Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 04, 2020 9:17 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Poszanowanie wolności 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Poszanowanie wolności
lidka napisał(a):
Im bardziej bezrozumny tym bardziej wierzacy :?: - czy to masz na mysli.. Znalazlam ciekawy artykul w" New Scientist" na temat wiary, religii.. wedle tego co z aobserwowano, to im bardziej ludzie czuja sie niepewni zagrozeni..bieda, kiedy brak odpowiedniej edukacji... tym wiecej wierzacych... Kraje gdzie ludzie czuja sie pewniejsi...a wiekszosc z nich to ludzie wyksztalceni, Panstwo zapewnia im w miare stabilne warunki zycia tym wiecej ludzi odsuwa sie od religijnych bajek.. Najbardziej religijne kraje, to biedne kraje... z niewyksztalconym, niedouczonym spoleczenstwem, ktoremu mozna zaaplikowac game bajek sprzed paru tysiecy lat.. i do tego jeszcze odpowiednio zainterpretowac :lol:

Wnioski wyciągnąłem z niego nieco inne.
Faktycznie autor opisuje odejście od religii w zamożniejszych społeczeństwach ale to raczej zjawisko "nie-religijności" a nie ateizmu czy materializmu (który wymaga pewnego wysiłku, a tu mamy do czynienia z obojętnością bardziej niż z wyborem). Sam autor zauważa, że choć religijność zanika to wiara w horoskopy czy ufo nie... Generalnie nic odkrywczego - Jezus już dwa tysiące lat temu mówił, że 'wielbłądowi... niż bogatemu do Królestwa Niebieskiego' a z drugiej strony nasze babcie mawiały, że "jak trwoga to do Boga". Ale czytało się łatwo i przyjemnie.
(natomiast pomysł z kościołami "bez Boga" wydaje mi się dość kuriozalny - myślę, że ateiści mogą znaleźć inne formy "spełniania" się duchowego i wspólnotowego niż "małpowanie nabożeństw anglikańskich czy katolickich).
Tak czy owak - dzięki za namiary.

Wt maja 20, 2014 11:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
boldy napisał(a):

Wnioski wyciągnąłem z niego nieco inne.
Faktycznie autor opisuje odejście od religii w zamożniejszych społeczeństwach ale to raczej zjawisko "nie-religijności" a nie ateizmu czy materializmu (który wymaga pewnego wysiłku, a tu mamy do czynienia z obojętnością bardziej niż z wyborem).

No to się milisz. Scjentyzm, liberalizm, komunizm, nazizm, feminizm i cała reszta "oświeconych" bredni są religiami a właściwie herezjami jednej religii: "oświecenia".
Po prostu od połowy XVII w. luzie poddawani są starannej i prowadzonej na masową skalę indoktrynacji religijnej, której podstawowym elementem jest zmiana języka, jakim się posługujemy.
Z tym jest tak jak zawsze było np. z janczarami: brało się dzieci chrześcijańskie i zamykano w zakładach, w których uczono tych "nowych wojowników" fanatyzmu religijnego i płynącej stąd pogardy dla własnego i cudzego życia oraz bezwzględnego posłuszeństwa wobec władzy politycznej. Dzięki temu janczarzy nie uciekali z pola walki ale zostawali tam tak długo, aż nie przyszły rozkazy zmieniające poprzednie polecenia. Pod tym względem mogli się z nimi równać tylko rycerze zakonni a później SS i NKWD.
Teraz Europa zaludniona jest tłumami takich janczarów, którzy tylko czekają momentu, w którym będą mogli wykazać się swoim fanatyzmem a w międzyczasie zabijają czas wojną z wiarą katolicką i mordowaniem nienarodzonych dzieci.

Sam autor zauważa, że choć religijność zanika to wiara w horoskopy czy ufo nie... Generalnie nic odkrywczego - Jezus już dwa tysiące lat temu mówił, że 'wielbłądowi... niż bogatemu do Królestwa Niebieskiego' a z drugiej strony nasze babcie mawiały, że "jak trwoga to do Boga". Ale czytało się łatwo i przyjemnie.
(natomiast pomysł z kościołami "bez Boga" wydaje mi się dość kuriozalny - myślę, że ateiści mogą znaleźć inne formy "spełniania" się duchowego i wspólnotowego niż "małpowanie nabożeństw anglikańskich czy katolickich).
Tak czy owak - dzięki za namiary.[/quote]

Cz maja 22, 2014 12:28 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Bardzo często nie znamy prawdziwych przyczyn własnych wyborów, bo stoją za nimi nieuświadomione emocje.

"Z tym jest tak jak zawsze było np. z janczarami: brało się dzieci chrześcijańskie i zamykano w zakładach, w których uczono tych "nowych wojowników" fanatyzmu religijnego i płynącej stąd pogardy dla własnego i cudzego życia oraz bezwzględnego posłuszeństwa wobec władzy politycznej."

Nie inaczej. Wierzysz w to co wierzysz, ponieważ tak a nie inaczej Cię wychowano i tym właśnie od dzieciństwa Cię indoktrynowano. Gdybyś od dzieciństwa był uczony - przez księży, rodzinę, całe środowisko święcie przekonane że to jest prawda - zamiast o Chrystusie, o zielonej bogini latającej na kobiercu z 1013 nietoperzy, to w to właśnie byś wierzył.

Pn cze 09, 2014 1:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Na mnie "indoktrynacja" religijna nie miała żadnego wpływu, Meduso. Zauważam zresztą taką dziwną prawidłowość, że człowiek poszukujący w dzisiejszych czasach, szuka nie tam gdzie trzeba.
Może jestem naiwna, ale wydaje mi się, że skoro ja mogłam odnaleźć (po latach tułaczki duchowej) skarby w Kościele Katolickim, to każdy może.
Człowiek zadowala się octem, a mógłby pić dobre stare wino.

a słowa moje odrzuciłeś

Cz cze 12, 2014 1:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niestety prawda.Kazda zmiana niesie za soba jakas cene.

Cz cze 12, 2014 1:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Nie inaczej. Wierzysz w to co wierzysz, ponieważ tak a nie inaczej Cię wychowano i tym właśnie od dzieciństwa Cię indoktrynowano. Gdybyś od dzieciństwa był uczony - przez księży, rodzinę, całe środowisko święcie przekonane że to jest prawda - zamiast o Chrystusie, o zielonej bogini latającej na kobiercu z 1013 nietoperzy, to w to właśnie byś wierzył.
To jest teoria osobowości w 100% środowiskowa - nieaktualna już od co najmniej 50 lat.

Cz cze 12, 2014 6:52 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
To nie teoria osobowości, to obserwacja na temat powstawania profilu wiary. Wiara to memy. Przecież przytłaczająca większość ludzi wierzących (różnych religii) wierzy w to, w co wierzyli ich rodzice i ich środowisko.

http://www.worldreligions.psu.edu/image ... psmall.jpg

Cz cze 12, 2014 8:46 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
@Attyla

Cytuj:
Scjentyzm, liberalizm, komunizm, nazizm, feminizm i cała reszta "oświeconych" bredni są religiami a właściwie herezjami jednej religii: "oświecenia".

Tak właściwie to nie są :roll: .

To znaczy ja wiem, że jest pewien cel i pewna spójność w uporczywym stosowaniu takiej narracji - nie chce mi się też bawić teraz w semantykę, która została przecież skonstruowana w celach czysto erystycznych.

Scjentyzm nie jest religią. Jest systemem założeń opartym na czystej wierze, jak każdy ludzi światopogląd. Nazywanie go religią służy kłótni, a nie opisowi rzeczywistości. Naprawdę rozumiem, że adwersarzom trzeba dokopać, ale fajnie by też było nie wyglądać przy tym kuriozalnie dla sympatyków własnych poglądów.

@Medusa

Cytuj:
Nie inaczej. Wierzysz w to co wierzysz, ponieważ tak a nie inaczej Cię wychowano i tym właśnie od dzieciństwa Cię indoktrynowano.

To nie indoktrynacja, to wychowanie do życia w społeczeństwie. Na pewnym poziomie religia jest składnikiem kultury, zaś wychowanie jest procesem powielania kultury. Nazywanie wychowania religijnego indoktrynacją, ale nazywanie np. wychowania w określonym języku już w inny sposób jest śmieszne i doktrynerskie.

Cytuj:
Gdybyś od dzieciństwa był uczony - przez księży, rodzinę, całe środowisko święcie przekonane że to jest prawda - zamiast o Chrystusie, o zielonej bogini latającej na kobiercu z 1013 nietoperzy, to w to właśnie byś wierzył.

Niemożliwe do weryfikacji, a więc bezwartościowe. Czysta, internetowa gdybologia i ad absurdum. Wielka szkoda, bo jednocześnie starasz się posługiwać naukową narracją.

Cytuj:
Wiara to memy.

Religia, jeśli w ogóle. Learn your part.

Cz cze 12, 2014 9:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Medusa napisał(a):
To nie teoria osobowości, to obserwacja na temat powstawania profilu wiary. Wiara to memy. Przecież przytłaczająca większość ludzi wierzących (różnych religii) wierzy w to, w co wierzyli ich rodzice i ich środowisko.

http://www.worldreligions.psu.edu/image ... psmall.jpg

No to co? Większość synów informatyków zna się na komputerach.
Większość dzieci ateistów zostaje ateistami.

Cz cze 12, 2014 10:15 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney

To jest teoria osobowości w 100% środowiskowa - nieaktualna już od co najmniej 50 lat.

Nie wiem jaka to jest teoria i czy mamy teraz bardziej aktualną, ale jedno jest pewnie, indoktrynacja laicka (właściwie masońska) odniosła wielki sukces, gdyż umysły ludzi są zatrute w dużym stopniu. Zapewne sami zainteresowani są zdumieni sukcesem na tym polu, więc idą za ciosem, kują żelazo póki gorące, patrz ideologia gender w przedszkolach (ale nie tylko).
Zaszczepiono w umysłach pewną kulturę masową i ona zbiera żniwo.

a słowa moje odrzuciłeś

Pt cze 13, 2014 8:23 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kultura masowa to nie jest coś, co się zaszczepia w umysłach :)

Pt cze 13, 2014 9:01 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mniejsza o to, bo wiadomo o co chodzi.

a słowa moje odrzuciłeś

Pt cze 13, 2014 9:12 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Mniejsza o to, bo wiadomo o co chodzi.

Skoro tak uważasz.
Ja uważam, że jak pisze się coś, co nie ma sensu, to nie można potem zakładać, że wiadomo o co chodzi.

Pt cze 13, 2014 9:14 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak ktoś łapie kontekst, to zrozumie, a jak cichociemny, to czego się spodziewać?

a słowa moje odrzuciłeś

Pt cze 13, 2014 9:26 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
"Większość dzieci ateistów zostaje ateistami."
Ano właśnie. Światopogląd jest kształtowany przez środowisko.
Aztekowie wierzyli w Quetzalcoatla, Grecy w Zeusa i Herę, Słowianie w Światowida. Czy uważasz, że któryś z nich istnieje?

"To nie indoktrynacja, to wychowanie do życia w społeczeństwie. Na pewnym poziomie religia jest składnikiem kultury, zaś wychowanie jest procesem powielania kultury. "
Czy to znaczy że dzieci ateistów, nie przyuczane od dzieciństwa do wiary, traktujące Biblię jako jedną z mitologii, nie znają zasad życia w społeczeństwie?

"Zaszczepiono w umysłach pewną kulturę masową"
Uczenie religii dzieci nie jest niczym innym. Tyle tylko, że z tą kulturą się zgadzasz.

Pt cze 13, 2014 5:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona