Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lut 17, 2020 4:27 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Po co Bóg czeka do Sądu Ostatecznego ? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Po co Bóg czeka do Sądu Ostatecznego ?
sahcim napisał(a):
Eli...dwa pytania:
1) czy Bóg jest istotą niezmienną w swojej naturze czy Jego natura jest zmienia pod wpływem czynników zewnętrznych...???

Zacząć należy od tego, że żadne czynniki zewnętrzne dla Boga nie istnieją. Bóg bowiem jest Tym, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami.

Natomiast czy jest istotą zmienną?

Zacznę swoją odpowiedź od pytania:
Czy rolnik/gospodarz jest istotą zmienną w stosunku do swych zasiewów mimo iż etapy uzyskania końcowego plonu zmieniają się diametralnie?

Nie, bo czy to rzucając ziarno w rolę, czy bronując tę rolę, czy wyrywając podczas plewienia osty, czy kosząc a później młócąc zborze, na każdym etapie jest niezmienny w dążeniu do celu ostatecznego. Celu uzyskania plonu na chleb dla siebie i rodziny.

Tak jest i z Bogiem. Jest istotą niezmienną w swych celach i dziele. Jest Pełnią przymiotów czyli zarówno Stwórcą jak i Zbawicielem, który zwycięża śmierć. Jest istotą niezmienną mimo iż droga jaką odbywa aby śmierć pokonać jest zmienna w najwyższym stopniu.
Cytuj:
2) czy po śmierci, w rzeczywistości pozaczasowej(wiecznej) opamiętanie się i zmiana postawy jest możliwa, a jeżeli wg Ciebie tak, to na jakiej podstawie...???

Nie wiem skąd to pytanie, bo ja nie sugerowałem możliwości opamiętania się po śmierci. Jeśli już to pisałem o tym, że nakazanie i pomsta są chłostą dla opamiętania się żyjących. I jeśli nawet, tak jak przez potop Bóg uśmierca całą ludzką populację to zawierając przymierze z Noem czyni to w zamiarze odmiany przyszłego świata na lepszy.
Ten świat w ogóle uważam za scenę i spektakl do tego celu przeznaczone. Doświadczamy nakazania w ciele, które jest tylko przemijającą powłoką i odzieniem (kostiumem) nieśmiertelnego ducha.

Nie znaczy to jednak, że opamiętanie nie jest możliwe i po śmierci. Uważam, że podstawą do takiej tezy jest fragment z Zachariasza mówiący o przeprowadzeniu przez ogień tych – według mnie – którzy zostali do niego strąceni na drugą śmierć. Obecny 'tam' Bóg przeprowadzając i ostatecznie oczyszczając największych grzeszników z szatanem włącznie odmienia skazańców do poziomu, że uznają Go za swego Boga a On ich za swój lud.

So mar 15, 2014 5:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Uważam(podobnie jak Ty), że jest prawdą, ale nie należy odczytywać go w każdym punkcie dosłownie...

Uważasz, że słowa "Bóg jest mściwy" należy odczytywać w przenośni? Nie słyszałem nigdy żeby ktoś używał słowa "mściwy" jako przenośni :wink:
Jeśli słowa są sformułowane jednoznacznie, to nie ma żadnej dyskusji. "nie zabijaj" znaczy, że masz nie zabijać. "Kochaj bliźniego" znaczy, że masz kochać bliźniego. To nie są przenośnie! Co innego jeśli mamy do czynienia ze zdaniem typu: "Jestem alfą i omegą". Wiadomo, że Jezus nie jest literami alfabetu greckiego dosłownie, więc należy się doszukiwać przenośni. Rozważaniami i interpretacją takich fragmentów powinien się właśnie zajmować Kościół. Jednak w pozostałych przypadkach, gdy nie mamy podstaw do odrzucenia podstawowego znaczenia, należy odczytywać Biblię dosłownie.
sahcim napisał(a):
Najpierw może ustalmy czy ten cytat: Słowo Twe, Panie, trwa na wieki, niezmienne jak niebiosa. dotyczy Tory czy nie...?

Nie wiem czego on dotyczy. Nie jest to istotne w temacie naszej dyskusji. Znowu unikasz odpowiedzi. Uważasz, że Tora obowiązuje chrześcijan czy nie?
sahcim napisał(a):
Niezmienne jak niebiosa Słowo Boże uczy, że od początku obowiązuje ludzi to: opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało., natomiast przez zatwardziałość serc Żydów Mojżesz napisał im takie: kiedy mężczyzna poślubi kobietę i zostanie jej mężem, lecz nie będzie jej darzył życzliwością, gdyż znalazł u niej coś odrażającego, napisze jej list rozwodowy, wręczy go jej, potem odeśle ją od siebie....widzisz różnicę między nimi czy nie ??? jeśli uważasz, że oba pochodzą bezposrednio od Boga, to nie mamy o czym gadać...

Znowu Twoja mowa jest pokrętna. Powtórzę pytanie. Uważasz, że takie samo prawo obowiązywało Adama i Ewę, żydów w czasach Mojżesza i takie samo obowiązuje chrześcijan? Kiedy odpowiesz, to możesz zadać pytanie mi. Taki jest ogólnie przyjęty zwyczaj podczas rozmowy.
Cytuj:
to Twoja hipoteza...

Hipoteza z definicji jest zdaniem twierdzącym. Ja zadałem pytanie, więc nie kręć.
Czy Bóg mówiąc "Pomścij Izraelitów" żartował czy mówił poważnie?
sahcim napisał(a):
czekaj, czekaj...no to popatrzmy z perspektywy żydowskiej. Kiedy niejaki Szaweł ciągle jeszcze siał grozę i dyszał żądzą zabijania mężczyzn i kobiet(zwolenników nowej sekty), to przecież mścił się na uczniach Jezusa w imię Boże no nie...???

Co najwyżej mogło mu się wydawać, że robi to w imię boże. Na pewno nie dostał od Boga takiego rozkazu ani przyzwolenia. Mojżesz owszem, dostał.
Cytuj:
patrz Twoja wypowiedź o niedosłownym odczytywaniu Starego Testamentu w każdym punkcie...

Czyli Nahum pisząc "Bóg jest mściwy" używał przenośni?
sahcim napisał(a):
Dla Ciebie może to "jakiś" powód, ja natomiast wierzę, że od zawsze i niezmiennie Bóg jest Miłością, a nie mścicielem i dlatego się nie zemścił na Kainie...

Bóg jest istotą zbyt skomplikowaną aby określić Go jednym słowem.

Odpowiedz proszę, na pogrubione pytania (jednym słowem), bo inaczej nic nie ustalimy.

So mar 15, 2014 6:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
sahcim napisał(a):
Uważam(podobnie jak Ty), że jest prawdą, ale nie należy odczytywać go w każdym punkcie dosłownie...

Uważasz, że słowa "Bóg jest mściwy" należy odczytywać w przenośni? Nie słyszałem nigdy żeby ktoś używał słowa "mściwy" jako przenośni
To kiedy Jezus mówi: "Ja jestem drogą", "Ja jestem prawdziwym krzewem winnym", to Ty rozumiesz to dosłownie, tak...???
Cytuj:
Nie wiem czego on dotyczy.
Cytat ten dotyczy Słowa Bożego, które jest niezmienne...dlatego pytałem Cię czy słowa: kiedy mężczyzna poślubi kobietę i zostanie jej mężem, lecz nie będzie jej darzył życzliwością, gdyż znalazł u niej coś odrażającego, napisze jej list rozwodowy, wręczy go jej, potem odeśle ją od siebie wyszły z ust Boga czyli są niezmienne jak niebiosa, czy od człowieka...???
sahcim napisał(a):
Niezmienne jak niebiosa Słowo Boże uczy, że od początku obowiązuje ludzi to: opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało., natomiast przez zatwardziałość serc Żydów Mojżesz napisał im takie: kiedy mężczyzna poślubi kobietę i zostanie jej mężem, lecz nie będzie jej darzył życzliwością, gdyż znalazł u niej coś odrażającego, napisze jej list rozwodowy, wręczy go jej, potem odeśle ją od siebie....widzisz różnicę między nimi czy nie ??? jeśli uważasz, że oba pochodzą bezposrednio od Boga, to nie mamy o czym gadać...

Znowu Twoja mowa jest pokrętna. Powtórzę pytanie. Uważasz, że takie samo prawo obowiązywało Adama i Ewę, żydów w czasach Mojżesza i takie samo obowiązuje chrześcijan[/quote] Słowo Boże(Prawo) jest niezmienne i obowiązuje od początku aż po wieki wieków...
Cytuj:
Czy Bóg mówiąc "Pomścij Izraelitów" żartował czy mówił poważnie?
Pomyliłeś adresata tego pytania...
Cytuj:
Co najwyżej mogło mu się wydawać, że robi to w imię boże.
Na pewno nie dostał od Boga takiego rozkazu ani przyzwolenia.
Chcesz powiedzieć, że robił to wbrew obowiązującego prawa...???
Cytuj:
Czyli Nahum pisząc "Bóg jest mściwy" używał przenośni?
Nie znał jeszcze niezmiennego Boga takiego jakim jest od zawsze więc przypisał Bogu cechę istoty zmiennej...
Cytuj:
Bóg jest istotą zbyt skomplikowaną aby określić Go jednym słowem.
No popatrz, a Nahum, dla którego Bóg był jeszcze Bogiem "zakrytym" określił Boga jednym słowem...mściwy

So mar 15, 2014 7:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
sahcim napisał(a):
Eli...dwa pytania:
1) czy Bóg jest istotą niezmienną w swojej naturze czy Jego natura jest zmienia pod wpływem czynników zewnętrznych...???

Zacząć należy od tego, że żadne czynniki zewnętrzne dla Boga nie istnieją. Bóg bowiem jest Tym, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami.
Chesz powiedzieć, że jeśli jeden człowiek pałające uczuciem zemsty mści się na kimś, tzn że to uczucie które nim powoduje pochodzi od Boga mściciela...???
Cytuj:
Czy rolnik/gospodarz jest istotą zmienną w stosunku do swych zasiewów mimo iż etapy uzyskania końcowego plonu zmieniają się diametralnie?
Nie, bo czy to rzucając ziarno w rolę, czy bronując tę rolę, czy wyrywając podczas plewienia osty, czy kosząc a później młócąc zborze, na każdym etapie jest niezmienny w dążeniu do celu ostatecznego. Celu uzyskania plonu na chleb dla siebie i rodziny.
Eli...tylko, że niezmienny Bóg nie stworzył ziarna na swój obraz i podobieństwo obdarzając je rozumem i wolną wolą, gdyby tak było, takie ziarno widziałoby Go jako istotę zmienną, bo najpierw daje wszystkim ziarnom wolność, a potem dla jednych jest mściwy i się ich pozbywa kosztem innych...
Cytuj:
Nie wiem skąd to pytanie, bo ja nie sugerowałem możliwości opamiętania się po śmierci. Jeśli już to pisałem o tym, że nakazanie i pomsta są chłostą dla opamiętania się żyjących.
To wyjaśnij jakie opamiętanie może przyjść dla tych grzeszników, którz zostali zamordowani co do jednego wraz z niewinnymi niczemu niemowlętami, przez innych grzeszników...???

So mar 15, 2014 8:10 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Cytuj:
To wyjaśnij jakie opamiętanie może przyjść dla tych grzeszników, którz zostali zamordowani co do jednego wraz z niewinnymi niczemu niemowlętami, przez innych grzeszników...???

Dla Boga nie istnieją żadne czynniki zewnętrzne gdyż Bóg jest Tym, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami – niezmiennie to podtrzymuję.
Inaczej mówiąc: Bóg jest wszystkim we wszystkim, aby dokonać zbawienia od upadku, grzechu i śmierci, które to moce, żywioły i potęgi są odwiecznym... balastem bożej Pełni.

Bez względu więc na to czy stwarza światło, czy ciemności; czy tworzy dobrobyt, czy niedolę; czy stwarza dobro, czy zło; czy daje ducha opamiętania, czy zsyła ducha obłędu; czy nas chłoszcze, czy nagradza czyni to w akcie zwycięstwa życia nad grzechem i śmiercią.

Szaleniec o którym wspominasz jest również dziełem Bożym mającym dyskredytować to, co pochodzi z niskości. Nasza postawa wobec takich zachowań natomiast jest sprawdzianem dojrzałości wobec dzieła do którego zostaliśmy powołani, czyli dojrzałości i rozumienia dzieła zbawienia.
Cytuj:
Eli...tylko, że niezmienny Bóg nie stworzył ziarna na swój obraz i podobieństwo obdarzając je rozumem i wolną wolą, gdyby tak było, takie ziarno widziałoby Go jako istotę zmienną, bo najpierw daje wszystkim ziarnom wolność, a potem dla jednych jest mściwy i się ich pozbywa kosztem innych...

Wszyscy jesteśmy grzeszni a to znaczy, że ci inni również są zastępowani przez innych. Jesteśmy robotnikami i taka jest nasza rola w drodze ku ostatecznemu zbawieniu. Bóg poddał nas marności nie z woli naszej a z woli Tego, który nas poddał. Poddał nas marności a potem wykupił krwią własnego Syna uczestnicząc – jak rozumiem – we wszystkich naszych cierpieniach osobiście. W naszych upadkach upada grzech a w zwycięstwach zwycięża duch zbawienia, czyli pokonania grzechu. Grzech i śmierć, a tym bardziej zwycięstwo nad nimi, wymagały takiej hybrydy jaką jest człowiek. Nasza świadomość, poprzez takie właśnie etapy: zastępowania jednych drugimi, lepszymi mimo że też grzesznymi, zamienia poddane żądzom i zmysłom ciało w ciało – mieszkanie Ducha Świętego.
Cytuj:

Pisałem i rzecz tu idzie o to, że mściciel, czyli ten co wymierza chłostę dlatego, że nas kocha i chce naprawić działa w strefie tego świata. O to na początku tematu były pytania i w tej strefie się poruszamy. I tutaj chłosta jest dla naszego opamiętania się. Grzesznicy są nakazani, następcy wyciągając z tego naukę odmieniają swe postępowanie i wszystko jest tak jak ma być. Co do unicestwienia całych plemion natomiast... Nakazani są głównie dorośli i świadomi swych wykroczeń osobnicy. Śmierć dzieci jest dla nich dodatkową, niezbędną jak się wydaje, karą.
Dzieci jednak są zbawione od razu bo do nich należy Królestwo Niebieskie.

N mar 16, 2014 3:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
To kiedy Jezus mówi: "Ja jestem drogą", "Ja jestem prawdziwym krzewem winnym", to Ty rozumiesz to dosłownie, tak...???

We wcześniejszym poście odpowiedziałem dokładnie na to pytanie. Przeczytaj jeszcze raz.
sahcim napisał(a):
Cytat ten dotyczy Słowa Bożego, które jest niezmienne...dlatego pytałem Cię czy słowa: kiedy mężczyzna poślubi kobietę i zostanie jej mężem, lecz nie będzie jej darzył życzliwością, gdyż znalazł u niej coś odrażającego, napisze jej list rozwodowy, wręczy go jej, potem odeśle ją od siebie wyszły z ust Boga czyli są niezmienne jak niebiosa, czy od człowieka...???

Ich autorem jest Duch Święty i przekazał je za pośrednictwem Mojżesza. Były one dostosowane do poziomu świadomości ludzi w tamtym czasie.
sahcim napisał(a):
Słowo Boże(Prawo) jest niezmienne i obowiązuje od początku aż po wieki wieków...

Czyli uważasz, że Tora cały czas nas obowiązuje? Nie jesz wieprzowiny a po polucji nocnej uznajesz się za nieczystego aż do wieczora i m.in. rozbijasz każde gliniane naczynie, które dotkniesz? Ciekawe... :wink:
sahcim napisał(a):
Pomyliłeś adresata tego pytania...

Dlaczego? Przecież od tego fragmentu zaczęła się dyskusja a ja pytam o Twoje zdanie. Czy według Ciebie Bóg mówiąc "Pomścij Izraelitów" żartował czy mówił poważnie?
sahcim napisał(a):
Chcesz powiedzieć, że robił to wbrew obowiązującego prawa...???

Zależy co rozumiesz przez prawo. Nie dostał bezpośredniego polecenia od Boga, tak jak Mojżesz. Mógł się kierować najwyżej błędnym rozeznaniem sytuacji.
sahcim napisał(a):
No popatrz, a Nahum, dla którego Bóg był jeszcze Bogiem "zakrytym" określił Boga jednym słowem...mściwy

Nic podobnego. Nahum nazwał tylko jedną Jego cechę pisząc, że jest mściwy. Ty określiłeś całą istotę Boga pisząc, że jest miłością. Widzisz różnicę?
Cytuj:
Nie znał jeszcze niezmiennego Boga takiego jakim jest od zawsze więc przypisał Bogu cechę istoty zmiennej..

Miłość też jest cechą istoty zmiennej. Każde słowo jakim dysponuje słownik opisuje istoty zmienne. Możemy dzięki nim najwyżej przybliżyć obraz Boga, ale na pewno nie opisać w pełni. To chyba oczywiste, że rozmawiamy o cesze, którą można przybliżyć słowem "mściwy". Prawdziwe cechy Boga są dla nas niepojęte i nie jesteśmy w stanie precyzyjnie ich opisać.

N mar 16, 2014 8:29 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Bóg sam o sobie tak mówi, więc widocznie jest.
"Bogiem żarliwym i mściwym jest Pan. Mściwy jest Pan i pełen gniewu. Mści się Pan na swoich wrogach i wybucha gniewem na swoich nieprzyjaciół." Nah. 1;2

Nie wiem po co pisać takie rzeczy skoro Jezus zaświadczył jaki jest Bóg Ojciec i że tak zależy mu na grzesznikach, że własnego Syna nie oszczędził. Po co wracać do Starego testamentu skoro Jezus wszystko wyjaśnił w Nowym Testamencie. Widocznie ludzie nie poznali do końca Boga w Starym Testamencie, albo jak to mówił któryś ze świętych, Miłosierdzie Boga skryte było jak słońce za chmurami i widoczna była tylko sprawiedliwość. Poza tym jeśli wielka jest sprawiedliwość Boga i Jego gniew na grzeszników to jak potężna musi być Jego Miłość i Miłosierdzie.

N mar 16, 2014 9:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lubczyk napisał(a):
Po co wracać do Starego testamentu skoro Jezus wszystko wyjaśnił w Nowym Testamencie.

Nie wyjaśnił wszystkiego, tylko uzupełnił to czego nie wyjaśniał ST.
Wracać warto po to aby jak najlepiej poznawać swojego Boga. Dla chrześcijan najważniejsza jest nauka Jezusa, ale Stary Testament tworzy jej kontekst.
lubczyk napisał(a):
Poza tym jeśli wielka jest sprawiedliwość Boga i Jego gniew na grzeszników to jak potężna musi być Jego Miłość i Miłosierdzie.

Dokładnie tak :wink:

N mar 16, 2014 10:15 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
lubczyk napisał(a):
Po co wracać do Starego testamentu skoro Jezus wszystko wyjaśnił w Nowym Testamencie.

Może, ktoś nazwać to uzupełnieniem(czysta manipulacja), ale jak by na to nie spoglądać to zwrot o 180stopni.

" Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb!
A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!
Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące!
Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.
Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził
A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują;"

Pn mar 17, 2014 3:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
janikt napisał(a):
Boro napisał(a):
lubczyk napisał(a):

Może, ktoś nazwać to uzupełnieniem(czysta manipulacja), ale jak by na to nie spoglądać to zwrot o 180stopni.

" Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb!
A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!
Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące!
Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.
Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził
A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują;"

Jezus nie zniósł prawa. To były zalecenia do osobistego stosowania. Prawo pozostało takie, jakie było. Nakazał jednak nam osobiście wybaczać i nie zawsze korzystać z tego prawa. Moim zdaniem to ulepszenie tego co było a nie całkowita zmiana.

Pn mar 17, 2014 5:51 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Jezus nie zniósł prawa. To były zalecenia do osobistego stosowania. Prawo pozostało takie, jakie było. Nakazał jednak nam osobiście wybaczać i nie zawsze korzystać z tego prawa. Moim zdaniem to ulepszenie tego co było a nie całkowita zmiana.

Nie widzisz kolosalnej różnicy między zaleceniem S.T.
oko za oko, ząb za ząb, a słowami Jezusa
" Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!"

Pn mar 17, 2014 7:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
janikt napisał(a):

Oczywiście, że widzę. Ale według mnie nauka Jezusa jest ewolucją prawa z ST a nie jego zaprzeczeniem. Wyższym stopniem rozwoju świadomości pod który ST stanowił podwaliny.

Poza tym "oko za oko, ząb za ząb" było prawem. "Nadstaw drugi policzek" jest zaleceniem do osobistego stosowania. Nie mylmy tych dwóch rzeczy.
Gdyby dla wszystkich obowiązkiem było nadstawiania drugiego policzka, to przestępcy byliby bezkarni. Jezus nie zniósł prawa ale nauczał, że nie zawsze musimy je stosować. Lepiej jest wybaczać.
Widać to wyraźnie w przypadku kamienowania nierządnicy. Jezus nie zabronił jej zabijać ale dobitnie pokazał, że można postąpić lepiej i dać jej drugą szansę.

Pn mar 17, 2014 9:11 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
janikt napisał(a):

Oczywiście, że widzę. Ale według mnie nauka Jezusa jest ewolucją prawa z ST a nie jego zaprzeczeniem. Wyższym stopniem rozwoju świadomości pod który ST stanowił podwaliny.
Zgadzam się w stu procentach,
ale uważam, że zmiana jaką głosił Jezus, wprawdzie nie była zaprzeczeniem,
ale była znaczna.

Pn mar 17, 2014 9:19 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
janikt napisał(a):

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale chyba sugerujesz, że prawdziwa natura Boga objawia się w Jezusie i Jego „policzku” a ST w „oku za oko” i „mścicielu” fałszywie Go (Boga) objawiał.

Hmmm, jeśli nauka Jezusa miała by być wymiernikiem postawy Boga w 'nadchodzących wydarzeniach' a głównie na Sądzie to czy powinniśmy uważać, że zbawienie będzie powszechne? Kto, bowiem jeśli nie On powinien strzec rozwiązań (wyroków) w takim duchu.

Pn mar 17, 2014 10:09 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
janikt napisał(a):

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale chyba sugerujesz, że prawdziwa natura Boga objawia się w Jezusie i Jego „policzku” a ST w „oku za oko” i „mścicielu” fałszywie Go (Boga) objawił.
Ja widzę w tym
dojrzałość do pojmowania wiary.Starożytni nie zrozumieli by słów
Jezusa bo nie mieli świadomości, nie byli gotowi na ich
wypełnienie.W czasach Chrystusa było to już możliwe choć przychodziło
to ludziom z trudem.

Pn mar 17, 2014 10:34 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona