Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lip 22, 2019 8:29 am

Wątpliwość-oglądać hp? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Wątpliwość-oglądać hp?
Otóż od jakiegoś czasu moi koledzy (katolicy i nie) dyskutują na temat Harrego Pottera. Niektórzy uważają że jest wspaniały, inni są mu absolutnie przeciwni. Do jakiegoś czasu byłem przeciwny tylko przez powszechną złą opinię, ale poproszony o argumenty nie potrafiłem nic konkretnego wymyślić. Myślę, że może powinienem obejrzeć, aby wyrobić sobie własną opinię, ale nie jestem przekonany. Co myślicie? Właściwie chcę obejrzeć jedynie dla zyskania argumentów. Może nie zaszkodzi mi to specjalnie na duszy?

Śr sie 20, 2014 5:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wątpliwość-oglądać hp?
Proponuję, abyś najpierw przeczytał książki, a dopiero potem obejrzał filmy. Niestety w ekranizacjach bardzo dużo wycięto z poszczególnych powieści i nie dają one prawidłowego obrazu przedstawionej w nich rzeczywistości.
Duszy Twojej to nie zaszkodzi, o ile oczywiście nie przyjmiesz jako słusznej lansowanej tam zasady, że można łamać prawo w "szczytnym celu".

Śr sie 20, 2014 6:08 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy coś zaszkodzi to nie wiadomo, ale niewątpliwie jeśli chodzi o wskazania św. Pawła, to warto mieć na względzie aby "unikać wszystkiego co choćby nosiło pozory zła".
Oglądaj filmy i czytaj takie pozycje książkowe, które będą ciebie weznętrznie ubogacać, takie które nie będą traktowały o magii, przemocy i tym podobnych rzeczach, piszę ogólnie teraz wskazując czego warto unikać w treściach rozprowadzanych na rynku filmów i książek oraz multimediów. Skoro wiesz, że stoi to w sprzeczności z nauką Kościoła wynikającą z Przykazań Bożych to warto mieć na względzie to. Warto jest się też nie lękać mimo wszystko, ponieważ żyjąc sakramentalnie człowiek może być poniekąd spokojny, że chroni go łaska uświęcająca i anioł stróż, ale mimo wszystko wskazówka pawłowa jest mądra, bo wynika z pokory :) A poza tym bracie -> Jezus jest Panem, ale Jezus też pragnąłby abyś czytał np. Pismo Święte i Jego bliżej poznawał :)

Cz sie 21, 2014 7:15 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Tak sobie myślę, że jeśli masz wątpliwości, to może po prostu nie oglądaj i nie czytaj. Mnie książki się podobały ( a nie taka już młódka ze mnie)-traktowane jako rozrywka, oczywiście, a nie drogowskaz moralny, choć jest tak tez dużo pozytywnych wątków np, przyjaźni, poświęcenia itd. Jeśli chcesz brać udział w dyskusjach, to trudno operować cudzymi argumentami, więc trzeba się wtedy zmierzyć z lekturą. Jeśli nie-to po prostu się w takie dyskusje nie włączać lub wyraźnie zaznaczyć, że przytaczasz argumenty nie swoje.
Ile masz lat? HP to znowu nie takie zło wcielone, do wszystkiego trzeba podchodzić krytycznie (poza Słowem Bożym;-). W wieku nastu lat trafia się zwykle na różne książki, uwierz mi, duuużo gorsze niz HP, trudno uniknąć wszystkiego.

Cz sie 21, 2014 10:32 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To może podaj te gorsze.
Ja nie znalazłem innych które w tak jawny sposób promują okultyzm i prowadzą wręcz do inicjacji w magię.

Moim zdaniem nie ma co czytać horego portiera. A tym bardziej oglądać.
Szkoda czasu na podawanie się tego typu "sztuce"

Pt sie 22, 2014 7:12 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Kotlinka napisał(a):
Tak sobie myślę, że jeśli masz wątpliwości, to może po prostu nie oglądaj i nie czytaj. Mnie książki się podobały ( a nie taka już młódka ze mnie)-traktowane jako rozrywka, oczywiście, a nie drogowskaz moralny, choć jest tak tez dużo pozytywnych wątków np, przyjaźni, poświęcenia itd. Jeśli chcesz brać udział w dyskusjach, to trudno operować cudzymi argumentami, więc trzeba się wtedy zmierzyć z lekturą. Jeśli nie-to po prostu się w takie dyskusje nie włączać lub wyraźnie zaznaczyć, że przytaczasz argumenty nie swoje.
Ile masz lat? HP to znowu nie takie zło wcielone, do wszystkiego trzeba podchodzić krytycznie (poza Słowem Bożym;-). W wieku nastu lat trafia się zwykle na różne książki, uwierz mi, duuużo gorsze niz HP, trudno uniknąć wszystkiego.

Kościół Katolicki sceptycznie podchodzi do HP ,wręcz odradza oglądanie. Raczej należy być w tej sprawie konkretnym, żadnych usprawiedliwień.

Pt sie 22, 2014 9:16 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Były juz przypadki dręczeń a nawet opętań ludzi, którzy wciagneli się w czytanie HP lub ogladanie filmów. Na youtube są wywiady z egzorcystami oni o tym mówią.

https://www.youtube.com/watch?v=AM_7SOOT5XE

W HP jest magia zaklęcia i szkoła magii.
Książki te napisane są przez biedną poetkę, która nagle wpadła na pomysł książek ,które uczyniły ją jedną z najbogatszych osób w kraju.
Czyzby książka była pisana pod natchnieniem szatana, który w zamian za dusze zaoferował sławe i pieniądze? Tak jak muzykom illuminatom?
Nie wiem, ale skoro dochodzi do opetań poprzez czytanie tego to ja bym nie czytał.

N sie 24, 2014 1:16 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
To może podaj te gorsze.
Ja nie znalazłem innych które w tak jawny sposób promują okultyzm i prowadzą wręcz do inicjacji w magię.

Moim zdaniem nie ma co czytać horego portiera. A tym bardziej oglądać.
Szkoda czasu na podawanie się tego typu "sztuce"

Jockey, nie wydaje mi się, aby to forum było właściwym miejscem do reklamy złej literatury. Odpisuję to, co uważam. Tzn. że HP i ta cała nagonka jest grubo przesadzona. Podkreślam-nie namawiam do dawania książki 8-9 latkom, ale pytający jest w wieku nieco starszym-tak wnioskuję.

N wrz 21, 2014 7:41 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kotlinka napisał(a):

Wybacz, promowanie magii jako niezbędnego atrybutu, celu samego w sobie w sposób jaki jest opisany w HP nie można przejść obojętnie i powiedzieć to taka rozrywka. Nawet jeśli jest taki odbiór jak twój (zakładam, że poprostu na tyle twój stosunek do wiary jęst silny, że byle powieścina nie jest łykana jaoko penik, ale z ogromnym dystansem) to znieczulenie, oswojenie z czymś co w oczach Boga jest nazwane obrzydliwością nie jest obojętna dla młodego wrażliwego umysłu. To, ze są jakieś gorsze pozycje nie stanowi, żadnego argumentu skłaniającego do sięgania po coś wątpliwego. Już nawet jeśli przyjmie się stanowisko wyolbrzymionego larum w tej sprawie.
Nie masz pojęcia o etapie, poziomie na drodze wzrostu w wierze autora wątku. Nie wiesz nic jaka ma wrażliwość jakie wcześniejsze doświadczenia i powiedzenie jak masz wątpliwości to nie czytaj, ale...ja itd.

Śr wrz 24, 2014 10:03 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
castorian napisał(a):
Kotlinka napisał(a):

Wybacz, promowanie magii jako niezbędnego atrybutu, celu samego w sobie w sposób jaki jest opisany w HP nie można przejść obojętnie i powiedzieć to taka rozrywka. Nawet jeśli jest taki odbiór jak twój (zakładam, że poprostu na tyle twój stosunek do wiary jęst silny, że byle powieścina nie jest łykana jaoko penik, ale z ogromnym dystansem) to znieczulenie, oswojenie z czymś co w oczach Boga jest nazwane obrzydliwością nie jest obojętna dla młodego wrażliwego umysłu. To, ze są jakieś gorsze pozycje nie stanowi, żadnego argumentu skłaniającego do sięgania po coś wątpliwego. Już nawet jeśli przyjmie się stanowisko wyolbrzymionego larum w tej sprawie.
Nie masz pojęcia o etapie, poziomie na drodze wzrostu w wierze autora wątku. Nie wiesz nic jaka ma wrażliwość jakie wcześniejsze doświadczenia i powiedzenie jak masz wątpliwości to nie czytaj, ale...ja itd.

Hej hej , zaraz. W pierwszym zdaniu odpowiedzi piszę wyraźnie, aby młody człowiek nie czytał HP, jeśli ma wątpliwości-czyli np. czuje, że mogłoby to zachwiać Jego wiarą. Czy ja kogokolwiek zachęcam do czytania? Podaję moje własne doświadczenia z książką-które były raczej pozytywne. Odnoszę wrażenie, że niektórzy uważają, że jako Katoliczka nie mam prawa napisać, że HP mnie się osobiście podobał.
A że Autor wątku ma trudności z podejmowaniem dyskusji na temat książki, której nie czytał, sugeruję mu, że jeśli będzie mu ten brak wiedzy bardzo doskwierał, to może spróbować-o to takie oburzenie? Uważam, że akurat w kwestii literatury-jaka by ona nie była-aby o niej dyskutować, to trzeba przeczytać.

Oj, ten Harry-ale robi zamieszania. Jeśli chodzi o moje otoczenie, to nikt z moich znajomych nie przejawiał po przeczytaniu dziwnych zachowań, nikt nie zaczął uprawiać czarnej magii, nikt nie odszedł od kościoła ,jeśli wcześniej był wierzący), wszyscy-czy to katolicy, czy niewierzący-traktowali to jako BAJKĘ. Ale wiem, że nie ma co dyskutować, bo konsensusu nie uzyskamy, HP jest wyklęty, nie może się podobać, bo ma "pozór zła". Najlepsze jest to, że ta nagonka-stanowi wyjątkowo dobrą pożywkę i reklamę.Gdyby nie był tak krytykowany, to moda dawno by już minęła. A tak-trwa i trwa, a temat jest wałkowany.

Cz wrz 25, 2014 2:52 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ten "argument" z tym, że Rowling szatan obiecał pieniądze i sławę w zamian za napisanie "diabelskiej książki" jest dla mnie po prostu niedorzeczny i... śmieszny. Idąc tym tokiem, to każdy kto osiągnął jakiś sukces (a był "nikim" znanym) zaprzedał duszę diabłu. Może Nergal, Manson czy inni też... nie wspominając o Polańskim setkach gwiazd Hollywood, celebrytach, psiarzach itp. wymieniać można bez końca...

Dwa pierwsze filmy są niemal wzorowo zrealizowane - a najbardziej "Komnata Tajemnic" - są wierne książce. Reżyserował je słynny Chris Columbus ("Kevin sam w domu"). Następne są już nieco kiepskie... dodano coś czego nie ma w powieści, jakieś dodatkowe sceny... a ile pominięto. To kiepskie kino.

Oglądałem w kinie i potem na dvd, a nawet w tv. Osobiście już wolę Narnię czy Władcę Pierścieni. Ja miałem o wiele większe wątpliwości czy oglądać "Kod da Vinci".

Czasem warto jest zobaczyć co w tych rzekomo nie chrześcijańskich filmach jest, żeby samemu mieć jakieś zdanie, opinię. I potem ewentualnie dać sobie z tym spokój. Są o wiele "gorsze" filmy, które potrafią zniszczyć psychikę przez swą brutalność i przemoc w nich zawartą.

Tu szkoła magii, biedny Harry, a potem czary mary, latające miotły, samochody, więcej swobody, pierwsze miłości, walki ze złem, nowe stworki, inne potworki. Banał, ale rozrywka, więc spokojnie ;)

Śr maja 01, 2019 11:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Ten "argument" z tym, że Rowling szatan obiecał pieniądze i sławę w zamian za napisanie "diabelskiej książki" jest dla mnie po prostu niedorzeczny i... śmieszny. Idąc tym tokiem, to każdy kto osiągnął jakiś sukces (a był "nikim" znanym) zaprzedał duszę diabłu. Może Nergal, Manson czy inni też... nie wspominając o Polańskim setkach gwiazd Hollywood, celebrytach, psiarzach itp. wymieniać można bez końca...

Tu byą sie chyba bardzo zdziwił. Hoolywood to gniazdo wszelkiego zepsucia. Masoneria itd poczytaj

Pn maja 06, 2019 1:40 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie mam teraz zbyt wiele czasu na czytanie, ale dzięki :wink:

W dalszym ciągu jednak uważam, że ludzie sukcesu niekoniecznie muszą podpisywać cyrograf. Rowling kiedy pisała pierwszą powieść o "chłopcu z blizną" była rozwódką i samotną matką...

Dla porównania z Wielkiej Brytanii - Agatha Christie do dziś jest uznana za "królową kryminałów". Czy obiecała coś diabłu? Była znana z tego, że bardzo kochała i szanowała Liturgię Trydencką.

Ludzki sukces to nie jest działanie demona, a nawet jak jest, to myślę, że sam Bóg nie pozwoliłby, żeby każdy Bogusław Linda, Figura, Patrick Swayze, Madonna, Pazura, Sienkiewicz, Małysz, Lewandowski, Olbrychski, Bruce Willis byli wielkimi artystami tylko dlatego, że duszę diabłu zaprzedali...

Hollywood? A Bollywood lepsze jakieś? :wink: Nie popadajmy w paranoję.

Pt maja 10, 2019 4:06 pm