Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lip 23, 2019 2:03 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Absolutyzm moralny nie istnieje? 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Absolutyzm moralny nie istnieje?
Chciałbym, żebyście ustosunkowali się do tezy, że absolutna, uniwersalna moralność nie istnieje.

To, co postulują m. in. katolicy (czyli rzekome boskie pochodzenie tzw. przykazań boskich oraz nieomylność papieża w kwestiach wiary) nijak sie ma do rzeczywistości.

Przykład: dopiero papież Franciszek zmienił wiek przyzwolenia na czynności seksualne w Watykanie z 12 na 18 lat.

Czyli poprzednim papieżom (w tym Janowi Pawłowi II-giemu oraz Benedyktowi XVI-temu) nie przeszkadzał wiek 12 lat.

Skoro papież jest nieomylny (sam Jahwe ponoć przekazuje papieżowi konkrety dotyczące interpretacji Biblii, praw boskich itp.), to czemu stanowisko dwóch papieży było tak różne?

Wiek przyzwolenia na czynności seksualne okazał się być 'arbitralny', a nie uniwersalny.

Tak ważna kwestia jest arbitralna? To przeczy istnieniu absolutnej moralności.

Pt paź 31, 2014 11:59 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie ma uniwersalnej, absolutnej moralności.
Człowiek jest zwierzęciem stadnym i silnie zależnym od innych osobników. Stąd mamy w genach zakodowaną moralność. Oczywiście na bardzo elementarnym poziomie - dotyczy ona członków własnego stada - nie zabijaj ich, nie okradaj ich, nie pożądaj partnerek swoich kumpli bo twoje istnienie zależy od zgodnej współpracy z nimi.

Zaś co do możliwego prawnie wieku inicjacji seksualnej - Maria urodziła Jezusa mając lat -naście (ok. 12 lat). Takie były wtedy uwarunkowania kulturowe i zdrowotne. Na co czekać z rozrodem, gdy średnia długość życia wynosiła mniej niż 40 lat? Poza tym nie było studiów, emancypacji kobiet i innych modernistycznych pierdół ;-)

Pt paź 31, 2014 12:13 pm
Odpowiedz z cytatem
W przypadku Marii nie ma analogii - bo (jak twierdzą chrześcijanie) w akcie zapłodnienia brała udział jakaś tzw. istota nadprzyrodzona :D
zazwyczaj nie ujmowana w żadnym szanującym się prawie cywilnym :D
Wchodzimy tu w pytanie, czy Bóg też 'musi' postępować wg jakiejś moralności. A to zupełnie inny temat.

Ja chciałbym się skupić na tezie, że gatunek ludzki nie dysponuje żadną uniwersalną moralnością. Twierdzenia katolików w tym względzie są moim zdaniem fałszywe.

Pt paź 31, 2014 12:21 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
undo napisał(a):
Przykład: dopiero papież Franciszek zmienił wiek przyzwolenia na czynności seksualne w Watykanie z 12 na 18 lat.
I dobrze zrobił, ponieważ poprzednie zapisy dotyczące nielegalności i kar w tym względzie, przyjętych wprost z ustawodawstwa włoskiego na początku poprzedniego wieku, były przestarzałe i mogły słusznie razić.
undo napisał(a):
Skoro papież jest nieomylny (sam Jahwe ponoć przekazuje papieżowi konkrety dotyczące interpretacji Biblii, praw boskich itp.), to czemu stanowisko dwóch papieży było tak różne?
Wg nauki Kościoła papież jest nieomylny wyłącznie w sprawach wygłaszanych ex cathedra, a nie kodeksów karnych.

Gdzie słyszałeś, że to sam Jahwe przekazuje papieżowi konkrety dotyczące interpretacji Biblii, praw boskich itp.? Sam to wymyśliłeś na potrzeby tego wątku, czy wierzysz w takie brednie?
undo napisał(a):
To, że prawo karne w państwie Watykan się zmienia, czasami z opóźnieniem, ma przeczyć absolutnej moralności?
Zresztą jeśli tę "absolutną moralność" rozumiesz tak jak powyższe, to do żadnych rozsądnych wniosków nie dojdziesz.

Jeśli chcesz podyskutować na poważnie, proponuję być zgłębił wpierw temat, który rozpoczynasz. Jeśli chodzi o moralność proponowaną przez KK, jest ona zawarta w nauczaniu naszego Kościoła.
Refleksyjnego weekendu życzę!

Pt paź 31, 2014 1:25 pm
Odpowiedz z cytatem
kriz napisał(a):
undo napisał(a):
I dobrze zrobił, ponieważ poprzednie zapisy dotyczące nielegalności i kar w tym względzie, przyjętych wprost z ustawodawstwa włoskiego na początku poprzedniego wieku, były przestarzałe i mogły słusznie razić.

Tak, razi i raziło.

Jak widać Jana Pawła II-giego oraz Benedykta XVI-tego nie raziło.

Pytanie: czemu nie raziło?

kriz napisał(a):
undo napisał(a):
Wg nauki Kościoła papież jest nieomylny wyłącznie w sprawach wygłaszanych ex cathedra, a nie kodeksów karnych.

A Twoim zdaniem kwestia wieku przyzwolenia na czynności seksualne jest tak samo 'nie-religijna', jak dajmy na to kodeks ruchu drogowego?

Kosciol bardzo chętnie się wypowiada na tematy seksu. Masturbacja, seks homoseksualny itp. spędza sen z powiek wielu hierarchom koscielnym. Kosciol ma jednoznaczne stanowisko w tych kwestiach, a papież wypowiadając sie na te tematy wiąże je jednoznacznie z tzw. 'nauką boską'.

Skoro twierdzisz, że ten aspekt nie jest w żaden sposób powiązany ze sprawami wiary (ja twierdzę, że jest), to nadal twierdzę, że powyższy przykład udowania, że nie ma uniwersalnej moralności.

Nawet zakładając bowiem, ze w/w temat nie jest powiązany z wiarą katolicką, to jednak papież zabrał w nim wyraźny głos. Skoro katolicy uważają papieża za najwyższego ziemskiego przedstawiciela samego Jahwe, to róznice w zdaniach Jana Pawla II-giego i Franciszka jest bardzo zastanawiająca. Moim zdaniem potwierdza tezę, że nie ma uniwersalnej moralności.

kriz napisał(a):
Gdzie słyszałeś, że to sam Jahwe przekazuje papieżowi konkrety dotyczące interpretacji Biblii, praw boskich itp.? Sam to wymyśliłeś na potrzeby tego wątku, czy wierzysz w takie brednie?

A nie jest tak?

"Nieomylność papieża należy rozumieć jako bezbłędność w sprawach wiary i obyczajów."

Tak brzmi opis dogmatu o nieomylności papieża, który nazywasz brednią.

Co do 'wsparcia' Jahwe: przytaczam treść dogmatu:

"Za zgodą świętego Soboru nauczamy i definiujemy jako dogmat objawiony przez Boga, że Biskup Rzymski, gdy mówi ex cathedra - tzn. gdy sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych, swą najwyższą apostolską władzą określa zobowiązującą cały Kościół naukę w sprawach wiary i moralności - dzięki opiece Bożej przyrzeczonej mu w osobie św. Piotra Apostoła posiada tę nieomylność, jaką Boski Zbawiciel chciał wyposażyć swój Kościół w definiowaniu nauki wiary i moralności"

Proponuję, żebyś poznał lepiej zasady swojej własnej wiary :)

kriz napisał(a):
undo napisał(a):
To, że prawo karne w państwie Watykan się zmienia, czasami z opóźnieniem, ma przeczyć absolutnej moralności?
Zresztą jeśli tę "absolutną moralność" rozumiesz tak jak powyższe, to do żadnych rozsądnych wniosków nie dojdziesz.

Jeśli chcesz podyskutować na poważnie, proponuję być zgłębił wpierw temat, który rozpoczynasz. Jeśli chodzi o moralność proponowaną przez KK, jest ona zawarta w nauczaniu naszego Kościoła.
Refleksyjnego weekendu życzę!

Skoro ta 'absolutna moralność' się zmienia i, nie bójmy się tego słowa, EWOLUUJE, to nie jest absolutna.

Podobnie z kwestią stosunku Kościoła Katolickiego do rozwodników. Też się zmienia. Na przestrzeni paruset lat zmieniła sie diametralnie.

Pt paź 31, 2014 1:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
undo napisał(a):
kriz napisał(a):
undo napisał(a):

Tak, razi i raziło.

Jana Pawła II chwilowo nie zapytasz, ale do Benedykta XVI możesz wysłać list. Zadaj więc to pytanie jemu, a nie na forum.

Pt paź 31, 2014 1:58 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Cytuj:
Cytuj:

Cytuj:
Tak, razi i raziło.

Jana Pawła II chwilowo nie zapytasz, ale do Benedykta XVI możesz wysłać list. Zadaj więc to pytanie jemu, a nie na forum.

Ja nie mam pytań ani do Jana Pawła, ani do Benedykta. Mam pytania do Was, Forumowiczów.

Poza tym w tym zdaniu ja nie pytam, ja stwierdzam: Jana Pawła i Benedykta nie raził wiek 12 lat przyzwolenia na czynności seksualne w Watykanie.

Franciszka raził i go zmienił na 18 lat.

A zatem moralność w tym względzie posiadał znacznie inną, niż Jan Paweł czy Benedykt.

Czemu? Bo moralność absolutna nie istnieje.

Pt paź 31, 2014 2:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
undo napisał(a):
Ja nie mam pytań ani do Jana Pawła, ani do Benedykta. Mam pytania do Was, Forumowiczów.

To pytaj nas o to, co wiemy, a nie o to, co wie Benedykt XVI lub Jan Paweł II. Pytanie, które zadajesz o powody, dla których ci papieże nie dokonali zmiany w prawie Watykanu, powinieneś skierować do nich, a nie do nas.

Cytuj:
Poza tym w tym zdaniu ja nie pytam, ja stwierdzam:

Świstak zaś siedzi i zawija sreberka. Przypomnę co napisałeś:
undo napisał(a):

Nie ściemniaj teraz, że nie pytałeś, tylko stwierdzałeś, bo każdy widzi, że jednak zadałeś pytanie. :D

Pt paź 31, 2014 2:11 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Moralność nie tylko jest różna u różnych ludzi, ale z wiekiem
zmienia się u tej samej osoby.Żeby nie czynić zła
nie potrzeba ustawy,która by je zakazywała.

Pt paź 31, 2014 2:16 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Ja chciałbym się skupić na tezie, że gatunek ludzki nie dysponuje żadną uniwersalną moralnością. Twierdzenia katolików w tym względzie są moim zdaniem fałszywe.

Gatunek ludzki dysponuje uniwersalną moralnością wynikającą z jego ewolucyjnego pochodzenia i stadnego charakteru życia. Aczkolwiek nie jest to moralność do końca katolicka ;-)

Pt paź 31, 2014 2:18 pm
Odpowiedz z cytatem
undo napisał(a):

To pytaj nas o to, co wiemy, a nie o to, co wie Benedykt XVI lub Jan Paweł II. Pytanie, które zadajesz o powody, dla których ci papieże nie dokonali zmiany w prawie Watykanu, powinieneś skierować do nich, a nie do nas.

Nie skorzystam z Twoich, jakże cennych, rad. Nadal z uporem maniaka bedę na forach pytał forumowiczów. Co mi tam! Raz kozie śmierć! :)

Powtarzam: nie obchodzi mnie, co myśli Benedykt. Naprawdę. Obchodzi mnie, co myślą ludzie, którzy ślepo podążają za ludźmi, którzy sami siebie nazwali nieomylnymi.

Cytuj:

undo napisał(a):

Nie ściemniaj teraz, że nie pytałeś, tylko stwierdzałeś, bo każdy widzi, że jednak zadałeś pytanie. :D

Masz coś do powiedzenia na temat zawarty w wątku, to napisz coś na ten temat. Nie masz i chcesz sie skupić na offtopicu - Twój wybór, ale nie mój. Będę to ignorował.

Pt paź 31, 2014 2:19 pm
Odpowiedz z cytatem
Tomcio Paluszek napisał(a):
Cytuj:

Gatunek ludzki dysponuje uniwersalną moralnością wynikającą z jego ewolucyjnego pochodzenia i stadnego charakteru życia. Aczkolwiek nie jest to moralność do końca katolicka ;-)

Do tego dążę: mówienie ludziom, że masturbacja jest złem i prowadzi do piekła jest bzdurą.

Mówienie, że nie należy zabijać pokrywa sie z powszechnie uznaną normą, ale nawet w tak podstawowych kwestiach jest wiele 'ale', które niszczą absolutyzm tej normy. Nie zabijaj? Ale nigdy? A co w samoobronie? A z rozkazu na wojnie? A nienarodzone dziecko? Kiedy aborcja to zabójstwo, a kiedy nie? Czy kat w więzieniu zabijając łamie tę normę? Itd.

Czy katolicka, czy nie - moim zdaniem moralność absolutna nie istnieje.

Pt paź 31, 2014 2:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
undo napisał(a):
undo napisał(a):

Nie skorzystam z Twoich, jakże cennych, rad. Nadal z uporem maniaka bedę na forach pytał forumowiczów. Co mi tam! Raz kozie śmierć! :)

Raczej "raz idiocie śmierć", bo tylko idiota będzie zadawał pytanie nie tej osobie, której powinien, chociaż mu zwrócono uwagę, że tak robić.

Cytuj:
Powtarzam: nie obchodzi mnie, co myśli Benedykt.

Co jest dziwne, bo pytałeś właśnie o to, co on uważał w czasie swojego pontyfikatu. Niestety, ale stanowi to kolejną podstawę do tego, aby uznać cię za osobę ograniczoną intelektualnie, skoro najpierw pytasz o poglądy papieża, a potem stwierdzasz, że Cię to nie obchodzi.

Cytuj:
Cytuj:

undo napisał(a):

Masz coś do powiedzenia na temat zawarty w wątku, to napisz coś na ten temat.

Napisałem na temat wskazując idiotyzm zawarty w kierowaniu pytania o czyjeś poglądy wszystkich, tylko nie do tej osoby, którą powinieneś o nie zapytać.

Pt paź 31, 2014 2:32 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Absolutyzm moralny nie istnieje?
undo napisał(a):
Masz coś do powiedzenia na temat zawarty w wątku, to napisz coś na ten temat. Nie masz i chcesz sie skupić na offtopicu - Twój wybór, ale nie mój. Będę to ignorował
Na razie to undo nie pisze na temat.

Za wiki: Absolutyzm moralny to pogląd z dziedziny etyki, według którego istnieją normy moralne obowiązujące niezależnie od konsekwencji czynów. Absolutyzm moralny jest przeciwieństwem konsekwencjonalizmu, poglądu, mówiącego o wyłącznej zależności wartości moralnej uczynków od ich konsekwencji. W związku z tym absolutyzm moralny wydaje się implikować moralny uniwersalizm: normy moralne nie są wytworem własnym społeczności ludzkich ani jednostek, ale wynikają bezpośrednio z przyjętych prawd religijnych, filozoficznych lub naukowych i obowiązują zawsze i wszędzie.

Jak undo nadal będzie traktowal wątek do wylewania swych antyklerykalnych pretensji, zamknę go.

O normach moralnych nie wspomniano, undo zdążył jednak wylać wiadro pomyj na Kościół. Pisałam na ten temat, o pochodzeniu norm moralnych, można zerknąć w forumową wyszukiwarkę a nie snuć swe konfabulacje.

Pt paź 31, 2014 2:38 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
undo napisał(a):
Do tego dążę: mówienie ludziom, że masturbacja jest złem i prowadzi do piekła jest bzdurą.

Hm.. Tu Cię boli? ;-)
Nie przyszło Ci Robaczku do głowy, że celem życia człowieka nie jest tylko robienie sobie dobrze? Że co za dużo to niezdrowo? Że robiąc sobie nadmiernie dobrze, tak działasz na swoją psychikę, że nie dostrzegasz potem czegoś istotniejszego?
Podejrzewam że Twój sens istnienia zawiera się w następującym cyklu(?):
1) spanie
2) jedzenie
3) wydalanie
4) pie.. :x znaczy się (ograniczone) rozmnażanie
5) lufa na dobranoc i goto 1
;-)

Pt paź 31, 2014 2:46 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona