc, iż zadanie pytania o obrzezanie jest niemożliwe, bo przecież w życiorysie księdza i dokumentach posiadanych przez kurię wszystko jakoby na ten temat się znajduje.

Śr lip 24, 2013 11:33 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 655 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 44  Następna strona