Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 28, 2020 1:52 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 429 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 29  Następna strona
 Bóg biblijny nie może istnieć- wyklucza go logika 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Bóg biblijny nie może istnieć- wyklucza go logika
Solano napisał(a):
Ja odnoszę sporą korzyść. Wiele się tu nauczyłem. W dyskusjach nie chodzi o to, żeby je wygrywać i koniecznie kogoś przekonać - ale o to, żeby dojść do prawdy, nieraz długo po samej dyskusji, w wyniku przemyśleń. Konfrontacja z przeciwnym poglądem pozwala na sprecyzowanie własnych, albo uświadomienie sobie błędnych.

A nie ma nic lepszego, niż poznawanie prawdy :wink:

Ubogacenie perspektywy jest samo sobie wartościowe według mnie. Tylko niech to prowadzi do jakichś wymiernych rezultatów :D

Ja na razie żadnych nie zauważyłem. Na siłę bym kilka fajnych rzeczy znalazł, wynikających z kontaktu z forumowiczami. Jednak dla mnie są to drobnostki bez większego znaczenia. Chyba, chyba, że jeszcze te drobnostki nie wydały owocu... Czas pokaże.

Cz lip 24, 2014 10:06 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Cytuj:
Nie macie czasem wrażenia, że zajmujemy się bzdurami bez znaczenia?
Przecież ani miecyq nas nie przekona ani my jego. Po co to wszystko?

Jeśli melcyg pisze, że nie jest możliwe tworzenie z niczego, tzn. że każdy skutek ma swoją przyczynę

Natomiast jeśli możliwe jest tworzenie czegoś z niczego, wtedy myślenie przyczynowo skutkowe traci zupełnie na znaczeniu, powstają nowe szerokie perspektywy wykraczające daleko poza przyczynę i skutek.

Są to wręcz podstawowe kwestie dot. np. rozumienia świata.

Cz lip 24, 2014 11:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Arkadij napisał(a):
Re: Barney
Fluktuacje kwantowe:
Z jakiegoś powodu wycieło mi kawałek posta. Pewnie skasowałe przez przypadek i nie zauważyłem. W brakującym fragmencie pisałem o tym, że ze spontanicznie powstających cząsteczek nie wynika wprawdzie to, że tak właśnie mógł powstać wszechświat, ale został poczyniony bardzo istotny krok.
Teraz, na pytanie, jak coś może powstać z niczego, mamy już odpowiedź. Jest to krok, który hipoteze o samodzielnym spontanicznym zrodzeniu wszechświata czyni bardziej prawdopodobną (czy też mniej nieprawdopodbną, jak kto woli).
Teraz lepiej?
Ani o włos.
To że coś się dzieje, nie eliminuje nijak konieczności Stwórcy.
W końcu wiemy także, że Wszechświat powstał, więc jakie ma znaczenie - w kontekście Stwórcy - że wiemy także że powstaje cząsteczka? ;)

Cytuj:
Co do roli chrześcijaństwa w tworzeniu współczesnej moralność.
Zauważ, że ja pisałem odnośnie notki _as_a. Ten zaś (ta zaś?) napisał, że chrześcijaństwo nie przyniosło żadnej przemocy.
2000 lat, stan przed i po. Tylko, że przez te 2000 lat wydarzyło się wiele innych rzeczy. Narodził się chociażby Islam... stan porzed VII wiekiem i teraz, to mówi samo za siebie.
Wpływ zjawisk bada się w zakresie występowania zjawisk.
Cytuj:
Oddzielasz chrześcijan od chrześcijaństwa i na tej podstawie twierdzisz, że chrześcijaństwo nie niosło zła. Noooo, to już jest dośc karkołomne. Idąc dalej tą ścieżką dojdziemy do wniosku, że komunizm nikogo nie skrzywidził.

Dla oceny idei ważne są czyny wynikające z tej idei, a nie jej przeciwne.
Dlatego właśnie nie możemy określić iż "komunizm nikogo nie skrzywdził" gdyż komunizm jest zły w założeniach.
Cytuj:
Chyba, że chodzi i Ci o to, że chrześcijanie odeszli daleko od idei chrystusowych, ale to znowusz ma inne konsekwencje.
Oczywiście że chrześcijanie którzy popełniali (czy popełniają) zło odeszli od idei chrześcijańskich.

Cytuj:
Bóg i logika:
Jak zatem KK tłumaczy Boga wszechmocnego, wszechwiedzącego i miłosiernego, w kontekście cierpienia niewinnych ludzi?
Tak samo jak Ty - gdy Cię kumpel kopnie w... powiedzmy: nogę, masz pretensję do niego, a nie do Boga.
Możliwość popełniania zła jest ceną za wolność.
Cytuj:
WIemy, że Żydzi po Shoah mieli z tym olbrzymi problem, z tym, że im jeszcze dochodzi kwestia narodu wybranego. Po II WŚ prze judaizm przetoczyła się fala ateizacji.
Nie wszyscy Żydzi, tylko ci słabo rozumiejący swoją wiarę.

Cytuj:
W dyskusjach nie chodzi o to, żeby je wygrywać i koniecznie kogoś przekonać - ale o to, żeby dojść do prawdy, nieraz długo po samej dyskusji, w wyniku przemyśleń.
To prawda, ale do tego muszą być jakieś nowe myśli. A mnie już mdli z nudów, jak czytam te same oklepane ataki.
Ateizm jest w stanie stagnacji (a własciwie regresu) intelektualnego. To chyba syndrom krótkich tekstów i twittera.

Pt lip 25, 2014 12:52 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Barney napisał(a):
Ani o włos.
W końcu wiemy także, że Wszechświat powstał, więc jakie ma znaczenie - w kontekście Stwórcy - że wiemy także że powstaje cząsteczka? ;)

Skąd wiemy że wszechświat powstał? Teoria "bb" mówi tylko o tym co było po a nie przed, więc równie dobrze wszechświat mógł ewoluować lub jest cykliczny a nawet jeżeli powstał to nie jest to równoznaczne z posiadaniem stwórcy.

Cytuj:
Tak samo jak Ty - gdy Cię kumpel kopnie w... powiedzmy: nogę, masz pretensję do niego, a nie do Boga.

Wolności od chorób, głodu i katastrof naturalnych niestety niema :(

To prawda, ale do tego muszą być jakieś nowe myśli. A mnie już mdli z nudów, jak czytam te same oklepane ataki.
Ateizm jest w stanie stagnacji (a własciwie regresu) intelektualnego. To chyba syndrom krótkich tekstów i twittera.

Nie żeby po stronie teizmu pojawiały się jakieś nowe myśli :wink:
Wszystkie teistyczne wierzenia wychodzą z tego samego założenia że Bóg istnieje i wokół tego założenia budowana jest cała filozofia. Dyskutując o tym czy Bóg biblijny jest logiczny w rzeczywistości dyskutujemy o tym czy wyobrażenie o Bogu przykładowo Barneya jest logiczne, Barney z kolei może sobie napisać i wymyślić co tylko mu się podoba bo i tak udowadniać niczego nie musi.

Pt lip 25, 2014 5:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Spaghettification napisał(a):
Barney napisał(a):
Ani o włos.

Skąd wiemy że wszechświat powstał? Teoria "bb" mówi tylko o tym co było po a nie przed, więc równie dobrze wszechświat mógł ewoluować lub jest cykliczny a nawet jeżeli powstał to nie jest to równoznaczne z posiadaniem stwórcy.
No cóż, najwięksi filozofowie (w poprzednich wiekach tak nazywano naukowców) uważali że jest równoznaczne.
Ja jednak broniłem tezy znacznie skromniejszej - że fakt powstania cząsteczki NIE implikuje nieistnienia Stwórcy (jak to usiłowano tu wmówić).

Co do Wszechświata istniejącego zawsze - taką możliwość Ojcowie Kościoła rozważali kilkanaście wieków przed Hawkingiem (bynajmniej jej nie wykluczając). W niczym nie kłóci się ona z ideą Stwórcy - ponieważ Bóg nie jest fragmentem Wszechświata i istnieje ponad czasem i przestrzenią.
Cytuj:
Cytuj:

W doczesności nie ma. I nie jest to wina Boga.

Napisałem o możliwej rozwojowości dyskusji z ateizmem:

Myślę, że Twoja skarga na to, że teizm zakłada istnienie Boga i tego nie zmienia doskonale ilustruje moją tezę :wink:

Pt lip 25, 2014 11:47 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Cytuj:

Cytuj:
W doczesności nie ma. I nie jest to wina Boga.

Pewnie Adama i Ewy.Bo Bóg wpuścił ich w kanał...

Pt lip 25, 2014 12:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Nie. Ponieważ nie posłuchali Boga.
I nasza wina także - z dokładnie tego samego powodu.

Pt lip 25, 2014 3:07 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Barney napisał(a):
No cóż, najwięksi filozofowie (w poprzednich wiekach tak nazywano naukowców) uważali że jest równoznaczne.
No cóż, filozofowie różne rzeczy uważali, okazały się one jednak nie do końca zgodne z rzeczywistością.

Cytuj:
Ja jednak broniłem tezy znacznie skromniejszej - że fakt powstania cząsteczki NIE implikuje nieistnienia Stwórcy (jak to usiłowano tu wmówić).
Zgoda, z tego co rozumiem cząstki wirtualne są stosowane jako riposta na twierdzenia teistów że coś nie może powstać z niczego więc musiał to być Bóg.

Cytuj:
Co do Wszechświata istniejącego zawsze - taką możliwość Ojcowie Kościoła rozważali kilkanaście wieków przed Hawkingiem (bynajmniej jej nie wykluczając). W niczym nie kłóci się ona z ideą Stwórcy - ponieważ Bóg nie jest fragmentem Wszechświata i istnieje ponad czasem i przestrzenią.
Co to znaczy znaczy istnieć ponad czasoprzestrzenią?

Cytuj:

Nasza wina, plan Boga czy jedno i drugie?

Cytuj:

Myślę, że Twoja skarga na to, że teizm zakłada istnienie Boga i tego nie zmienia doskonale ilustruje moją tezę :wink:

To nie była o tyle skarga co stwierdzenie faktu, z punktu widzenia ateisty dyskusje o religii bez udowodnienia ich prawdziwości to zwyczajne fantasmagorie, trudno więc spodziewać się "nowych myśli" bez dowodów lub przynajmniej konkretnych definicji a definicji bogów jest tyle co ich wyznawców.

Pt lip 25, 2014 7:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

No cóż, filozofowie różne rzeczy uważali, okazały się one jednak nie do końca zgodne z rzeczywistością. [/quote[A kto tak orzekł?

Cytuj:
Cytuj:
Zgoda, z tego co rozumiem cząstki wirtualne są stosowane jako riposta na twierdzenia teistów że coś nie może powstać z niczego więc musiał to być Bóg.
Tak.

Cytuj:
Cytuj:
Do tego to już nawet (po X wiekach po Tomaszu) fizyka współczesna doszła.

Cytuj:
Cytuj:

Nasza wina, plan Boga czy jedno i drugie?
Nasza wina.

Cytuj:
Cytuj:

To nie była o tyle skarga co stwierdzenie faktu, z punktu widzenia ateisty dyskusje o religii bez udowodnienia ich prawdziwości to zwyczajne fantasmagorie, trudno więc spodziewać się "nowych myśli" bez dowodów lub przynajmniej konkretnych definicji a definicji bogów jest tyle co ich wyznawców.
Dowodów na istnienie Boga jest full (i istnieją od bardzo dawna). To że Ci się nie podobają, to inna sprawa. :mrgreen:

Pt lip 25, 2014 9:25 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Barney napisał(a):
A kto tak orzekł?

Aby stwierdzić że coś ma stwórcę należy to coś porównać z rzeczą która stwórcy niema ewentualnie wykazać różnice pomiędzy wszechświatem stworzonym a powstałym samoczynnie.

Cytuj:
Cytuj:

Mógłbyś podać jakieś konkrety? O ile istnienie czegoś poza czasem mogę sobie wyobrazić to istnienie czegoś żywego już nie, życie jest ściśle powiązane z czasem i dotyczyłoby to również Boga o ile zakładamy że jest on logiczny.

Cytuj:
Dowodów na istnienie Boga jest full (i istnieją od bardzo dawna). To że Ci się nie podobają, to inna sprawa. :mrgreen:

Czy są to dowody naukowe czy dowody wynikające z założenia że Bóg istnieje bo tak jest napisane w Biblii a Biblia głosi prawdę bo przecież Bóg istnieje?

Pt lip 25, 2014 9:57 pm
Gaduła
Gaduła

Cytuj:
Dowodów na istnienie Boga jest full (i istnieją od bardzo dawna).

Dla mnie wiarygodnym dowodem byłaby Jego interwencja i zaprowadzenie porządku na Ziemi Świętej.

So lip 26, 2014 1:31 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Kris65 napisał(a):
Dla mnie wiarygodnym dowodem byłaby Jego interwencja i zaprowadzenie porządku na Ziemi Świętej.

To jeden z argumentów przemawiających za pierwiastkiem Boga w człowieku- poczucie sprawiedliwości. Z drugiej strony odzywa się pycha- Bóg powinien uczynić to co ja sobie wymyślę. :)

So lip 26, 2014 7:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Barney napisał(a):
A kto tak orzekł?

Aby stwierdzić że coś ma stwórcę należy to coś porównać z rzeczą która stwórcy niema ewentualnie wykazać różnice pomiędzy wszechświatem stworzonym a powstałym samoczynnie.
A kto twierdzi że należy to zrobić (poza Tobą?) :wink:

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:

Mógłbyś podać jakieś konkrety?
Mógłbym. Ale nie zwykłem trudnić się korepetycjami dla ludzi, którzy mądrzą się na tematy na jakich się nie znają - ani korepetycjami z fizyki na forum religijnym.Odsyłam ich po podręczników (oczywiście, przeciętny licealista i tak takiego podręcznika nie zrozumie...)
Cytuj:
O ile istnienie czegoś poza czasem mogę sobie wyobrazić to istnienie czegoś żywego już nie, życie jest ściśle powiązane z czasem i dotyczyłoby to również Boga o ile zakładamy że jest on logiczny.
W tym sęk - opieranie swoich ocen na tym "co możesz sobie wyobrazić". To także przyczyna Twojej niewiary.
A sześciowymiarową przestrzeń umiesz sobie wyobrazić? :mrgreen:
Cytuj:
Cytuj:

Czy są to dowody naukowe czy dowody wynikające z założenia że Bóg istnieje bo tak jest napisane w Biblii a Biblia głosi prawdę bo przecież Bóg istnieje?
Jak najbardziej naukowe. Widzę że nie tylko z fizyki, ale i z historii nauki kiepsko, co? :wink:

So lip 26, 2014 11:26 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Barney napisał(a):
Barney napisał(a):
A kto tak orzekł?

A kto twierdzi że należy to zrobić (poza Tobą?) :wink:

Logika i zdrowy rozsądek tak twierdzą, jeżeli znasz jakiś inny sposób na stwierdzenie czy coś ma stwórcę to chętnie posłucham.

Cytuj:
Cytuj:
Mógłbyś podać jakieś konkrety?
Mógłbym. Ale nie zwykłem trudnić się korepetycjami dla ludzi, którzy mądrzą się na tematy na jakich się nie znają - ani korepetycjami z fizyki na forum religijnym.Odsyłam ich po podręczników (oczywiście, przeciętny licealista i tak takiego podręcznika nie zrozumie...)

Jak na razie to ja głównie zadaje pytania jednak żadnych konkretnych odpowiedzi nie mogę się doczekać, być może to ludzie którzy posługują się pojęciami których nie rozumieją są tymi którzy się mądrzą? :D

Odeślij mnie więc mistrzu do podręczników które tłumaczą istnienie czegoś "ponad czasem" :wink:

Cytuj:
W tym sęk - opieranie swoich ocen na tym "co możesz sobie wyobrazić". To także przyczyna Twojej niewiary.

A na czym mam opierać swoje oceny, na widzimisię? :D

Nie potrafię sobie tego wyobrazić ponieważ istnienie inteligencji "ponad czasem" jest nielogiczne, chyba że twoja definicja ponad czasowości jakoś to tłumaczy?

Czas istnieje tam gdzie jest ruch a ruch generuje zmiany, bez czasu żadna akcja nie jest możliwa, skoro Bóg z biblii postanowił stworzyć wszechświat to w jego wymiarze czas również musi istnieć, wyklucza to więc niezmienność Boga oraz wieczne istnienie.

Cytuj:
A sześciowymiarową przestrzeń umiesz sobie wyobrazić? :mrgreen:

Pytanie jest bezzasadne dopóki nie zdefiniujesz swojej koncepcji sześciowymiarowej przestrzeni.

Cytuj:
Jak najbardziej naukowe. Widzę że nie tylko z fizyki, ale i z historii nauki kiepsko, co? :wink:

Czyli ponownie "wiem ale nie powiem", i ty się dziwisz że w dyskusji z tobą brakuje nowych myśli? :wink:

So lip 26, 2014 4:31 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odnośnie istnienia Boga czy Stworzyć ela warto zapoznać sie http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Transcen ... (filozofia)

Odnośnie przestrzeni innej niż znana
http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Hipersfera

So lip 26, 2014 4:53 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 429 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 29  Następna strona